Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-01-11, 10:22   #1
διαρροη ενυδρειου
 
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE
Junior Member
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος 12-01-11, 10:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα σας ! ειμαι νεο μελος και καινουρια στο χομπι. το λατρευω αυτο το χομπι και εχω προσπαθησει να μαθω οσο το δυνατο περισσοτερα γι αυτο.λοιπον, αγορασα ενα ενυδρειο πριν 3 μηνες περιπου το οποιο ειχε μαζι και φιλτρο και θερμοστατη.μου τα τοποθετησε ο κυριος απο το pet shop τον οποιο τον γνωριζω και προσωπικα.εβαλα λοιπον τα βοτσαλακια (αντι για χαλικι) δικη μου προτιμηση, πλαστικα φυτα, διακοσμητικα,νερο,αντιχλωριο και βακτηρια.το αφησα για 3-4 μερες να δουλευει και μετα εβαλα τα ψαρακια μου.μεχρι τωρα ολα καλα! αυτες τις μερες παρατηρησα ομως οτι απο την μερια του θερμοστατη αρχιζει και χανει νερο καταλαβα οτι μπορει να ειναι απο τον θερμοστατη να εχει ψιλοζεσταθει η σιλικονη και γι αυτο να χανει.αλλα γιατι ομως να γινετε αυτο? δεν ειναι ειδικη ωστε να ειναι πιο ανθεκτικη ή μπορει να ειναι κατι φτηνιαρικο προιον? τι να κανω? εχω αγχωθει και ειμαι σε απογνωση!! θα περιμενω απαντησεις σας.ευχαριστω
Εμφανίσεις: 7333
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-11, 10:34
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STELLABLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σας ! ειμαι νεο μελος και καινουρια στο χομπι. το λατρευω αυτο το χομπι και εχω προσπαθησει να μαθω οσο το δυνατο περισσοτερα γι αυτο.λοιπον, αγορασα ενα ενυδρειο πριν 3 μηνες περιπου το οποιο ειχε μαζι και φιλτρο και θερμοστατη.μου τα τοποθετησε ο κυριος απο το pet shop τον οποιο τον γνωριζω και προσωπικα.εβαλα λοιπον τα βοτσαλακια (αντι για χαλικι) δικη μου προτιμηση, πλαστικα φυτα, διακοσμητικα,νερο,αντιχλωριο και βακτηρια.το αφησα για 3-4 μερες να δουλευει και μετα εβαλα τα ψαρακια μου.μεχρι τωρα ολα καλα! αυτες τις μερες παρατηρησα ομως οτι απο την μερια του θερμοστατη αρχιζει και χανει νερο καταλαβα οτι μπορει να ειναι απο τον θερμοστατη να εχει ψιλοζεσταθει η σιλικονη και γι αυτο να χανει.αλλα γιατι ομως να γινετε αυτο? δεν ειναι ειδικη ωστε να ειναι πιο ανθεκτικη ή μπορει να ειναι κατι φτηνιαρικο προιον? τι να κανω? εχω αγχωθει και ειμαι σε απογνωση!! θα περιμενω απαντησεις σας.ευχαριστω
Καλημέρα και καλωσήρθες. Ότι και να είναι είναι μέσα στην εγγύηση (ή έτσι θα πρέπει να είναι), να το γυρίσεις πίσω και να πάρεις καινουργιο!

Οι σιλικόνες φυσικά και είναι ανθεκτικές, και οι 26 βαθμοι του θερμοστάτη ουτε σε σενα δεν δημιουργουν εγκαυμα που δεν είσαι απο σιλικόνη!

Το πιο πιθανό είναι να ήρθε ελλατωματικό, συμβαίνει απο καιρο σε καιρο, καποιο να είναι ελλατωματικό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-11, 10:48
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στο χόμπι και στο φόρουμ!!!

Ελλατωματικό προιον, σίγουρα δεν ευθύνεται ο θερμαντήρας σου. Επεστρεψέ το εκεί που το πήρες, αν είναι και γνωστός ακόμα καλύτερα. Απλά θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις με τα ψαράκια σου μέχρι να πάρεις το καινούριο ενυδρείο και να ξαναστρώσεις το φίλτρο σου. Αν το φίλτρο που έχεις είναι στρωμένο, μπορείς να το βάλεις να δουλεύει σε ένα δοχείο με νερό του ενυδρείου για να διατηρήσεις την βιολογία του μέχρι να αλλάξεις την γυάλα.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-11, 10:57
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

σκεφτομαι να τα βαλω σε μια καβαθουλα να τους βαλω νερο απο το ενυδρειο να τους βαλω τον θερμοστατη και το ενυδρειο μου ειπαν να το παω σε αυτον να μου βαλει σιλικονη.. εσεις τι λετε? φοβαμαι μην μου παγωσουν και τα ψαρακια βεβαια..οσο για το φιλτρο αμα τον αφησω να μην λειτουργησει για 3-4 μερες θα παθει τιποτα? δηλαδη χασει την βιολογια του?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-11, 11:13
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Κοιτα, αν αρχίσουμε να λέμε σχετικά με το στρωσιμο του φίλτρου θα γεμίσουμε σεντόνια και πάλι. Το γεγονός είναι οτι για όσο έχεις τα ψάρια σε κουβά/λεκάνη με θερμοστάτη χωρίς φίλτρο, πρεπει να κάνεις ημερήσιες αλλαγές νερου. Αν έχεις φίλτρο για να τους βάλεις μέσα στον κουβά, κοιτα να στίψεις το ζουμί απο το σφουγγάρι του ήδη υπάρχον φίλτρου σου στο σφουγγάρι του καινούργιου. Ετσι θα μεταφέρεις κάποια απο την ήδη υπάρχουσα βιολογία του φίλτρου σου.

Και θα πρέπει να πάρεις μετρήσεις για το νερό σου, να ξέρεις που βαδίζεις..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-11, 11:49
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλως ήρθες.Μήπως δεν έχεις διαρροή και τα νερά που βλέπεις προέρχονται από την εξάτμιση του νερού?(πολλά καπάκια δεν είναι καλοσχεδιασμένα με αποτέλεσμα τα σταγονίδια του νερού που μαζεύουν πάνω τους να καταλήγουν έξω από το ενυδρείο)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-11, 11:56
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κοίτα, αφού το ενυδρείο το πήρες καινούργιο μόλις 3 μήνες πριν, είναι απαράδεκτο να στάζει.

Δοκίμασε να βάλεις το θερμαντήρα σε διαφορετική γωνία, και δες αν συνεχίζεται η διαρροή. Αν ναι, τότε ήταν προβληματική η κόλληση - δε φταίει ο θερμαντήρας - και στη θέση σου θα διεκδικούσα αντικατάσταση της γυάλας, και όχι "μπάλωμα".

Αν το ενυδρείο ήταν φτιαγμένο από το μαγαζί και όχι εργοστασιακό, το σωστό θα ήταν να ξανακοληθεί. Με απλά μπαλώματα πιθανόν να έχεις προβλήματα ξανά στο μέλλον - στο ίδιο σημείο ή και αλλού.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-11, 11:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Στελλα καλως ηρθες!!!
το σεναριο με τους υγροποιημενους υδρατμους παιζει πολυ...ειδικα σε ενυδρεια με καπακια λιγο "φαουλ"..
απο εκει και περα...αν οντως χανει.....η διαδικασια αντικαταστασης εφοσον υπαρχει αλλο ιδιο ενυδρειο ειναι αμεση και κρατας τα ψαρια για λιγο σε ενα ευρυχωρο δοχειο εστω και με μια αεραντλια. αν ομως προκειται να γινει "μανταρισμα" και μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη ειναι κριμα να ταλαιπωρεις τα ψαρια οποτε αφου ειναι και γνωστος σου κανονιστε να σου τα φιλοξενησει...

Το θεμα για μενα ομως ειναι αν οντως χανει να ΜΗΝ στο "επιδιορθωσει" και να σου το αντικαταστησει. δε γινεται να ξεκιναμε ετσι. πληρωσες, υπαρχει εγγυηση... και θελεις ενα προιον που δεν ειναι ελαττωματικο. και σιλικονη να βαλει απο πανω..αυτο δεν εγγυαται οτι θα μεινει στεγανο ειτε τωρα ειτε μελλοντικα.
Μην ξεκινας με προβληματικο ενυδρειο...μονο προβληματικη μπορει να ειναι η συνεχεια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-11, 12:02
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

μα γιατι να βγαλω το σφουγγαρακι ? αφου δεν θα παρω αλλο φιλτρο.. τελοςπαντων εγω για το ενυδρειο θελω μια λυση και τι να κανω με τα ψαρακια μου οσο θα τα εχω εξω απο αυτο.δεν νομιζω να ειναι απο τις εξατμισεις νερου γιατι ειναι στεγνα τα τζαμια αν σε περιπτωση τρεχουν απο πανω.μονο κατω τρεχει αρκετο νερο τοσο που εκανε ακομα και μια μικρη ''λιμνουλα'' θα τα βγαλω ολα,θα στεγνωσω το ενυδρειο και θα του βαλω σιλικονη. αν τα βαλω σε λεκανη-καβαθα τα ψαρακια λετε να παθουν τιποτε? σκεφτομαι να βαλω και τον θερμοστατη μεσα αλλα πως θα το στερεωσω? αν δεν το βαλω θα μου παγωσουν! πειτε μου ιδεες.. λυσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-11, 12:03
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STELLABLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
μα γιατι να βγαλω το σφουγγαρακι ? αφου δεν θα παρω αλλο φιλτρο.. τελοςπαντων εγω για το ενυδρειο θελω μια λυση και τι να κανω με τα ψαρακια μου οσο θα τα εχω εξω απο αυτο.δεν νομιζω να ειναι απο τις εξατμισεις νερου γιατι ειναι στεγνα τα τζαμια αν σε περιπτωση τρεχουν απο πανω.μονο κατω τρεχει αρκετο νερο τοσο που εκανε ακομα και μια μικρη ''λιμνουλα'' θα τα βγαλω ολα,θα στεγνωσω το ενυδρειο και θα του βαλω σιλικονη. αν τα βαλω σε λεκανη-καβαθα τα ψαρακια λετε να παθουν τιποτε? σκεφτομαι να βαλω και τον θερμοστατη μεσα αλλα πως θα το στερεωσω? αν δεν το βαλω θα μου παγωσουν! πειτε μου ιδεες.. λυσεις.
χύμα μεσα στον κουβα, δεν χρειάζεται στερέωμα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-11, 12:06
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

εχετε απολυτο δικιο.. ζητησα αν εχει εγγυηση αλλα μου ειπε οτι μπορουμε να το φτιαξουμε.αλλα σιγουρα θα ξαναζητησω εγγυηση. οσο για να τα φιλοξενησει αυτος δεν το προτιμω γιατι φοβαμαι μην κολησουν καμια ενδεχομενη αρρωστια και ετσι προτιμω να τα εχω εγω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-11, 12:06
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STELLABLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
μα γιατι να βγαλω το σφουγγαρακι ? αφου δεν θα παρω αλλο φιλτρο.. τελοςπαντων εγω για το ενυδρειο θελω μια λυση και τι να κανω με τα ψαρακια μου οσο θα τα εχω εξω απο αυτο.δεν νομιζω να ειναι απο τις εξατμισεις νερου γιατι ειναι στεγνα τα τζαμια αν σε περιπτωση τρεχουν απο πανω.μονο κατω τρεχει αρκετο νερο τοσο που εκανε ακομα και μια μικρη ''λιμνουλα'' θα τα βγαλω ολα,θα στεγνωσω το ενυδρειο και θα του βαλω σιλικονη. αν τα βαλω σε λεκανη-καβαθα τα ψαρακια λετε να παθουν τιποτε? σκεφτομαι να βαλω και τον θερμοστατη μεσα αλλα πως θα το στερεωσω? αν δεν το βαλω θα μου παγωσουν! πειτε μου ιδεες.. λυσεις.
Το να στεγνώσεις καινούργιο ενυδρείο και να βάλεις σιλικόνη ισοδυναμεί (κατά τη γνώμη μου) με το να ζητάς μπελάδες σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Τώρα, για να επισκευάσεις ή να αλλάξεις το ενυδρείο σου μάλλον θα χρειαστείς μέρες, οπότε πρέπει να έχεις
1) δοχείο με νερό και τα ψάρια
2) θερμοστάτη
3) κυκλοφορητή
Τα παραπάνω "χωράνε" σε μεγάλη λεκάνη, αφού είναι προσωρινή λύση
Στην ιδανική περίπτωση, και για να αποφύγεις τις συνεχείς/μικρές αλλαγές νερού, θα χρειαστείς και το φίλτρο σου να τρέχει μέσα στη λεκάνη.

¶λλες ευκολότερες λύσεις δε βλέπω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-11, 12:08
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καταρχάς θα σου έλεγα να μην δεχθείς να σου βάλουν σιλικόνη ή οτιδήποτε άλλο στο ενυδρείο, ζήτησε αντικατάσταση.

Αν μπορείς να βγάλεις το φίλτρο από το ενυδρείο βάλτο στο δοχέιο που θα βάλεις τα ψάρια και είσαι εντάξει. Δεν θα αντέξει 2 μέρες εκτός νερού. Αλλά αν σου αλλάξει το ενυδρείο (όπως πρέπει να κάνει) δεν θα χρειαστείς παράπάνω από 1-2 ώρες για την αλλαγή. Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι το φίλτρο σου είναι στρωμμένο!!!

Ανεξάρτητα πάντως από το τι θα γίνει με το ενυδρείο πρέπει να σκεφτείς το ασυμβίβαστο 2 χρυσόψαρα και 20 (??) λίτρα ενυδρείο!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-11, 12:19
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να στεγνώσεις καινούργιο ενυδρείο και να βάλεις σιλικόνη ισοδυναμεί (κατά τη γνώμη μου) με το να ζητάς μπελάδες σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Τώρα, για να επισκευάσεις ή να αλλάξεις το ενυδρείο σου μάλλον θα χρειαστείς μέρες, οπότε πρέπει να έχεις
1) δοχείο με νερό και τα ψάρια
2) θερμοστάτη
3) κυκλοφορητή
Τα παραπάνω "χωράνε" σε μεγάλη λεκάνη, αφού είναι προσωρινή λύση
Στην ιδανική περίπτωση, και για να αποφύγεις τις συνεχείς/μικρές αλλαγές νερού, θα χρειαστείς και το φίλτρο σου να τρέχει μέσα στη λεκάνη.

¶λλες ευκολότερες λύσεις δε βλέπω...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς θα σου έλεγα να μην δεχθείς να σου βάλουν σιλικόνη ή οτιδήποτε άλλο στο ενυδρείο, ζήτησε αντικατάσταση.

Αν μπορείς να βγάλεις το φίλτρο από το ενυδρείο βάλτο στο δοχέιο που θα βάλεις τα ψάρια και είσαι εντάξει. Δεν θα αντέξει 2 μέρες εκτός νερού. Αλλά αν σου αλλάξει το ενυδρείο (όπως πρέπει να κάνει) δεν θα χρειαστείς παράπάνω από 1-2 ώρες για την αλλαγή. Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι το φίλτρο σου είναι στρωμμένο!!!

Ανεξάρτητα πάντως από το τι θα γίνει με το ενυδρείο πρέπει να σκεφτείς το ασυμβίβαστο 2 χρυσόψαρα και 20 (??) λίτρα ενυδρείο!!
Συμφωνώ και επαυξάνω..

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!!!! Πιστεψέ με δεν θέλεις να μπλέξεις με αυτες τις διαδικασίες.
Αν ήσουν χρόνια στον χώρο θα το είχες ήδη φτιαξει, αλλά και πάλι οι περισσότεροι εφ οσον μας το επετρεπαν οι συνθήκες θα ζητουσαμε καινουργιο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-11, 12:31
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το φίλτρο που έχεις είναι στρωμένο, μπορείς να το βάλεις να δουλεύει σε ένα δοχείο με νερό του ενυδρείου για να διατηρήσεις την βιολογία του μέχρι να αλλάξεις την γυάλα.
για το ενυδρειο σου ειπαν τα παιδια, οσο για το φιλτρο. σιγουρα δεν εχει στρωσει και μιας και εγινε αυτο, πρεπει να ξεκινησεις σωστα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-11, 12:42
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ο κυκλοφορητης τι ειναι???? αυτο θα κανω.θα βαλω τα ψαρακια σε λεκανη και θα βαλω τον θερμοστατη και το φιλτρο για να μην χασει και την βιολογια του και για το ενυδρειο θα προσπαθησω να μου το αντικαταστησουν αλλιως θα βαλω σιλικονη.αν βαλω σιλικονη τι ειδους σιλικονη να βαλω και ποσο χρονο θα χρειαστει να στεγνωσει και να βαλω τα ψαρακια μεσα? και 2ον αν παρω καινουριο ενυδρειο θα πρεπει να ξεκινησω οπως στην αρχη δηλαδη να περιμενω να στρωσει?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-11, 12:44
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
για το ενυδρειο σου ειπαν τα παιδια, οσο για το φιλτρο. σιγουρα δεν εχει στρωσει και μιας και εγινε αυτο, πρεπει να ξεκινησεις σωστα...
Μετά απο 3 μήνες ότι και να ήταν θα έστρωσε... Δεν τίθεται θέμα επ αυτού. Δεν γίνεται μετά απο μήνες να εξακολουθεί να έχει άστρωτο φίλτρο, εκτός και αν το ξεπλένει σε βραστό νερό καθε βδομάδα!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-11, 12:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο 3 μήνες ότι και να ήταν θα έστρωσε... Δεν τίθεται θέμα επ αυτού. Δεν γίνεται μετά απο μήνες να εξακολουθεί να έχει άστρωτο φίλτρο, εκτός και αν το ξεπλένει σε βραστό νερό καθε βδομάδα!
απλα το τονισα γιατι, ουτε για τεστακια ειδα πουθενα, ουτε και για ρουτινα ενυδρειου...
καλο ειναι να μας πει γενικα τι και πως, και το οτι περασαν 3 μηνες δεν σημαινει πως δεν πρεπει να μαθει τι εκανε καθος και πως ειναι το σωστο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-11, 12:53
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

χαχαχα εχεις δικιο! απορια: τι ειναι κυκλοφορητης??
-------------------------
τεστακια δεν εχω παρει.τους κανω αλλαγες νερου καθε 10 μερες.εχω μονο 4 ψαρακια για αρχη ακομα.θερμομετρο εχω.αυτα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STELLABLUE : 12-01-11 στις 12:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-11, 12:55
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

κυκλοφορητής είναι μια μικρή ηλεκτρική συσκευή η οποία βασικά τραβάει νερό απ'τη μιά και το στέλνει με δύναμη από την άλλη για να .... κυκλοφορεί στο ενυδρείο σου. Δες π.χ.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid

Τώρα, για το άλλο: επειδή σε βλέπω έτοιμη να ψάχνεις σιλικόνες: δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση να "μπαλώσεις" διαρροή. Οι περισσότεροι ξηλώνουν όλη την κόλληση και ξανακολάνε το τζάμι. Θέλει πολύ καθαρές ενώσεις, καλό στέγνωμα, και μέρες για να στεγνώσει τελείως και να μπορεί να βυθιστεί σε νερό ξανά. Αν είσαι αρχάρια θα σου πρότεινα να μην το επιχειρήσεις.

Αν ένα μαγαζί σου πουλάει καινούργιο ενυδρείο και δε δέχεται να στο αντικαταστήσει όταν παρουσιάσει διαρροή τόσο σύντομα, πάει να σε πιάσει κορόιδο...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-11, 13:06
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

θα δω τι θα κανω με το ενυδρειο.θα το παω εκει και θα το ξεκαθαρισω το θεμα γιατι και μενα κατι μου ''βρομαει''.τελοςπαντων.και σε τι χρησιμευει ο κυκλοφορητης? η αληθεια ειναι οτι δεν μου εδωσε πολλες πληροφοριες οταν ξεκινησα αυτο το χομπι και οτι πληροφοριες εμαθα εψαχνα απο το ιντερνετ.και ετσι δεν γνωριζω πολλα παρα μονο τα βασικα.ολα αυτα για το στρωσιμο ενυδρειου απο τα φορουμ και τα site τα εμαθα.. μεχρι τωρα ευτυχως δεν εχω καποιο προβλημα με τα ψαρακια μου.μονο που εχω 4 διαφορετικα ειδη ψαριων.που και αυτο δεν μου διευκρινησε οτι πρεπει να παρω ιδια ειδη ωστε να ειναι ειρηνικα μεταξυ τους
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-11, 13:49
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο 3 μήνες ότι και να ήταν θα έστρωσε... Δεν τίθεται θέμα επ αυτού. Δεν γίνεται μετά απο μήνες να εξακολουθεί να έχει άστρωτο φίλτρο, εκτός και αν το ξεπλένει σε βραστό νερό καθε βδομάδα!
Σωστό, το ότι τρέχει τρεις μήνες με ψάρια από την τρίτη μέρα μου ξέφυγε, αν και δεν είναι σπάνιο φαινόμενο αυτό που αναφέρεις να ξεπλένεις τα υλικά του φίλτρου με νερό (βρύσης ή καυτό) η ακόμα και να αλλάζεις υλικά γιατί τα παλιά "βρόμισαν" (και εγώ την έχω πάτήσει στην προ-GAB εποχή μου !!).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STELLABLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
και σε τι χρησιμευει ο κυκλοφορητης?
Ο κυκλοφορητής, όπως σου είπαν παραπάνω, είναι μια αντλία, όλα τα φίλτρα έχουν μέσα τους ένα κυκλοφορητή.

Αν μπορείς να βγάλεις το φίλτρο σου από το ενυδρέιο όπως λες παραπάνω είσαι ΟΚ.
__________________

Όσο ζω διαβάζω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 12-01-11 στις 13:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-01-11, 13:56
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σας. θα ξεκινησω απο αυριο και ευχομαι να πανε ολα καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-01-11, 14:37
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Στελλα μολις ειδα οτι εισαι απο Μεγαρα...
Αν χρειαστεις καποια βοηθεια σφυρα μου,πατριωτης ειμαι.
Οσο για να σου βαλει σιλικονη στο καινουργιο ενυδρειο ξεχασε το!
Δωστο πισω και ζητα απλα ενα καινουργιο.
Σε ποιον πηρες το ενυδρειο?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-01-11, 14:51
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

δεν θα ηθελα να πω ονομα γιατι το θεωρω δυσφημιση.μενεις μεγαρα? γιατι βλεπω οτι γραφεις και χαλανδρι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-01-11, 14:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μεγαρα μενω ναι.
Χαλανδρι εργαζομαι...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-01-11, 14:59
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

μα γιατι ειναι τοσο δυσκολο να βαλω σιλικονη και να τελειωνω??γιατι να ξαναγινει παλι το ιδιο προβλημα? δεν το καταλαβαινω
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-01-11, 15:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν πιανουν τα χερια σου δεν ειναι καθολου δυσκολο.
Απλα εφοσον το ενυδρειο ειναι σχετικα καινουργειο δεν πρεπει να εχει διαρροη και εφοσον εγινε και δεν εχεις κανει κατι εσυ (χτυπηματα,κακη χρηση κ.α.) μπορεις να ζητησεις αντικατασταση η τα λεφτα σου πισω.

Αν παλι δεν θελεις να απαιτησεις αντικατασταση η χρηματα και θες να το επισκευασεις μονη σου καντο.
Ενυδρειακη σιλικονη εχει ο Παπασιδερης (Βαγιας)
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-01-11, 15:10
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STELLABLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
μα γιατι ειναι τοσο δυσκολο να βαλω σιλικονη και να τελειωνω??γιατι να ξαναγινει παλι το ιδιο προβλημα? δεν το καταλαβαινω
Η φυσική είναι πολύ άτιμο αντικείμενο... κυρίως γιατί οι νόμοι της δε νοιάζονται για το αν τους καταλαβαίνουμε εμείς ή όχι

Κοίτα, θα μπορούσαμε να γράφουμε ολόκληρα σεντόνια γι'αυτό, αλλά βασικά
1) είναι πολύ δύσκολο το "μπάλωμα" της σιλικόνης να αποκτήσει την πρόσφυση που πρέπει ώστε να σφραγίσει καλά τη διαρροή. Μπορεί π.χ. με την συνεχή παρουσία/πίεση του νερού, να περάσει νερό "γύρω" από το μπάλωμά σου - μετά από αρκετό καιρό - και να έχεις ξανά τα ίδια. Αυτά ισχύουν αν είσαι καλή με τις κατασκευές και προσεκτική. Αν δεν έχεις εμπειρία, οι πιθανότητες αποτυχίας αυξάνουν ακόμα περισσότερο.

Γενικά, προσθήκη σιλικόνης στη "ραφή" του ενυδρείου δε θα σου δώσει ποτέ την ίδια δύναμη/στεγανότητα με αυτή μιας σωστής κόλησης από την αρχή - κυρίως γιατί δεν μπορεί να "μπει" στην ίδια θέση με την αρχική σιλικόνη - δηλαδή ακριβώς στη γωνία, πιάνοντας γυαλί με γυαλί.

2) Αν ένα καινούργιο ενυδρείο πετάει διαρροή σε ένα σημείο μετά 3 μήνες, αυτό δημιουργεί σοβαρές υποψίες ότι μπορεί να το κάνει και σε άλλο σημείο. Γενικά κάτι δεν πήγε καλά στην κατασκευή από την αρχή.

Αν δεν είσαι μηχανικός ή σχετική με τις κατασκευές, θα σου πρότεινα να εμπιστευτείς τους πιό έμπειρους εδώ σχετικά με τα ενυδρεία (και δεν εννοώ τον εαυτό μου - εγώ άρχισα μόλις πριν 2 χρόνια) και να μην αναλάβεις το ρίσκο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-01-11, 15:25
Το avatar του χρήστη STELLABLUE
STELLABLUE Ο χρήστης STELLABLUE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

μα δεν θα το κανω εγω. θα το κανει ο κυριος που εχει το pet shop ετσι μου ειπε.ολα αυτα θα τα συζητησω μαζι του και θα δουμε τι μπορουμε να κανουμε.ευχαριστω παντως και ευχαριστω και σε σενα πατριωτη για την πληροφορια που μου εδωσες .Αν βαλουμε ομως σε ολο το ενυδρειο σιλικονη και οχι μονο εκει που χανει θα εχω παλι προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θερμοστάτης διαρροη kospets Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 04-10-09 13:12
Διαρροη!!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 14-01-09 19:38
Πιθανη διαρροη ενυδρειου Seaman Αρχάριοι γλυκού νερού 8 07-01-08 18:51
διαρροη steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 15-06-05 01:41
διαρροη SOS steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 28-04-05 09:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19111 seconds with 15 queries