Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-10-09, 16:41   #1
Καινούργιο ενυδρείο
Manolis
Member
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος 29-10-09, 16:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγόρασα πριν λίγες μέρες της juwel το rio 180. Το εχω τοποθετηση πάνω στο επιπλο που αγορασα της juwel και αυτο.

Ερωτησεις.

1. πρεπει να το ξεπλήνω;
2. πρεπει αναμεσα στην βαση και το ενυδρειο να βαλω κατι σαν μονοτικο ηλικο;
3. θελει ξεπλυμα;
4. πρεπει να το δοκιμασω για στεγανοτητα πριν το φτιαξω;

Μαζι με το ενυδρειο αγόρασα και υποστρωμα και λιπασμα που θα μπει κατω απο το υποστρωμα.

Επισης θα ηθελα να μου πρωτεινετε τη ψαρια μπορω να βαλω σε αυτα τα λιτρα και τι ειδος παει καλυτερα.παντος θελω να εχει φυτα για αυτο πηρα και το λιπασμα.
Δεν εχω παρει ακομα CO2 εχετε να πρωτεινετε καποια καλη λυση η καποια καλη εταιρια για αυτο.
Μου αρεσουν παντος η δισκοι δεν ξερω αν μπορω σε αυτα τα λιτρα.

Αν παντως το παω για οξινο νερο εχω οσμοση λογο το οτι εχω και ενα fish only οποτε μπορω ευκολα να φτιαξω οξινο νερο απλα δεν ξερω ακριβως την διαδικασια.Υπαρχει καποιο ποστ που να εξηγει πως θα φτιαξω τετοιο νερο με χαμηλο PH;
Εμφανίσεις: 3733
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-09, 19:59
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασα πριν λίγες μέρες της juwel το rio 180. Το εχω τοποθετηση πάνω στο επιπλο που αγορασα της juwel και αυτο.

Ερωτησεις.

1. πρεπει να το ξεπλήνω;
καλύτερα ναι
2. πρεπει αναμεσα στην βαση και το ενυδρειο να βαλω κατι σαν μονοτικο ηλικο;
κανονικα ναι βαλε κατι τετοιοhttp://www.aquaristic.net/shop.php/s...60/Thermopads/
3. θελει ξεπλυμα;
αν λες για την γυάλα ναι
4. πρεπει να το δοκιμασω για στεγανοτητα πριν το φτιαξω;
Αυτό το έχει φροντίσει η εταιρεία(θέλω να πιστεύω)

Μαζι με το ενυδρειο αγόρασα και υποστρωμα και λιπασμα που θα μπει κατω απο το υποστρωμα.
Αν είναι αμπούλες το βάζεις κάτω από τα φυτά με μια λαβίδα

Επισης θα ηθελα να μου πρωτεινετε τη ψαρια μπορω να βαλω σε αυτα τα λιτρα και τι ειδος παει καλυτερα.παντος θελω να εχει φυτα για αυτο πηρα και το λιπασμα.
Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ ανάλογα με τι ενυδρείο θες να φτιάξεις(διάβασε εδώ μέσα για τους τύπους ενυδρείων)
Δεν εχω παρει ακομα CO2 εχετε να πρωτεινετε καποια καλη λυση η καποια καλη εταιρια για αυτο.
Αργά η γρήγορα το co2 είναι μονόδρομος αλλά αυτό θα το κάνεις ανάλογα με το τι τύπο ενυδρείο θες να φτιάξεις
Μου αρεσουν παντος η δισκοι δεν ξερω αν μπορω σε αυτα τα λιτρα.
ναι μπορείς αλλά θέλουν και αρκετή πείρα

Αν παντως το παω για οξινο νερο εχω οσμοση λογο το οτι εχω και ενα fish only οποτε μπορω ευκολα να φτιαξω οξινο νερο απλα δεν ξερω ακριβως την διαδικασια.Υπαρχει καποιο ποστ που να εξηγει πως θα φτιαξω τετοιο νερο με χαμηλο PH;
κανε αναζήτηση μέσα στο φόρουμ θα βρεις αρκετά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-09, 21:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να το ξεπλυνεις για καλο και για κακο...το ιδιο και η δοκιμη για τη στεγανοτητα...ενταξει αν μια στις 1000 υπαρχει προβλημα υπαρχει εγγυση..αλλα θελεις το σαλονι σου πλημμυρισμενο??
εφοσον εχεις παρει τη βαση σετ με το ενυδρειο δε χρειαζεσαι υλικο αναμεσα σε βαση και γυαλα..
τελος σε 180 μεικτα...δηλαδη ακομη λιγοτερα καθαρα δε θα προτεινα δισκους μιας και θελεις 5αδα τουλαχιστον και με 50 λιτρα απαιτηση ο καθεις εχουμε παει στα 250 καθαρα...
θα μπορουσες ομως αν εβρισκες και σου αρεσουν τοσο πολυ να βαλεις ενα διαπιστωμενο ζευγαρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-09, 01:38
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Γεμισα όλο το ενυδρείο με νερο για να το ξεπλυνω και να τσεκαρω στεγανοτητα. Ολα οκ.Μπηκα και στο σαιτ www.liveaquaria.com και αποφασισα οτι θελω να ασχοληθω με ενα φυτεμενο με οξυνο νερο, με αγγελοψαρα και τετρας (και ισως αργοτερα κανενα ζευγαρι δισκους)..

Με τι νερό να γεμίσω το ενυδρειο?? Με νερό απο οσμωση΄μόνο, ή μισό μισό με νερο βρυσης??
Επισης εχω το deponit Mix professional της Dennerle και 20 κιλα χαλικι. Πριν το γεμισω με οτι νερο μου πειτε, θα βαλω το υποστρωμα.
Ανυπομονω να αρχισω!!!!
Ευχαριστώ πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-09, 06:20
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...αφου το πηρες (το υποστρωμα) βαλτο.
Για να δεις τι νερο θα φτιαξεις δες εδω ,τις αναλογιες.
Με τα αγγελοψαρα πιστευω οτι εισαι ο.κ ,τους δισκους αστους για αργοτερα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-09, 00:13
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τη σελιδα που μου στειλατε, βρηκα ακριβως ποσο νερο να βαλω!! Οπότε:
1. Θα βαλω το υποστρωμα
2. μετα το χαλικι
3. θα γεμισω το μισο ενυδρειο με νερο και θα ριξω αντιχλωριο και
4. θα γεμισω το υπολοιπο με νερο απο οσμωση.

Τη διακοσμηση με τα φυτα και τα ξυλα να την κανω μετα το στρωσιμο του ενυδρειου με αμμωνια η πριν?? Υπαρχει περιπτωση αν εχω τα φυτα μεσα στο ενυδρειο ναα μην γινει σωστα το στρωσιμο, ή να παθουν κατι τα φυτα λογω αμμωνίας??
Με το που βάλω τα φυτα τις λαμπες θα τις αναβω 8-10 ώρες, ή σιγα σιγά όπως κάνουμε στο θαλασσινο??
Και κατι αλλο, τα ξυλα για τη διακοσμηση να ειναι καποιο συγκεκριμενο ειδος, ή οτι βρω στο ενυδρειαδικο??

Συντομα θα εχουμε και φωτογραφιες!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-09, 00:20
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

διακοσμιση και φυτα μπορεις να βαλεις απο την αρχη......
Οι λαμπες σιγα σιγα......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-09, 11:16
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Γειά σας κι από μένα!Για να μην ανοίγω καινούριο post και μιας και σκέφτομαι κι εγώ την αγορά του συγκεκριμένου ενυδρείου θέλω να ρωτήσω τα μέλη του forum αν ο φωτισμός του Rio 180 είναι επαρκής για την ανάπτυξη κάποιου είδους χλοοτάπητα ή αν απαιτείται περισσότερος φωτισμός.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-11-09, 21:01
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Το αγόρασες και εσυ ή το σκεφτεσαι??Πολυ ωραίο παντως πηρα και το επιπλο μαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-09, 13:29
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Δεν το αγόρασα ακόμα αλλά το σκέφτομαι.Μ'αρέσει και μένα εμφανισιακά αλλά επειδή θέλω να βάλω flame moss σαν γρασίδι, δεν ξέρω αν οι λάμπες του Rio είναι αρκετές ή αν χρειάζεται να πάρω άλλες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-11-09, 18:48
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Εχω μια απορία σχετικα με το στρωσιμο.

Αν βαλω σημερα τα φυτα και την διακοσμηση και μετα αρχισω το στρωσιμο με αμμωνια δεν θα πρεπει να ανοιγω και τα φωτα σιγα σιγα.Οταν θα τελειωνει ο κυκλος του αζωτου και θα εχω γεμισει νιτρικα λογο του στρωσιματος δεν θα γεμισω και αλγη??

Μηπως να αρχισω δηλαδη το στρωσιμο και αφου κανω και την τελευταια αλλαγη για να βαλω τα ψαρια τοτε να βαλω και τα φυτα??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-11-09, 19:27
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Τελικα ξερει κανεις??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-11-09, 22:08
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

ΠΡΟΣΟΧΗ για αυτό που ειπώθηκε παραπάνω σχετικά με τη βάση του ενυδρείου. Στο δικό μου Juwel Rio 180 στις οδηγίες έλεγε ΡΗΤΑ να μην τοποθετηθεί κανένα υλικό ανάμεσα στο ενυδρείο και το έπιπλο.

Διάβασε τις οδηγίες σου, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Juwel λέει όχι. Ο συνχομπίστας που λέει να βάλεις κάτι ανάμεσα μάλλον δεν έχει Rio...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω μια απορία σχετικα με το στρωσιμο.

Αν βαλω σημερα τα φυτα και την διακοσμηση και μετα αρχισω το στρωσιμο με αμμωνια δεν θα πρεπει να ανοιγω και τα φωτα σιγα σιγα.Οταν θα τελειωνει ο κυκλος του αζωτου και θα εχω γεμισει νιτρικα λογο του στρωσιματος δεν θα γεμισω και αλγη??

Μηπως να αρχισω δηλαδη το στρωσιμο και αφου κανω και την τελευταια αλλαγη για να βαλω τα ψαρια τοτε να βαλω και τα φυτα??
Αν αρχίσεις το στρώσιμο μπορείς να βάλεις και φυτά, και φυσικά θα πρέπει να ανοίξεις και τα φώτα. Ο κύκλος του αζώτου θα κάνει γύρω στις 6 βδομάδες. Εντωμεταξύ θα πρέπει να φροντίσεις τα φυτά με φωτισμό και λίγο λίπασμα, προσεκτικά. ¶λγες θα έχεις, όπως κάθε νέο ενυδρείο, αλλά αν το προσέξεις δε θα είναι τίποτα τραγικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 07-11-09 στις 22:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-11-09, 22:17
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

και γω το ιδιο εχω,το κατω μερος εχει ενα σιδερο που "δενει" το ενυδρειο για κατω απο κει απο οτι καταλαβα και γω απο τις οδηγιες λεει να μην μπει κατι..απο την αλλη απο τον πατο του ενυδρειου μεχρι το τραπεζι που ακουμπαει υπαρχει ενα κενο γυρω στο εκατοστο.Ειναι δηλαδη ολο το κατωβ τζαμι στον αερα (ακουμπαει μονο το γυρω-γυρω) και δεν ξερω και γω πως θα κρατησει τοσο βαρος.Παντως ειδα μερικα σε μαγαζια και ειδα οτι δεν ειχαν τιποτα απο κατω παρα το βαρος...
Δεν ξερω τι εχουν κανει οι αλλοι πιο εμπειροι της παρεας,γιατι αυτη την κατασκευη πρεπει να την εχουν κανει και σε ενυδρεια αλλων εταιριων οποτε σιγουρα εδω ο κοσμος ξερει αν τελικα μπαινει κατι ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΕΝΟ....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-10, 10:40
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Χρονια Πολλα σε ολους. Το ενυδρειο ειναι ακόμα αδειο.Καλο ειναι αυτο γιατι διαβαζω και προσπαθω οσο γινετε να αποφύγω τα λαθη.

Τωρα ψάχνω για CO2 και παραλίγο να αγοράσω της dennerle classic line CO2 compact
αλλα θελω να διαβασω καλυτερα.Το εχει κανεις ειναι καλο;

Μεχρι στηγμης παντως εχω καταληξη οτι θελω ενα φυτεμενο ενυδρειο με οξινο νερο και ψαρια οπως τα σκαλαρια καρδιναλιους ......

Επισης τι λετε για θερμανση στο υποστρωμα; Βοηθαει τα φυτα ή οχι;

Οσο αφορα το Co2 εχω πολλες αποριες.Αξιζει κατι ετοιμο οπως αναφερω πιο πανω;Μηπως να παρω ξεχωριστα μπουκαλα και ξεχωριστα ολο τον αλλο εξοπλισμο οπως εγω θέλω; η να καταληξω σε ενα ετοιμο σηστημα οπως της dennerle;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούργιο ενυδρείο ψαρια και ψαρια Αρχάριοι γλυκού νερού 13 08-09-07 00:01
καινούργιο ενυδρείο chris Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 28 27-12-06 16:04
Καινούργιο ενυδρείο thediscusman Δίσκοι 31 16-08-04 11:48
Καινούργιο Ενυδρείο !!! arisal Malawi 1 13-06-04 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06361 seconds with 13 queries