Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-07, 11:15
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή Christmas moss;

Γειά σας,
Πριν κανα μήνα αγόρασα ένα ξύλο της Tropica με moss πάνω.Φυσικά δεν είχε καρτελάκι όπως και κανένα άλλο ξύλο της Tropica που έχω δει και γιαυτό δεν το έψαξα περισσότερο...Ο υπάλληλος στον τομέα των ενυδρείων μου είπε πως η moss είναι Christmass moss και επειδή και εμένα μου φαινόταν κάπως συμπαγής για να είναι Java moss τό αγόρασα.
Τώρα όμως ένα μήνα που την έχω,δεν βλέπω πουθενά να αναπτύσσει την πυκνή ανάπτηξη σε σχήμα τρίγωνου που περίμενα να κάνει.Ο φωτισμός μου βέβαια δεν είναι και ο καλύτερος μια και έχω μόνο δυο λάμπες 25w σε ενός μέτρου ενυδρείο και σαν να μην φτάνει αυτό,έχω και ένα παχύ στρώμα Lemna minor στην επιφάνεια Ιδανικές συνθήκες εε;
Γιαυτό θα ήθελα να ρωτήσω αν η Christmas moss αναπτύσει την χαρακτηριστική της πυκνή ανάπτυξη μόνο σε δυνατό φωτισμό ή θα έπρεπε να την αναπτύξει και στον δικό μου υποτυπώδη φωτισμό και επομένως αυτό που έχω δεν είναι η moss που θέλω.
Αν θέλετε φωτό,μπορώ να βγάλω και πολύ κοντινή μάλιστα μια και είναι δίπλα στο μπροστινό τζάμι,αλλά πείτε μου τι ακριβώ θέλετε να βγάλω για να την αναγνωρίσετε.Πάντως δεν νομίζω να βοηθήσει και τόσο μια φωτογραφία...

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-07, 11:29
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Μια πολύ κοντινή φωτογραφία μάλλον θα βοηθούσε.Δεν είναι απαιτητική σε φως όμως σίγουρα με πολύ φως, CO2, λιπάσματα αναπτύσεται καλύτερα.Θέλει και κανα κλάδεμα που και που για να είναι πιο συμπαγής.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όταν λέω συμπαγής ανάπτυξη εννοώ να στηματίσει τους χαρακτηριστικούς τριγωνικούς σχητισμούς της,όπως φαίνονται και στην παρακάτω φωτό:

Όταν λες μια πολύ κοντινή φωτό,τι ακριβώς θέλεις να δεις;Τα φύλλα της,το σχήμα της καινούργια ανάπτυξης ή κάτι άλλο;Για να ξέρω που να εστιάσω...

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-07, 11:57
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέω συμπαγής ανάπτυξη εννοώ να στηματίσει τους χαρακτηριστικούς τριγωνικούς σχητισμούς της,όπως φαίνονται και στην παρακάτω φωτό:

Όταν λες μια πολύ κοντινή φωτό,τι ακριβώς θέλεις να δεις;Τα φύλλα της,το σχήμα της καινούργια ανάπτυξης ή κάτι άλλο;Για να ξέρω που να εστιάσω...

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αν και δεν μπορώ να δω τη φωτογραφία που λες όταν οι συνθήκες δεν είναι και οι καλύτερες μπορεί να διαφέρει αρκετά από τις διάφορες φωτογραφίες που έχουμε δει.
Αν μπορείς να βγάλεις μια φωτό εστιάζοντας σε ένα σημείο μεχρι 5χ5cm θα ήταν καλά(ή και σε μικρότερο)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-07, 12:28
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Έβγαλα μερικές...
Η ποιότητα είναι χάλια γιατί δεν έχω τρίποδα και το μέρος ήταν τελείως άβολο από πλευράς θέσης που έπρεπε να κάθομαι για να τη βγάλω.Οι καφέ βρομιές πάνω της είναι ξυλόσκονη από τον Panaque μου...
Τη φωτό που έβαλα εγώ τη βλέπω...

TaitO,
Η παραπάνω φωτό που έβαλα δεν είναι της δικής μου moss
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00436aa.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00450aa.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  48,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00452aa.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  47,8 KB  
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-07, 12:39
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Στις φωτογραφίες που έβαλες εγώ πάντως δεν βλέπω σχεδόν τίποτα...μπορεί να φταίει και η κακή οθόνη που έχω στη δουλειά...
Δες μια καλή φωτό από chrismas moss



Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-07, 13:01
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Έτσι και αλλιώς δεν φαίνονται και πολλά στις φωτογραφίες αυτές...Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω καλύτερες προς το παρόν και να ετσιάσω πιο κοντά χωρίς τρίποδα...Νομίζω πάντως πως παίρνεις μια ιδέα του πως είναι η moss μου.
Το κακό είναι οτι η moss μου δεν είναι σαν αυτή της φωτό που μου έδειξες...Αν ήταν έτσι... δεν θα ρώταγα
Από την εμπειρία σου,σε χαμηλό φωτισμό αποκτά πυκνές διακλαδώσεις χωρίς να κλαδευτεί ή όχι;Δε με ενδιαφέρει να είναι πυκνή,απλά με ενδιαφέρει να είναι Christmas moss...
Πάντως η moss που έχω δεν αναπτύσσεται κατακόρυφα αλλά κάπως πλαγίως.Η Java moss δεν αναπτύσσεται κατακόρυφα κάπως;
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-07, 13:07
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Αν θελεις τη γνωμη μου, η φωτογραφια σκιαγραφει μια java moss και οχι christmas moss. Το πως θα αναπτυχθει (οριζοντια, κατακορυφα κλπ.) εξαρταται και απο το φωτισμο...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πως θα μπορούσα να το σιγουρέψω;
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-07, 13:17
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι και αλλιώς δεν φαίνονται και πολλά στις φωτογραφίες αυτές...Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω καλύτερες προς το παρόν και να ετσιάσω πιο κοντά χωρίς τρίποδα...Νομίζω πάντως πως παίρνεις μια ιδέα του πως είναι η moss μου.
Το κακό είναι οτι η moss μου δεν είναι σαν αυτή της φωτό που μου έδειξες...Αν ήταν έτσι... δεν θα ρώταγα
Από την εμπειρία σου,σε χαμηλό φωτισμό αποκτά πυκνές διακλαδώσεις χωρίς να κλαδευτεί ή όχι;Δε με ενδιαφέρει να είναι πυκνή,απλά με ενδιαφέρει να είναι Christmas moss...
Πάντως η moss που έχω δεν αναπτύσσεται κατακόρυφα αλλά κάπως πλαγίως.Η Java moss δεν αναπτύσσεται κατακόρυφα κάπως;
Σε χαμηλό φως έχει πιο αραιές διακλαδώσεις και είναι και πιο λεπτή, κλαδεύοντας καλυτερεύει αλλά λίγο.Με τη java έχει μεγάλες διαφορές ακόμη και σε κακή κατασταση να είναι οπότε το πιθανότερο είναι να έχεις christmas.Στη φωτογραφία που έβαλα είναι σε άψογη κατάσταση και λογικό είναι η δικιά σου να έχει μεγάλες διαφορές.Θα ξαναδώ και τις φωτογραφίες που έβαλες στο σπίτι γιατί εδω δεν ξεχωρίζω τίποτα.Αν θες πάντως γνήσια christmas κάποια στιγμή θα μπορούσα να σου στείλω λίγη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-07, 13:21
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα μπορούσα να το σιγουρέψω;
Μια καλυτερη φωτογραφια θα βοηθουσε σιγουρα αλλα αν αυτο δεν ειναι εφικτο το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις ζωντανα (απο καποιον που εχει) μια java. Η christmas διαφερει απο τη java καθως δεξια και αριστερα απο το καθε "ποδι" της εχει μικρες μυτουλες (οχι οτι η java δεν εχει αλλα σ'αυτην ειναι πιο συμμαζεμενες)....
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-07, 13:23
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ποιές διαφορές με τη Java μπορούν να φανούν όταν είναι σε κακή κατάσταση;
Σε ευχαριστώ για την προθυμία σου Όταν στήσω το 2μετρό μου θα σε προτιμήσω...

thanosatha,
Όταν λες έχει μικρές μυτούλες εννοείς τα φυλλαράκια της;Δηλαδή οτι η Christmas έχει μεγαλύτερα φυλλαράκια από τη Java;
Java μπορώ εύκολα να δω ζωντανά μια και την έχουν τα περισσότερα pet shop εδώ...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-07, 22:34
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ότι θέλεις για moss εδώ :
http://www.aquamoss.net/Christmas-Mo...stmas-Moss.htm
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-07, 01:15
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Βλέποντας τις φωτογραφίες σε καλή οθόνη δεν μπορώ να ξεχωρίσω... μόνο με πιθανότητες
70% java σε κακή κατάσταση και 30% christmas σε πολύ κακή κατάσταση
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-07, 15:37
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Το site αυτό το ξέρω και το επισκέπτομαι συχνά.

leonm,
Ελπίζω σε αυτό το 30%...

Σήμερα έβγαλα λίγη Lemna minor για να μπεί λίγο φως για να φαίνεται καλύτερα η moss...Ορίστε μερικές φωτογραφίες από τη moss σήμερα και μια φωτό της Lemna minor που έβγαλα Και έβγαλα μόνο τη μισή και ούτε...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00459aa.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  91,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00481aa.jpg
Εμφανίσεις:  314
Μέγεθος:  62,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11Lemna minor.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  64,8 KB  
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-01-07, 19:15
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Θέλει και ένα καθάρισμα απ το "πριονίδι", ένα καλό κλάδεμα-τα κλαδέματα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις κι αυτά και μετά περιμένεις πως θα εξαλιχθεί...
Και με τη lemna, αν δεν τη θες για χορτόσουπες κάτι πρέπει να κάνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-07, 10:04
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Την καθάρισα από το πριονίδι,καλά,όσο μπορούσα τουλάχιστον...Το κακό είναι οτι σε μια δυο μέρες θα είναι πάλι γεμάτη...
Κλάδεμα λέω να μην της κάνω αλλά να περιμένω να δω αν αυτά τα μακριά κλωνάρια που έχει θα βγάλουν διακλαδώσεις ή όχι μια και είναι πιο εύκολα στη παρατήρηση...Δυστυχώς δεν έχω και μέρος να βάλω τα κλαδέματα για να τα δώ προς το παρόν,οπότε... μάλλον υπομονή θα κάνω...
Επειδή είδα στο aquamoss οτι υπάρχει αισθητή διαφορά στο σχήμα των κυττάρων,θα δοκιμάσω να δώ ένα κομματάκι της σε ένα μηχάνημα που μεγενθύνει 30x μέσα στη βδομάδα και ελπίζω οτι θα φτάσω σε κυτταρικό επίπεδο...δυστυχώς δεν έχω μικροσκόπιο,θα ήταν πιο βολικό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-01-07, 18:00
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μολις είδα μια κοντινή,καθαρή φωτό από Java moss στο Aquamoss...Ήταν ίδια η δική μου... Ιδιαίτερα στα σημεία που ανπτύσσονταν προς το πλάι,είχε ακριβώς την ίδια ''επίπεδη'' εμφάνιση που έχει και η δική μου...Είναι έτσι και η Christmas moss ή να πάψω να ελπίζω;
Ορίστε και η εν λόγω φωτό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-01-07, 23:53
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιδιαίτερα στα σημεία που ανπτύσσονταν προς το πλάι,είχε ακριβώς την ίδια ''επίπεδη'' εμφάνιση που έχει και η δική μου...Είναι έτσι και η Christmas moss ή να πάψω να ελπίζω;
Περίμενες πως θα ήταν σαν χριστουγενιάτικο δένδρο?
Δές εδώ πως είναι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-01-07, 11:13
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή


Όταν λέω επίπεδη εννοώ οτι τα φύλλα διατάσσονται μόνο στο πλάι και δεν υπάρχει κανένα πάνω και κάτω όταν η moss αναπτύσσεται παράλληλα με το έδαφος(δεν εννοώ πάνω στο έδαφος αλλά παράλληλα με αυτό)
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-02-07, 20:17
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Να και μια φωτό που έβγαλα και νομίζω πως θα βοηθήσει πολύ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Moss 1a.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  113,0 KB  
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-02-07, 21:47
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Και στις προηγούμενες φωτογραφίες και σ αυτήν φαίνεται το "κατσάρωμα" που έχει η christmas και όχι η java.Tώρα φαίνονται και κάποιες διακλαδώσεις αν και νομίζω ότι ο πρώτος λόγος είναι που δίνει τις πιο πολλές πιθανότητες να είναι christmas.Oμως με το πριονίδι δεν γίνεται τίποτα?Γιατί σε λίγο που θα σκεπαστεί εντελώς δεν θάχει σημασία τι moss είναι
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-02-07, 22:17
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

άσχετο αλλά....δεν σε ενοχλεί το τόσο πριονίδι ?
όχι απο την αισθητική άποψη όσο απο το οτι με την κίνηση των ψαριών όλο αυτό το πριονίδι αναταράσεται και γεμίζει το νερό με σωματίδια ...
εγώ έναν πλέκο που έχω και μου την δίνει να γεμίζει πριονιδι το χαλίκι ....
όλο γεμάτο ξυλόσκονη είναι το νερό .....
μου την δίνει σε σημείο που σκέφτομαι να τον βγάλω απο κει μέσα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-02-07, 09:58
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Και εμένα για christmas μου κάνει, όμως με τον φωτισμό που έχεις και το πριονίδι στο ενυδρείο δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να αναπτυχθεί σωστά. Έχεις υπόψη σου ότι η Christmasείναι η ποιο απαιτητική από τις mossκαι χρειάζεται αρκετό φως. Όσον αφορά τα παρακλάδια και τον τρόπο ανάπτυξης της αυτό έχει να κάνει ανάλογα με το είδος του ενυδρείου. Δες φωτο από το ίδιο φυτό που μπήκε την ίδια μέρα σε δυο διαφορετικά ενυδρεία.

Φωτο1: Christmasmoss σε φυτεμένο με διοξείδιο, λίπασμα και φως.
Φωτο2:
Το ίδιο φυτό σε lowtech ενυδρείο (παρατήρησε ότι η πλευρική ανάπτυξη είναι σχεδόν ανύπαρκτη το ίδιο και το κατσάρωμα)

Φιλικά,

Εύα

Υ.Γ Τώρα αν έχεις ακόμα καημό για αναπτυγμένη Christmas μπορώ να σου δώσω ένα κομμάτι από την δικιά μου (κερνάμε καφέ και ……. κουλουράκια)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060069.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  114,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060076.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  92,0 KB  
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-02-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

leonm,
Με πόση σιγουριά μπορούμε να πούμε πως είναι Christmas moss;Πώς μπορούμε να το βεβαιώσουμε πλήρως οτι είναι Christmas moss και να αποκλείσουμε τελείως το να είναι Java;
Όσο για το πριονίδι,την ξανάφησα να σκεπαστεί με αυτό γιατί απογοητεύτικα και νόμισα πως είναι Java...Με το ζόρι την κράτησα μέσα στο ενυδρείο περιμένοντας λίγο να αναπτυχθεί μπας και δείξει κάτι διαφορετικό...
¶μα τη καθαρίζω κάθε 3 μέρες είναι εντάξη,δε γεμίζει πριονίδι...Αν είναι Christmas θα το κάνω αυτό....
Παρεπιπτόντως δε με νοιάζει να φαίνεται διαφορετική από τη Java ούτε να πυκνώσει για να ομορφύνει...Με νοιάζει απλά να είναι Christmas... Τα υπόλοιπα θα γίνουν μόλις στήσω το ενυδρείο που την προορίζω...

Access,
Πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι οτι η moss που έχω είναι Christmas;Πως θα μπορούσαμε να το σιγουρέψουμε πλήρως πως είναι Christmas moss και να μην υπάρχει ουδεμία αμφιβολίας;Υπάρχει κάποιος τρόπος;
Πραγματικά πολύ μεγάλη η διαφορα...Αυτή στο Lowtech δεν αναγνωρίζεται...Αυτό που με κάνει να έχω αμφιβολίες για τη δικιά μου είναι πως όταν αναπτύσσεται προς το πλάι,τα φυλλαράκια της διατάσσονται μόνο δεξιά και αριστερά,κάνοντάς την να είναι επίπεδη από πάνω κάτι που το έχω δει μόνο σε φωτό από Java moss...Το κάνει αυτό και η Christmas;Αυτό που λέω φαίνεται και στη φωτό που έχω βγάλει,που δείχνει τη moss από πάνω...Αν δεις είναι επίπεδη...Ενώ σε όλες τις φωτό Christmas moss που έχω δει,η Christmas έχει διατεταγμένα τα φυλλαράκια προς όλες τις κατευθύνεις,κάπως σαν κυλινδρική βούρτσα...Βέβαια υποθέτω πως οι φωτό αυτές είναι από hightech ενυδρεία...Θα μπορούσες μήπως να φωτογραφίσεις κάποιο κλαδάκι της moss σου που αναπτύσσεται στο πλάι στο lowtech;Πιστεύω θα βοηθούσε πολύ...
Σε ευχαριστώ πολύ για τη προσφοράΑν τελικά δεν βγει Chistmas θα σου ζητήσω...

crazyio,
Το πριονίδι είναι κάτι το αναπόφευκτο αν έχεις ξυλοφάγους pleco και μάλιστα αυτούς που μεγαλώνουν πολύ...Να φανταστείς πάντως οτι όλο αυτό το πριονίδι το κάνει ένας και μόνο pleco και μάλιστα που είναι μόλις 12-13 εκατοστά αυτή τη στιγμή:ο L190 μου.Φαντάσου πόση θα κάνει μόλις φτάσει τα 30 εκατοστά...
Αισθητικά ούτε εμένα με ενοχλεί το πριονίδι...Με εκνευρίζει μόνο όταν κάθεται πάνω στα φύλλα φυτών καθώς και όταν βρωμίζει τη moss...Οπουδήποτε αλλού δεν με ενοχλεί...
Και εμένα στο νερό αιωρούνται σωματίδια...Δεν ξέρω αν είναι από τη ξυλόσκονη καθώς απότι παρατηρώ τα περισσότερα μοιάζουν με ρίζες από Lemna minor,κάτι πολύ πιθανόν μιας και έχω άφθονη...Εμένα πολύ σπάνια αναταράσσεται η ξυλόσκονη κατα τη διάρκεια της μέρας καθώς συνήθως βρίσκεται συγκεντρωμένη μόνο πίσω από το spraybar που έχω 4 εκατοστά πάνω από το βυθό του ενυδρείου,οπου υπάρχει παντελής έλλειψη ροής καθώς και μποροστά και πάνω στη moss,μέρη που οι pleco μου δεν πάνε κατα τη διάρκεια της μέρα...Καμιά φορά βέβαια,αν κουνήσει πολύ δυνατά την ουρά του ο Leporacanthicus μου,το ρεύμα νερού που δημιουργεί σηκώνει την ξυλόσκονη που είναι πίσω από το spraybar,αλλά δεν δημιουργεί κάποιο θόλωμα...Παρασέρνεται γρήγορα από τη ροή...
Αυτό που με ενοχλεί με το πριονίδι είναι οτι μου βουλώνει γρήγορα τα φίλτρα με αποτέλεσμα να θέλουν συχνό καθάρισμα...Αυτό βασικά είναι και το αιώνιο πρόβλημα όσων έχουν ξυλοφάγους pleco...Το μόνο είδος φιλτραρίσματος που τα πάει κάπως καλύτερα απ'ότι έχω διαβάσει από τα άλλα είναι το wet/dry.Δεν έχω όμως προσωπική πείρα με αυτά τα φίλτρα και οπότε δεν μπορώ να σου πω αν και κατα πόσο είναι καλύτερα αυτά τα φίλτρα...Στο ενυδρείο πάντως που θα στήσω για των Panaque μου και τους άλλους μεγάλους pleco μου,θα βάλω και wet/dry φίλτρο συν φυσικά και κάποια άλλα...
Τι είδος pleco έχεις και σου κάνει τόση ξυλόσκονη που να σε ενοχλεί;
Αν θέλεις θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε αυτό το θέμα πιο εκτενώς σε κάποιο θέμα όμως στην κατηγορία γατόψαρα γιατί εδώ δεν είναι και πολύ κατάλληλο...Επίσης αυτό πιθανώς να ενδιαφέρει κιάλλους και εδώ δεν θα μπορέσουν να το διαβάσουν...

Σε ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...
Φιλικά,
-Κωνσταντίνος
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-02-07, 12:39
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Με πόση σιγουριά μπορούμε να πούμε πως είναι Christmas moss;Πώς μπορούμε να το βεβαιώσουμε πλήρως οτι είναι Christmas moss και να αποκλείσουμε τελείως το να είναι Java;
Ετσι όπως είναι τώρα δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος...Φρόντιζε την συστηματικά και σε λίγο καιρό (υπόψιν βέβαια ότι η christmas είναι απ τις πιο αργές moss) θα το καταλάβεις μόνος σου αν είναι ή δεν είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-02-07, 14:24
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

100% σίγουρος μπορείς να είσαι μόνο αν βάλεις το φύλλο της κάτω από μικροσκόπιο (έχει διαφορά στο σχήμα του).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώ σε όλες τις φωτό Christmas moss που έχω δει,η Christmas έχει διατεταγμένα τα φυλλαράκια προς όλες τις κατευθύνεις,κάπως σαν κυλινδρική βούρτσα...
Από τις φωτο στο aquamoss αλλά και από αυτό που έχω εγώ στο ενυδρείο μου η διάταξη των φύλλων δεν είναι γύρω-γύρω από τον κεντρικό κορμό αλλά αριστερά δεξιά (ίσως λόγω της πυκνότητας του φυλλώματος να δείχνει έτσι).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες μήπως να φωτογραφίσεις κάποιο κλαδάκι της moss σου που αναπτύσσεται στο πλάι στο lowtech;Πιστεύω θα βοηθούσε πολύ...
Θα ανεβάσω κοντινή φωτο και από τα δύο φυτά αύριο το πρωϊ

Φιλικά,
Εύα
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-02-07, 20:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Φίλε Κώστα δεν ξέρω ακριβώς ποιός Pleco είναι και δεν τον έχω βγάλει και φωτογραφία.
Θα τον βγάλω και θα τον ποστάρω στα γατόψαρα για να το συζητήσουμε.
αυτό που αναφέρεις με το φίλτρο είναι όντως πρόβλημα μιας και όποτε το καθαρίζω είναι ΜΑΥΡΟ και το σφουγγάρι αλλά και το Siporax ....
για Wet/dry ούτε εγώ έχω εμπειρία οπότε μένουμε με την απορεία ..
ίσως τελικά να τον δώσω τον Pleco μου γιατί κάτι μου λέει πως είναι απο αυτούς που γίνοντε μεγάλοι και είναι σε 40 λίτρα ...... αν και τώρα είναι ακόμα περίπου 8-10 εκατοστά....
πάντος είναι ίσως απο τους μόνους πλέκο που είχα που είναι πάρα πολύ δραστήριος ..... τα πτερύγιά του είναι καταπληκτικά χωρίς κανένα ψεγάδι και γενικά είναι όμορφο ψαράκι ....
αλλα αυτό το καθάρισε κάθε 5-6 μέρες το φίλτρο (δεν είναι και κανα μεγάλο) και με κάθε κίνηση του να σηκώνεται ξυλόσκονη εεεεε είναι κουραστικό ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-02-07, 01:40
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Με πόση σιγουριά μπορούμε να πούμε πως είναι Christmas moss;
Με μια φωτογραφία macro της προκοπής και εναν καθαρισμό απο τα πριονίδια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Πώς μπορούμε να το βεβαιώσουμε πλήρως οτι είναι Christmas moss και να αποκλείσουμε τελείως το να είναι Java;
Με μια φωτογραφία macro της προκοπής και εναν καθαρισμό απο τα πριονίδια

ΥΓ.
Ούτε java moss ούτε Christmas moss
Μου μοιάζει περισσότερο με erect moss
Αντε τώρα βγάλτα πέρα
Πάμε απο την αρχή?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
moss leonm Ιστοσελίδες στο Internet 0 23-10-06 14:25
Java moss Nrgman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-05-06 21:36
java moss, Christmas Moss deMetrIs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-12-05 15:11
java moss faxkosit Malawi 6 23-05-05 20:04
java moss griffin_23 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-01-04 02:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,25043 seconds with 16 queries