Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-05, 15:46
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Question Θέλω τη γνώμη σας !!!



Είμαι σίγουρος ότι αυτά που θα σας πω τα έχετε ακούσει από διάφορους αλλά πολύ θα ήθελα να άκουγα τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας γι αυτό που θέλω και σκέφτομαι να κάνω.



Κατ΄ αρχήν να σας πω ότι ασχολιόμουν πριν από κάποια χρόνια με τα ενυδρεία αλλά για πολλούς λόγους (στρατός, δουλειά κτλ) σταμάτησα όμως πάντα περίμενα το πότε θα επανέλθω στο άθλημα

Θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο, τα πάντα θα αγοραστούν από την αρχή αλλά διαβάζω πολύ γενικά και είμαι αποφασισμένος να διαβάσω και για το χόμπυ μας.



Η ουσία είναι ότι θέλω θαλασσινό ενυδρείο…λατρεύω τη θάλασσα, είμαι αυτοδύτης, ταξιδεύω σε Ερυθρα κτλ οπότε θέλω reef…αν όχι άμεσα αυτός είναι ο βασικός σκοπός μου.



Λαμβάνοντας αυτό υπόψη σκέφτομαι να αποφύγω την εμπειρία του γλυκού νερού και να πάω απ’ ευθείας σε θαλασσινό αγοράζοντας τον ανάλογο εξοπλισμό με δυνατότητα να εξελιχθεί το ενυδρείο σε reef χωρίς ξήλωμα. Αυτό που σκέφτομαι λοιπόν είναι η δημιουργία αρχικά ενός fish only ενυδρείου με live rock που σιγά σιγά θα γίνει reef…λογικά με Sump από την αρχή κτλ



Ακούω ιδέες…να το ξεχάσω και να πάω για γλυκό ? να το κάνω ? τι να προσέξω ? και αν κάποιος έχει πραγματικό οίστρο ας μου κάνει μια ανάλυση αρχικού κόστους για ζωντανό βράχο και αραγωνίτη. Αυτό που θέλω βασικά είναι ότι μπαίνει μέσα ή ότι αγοράζω να μην χρειάζεται να αλλαχτεί για να γίνει reef…







Ευχαριστώ!!!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-05, 14:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γειά σου Μάνο......

Κατ΄ αρχάς πριν αγοράσεις οτιδήποτε, πρέπει να διαβάσεις πολύ!!! Και εννοώ τόσο εδώ στο φόρουμ, γενικότερα στο Internet, αλλά και ένα βιβλίο δεν θα έκανε κακό…..

Έτσι θα κάνεις την μεγαλύτερη οικονομία που μπορείς να φανταστείς…. γλιτώνοντας τα ζωντανά σου, από μοιραία λάθη (και τη τσέπη σου)!!!

Θα πρέπει να αποφασίσεις πρώτα τι είδους ενυδρείο θα κάνεις, έτσι ώστε να φτιάξεις το ανάλογο setup.

Βέβαια αν θες κάποτε να το πας σε reef, θα πρέπει από τώρα να βάζεις μόνο reef safe ζωντανά….. έτσι ώστε να μην έχεις πρόβλημα αργότερα.

Για αρχή να σου πω, ότι ο ζωντανός βράχος κυμαίνεται από 15,00€ έως 30,00€ το κιλό και όσο μπορείς να βάλεις τόσο καλύτερα…. Βέβαια μπορείς να προσθέτεις και σιγά σιγά (ανάλογα πάντα με το setup σου).

Αυτά για αρχή και άντε ξεκίνα το διάβασμα…..

Γιάννης.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-05, 11:49
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Μερικα πραγματακια που σκεφτομαι μεχρι τωρα για να συνεχισουμε την κουβεντα!

Κατ' αρχας θελω να παω σε reef ασχετα με το αν αυτο δεν γινει αμεσως και μεινω καποιο καιρο με reef safe fish και live rock. Θελω να ξεκινησω σιγα σιγα να αγοραζω εξοπλισμο, να παρω οτι χρειαζεται για να το γεμισω, να φτιαξω το νερακι και να βαλω Live rock και μετα βλεπουμε! Θελω βεβαια οτι αγοραζω να ειναι καλο και να μη θελει αλλαγη για να γινει το ενυδρειο reef. Σκοπος μακροπροθεσμος ειναι sps
Διαστασεις που σκεφτομαι ειναι 1.50/60/60 η κατι σχετικο εκει. Με το sump μπερδευομαι πολυ μιας και το θεωρουσα παρα πολυ σημαντικο και για πρακτικους λογους και για εμφανισιακους του ενυδρειου και θελω γνωμες. Θελω αν γινεται ΜΟΝΟ ζωντανο βραχο που να μπει ομως σιγα σιγα (υπαρχει προβλημα με αυτο ? μπορω να βαζω οποτε θελω καλο βραχο που θα βρισκω?). Με μαγευει η ιδεα του ζωντανου βραχου πραγματικα...

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πέιτε το minimum setup που χρειάζεται ώστε να ξεκινήσω το ενυδρείο (νερό--->αμμος--->ζωντανός βράχος--->cleaning crew) πάντα λαμβάνωντας υπόψη οτι μετα θα γίνει reef και οτι το sump θα γίνει από αρχή. Με λίγα λόγια τι μπορώ να πάρω για να ξεκινήσω να λειτουργώ το ενυδρείο, να χαζεύω τη ζωή του βράχου και μετα συμπληρώνω τα απαραίτητα για κοράλλια. Δεν με πειράζουν τα χρήματα αν δωθούν σιγα σιγα αλλά προτιμώ να μην τα δώσω όλα μαζί φτιάχνοντας ενα εντελώς πλήρες σύστημα.

Ακουω ιδεες λοιπον....και ισως και κανενα must βιβλιο να παραγγειλω απο amazon γιατι δεν θελω να παρω κανενα ξεπερασμενο!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-05, 07:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έλα Μάνο..... τι γίνεσαι? Χάθηκες....

Για πες μας που βρίσκεσαι σχετικά με το reef σου? Προχωράς?

Περιμένουμε.....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-05, 11:33
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Hello again λοιπον...

Ελειπα ενα επαγγελματικο ταξιδι μια εβδομαδα στην Ιορδανια (ειδα και τα κοραλλακια σε καταδυση στην Aqaba

Οσο αφορα το ενυδρειο περιμενω την προσφορα απο γνωστο μαγαζι για ενυδρειο 1.70χ60χ60 (60 υψος νερου οχι τζαμιου) και sump με refugium και επιπλο. Στο τελος της εβδομαδας θα την εχω και αν συμφωνησω θα το βαλω αμεσως μπροστα οποτε και θα δημιουργησω νεο θεμα εδω με καθε βημα μου!!

Ελπιζω οι αρχικες κατασκευες (ενυδρειο, sump/refugium, επιπλο) και ο σχεδιασμος τους να καλυπτουν πολλες αναβαθμισεις μιας και σε αυτα δεν θα κανω οικονομια...τα φωτα (Τ5) τα εχω ζητησει στο καπακι αλλα ελπιζω η κατασκευη να με καλυψει και για sps σε ψηλα σημεια του βραχου... θα υπαρχουν ανεμιστηρες για τα φωτα κτλ κτλ

Σκοπευω εκτος απο χημικο φιλτρο για βιολογικο να εχω φιλτρο αμμου και μαζι με το skimmer και το refugium να ειμαι καλα...

Δεν μπορω να σας κανω μεγαλη αναλυση τωρα πριν δω την τελικη προταση, σχεδιο κτλ
Περιμενω αποψεις....
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-05, 12:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κατ΄ αρχάς αμάν πια με τα ταξίδια σου αυτά .... μας κανεις και ζηλεύουμε
600 λίτρα (+ -)το βλέπω κούκλα.....

Σχετικά με τα φώτα δεν θα έχεις πρόβλημα... αλλά λέω αν, θες να πας κάποτε σε MH, καλό θα ήταν να έχεις κάνει πρόβλεψη στο καπάκι. Τα Ballast τα έχεις υπολογίσει έξω από το καπάκι έτσι?

Έχεις καταλήξει σε skimmer?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04481 seconds with 13 queries