Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-11, 17:29
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Βακτήρια και στρώσιμο

Γεια χαρά σε όλους παιδιά.
Για έτοιμα βακτήρια τύπου Safe Start της Tetra τι γνώμη έχετε?κι αυτά δεν μπορούν να δουλέψουν? Δεν βλέπω και πολύ συχνά κουβέντα γι'αυτά στα φορουμ και μου κανει εντυπωση...
Εγώ μ'αυτα ξεκινησα και εβαλα και ψαρια αμεσα χωρις προβλημα. Οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα. Ουσιαστικά δεν υπηρξε ποτε στο ενυδρειο αυξημενη αμμωνια κλπ γιατι τα βακτηρια ηταν εκει απ'την αρχη για να την μετατρεπουν. Και των 2 ειδων βακτηρια. Οι μετρησεις μου εβγαζαν απ΄την αρχη μονο ΝΟ3 αν δεν κανω λαθος(...εννοω αυτα που σε μικρες συγκεντρωσεις δεν ειναι επικινδυνα...ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 ετσι δεν παει η αλυσιδα του κυκλου του αζωτου??). Ενταξει οταν λεω απ'την αρχη εννοω μετα απο λιγες μερες, 3-4.
Εβαλα το υποστρωμα, το χαλικι, γεμισα το μισο ενυδρειο, φυτεψα, απογεμισα το ενυδρειο, το εβαλα να δουλεψει με φιλτρο και θερμαντικο σωμα. Μολις επιασε θερμοκρασια 25 βαθμους εριξα μεσα βακτηρια και μετα απο λιγο ψαρια για να αρχισει να παραγεται αμμωνια και να την μετατρεπουν τα βακτηρια. Τωρα το ενυδρειο ειναι στην 3η του εβδομαδα, εχει μεσα 4 black phantom tetra και συνεχιζουμε...το σαββατο θα μπουν αλλα 2. Οι μετρησεις μια χαρα. Βακτηρια εγω προσθετω και οταν προσθετω ψαρια τα οποια βαζω 2 καθε βδομαδα. Μετα θα παω για cardinal αφου φτιαξω πρωτα ph με τυρφη.
Τα λεω ολα αυτα και ρωταω γιατι ειμαι αρχαριος και θελω να ξερω αν εχω κανει κατι λαθος...οχι για να το παιζω γνωστης γιατι σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι...διαβαζω πολυ και βιβλια και φορουμ κλπ, μαθαινω αλλα ακομα δεν ειμαι γνωστης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-11, 18:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Ποιες ειναι οι μετρησεις σου αυτη τη στιγμη??

Ποσα λιτρα εχεις? Προσεχε με τα ψαρια να ειναι "συμβατα" σε παραμετρους νερου θερμοκρασια κτλ!

Για τα "βακτηρια" του μπουκαλιου δεν εχω τοσο καλη αποψη - εμπειρια και αυτο γιατι συνηθως γινεται στρωσιμο με ψαρια κατι που ειναι απανθρωπο αφου τα ταλαιπωρουμε!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-11, 19:23
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρά σε όλους παιδιά.
Για έτοιμα βακτήρια τύπου Safe Start της Tetra τι γνώμη έχετε?κι αυτά δεν μπορούν να δουλέψουν? Δεν βλέπω και πολύ συχνά κουβέντα γι'αυτά στα φορουμ και μου κανει εντυπωση...
.
αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα δεις πολλες συζητησεις.. παντως μην ορκιζεσαι οτι μπορει να ζησει βιολογια σε μπουκαλακι
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-11, 19:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή



Mod edit: Μεταφερθηκαν σε νεο thread ωστε να μη μπλεκονται τα θεματα.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-11, 19:40
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

μπες και δες μια παρομοια συζητηση που πιστευω θα σε καλυψει!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E5%E9%E1%3F
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-11, 23:46
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

τα βακτηρια αυτα πιανουν και γω ετσι εστρωσα τ ενυδρειο μ
πηρα το filter start RED της jbl επειδη εχω χρυσοψαρα
κανω μετρησεις καθε βδομαδα το εχω ταραξει και αμμωνια 0 μονο λιγα ΝΟ3 εχω και αυτο επειδη δεν εχω βαλει κανα φυτο μεσα ακομα
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-11, 00:39
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
τα βακτηρια αυτα πιανουν και γω ετσι εστρωσα τ ενυδρειο μ
πηρα το filter start RED της jbl επειδη εχω χρυσοψαρα
κανω μετρησεις καθε βδομαδα το εχω ταραξει και αμμωνια 0 μονο λιγα ΝΟ3 εχω και αυτο επειδη δεν εχω βαλει κανα φυτο μεσα ακομα
πριν βαλεις τα ψαρια μετρησες 0 αμμωνια?
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-11, 01:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν βαλεις τα ψαρια μετρησες 0 αμμωνια?
Πριν βαλει τα ψαρια γιατι να εχει αμμωνια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-11, 20:27
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ti na pw re paidia...exw exw mperdeytei pantws...kyklos den exei yparksei sto enydreio mou!
Metraw ap'thn arxh NH3/NH4=0, NO2=0 kai NO3=12,5...
x8es evala alla 2 psaria pros8esa kai vakthria.se allages nerou, pros8hkh psariwn rixnw kai vakthria.
shmera h8ela na metrhsw logw twn kainourgiwn psariwn mpas kai anevhke kammia timh alla den exw prolavei akoma!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-11, 20:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
ti na pw re paidia...exw exw mperdeytei pantws...kyklos den exei yparksei sto enydreio mou!
Metraw ap'thn arxh NH3/NH4=0, NO2=0 kai NO3=12,5...
x8es evala alla 2 psaria pros8esa kai vakthria.se allages nerou, pros8hkh psariwn rixnw kai vakthria.
shmera h8ela na metrhsw logw twn kainourgiwn psariwn mpas kai anevhke kammia timh alla den exw prolavei akoma!
Δεν μπορει να ειχες παραγωγη νιτρικων χωρις να γινεται ο κυκλος.
Ειναι φυση αδυνατον.
'Η δεν το παρατηρησες απο τις μετρησεις σου γιατι εγινε "αθορυβα" (σε χαμηλες τιμες αμμωνιας και νιτρωδων), ή τα τεστ δεν εγιναν σωστα.


ΥΓ γραφε Ελληνικα (και οχι κεφαλαια χωρις λογο), ειναι κανονισμος του φορουμ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-11, 12:17
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

σορρυ για τα αγγλικα και τα κεφαλαια!
μαλλον εγινε αθορυβα οπως λες ο κυκλος γιατι παντα υπηρχαν βακτηρια μεσα στο ενυδρειο και αφομοιωναν την αμμωνια η οποια δεν βρισκοταν και σε πολυ υψηλες συγκεντρωσεις μιας και η ιχθυοφορτιση εγινε σιγα σιγα...
διαβασα και την αλλη συζυτηση απ'το λινκ.απ'οτι καταλαβα ειναι αντικρουομενες οι αποψεις...
οκ, ευχαριστω πολυ παιδια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-11, 17:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
σορρυ για τα αγγλικα και τα κεφαλαια!
μαλλον εγινε αθορυβα οπως λες ο κυκλος γιατι παντα υπηρχαν βακτηρια μεσα στο ενυδρειο και αφομοιωναν την αμμωνια η οποια δεν βρισκοταν και σε πολυ υψηλες συγκεντρωσεις μιας και η ιχθυοφορτιση εγινε σιγα σιγα...
διαβασα και την αλλη συζυτηση απ'το λινκ.απ'οτι καταλαβα ειναι αντικρουομενες οι αποψεις...
οκ, ευχαριστω πολυ παιδια!
Για μενα αυτη η διαδικασια ειναι η ιδανικοτερη που μπορει να επιτευχθει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-11, 18:35
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή ανοδος αμμωνιας

για δειτε πως ερχονται τα πραγματα...!
προσθεσα 2 ακομα ψαρια προχθες και χθες&σημερα μετραω αμμωνια 0,25mg/l. Ανεβηκε λοιπον η αμμωνια ενω no2<0,3mg/l και no3=12mg/l ειναι τα ιδια...
μαλλον απ΄την αυξηση των ψαριων προκληθηκε η ανοδος της αμμωνιας και το κακο ειναι οτι εκτος του οτι δεν εριξα βακτηρια προχθες μαζι με τα ψαρια αλλα χθες αλλαξα και μαρκα και δεν ξερω αν τα πολυ εμπιστευομαι τα καινουργια...το safestart της tetra εδειχνε να δουλευει αλλα τωρα που αλλαξα γιατι ειχε τελειωσει στο μαγαζι που ψωνιζω να'τη κι η αμμωνια!δεν ξερω αν φταει αυτο βεβαια...λεω.
τι προτεινετε να κανω παιδια?απ΄οτι βλεπω η αμμωνια δεν πεφτει...να προχωρησω σε μερικη αλλαγη νερου ή δεν πρεπει γιατι το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο...?ειναι στην τριτη του εβδομαδα το ενυδρειο και απ'το καταστημα μου ειπαν να μην κανω αλλαγες τωρα...
βασικα και για τα ψαρια αυτοι μου ειπαν να βαλω μαζι με βακτηρια ετοιμα ενω εγω ηθελα να το στρωσω αδειο με τροφες, και πιο πολλα ψαρια μου ειχαν πει να βαλω αλλα εγω το πηγαινα πιο χαλαρα...
δεν ξερω...ειναι λαθος να κανω μερικη αλλαγη νερου...?
-------------------------
εβαλα και τυρφη για να ριξω σκληροτητες και ph...μηπως επηρεαζει κι αυτο?καπου το διαβασα στο φορουμ...
οι τιμες gh,kh και ph αλλαξαν...και το περιεργο ειναι οτι οι σκληροτητες επεσαν κατα ενα βαθμο ενω το ph αυξηθηκε λιγο...!ειναι φυσιολογικο αυτο?χθες που τα μετρησα τα βρηκα αυτα.αυξησα την τυρφη χθες...
δεν εχω μετρησει σημερα gh,kh και ph...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 30-01-11 στις 18:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-01-11, 19:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
για δειτε πως ερχονται τα πραγματα...!
προσθεσα 2 ακομα ψαρια προχθες και χθες&σημερα μετραω αμμωνια 0,25mg/l. Ανεβηκε λοιπον η αμμωνια ενω no2<0,3mg/l και no3=12mg/l ειναι τα ιδια...
μαλλον απ΄την αυξηση των ψαριων προκληθηκε η ανοδος της αμμωνιας και το κακο ειναι οτι εκτος του οτι δεν εριξα βακτηρια προχθες μαζι με τα ψαρια αλλα χθες αλλαξα και μαρκα και δεν ξερω αν τα πολυ εμπιστευομαι τα καινουργια...το safestart της tetra εδειχνε να δουλευει αλλα τωρα που αλλαξα γιατι ειχε τελειωσει στο μαγαζι που ψωνιζω να'τη κι η αμμωνια!δεν ξερω αν φταει αυτο βεβαια...λεω.
τι προτεινετε να κανω παιδια?απ΄οτι βλεπω η αμμωνια δεν πεφτει...να προχωρησω σε μερικη αλλαγη νερου ή δεν πρεπει γιατι το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο...?ειναι στην τριτη του εβδομαδα το ενυδρειο και απ'το καταστημα μου ειπαν να μην κανω αλλαγες τωρα...
βασικα και για τα ψαρια αυτοι μου ειπαν να βαλω μαζι με βακτηρια ετοιμα ενω εγω ηθελα να το στρωσω αδειο με τροφες, και πιο πολλα ψαρια μου ειχαν πει να βαλω αλλα εγω το πηγαινα πιο χαλαρα...
δεν ξερω...ειναι λαθος να κανω μερικη αλλαγη νερου...?
Δεν ειναι λαθος να κανεις καποια μικρη αλλαγη πχ 10%.
Ο ρυθμος της εισαγωγης ψαριων που επελεξες πιστευω οτι ειναι επιτυχης (και θα εξηγησω παρακατω γιατι) και να μην ακολουθησεις την προταση του καταστηματος.
Η αμμωνια σε αυτο το επιπεδο (0.25) αν προκειται περι ολικης αμμωνιας (NH3/NH4) και οχι ελευθερης αμμωνιας (NH3), δεν ειναι επικινδυνη. Συνυπολογιζομενης παντα μια φυσιολογικης θερμοκρασιας νερου και πεχα.
Δες το 5 απο αυτο το θεμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

Τα βακτηρια εμποριου λοιπον αυτο ακριβως που συμβαινει στο νερο σου κανουν και το εχεις ρυθμισεις (ενστικωδως μαλλον πολυ καλα).
Κρατανε χαμηλα σε ατοξικο επιπεδο τις τιμες αμμωνιας και νιτρωδων (το 0.25ppm σε ΝΗ3/ΝΗ4 και 0.3ppm σε NO2 ειναι ατοξικες)
Πιστευω οτι σε συντομο διαστημα θα εχουν δημιουργηθει οι καταλληλες αποικιες βιολογιας και θα μηδενισει κι αυτο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα και τυρφη για να ριξω σκληροτητες και ph...μηπως επηρεαζει κι αυτο?καπου το διαβασα στο φορουμ...
οι τιμες gh,kh και ph αλλαξαν...και το περιεργο ειναι οτι οι σκληροτητες επεσαν κατα ενα βαθμο ενω το ph αυξηθηκε λιγο...!ειναι φυσιολογικο αυτο?χθες που τα μετρησα τα βρηκα αυτα.αυξησα την τυρφη χθες...
δεν εχω μετρησει σημερα gh,kh και ph...
Η τυρφη εχει οργανικα που μπορουν να δημιουργησουν αμμωνια. (εχει παρατηρηρθει αρκετες φορες σε επεξεργασια νερου σε βαρελι οπου δεν υπαρχει βιολογικο φιλτρο)
Σε ενα στρωμενο φιλτρο δεν εχει ομως καμια κακη επιπτωση εκτος ισως απο καποια μικρη μη ανυχητικη ανοδο νιτρικων στο τελευταιο σταδιο του κυκλου του αζωτου
Στη δικη σου περιπτωση τωρα, θα ηταν καλο να περιμενεις να δυναμωσει η βιολογια για να βαλεις τυρφη.

Η αλλαγη της τιμης του πεχα ειναι κατι που εξαρταται απο το σταθεροποιητικο παραγοντα kH. (οσο πιο χαμηλο ειναι τοσο πιο ευμεταβλητο ειναι το πεχα)
Η πτωση των τιμων gH kH με την τυρφη ειναι φυσιολογικη. Νορμαλ οταν πεφτει η kH πεφτει και το πεχα οσο πιο ωριμο ειναι το ενυδρειο.
Καποιος ομως αλλος παραγοντας πιο δραστικος απο τη μικρη πτωση της kH, σου ανεβαζει το πεχα.
Ασβεστολιθικα υλικα (χαλικι πετρες?)
Μεγαλη αναταραξη της επιφάνειας?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-01-11 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-01-11, 19:21
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Η αναταραξης της επιφανειας με το ph εχει να κανει με τις συγκεντρωσεις co2 και Ο2?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-01-11, 19:29
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ασβεστολιθικα υλικα δεν εχω.μονο ξυλα εχει μεσα το ενυδρειο.αναταραξη της επιφανειας υπαρχει.εχω γυρισει το σωληνακι-εξοδο του φιλτρου προς την επιφανεια του νερου και την αναταρασει με το νερο που βγαζει!
φταιει αυτο?να το γυρισω να χτυπαει αλλου?
και η οξυγονωση του νερου πως θα γινεται?μαζευει κι ενα πραμα σαν κρουστα η επιφανεια και γι'αυτο το λογο επισης εβαλα να χτυπαει εκει το φιλτρο για να το σπαει.καπου το διαβασα...
εχω ανοιξει θεμα αλλου παντως για να μην τα ρωταω κι αυτα εδω...
εδω ειναι το λινκ για το αλλο θεμα που ανοιξα...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....575#post546575
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-01-11, 19:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αναταραξης της επιφανειας με το ph εχει να κανει με τις συγκεντρωσεις co2 και Ο2?
Ναι, εναλλαγη αεριων, διαφυγη διοξειδιου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-01-11, 19:34
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι ειναι ολικη αμμωνια!μπηκα σ'ενα site που υπολογιζει ελευθερη αμμωνια αν του δωσεις τιμες nh3/nh4, ph και θερμοκρασιας και μου τη βγαζει 0,004!
λεω να κανω αλλαγη νερου και να βαλω και αεραντλια να δουλεψει. οπως διαβασα καπου μεσα στο φορουμ ειναι κι αυτο αντιμετωπιση της εμφανισης αμμωνιας...
-------------------------
να την βγαλω δηλαδη την τυρφη?
την εχω βαλει για να φτιαξω το νερο για cardinal...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 30-01-11 στις 19:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-01-11, 19:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω για τωρα να σε απασχολει μονο το στρωσιμο (NH3 NO2 NO3) και να μη σε νοιαζει για το πεχα κλπ
Οποτε την τυρφη ασε τη για λιγο αργοτερα

Η αεραντλια ειναι περιττη στην περιπτωση σου, ΙΜΟ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-01-11, 20:27
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14
Σχετικά με βακτήρια velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 0 29-10-09 21:43
Τι Βακτήρια να αγοράσω; johnmarka Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-04-09 08:13
Η γλιτσα είναι βακτήρια? Serafeim Αρχάριοι γλυκού νερού 5 17-02-09 12:22
Βακτήρια και αλλαγές νερού Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-02-08 13:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07093 seconds with 13 queries