Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-01-13, 21:44   #1
Άλλος ένας νιούφης ψάχνεται..
 
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari
Member
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος 04-01-13, 21:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας!Μετά απο αρκετό διάβασμα είπα κι εγώ να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο!Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια που μπορείτε να μου προσφέρετε.Καταρχήν θα ήθελα να αναφερθώ στον εξοπλισμο που έχω.Αύριο πρωί ξεκινάω στήσιμο.Λοιπόν:
-Ενυδρείο διαστάσεων 60Χ35Χ40 84 λίτρα περίπου 70 καθαρά
-Φωτισμος 2 λάμπες:T8 flora glo 15w 2800K 420 lumen και
Τ8 power glo 15w 18000K 580 lumen
-θερμοστάτης Fluval M15 150 watts
-αναλογικό θερμόμετρο
-Εσωτερικό φίλτρο Fluval u2 400l/h
-Υπόστρωμα Sera Floredepot
-Σκούρο καφέ χαλίκι λεπτό
-Διακοσμητικά:Μαύρο χαρτόνι για πλάτη,ρίζα και κάποιες πέτρες μη ασβεστολιθικές απο Βοίδομάτη.
Έχω παραγγείλει απο ebay και περιμένω API Freshwater Master test kit,API GH & KH Test Kit.Επίσης σήμερα αγορασα σκούπα βυθού,ξύστρα,αντιχλωριο prime,βακτήρια nitrivec και τροφή.Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:
1:Πώς να κάνω το στρώσιμο του νερού αν δεχτούμε οτι δε με ενδιαφέρει να πάρω μπόλι?Σκεφτόμουνα να βάζω τροφή σε μια απόχη και να δημιουργώ έτσι αμμωνία.Αν Ξεκινήσω έτσι,πείτε μου σας παρακαλώ κάθε πότε πρέπει να βάζω τροφή στο ενυδρείο?Αλλαγές νερού να κάνω και αν ναι κάθε πότε?Απο την άλλη έχω και τα έτοιμο βακτήρια nitrivec.Μήπως να βάλω αυτό και απο την επόμενη μέρα μετά απο μετρήσεις να βάλω ψαράκια?
2:To φίλτρο μου είναι αυτό http://www.fluvalblog.com/aquarium-filters/u-series/ Υλικά μέσα έχει 2 άσπρα σφουγκάρια,2 πιο χοντρα μαύρα (νομίζω είναι άνθρακας) και βιολογικό υλικό.Με τον άνθρακα τι να κάνω?Να τον βγάλω?Να προσθέσω βιολογικό?
3:Από φυτά τι να βάλω?Με ενδιαφέρουν εύκολα και να αναπτύσονται γρήγορα.Ελεγα για καποιες anubia,java moss πανω σε πετρες και ριζα και κερατοφυλο στην επιφάνεια.Φυτεμένα στο χαλίκι τι να βάλω?
Ευχαριστώ πολυ!!!!!!!
Εμφανίσεις: 18938
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-13, 21:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μιας και εχω στρωσει 2 ενυδρεια με τροφη σε αποχη με επιτυχια, ριξε μια ματια σε αυτο το ποστ μου με τη διαδικασια που εκανα αναλυτικα.

Τροφη αλλαζα καθε 2 μερες στην αποχη και καθε φορα εβαζα και πιο πολυ. Ξεκινα με 2-3 φυλλαρακια και σιγα σιγα ανεβαζε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-13, 22:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχεις σκεφτει καθολου τι ψαρια θες να βαλεις?εχεις δει κατι που σου αρεσει η θα αποφασισεις αργοτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-13, 22:24
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και εχω στρωσει 2 ενυδρεια με τροφη σε αποχη με επιτυχια, ριξε μια ματια σε αυτο το ποστ μου με τη διαδικασια που εκανα αναλυτικα.

Τροφη αλλαζα καθε 2 μερες στην αποχη και καθε φορα εβαζα και πιο πολυ. Ξεκινα με 2-3 φυλλαρακια και σιγα σιγα ανεβαζε.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Πολύ αναλυτικό!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις σκεφτει καθολου τι ψαρια θες να βαλεις?εχεις δει κατι που σου αρεσει η θα αποφασισεις αργοτερα?
Έχω σκεφτεί guppies 1 αρσενικο με 3 θυληκά και σιγά σιγά όταν φτιαχτεί καλή βιολογία και με καλές αλλαγές νερού,ίσως ένα χαρέμι platy.Απο αύριο θα βάζω και φωτο να μου λέτε τη γνώμη σας και διορθώσεις.Επειδή θέλω να βάλω αρκετά φυτά έχει κανείς καμιά ιδέα τι να βάλω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 04-01-13 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-13, 22:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Να βαλεις ψαρια οταν φτιαχτει η βιολογια και οχι κατα τη διαρκεια.
Χρησιμοποιησε και το nitrivec μαζι κατα τη διαρκεια του στρωσιματος, κακο δεν θα κανει.

Με το φως αυτο πας για ευκολα και ισως μερικα μετρια φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-13, 22:40
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να βαλεις ψαρια οταν φτιαχτει η βιολογια και οχι κατα τη διαρκεια.
Χρησιμοποιησε και το nitrivec μαζι κατα τη διαρκεια του στρωσιματος, κακο δεν θα κανει.

Με το φως αυτο πας για ευκολα και ισως μερικα μετρια φυτα.
Μήπως γνωρίζεις συγκεκριμένα φυτά,γιατί θα πάω να τα ζητήσω απο τον petshopa αυριο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να βαλεις ψαρια οταν φτιαχτει η βιολογια και οχι κατα τη διαρκεια.
Χρησιμοποιησε και το nitrivec μαζι κατα τη διαρκεια του στρωσιματος, κακο δεν θα κανει.

Με το φως αυτο πας για ευκολα και ισως μερικα μετρια φυτα.
Πως ξέρεις πότε έχει φτιαχτεί η βιολογία σου,αφού βάζοντας συνέχεια nitrivec θα μηδενίζει συνέχεια η αμμωνία?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 04-01-13 στις 22:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-13, 22:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πολλα τα kelvin σου. Δεν το ειχα δει. Δεν ειμαι και ο καταλληλοτερος να σου πω για φυτα αλλα ανουμπια, java moss, υδροφυλλα πολισπερμα και καμια κρυπτοκορινα φανταζομαι θα πανε καλα. Κατσε να σου πει και κανεις αλλος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως ξέρεις πότε έχει φτιαχτεί η βιολογία σου,αφού βάζοντας συνέχεια nitrivec θα μηδενίζει συνέχεια η αμμωνία?
Βασικα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν ξερω. Απο οτι βλεπω και εγω καταπολεμαει την αμμωνια λεει (δεν ξερουμε αν το κανει και σε ποιο βαθμο βεβαια) οποτε ή μην το χρησιμοποιησεις καθολου ή περιμενε να σου πει κανεις αν μπορει να χρησιμοποιηθει στη διαδικασια στρωσιματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 04-01-13 στις 22:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-13, 22:48
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να βάλεις στο πρόγραμμα να πάρεις ένα άλλο φίλτρο. Το U2 έχει πολύ περιορισμένο χώρο για το βιολογικό και είναι έτσι φτιαγμένο που ναι μεν καθαρίζει εύκολα (συρταρωτά υλικά) αλλά δεν μπορείς να κάνεις πολλές πατέντες για να κάνεις μετατροπές (προσθαφαιρέσεις) σε αυτά. Από τη στιγμή που θα βάλεις μέσα φυτά, μετά από λίγο καιρό (10 -15 ημέρες το πολύ) πρέπει να βγάλεις τον άνθρακα. Η πατέντα που μπορείς να κάνεις είναι να κόψεις με ένα ξυράφι τον άνθρακα από το πλαίσιο που είναι. Μετά βάλε σφουγγάρι μπλε (ψιλό γιατί για χοντρό έχεις τα λευκά) και συγκράτησε το με τα πλαστικά πλαίσια (τελάρα) που σου έχουν μείνει από τον άνθρακα. Τώρα για την αύξηση του βιολογικού υλικού δεν μπορείς να κάνεις κάτι . Στα λέω όλα αυτά για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων όταν αυξηθεί η ιχθυοφόρτισή σου με τις γέννες.
Καλή επιτυχία!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-13, 23:03
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να βάλεις στο πρόγραμμα να πάρεις ένα άλλο φίλτρο. Το U2 έχει πολύ περιορισμένο χώρο για το βιολογικό και είναι έτσι φτιαγμένο που ναι μεν καθαρίζει εύκολα (συρταρωτά υλικά) αλλά δεν μπορείς να κάνεις πολλές πατέντες για να κάνεις μετατροπές (προσθαφαιρέσεις) σε αυτά. Από τη στιγμή που θα βάλεις μέσα φυτά, μετά από λίγο καιρό (10 -15 ημέρες το πολύ) πρέπει να βγάλεις τον άνθρακα. Η πατέντα που μπορείς να κάνεις είναι να κόψεις με ένα ξυράφι τον άνθρακα από το πλαίσιο που είναι. Μετά βάλε σφουγγάρι μπλε (ψιλό γιατί για χοντρό έχεις τα λευκά) και συγκράτησε το με τα πλαστικά πλαίσια (τελάρα) που σου έχουν μείνει από τον άνθρακα. Τώρα για την αύξηση του βιολογικού υλικού δεν μπορείς να κάνεις κάτι . Στα λέω όλα αυτά για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων όταν αυξηθεί η ιχθυοφόρτισή σου με τις γέννες.
Καλή επιτυχία!!!
Φίλε μου έχεις δίκιο.Κι εγώ το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν ποσο λίγο χώρο είχε για βιολογικό υλικό.Βέβαια ήδη το φούλαρα με siporax mini οπότε για αρχή νομίζω είμαι καλά.Αργότερα ή θα πάρω άλλο φίλτρο ή όπως λες θα κόψω τον άνθρακα και με κάποιο τρόπο θα βάλω κι άλλο siporax.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-13, 23:58
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Καλη αρχη φιλε μου απο αλλον ενα νιουφη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-13, 00:05
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου έχεις δίκιο.Κι εγώ το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν ποσο λίγο χώρο είχε για βιολογικό υλικό.Βέβαια ήδη το φούλαρα με siporax mini οπότε για αρχή νομίζω είμαι καλά.Αργότερα ή θα πάρω άλλο φίλτρο ή όπως λες θα κόψω τον άνθρακα και με κάποιο τρόπο θα βάλω κι άλλο siporax.
Βιολογικό υλικό δεν μπορείς να βάλεις αλλού εκτός από το κουτάκι που έχει. Είναι έτσι φτιαγμένο που δυστυχώς δεν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Η γνώμη μου είναι το αλλάξεις με κάποιο άλλο. Πιστεύω να ξέρεις πως τα εξωτερικά δεν συγκρίνονται καν με τα εσωτερικά, οπότε δεν επεκτείνομαι. Τώρα αν θες μια άμεση και σχετικά φθηνή λύση είναι τα Elite Jet Flo. Είναι πολύ φθηνά, δυνατά φίλτρα με μεγάλους κάδους οι οποίοι είναι πολύ απλοί με αποτέλεσμα να κάνεις μέσα ότι θες. Για εμένα πάρε ένα τέτοιο και στρώσε αυτό για να μην μπλέξεις με στρωσίματα ξανά αργότερα και ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου. Μπορείς να πάρεις επίσης το Elite Jet Flo 70 με 10€ και να το δουλεύεις παράλληλα με το U2. Να στρώσουν και τα 2 μαζί. Έτσι θα έχεις καλή κυκλοφορία και στον βυθό (θα βάλεις το U2 να δουλεύει με την κάτω εξαγωγή) αλλά και καλή ανατάραξη επιφάνειας με το Spray Bar του Elite Jet Flo 70. Στο Elite Jet Flo μπορείς να γεμίσεις τον κάδο του με βιολογικό JBL MicroMec που σου δίνει εξαιρετικά μεγάλο χώρο αποίκισης βακτηριδίων (1500 sqm/lit).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-13, 00:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων

1:Πώς να κάνω το στρώσιμο του νερού αν δεχτούμε οτι δε με ενδιαφέρει να πάρω μπόλι?Σκεφτόμουνα να βάζω τροφή σε μια απόχη και να δημιουργώ έτσι αμμωνία.Αν Ξεκινήσω έτσι,πείτε μου σας παρακαλώ κάθε πότε πρέπει να βάζω τροφή στο ενυδρείο?Αλλαγές νερού να κάνω και αν ναι κάθε πότε?Απο την άλλη έχω και τα έτοιμο βακτήρια nitrivec.Μήπως να βάλω αυτό και απο την επόμενη μέρα μετά απο μετρήσεις να βάλω ψαράκια?
2:To φίλτρο μου είναι αυτό http://www.fluvalblog.com/aquarium-filters/u-series/ Υλικά μέσα έχει 2 άσπρα σφουγκάρια,2 πιο χοντρα μαύρα (νομίζω είναι άνθρακας) και βιολογικό υλικό.Με τον άνθρακα τι να κάνω?Να τον βγάλω?Να προσθέσω βιολογικό?
3:Από φυτά τι να βάλω?Με ενδιαφέρουν εύκολα και να αναπτύσονται γρήγορα.Ελεγα για καποιες anubia,java moss πανω σε πετρες και ριζα και κερατοφυλο στην επιφάνεια.Φυτεμένα στο χαλίκι τι να βάλω?
Ευχαριστώ πολυ!!!!!!!
1. Για να αναπτυχθει η βιολογια, αντι για ψαρακια θα βαζεις τροφη σε αποχη (οπως διαβασες στο αλλο θεμα) και βαλε και τα βακτηρια (nitrivek).
Αλλαγες νερου δεν θα κανεις μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο (φυσικα χωρις ψαρια μεσα).
Αλλαγη θα κανεις οταν στρωσει, δλδ μηδενισει η αμμωνια ΝΗ3/4 και τα νιτρωδη ΝΟ2 και υπαρχουν μονο νιτρικα ΝΟ3.
Θα κανεις μια αλλαγη να πεσουν και τα νιτρικα κατω απο 20-25ppm (ιδανικα κατω απο 10-15ppm) και θα βαλεις αμεσως τα πρωτα ψαρια.
2. Ο ανθρακας ειναι χρησιμος τουλαχιστον στην αρχη λειτουργειας (3-4 μερες) ενος ενυδρειου (για τυχων χημικα κλπ).
Ομως δεν εχεις χωρο και για αυτον και για εξτρα βιολογικο υλικο που θελεις να βαλεις.
Αν τον αφησεις μεσα θα χασεις μερες απο το στρωσιμο του εξτρα βιολογικου υλικου.
Το φιλτρο ειναι γενικα μικρο για το ενυδρειο που σκεφτεσαι. Πιστευω οτι θα δυσκολευτει αν γεμισει ψαρια το ενυδρειο απο τις γεννες.
3. Φυτα δεν θα βαλεις πριν τελειωσει το στρωσιμο γιατι καταναλωνουν αζωτουχα και τα βακτηρια το χρειαζονται. Θα τα βαλεις λιγο πριν τα ψαρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως ξέρεις πότε έχει φτιαχτεί η βιολογία σου,αφού βάζοντας συνέχεια nitrivec θα μηδενίζει συνέχεια η αμμωνία?
Θα το ξερεις οπως ειπα πιο πανω οταν η αμμωνια και τα νιτρωδη μηδενισουν και μεινουν μονο νιτρικα στο νερο.
Τα νιτρικα δεν τα καταναλωνουν τα αεροβια βακτηρια.
Το nitrivek δεν δεσμευει χημικα την αμμωνια ετσι ωστε να τη στερησει απο τα βακτηρια, ειναι υποτιθεται το ιδιο το σκευασμα, βακτηρια, και αυτα καταναλωνουν την αμμωνια.
Για βοηθεια στο στρωσιμο ειναι, δεν το ανακοπτει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-13, 00:30
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιολογικό υλικό δεν μπορείς να βάλεις αλλού εκτός από το κουτάκι που έχει. Είναι έτσι φτιαγμένο που δυστυχώς δεν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Η γνώμη μου είναι το αλλάξεις με κάποιο άλλο. Πιστεύω να ξέρεις πως τα εξωτερικά δεν συγκρίνονται καν με τα εσωτερικά, οπότε δεν επεκτείνομαι. Τώρα αν θες μια άμεση και σχετικά φθηνή λύση είναι τα Elite Jet Flo. Είναι πολύ φθηνά, δυνατά φίλτρα με μεγάλους κάδους οι οποίοι είναι πολύ απλοί με αποτέλεσμα να κάνεις μέσα ότι θες. Για εμένα πάρε ένα τέτοιο και στρώσε αυτό για να μην μπλέξεις με στρωσίματα ξανά αργότερα και ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου. Μπορείς να πάρεις επίσης το Elite Jet Flo 70 με 10€ και να το δουλεύεις παράλληλα με το U2. Να στρώσουν και τα 2 μαζί. Έτσι θα έχεις καλή κυκλοφορία και στον βυθό (θα βάλεις το U2 να δουλεύει με την κάτω εξαγωγή) αλλά και καλή ανατάραξη επιφάνειας με το Spray Bar του Elite Jet Flo 70. Στο Elite Jet Flo μπορείς να γεμίσεις τον κάδο του με βιολογικό JBL MicroMec που σου δίνει εξαιρετικά μεγάλο χώρο αποίκισης βακτηριδίων (1500 sqm/lit).
Εννοείς το jet flo 75.Αυτο εδώ http://www.petsupermarket.gr/3080/%C...F%82-75lt.html Μάλλον έτσι θα το κάνω,αλλά θα χάσω πολλά λίτρα απο καθαρο χώρο.Anyway ευχαριστώ πολύ πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-01-13, 01:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς το jet flo 75.Αυτο εδώ http://www.petsupermarket.gr/3080/%C...F%82-75lt.html Μάλλον έτσι θα το κάνω,αλλά θα χάσω πολλά λίτρα απο καθαρο χώρο.Anyway ευχαριστώ πολύ πάντως
Ναι ακριβώς αυτό . Τώρα για τα λίτρα που λες τα έχουμε πει πολλές φορές. Η λύση σε πάρα πολλά προβλήματα (απόδοση, καθαρά λίτρα ενυδρείου, υλικά φιλτραρίσματος, ταλαιπωρία καθαρισμού, γρήγορο μπούκωμα κτλ) είναι τα εξωτερικά φίλτρα. Το συγκεκριμένο κατάστημα έχει φθηνά και εξωτερικά φίλτρα (σαν αυτό) αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω. Το αποτέλεσμα φυσικά δεν θα συγκρίνεται καν...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-01-13, 01:08
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Για να αναπτυχθει η βιολογια, αντι για ψαρακια θα βαζεις τροφη σε αποχη (οπως διαβασες στο αλλο θεμα) και βαλε και τα βακτηρια (nitrivek).
Αλλαγες νερου δεν θα κανεις μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο (φυσικα χωρις ψαρια μεσα).
Αλλαγη θα κανεις οταν στρωσει, δλδ μηδενισει η αμμωνια ΝΗ3/4 και τα νιτρωδη ΝΟ2 και υπαρχουν μονο νιτρικα ΝΟ3.
Θα κανεις μια αλλαγη να πεσουν και τα νιτρικα κατω απο 20-25ppm (ιδανικα κατω απο 10-15ppm) και θα βαλεις αμεσως τα πρωτα ψαρια.
2. Ο ανθρακας ειναι χρησιμος τουλαχιστον στην αρχη λειτουργειας (3-4 μερες) ενος ενυδρειου (για τυχων χημικα κλπ).
Ομως δεν εχεις χωρο και για αυτον και για εξτρα βιολογικο υλικο που θελεις να βαλεις.
Αν τον αφησεις μεσα θα χασεις μερες απο το στρωσιμο του εξτρα βιολογικου υλικου.
Το φιλτρο ειναι γενικα μικρο για το ενυδρειο που σκεφτεσαι. Πιστευω οτι θα δυσκολευτει αν γεμισει ψαρια το ενυδρειο απο τις γεννες.
3. Φυτα δεν θα βαλεις πριν τελειωσει το στρωσιμο γιατι καταναλωνουν αζωτουχα και τα βακτηρια το χρειαζονται. Θα τα βαλεις λιγο πριν τα ψαρια.


Θα το ξερεις οπως ειπα πιο πανω οταν η αμμωνια και τα νιτρωδη μηδενισουν και μεινουν μονο νιτρικα στο νερο.
Τα νιτρικα δεν τα καταναλωνουν τα αεροβια βακτηρια.
Το nitrivek δεν δεσμευει χημικα την αμμωνια ετσι ωστε να τη στερησει απο τα βακτηρια, ειναι υποτιθεται το ιδιο το σκευασμα, βακτηρια, και αυτα καταναλωνουν την αμμωνια.
Για βοηθεια στο στρωσιμο ειναι, δεν το ανακοπτει.
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για την άμεση βοήθεια!Θα επανέλθω αύριο με φωτο!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-01-13, 12:52
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Έβαλα κι ορισμένες φωτο.Το ενυδρείο δουλεύει με αντιχλώριο μόνο και άνθρακα.Σε 5 μέρες βγάζω τον άνθρακα κι αντικαθιστώ με μπλε σφουγκαράκι.Επιπλέον βάζω και δεύτερο φίλτρο το elite 75 φουλ με βιολογικό υλικό.Την ίδια μέρα βάζω σε απόχη 3 φιλαράκια τροφή κι αρχίζω τη διαδικασία στρωσίματος.Την επόμενη μέρα (6η απο τώρα) βάζω τα έτοιμα βακτήρια.Σταδιακά απο την 6η μέχρι 10η ανεβάζω θερμοκρασία μέχρι 29 βαθμούς.Γύρω στη 10η μέρα πάλι(αφου τα βακτήρια έχουν αρχίσει να μεταφέρονται απο το νερό στο φίλτρο) αρχίζω τη φωτοπερίοδο μου (5 ώρες για αρχή κι όταν μπουν τα φυτά σταδιακά ανεβάζω).Ανα 2 μέρες βάζω νέα τροφή κι αυξάνω ενώ ταυτόχρονα κάνω μετρήσεις.Έχει κάποια λάθη η διαδικασία?Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2384.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  56,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2385.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  33,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2387.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  48,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2388.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  56,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2390.jpg
Εμφανίσεις:  323
Μέγεθος:  66,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-01-13, 12:56
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Οι πέτρες πάνω στη ρίζα θα βγουν όταν κάτσει η ρίζα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-01-13, 13:18
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Στο φίλτρο που θα πάρεις ο κάδος έχει ένα μαύρο σφουγγάρι και ένα πλαστικό κουτάκι με κόκκους άνθρακα. Αυτά τα βγάζεις εντελώς.
Πως θα το διαμορφώσεις τώρα:

  1. Στο κάτω μέρος και στο πλάι (όπου έχει γρίλιες) βάλε μπλε σφουγγάρι (χοντρό ή ψιλό ή και τα δύο, αν δεν βαριέσαι - εγώ έχω βάλει πρώτα το χοντρό και από πάνω το ψιλό).
  2. Γέμισε με βιολογικό υλικό (προσπάθησε να είναι μικρό τύπου siporax mini, MicroMec κτλ) και άσε λίγο κενό επάνω.
  3. Στο κενό που έχεις αφήσει βάλε αραιό βαμβάκι (ενυδρειακό ).
  4. Το κουτάκι με τον άνθρακα άνοιξέ το με ένα ξυράφι για να πάρεις το καπάκι του. Το καπάκι του (σχαρίτσα) βάλτο επάνω από το βαμβάκι για να μην το ρουφήξει η φτερωτή.
Με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα κάνεις κάθε 1 ή 2 εβδομάδες (αναλόγως την ιχθυοφόρτισή σου) είναι να ανοίγεις τον κάδο και να αλλάζεις το βαμβάκι. Προσοχή εδώ!!! Το βαμβάκι να το βάζεις αραιό και όχι συμπιεσμένο γιατί στην 3η - 4η ημέρα θα σου μπουκώνει και θα σου ρίχνει αρκετά την ροή.

ΥΓ Για τα βακτήρια που λες δεν ξέρω κατά πόσο θα σε ικανοποιήσουν. Αν μπορέσεις να βρεις μπόλι θα είναι το ιδανικό. Βέβαια με τα εσωτερικά φίλτρα που έχεις είναι κάπως δύσκολη η χρήση του αλλά όλα γίνονται...


Καλή επιτυχία!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-01-13, 13:50
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φίλτρο που θα πάρεις ο κάδος έχει ένα μαύρο σφουγγάρι και ένα πλαστικό κουτάκι με κόκκους άνθρακα. Αυτά τα βγάζεις εντελώς.
Πως θα το διαμορφώσεις τώρα:

  1. Στο κάτω μέρος και στο πλάι (όπου έχει γρίλιες) βάλε μπλε σφουγγάρι (χοντρό ή ψιλό ή και τα δύο, αν δεν βαριέσαι - εγώ έχω βάλει πρώτα το χοντρό και από πάνω το ψιλό).
  2. Γέμισε με βιολογικό υλικό (προσπάθησε να είναι μικρό τύπου siporax mini, MicroMec κτλ) και άσε λίγο κενό επάνω.
  3. Στο κενό που έχεις αφήσει βάλε αραιό βαμβάκι (ενυδρειακό ).
  4. Το κουτάκι με τον άνθρακα άνοιξέ το με ένα ξυράφι για να πάρεις το καπάκι του. Το καπάκι του (σχαρίτσα) βάλτο επάνω από το βαμβάκι για να μην το ρουφήξει η φτερωτή.
Με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα κάνεις κάθε 1 ή 2 εβδομάδες (αναλόγως την ιχθυοφόρτισή σου) είναι να ανοίγεις τον κάδο και να αλλάζεις το βαμβάκι. Προσοχή εδώ!!! Το βαμβάκι να το βάζεις αραιό και όχι συμπιεσμένο γιατί στην 3η - 4η ημέρα θα σου μπουκώνει και θα σου ρίχνει αρκετά την ροή.

ΥΓ Για τα βακτήρια που λες δεν ξέρω κατά πόσο θα σε ικανοποιήσουν. Αν μπορέσεις να βρεις μπόλι θα είναι το ιδανικό. Βέβαια με τα εσωτερικά φίλτρα που έχεις είναι κάπως δύσκολη η χρήση του αλλά όλα γίνονται...


Καλή επιτυχία!!!
Ευχαριστώ πολύ!Μήπως έχεις κανα link για μπλε σφουγκαρι και για βαμβακι?Γιατι δε βρίσκω πουθενά.Αυτο είναι βαμβάκι? http://www.petsupermarket.gr/2432/%C...pad-250gr.html
Νομίζω επίσης οτι το ενυδριακό βαμβάκι πρέπει να μπαίνει ως πρώτο υλικό απο την είσοδο του νερού για να μαζεύει τα χοντρα, κι όχι κοντά στην έξοδο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-01-13, 14:16
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ!Μήπως έχεις κανα link για μπλε σφουγκαρι και για βαμβακι?Γιατι δε βρίσκω πουθενά.Αυτο είναι βαμβάκι? http://www.petsupermarket.gr/2432/%C...pad-250gr.html
Νομίζω επίσης οτι το ενυδριακό βαμβάκι πρέπει να μπαίνει ως πρώτο υλικό απο την είσοδο του νερού για να μαζεύει τα χοντρα, κι όχι κοντά στην έξοδο
Σφουγγάρι - Βαμβάκι - Βιολογικό

Σου έβαλα τα λινκ απο το Pet City απο την άποψη οτι μπορείς να τα πάρεις άμεσα.

Έχει πολύ καλές τιμές και το Petcumulus απλά πρέπει να περιμένεις να σου τα στείλει.

Σφουγγάρι ψιλό - Σφουγγάρι χοντρό - Βαμβάκι - Βιολογικό ή Βιολογικό
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-01-13, 14:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλα κι ορισμένες φωτο.Το ενυδρείο δουλεύει με αντιχλώριο μόνο και άνθρακα.Σε 5 μέρες βγάζω τον άνθρακα κι αντικαθιστώ με μπλε σφουγκαράκι.Επιπλέον βάζω και δεύτερο φίλτρο το elite 75 φουλ με βιολογικό υλικό.Την ίδια μέρα βάζω σε απόχη 3 φιλαράκια τροφή κι αρχίζω τη διαδικασία στρωσίματος.Την επόμενη μέρα (6η απο τώρα) βάζω τα έτοιμα βακτήρια.Σταδιακά απο την 6η μέχρι 10η ανεβάζω θερμοκρασία μέχρι 29 βαθμούς.Γύρω στη 10η μέρα πάλι(αφου τα βακτήρια έχουν αρχίσει να μεταφέρονται απο το νερό στο φίλτρο) αρχίζω τη φωτοπερίοδο μου (5 ώρες για αρχή κι όταν μπουν τα φυτά σταδιακά ανεβάζω).Ανα 2 μέρες βάζω νέα τροφή κι αυξάνω ενώ ταυτόχρονα κάνω μετρήσεις.Έχει κάποια λάθη η διαδικασία?Ευχαριστώ!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φίλτρο που θα πάρεις ο κάδος έχει ένα μαύρο σφουγγάρι και ένα πλαστικό κουτάκι με κόκκους άνθρακα. Αυτά τα βγάζεις εντελώς.
Οι κινεζοι χρησιμοποιουν και μαυρου χρωματος σφουγγαρια χωρις να ειναι ενεργου ανθρακα.
Απο τη στιγμη που το φιλτρο εχει ανθρακα σε κοκκους αυτο το σφουγγαρι ειναι 99.99% κοινο σφουγγαρι και δεν χρειαζεται να ψαξει για μπλε.
Δεν ψαχνει για αλλο κι αφηνει αυτο μεσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω επίσης οτι το ενυδριακό βαμβάκι πρέπει να μπαίνει ως πρώτο υλικό απο την είσοδο του νερού για να μαζεύει τα χοντρα, κι όχι κοντά στην έξοδο
Τα βαμβακι το βαζουμε οπου ειναι πιο ευκολο να βγαινει, ειτε ειναι στην αρχη ειτε στο τελος.
Πιο χρησιμο ειναι στο τελος, για να κραταει τα ψιλα σκουπιδακια που εχουν μεινει στο νερο. Αν μπαινει στην αρχη βουλωνει πιο γρηγορα αλλα αν ειναι πανω πανω η τοποθετηση του, δεν μας πειραζει, γιατι μπορει να βγει, οσο συντομα κι αν βουλωσει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-01-13, 14:32
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω επίσης οτι το ενυδριακό βαμβάκι πρέπει να μπαίνει ως πρώτο υλικό απο την είσοδο του νερού για να μαζεύει τα χοντρα, κι όχι κοντά στην έξοδο
Γι' αυτό που ρωτάς άκρη δεν θα βγάλεις. Διάβασε εδώ. Οι απόψεις διίστανται... Εγώ εφαρμόζω τον τρόπο να το βάζω στο τέλος για να βγαίνει το νερό καθαρό. Την αρχική (μηχανική) φίλτρανση την κάνεις με τα σφουγγάρια (χοντρό ψιλό). Φιλτράρεις βιολογικά και τέλος φιλτράρεις μηχανικά ότι κατάφερε και πέρασε από τα προηγούμενα υλικά. Έτσι το αλλάζω και πολύ εύκολα όπως σου ανέφερα και πριν. Σε 1-2 λεπτά έχεις κάνει την αλλαγή. Όπως καταλαβαίνεις κάνεις ότι νομίζεις - σε βολεύει....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι κινεζοι χρησιμοποιουν και μαυρου χρωματος σφουγγαρια χωρις να ειναι ενεργου ανθρακα.
Απο τη στιγμη που το φιλτρο εχει ανθρακα σε κοκκους αυτο το σφουγγαρι ειναι 99.99% κοινο σφουγγαρι και δεν χρειαζεται να ψαξει για μπλε.
Δεν ψαχνει για αλλο κι αφηνει αυτο μεσα.
Το συγκεκριμένο σφουγγάρι. Είναι τύπου χοντρό - πολύ χοντρό και αφήνει μεγάλα κενά γύρο γύρο από τον κάδο με αποτέλεσμα να περνάει το νερό προς τα επάνω αφιλτράριστό. Όπως όλοι ξέρουμε το νερό επιλέγει την πιο εύκολη οδό. Φαντάσου ότι αυτό αφήνει κάπου στο 1εκ+ κενό από τα τοιχώματα του κάδου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βαμβακι το βαζουμε οπου ειναι πιο ευκολο να βγαινει, ειτε ειναι στην αρχη ειτε στο τελος.
Πιο χρησιμο ειναι στο τελος, για να κραταει τα ψιλα σκουπιδακια που εχουν μεινει στο νερο. Αν μπαινει στην αρχη βουλωνει πιο γρηγορα αλλα αν ειναι πανω πανω η τοποθετηση του, δεν μας πειραζει, γιατι μπορει να βγει, οσο συντομα κι αν βουλωσει.
+1000
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 05-01-13 στις 14:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-01-13, 14:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμένο σφουγγάρι. Είναι τύπου χοντρό - πολύ χοντρό και αφήνει μεγάλα κενά γύρο γύρο από τον κάδο με αποτέλεσμα να περνάει το νερό προς τα επάνω αφιλτράριστό. Όπως όλοι ξέρουμε το νερό επιλέγει την πιο εύκολη οδό. Φαντάσου ότι αυτό αφήνει κάπου στο 1εκ+ κενό από τα τοιχώματα του κάδου.
Ααα ΟΚ, δεν το ξερω το φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-01-13, 14:40
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααα ΟΚ, δεν το ξερω το φιλτρο.
Ναι, είναι κακή η κατασκευή του σε αυτό το σημείο. Το σφουγγάρι δηλαδή είναι κομμένο αρκετά πιο μικρό από τις διαστάσεις του κάδου και είναι πολύ χοντρό (έχει μεγάλες κυψέλες μέσα του). Μικρό το κακό βέβαια για την τιμή του / απόδοσή του (ροή - χώρος κάδου).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-01-13, 14:59
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Είστε κατατοπιστικότατοι.Ευχαριστώ πολύ!Θα εφαρμόσω αυτά που λέτε και θα επανέλθω!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-01-13, 21:16
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Λοιπον παιδιά σήμερα έγινε ένα μικρό upgrade του ενυδρείου.Βάζω και φωτος.
Πήρα δεύτερο φίλτρο το elite jet flo 75.Τα δύο φίλτρα πλέον είναι στις 2 άκρες και ο θερμοστάτης στη μέση.Μελλοντικά θα καλυφτούν απο φυτά.Το φίλτρο fluval τώρα τρέχει με σφουγκάρι,άνθρακα απο τις 2 πλευρές και στη μέση siporax mini όσο χωράει.Το Σάββατο βγάζω άνθρακα,αντικαθιστώ με ενυδριακό βαμβάκι και ξεκινάω στρόσιμο.Στο elite που πήρα σήμερα κράτησα το σφουγκάρι που είχε μέσα και το ''έντυσα'' με ενυδριακό βαμβάκι έτσι ώστε να μην υπάρχει κενό και να μην περνάει νερό προς τα πάνω χωρίς να φιλτραριστεί.Αμέσως μετά ένα ολόκληρο διχτάκι siporax και λίγο παραπάνω.Απο πάνω βαμβάκι το οποιό συγκρατείται απο μία σχαρίτσα που έκοψα απο τον άνθρακα που είχε μέσα.Επίσης στο fluval ρύθμισα το νερό να βγαίνει από την χαμηλότρη έξοδο,ενώ την ανατάραξη της επιφάνειας την έχω αφήσει στο elite.
Μια ερώτηση τώρα.Το νερό έχει αρχίσει να φαίνεται ψιλο κιτρινο,σα να βγάζει η ρίζα ουσίες και τα σφουγκαρια και βαμβάκι ήδη εχουν κιτρινισει-καφετίσει.Μέχρι πότε θα βγάζει ουσίες?Μήπως να κρατήσω παραπάνω τον άνθρακα?Πότε θα καθαρίσει το νερό?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2394.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  67,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2395.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  64,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2396.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  18,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2399.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  57,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-01-13, 21:35
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Ωραίος !!! Το U2 μπορείς να το βάλεις και τέρμα κάτω αν θες, μην το φοβάσαι, αδιάβροχο είναι . Όταν αντικαταστήσεις τον άνθρακα σε αυτό καλό θα ήταν να μην βάλεις βαμβάκι αλλά σφουγγάρι ψιλό γιατί θα σε ταλαιπωρήσει επειδή μπαίνει συρταρωτά και θα σου βουλώνει συχνά. Το Elite το έκανες πολύ ωραίο. Απλά το βαμβάκι το έβαλες στην είσοδο και θα δεις με το που θα έχεις ψάρια μέσα θα σου ρίχνει τη ροή σχεδόν αμέσως. Άστο τώρα και βλέπεις τότε. Την κιτρινίλα που λες από τη ρίζα μην την φοβάσαι. Καλό κάνει παρά κακό. Το πόσο θα κρατήσει είναι σχετικό. Παίζει ρόλο το ξύλο και γενικότερα το νερό σου (θερμοκρασία κτλ). Μην σε αγχώνει όμως καθόλου αυτό.
Άντε καλή αρχή!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-01-13, 21:47
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος !!! Το U2 μπορείς να το βάλεις και τέρμα κάτω αν θες, μην το φοβάσαι, αδιάβροχο είναι . Όταν αντικαταστήσεις τον άνθρακα σε αυτό καλό θα ήταν να μην βάλεις βαμβάκι αλλά σφουγγάρι ψιλό γιατί θα σε ταλαιπωρήσει επειδή μπαίνει συρταρωτά και θα σου βουλώνει συχνά. Το Elite το έκανες πολύ ωραίο. Απλά το βαμβάκι το έβαλες στην είσοδο και θα δεις με το που θα έχεις ψάρια μέσα θα σου ρίχνει τη ροή σχεδόν αμέσως. Άστο τώρα και βλέπεις τότε. Την κιτρινίλα που λες από τη ρίζα μην την φοβάσαι. Καλό κάνει παρά κακό. Το πόσο θα κρατήσει είναι σχετικό. Παίζει ρόλο το ξύλο και γενικότερα το νερό σου (θερμοκρασία κτλ). Μην σε αγχώνει όμως καθόλου αυτό.
Άντε καλή αρχή!!!
Μάλλον θα παραγγείλω σφουγκάρι μπλε απο ebay γιατί δεν είναι δυνατόν να δώσω 17 ευρώ για σφουγκάρι!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-01-13, 21:52
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον θα παραγγείλω σφουγκάρι μπλε απο ebay γιατί δεν είναι δυνατόν να δώσω 17 ευρώ για σφουγκάρι!!
Η αλήθεια είναι πως είναι κάπως τσιμπημένη η τιμή του αλλά δεν ξέρω και τι κόστος έχει. Όπως και αν έχω κοιτάξει οι τιμές εκεί παίζουν.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-01-13, 22:25
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι πως είναι κάπως τσιμπημένη η τιμή του αλλά δεν ξέρω και τι κόστος έχει. Όπως και αν έχω κοιτάξει οι τιμές εκεί παίζουν.
Για δες αυτο.. http://www.ebay.com/itm/Fish-Tank-Aq...item4cfeea4492

Δεν είναι άνθρακας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άλλος ένας καινούργιος στο αλμυρό θέλει βοήθεια. chanikos Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 02-12-11 16:25
Άλλος ένας αρχάριος tass Αρχάριοι γλυκού νερού 43 03-11-09 10:47
Οι Κλόουν αφανίζονται ένας- ένας aquatrue Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 23-06-04 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13799 seconds with 14 queries