Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-10, 22:36
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Φυτεμενο......νταμαρι

Γεια σας παιδια
Διαστάσεις:120-50-50
Όγκος:330 λιτρα
Κατηγορία:Malawi mbuna
Φυτά:,anubia nana,, crinum thainum
Ψάρια / ¶λλα είδη:1 χαρεμι Labido για αρχη
Διακοσμητικά υλικά:35 κιλα αμμο coral sand και 80 κιλα περιπου πετρες απο Pangea black angel
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:3d backround της Wave
Φωτισμός:2 λαμπες T5 39 watt η καθε μια (1 Groloux - 1 aquasky αντιστοιχα)
Διάρκεια φωτισμού:16.00-22.00 (στις 21.00 εως τις 23.00 αναβουν δυο πρασινα λεντακια της Hydor)
Φιλτράρισμα:2 εξωτερικα φιλτρα (1 Εheim 950l/h pro 2071 και 1 pro 2073 1050l/h) ενω υπαρχει κι ενας εσωτερικος κυκλοφορητης 1600λ/ωρα.
Θερμοστάτης:Bluclima 300 w
Λίπανση:Οχι
Παροχή CO2:Οχι

Παράμετροι:

pH:8,2 με τεστ υγρα της api ολες οι μετρησεις
Γενική σκληρότητα (GH):18
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού:καθε εβδομαδα το 30% του νερου.
Θερμοκρασία:25

Αφου περασαν και οι διακοπες και επιασε το φθινοπωρο ηρθε η ωρα να αυξησω τον πληθυσμο του ενυδρειου.Θελω τη γνωμη και τη βοηθεια σας λοιπον για τα εξης
1)Θα μπορουσα να βαλω και τριτο χαρεμι?Θα με πειτε εδω εχεις ακομα μονο ενα, βαλε το δευτερο και βλεπουμε.Λοιπον θα ηθελα καταρχην να βαλω ψαρια που να μην υβριδιζουν μεταξυ τους.Προσανατολιζομαι για το δευτερο χαρεμι ενα απο τα ps acei yellow tail,maingano,και τωρα τελευταια κατι με τριγυριζει για demasoni.Για τα δυο πρωτα εχουν υπαρξει αρμονικες συμβιωσεις αλλα για τα θηρια τα demasoni δεν ξερω αν μπορουν να ζησουν με τα λαμπιντο.Αν μπορω να βαλω και τριτο χαρεμι σκεφτομουν την Παοκαρα και λεω για τα Afra τα ασπρομαυρα.Αν συμβουν ολα αυτα φανταζομαι οτι θελει και αλλαγη το ολο στησιμο του ενυδρειου κι εδω χρειαζομαι τις αποψεις σας για νεο στησιμο.Το οποιο θελω να ειναι παλι με σκουρη πετρα και θα βαλω μεσα και φυτα.
Ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  018.jpg
Εμφανίσεις:  573
Μέγεθος:  83,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-10, 22:48
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Το 120Χ50 είναι ιδανική διάσταση για Malawi. Λόγω του μεγάλου πλάτους μπορείς να δοκιμάσεις ακόμα και 3 χαρέμια από mbuna, αρκεί όμως να αυξήσεις τις πέτρες και να έχεις και στα 3 είδη αυστηρά 1 προς 3 τα φύλα. Αλλιώς με αυτό το στήσιμο μπορείς να βάλεις άλλο ένα χαρέμι, σύνολο 2, που όπως καταλαβαίνεις και εσύ θα είναι ακόμα πιο άνετα τα ψάρια αν είναι 2 αντί για 3 είδη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-10, 00:02
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πολύ καλό φίλε μου. Κι αν μειώσεις τα κοτρώνια, αυξήσεις τα φυτά κι αλλάξεις τα mbuna με ζωοτόκα, θα γίνει τέλειο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-10, 01:29
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ωραίο!!

Τα φυτά αν και νταμάρι φαίνονται υγειέστατα και πολύ τούρμπο, ούτε φυτεμένο να ήταν...

Μπράβο μπράβο!!

Ανέβασε και καμιά φωτογραφία όταν είναι αναμένα μόνο τα λεντ γιατί μου κέντρισες το ενδιαφέρον, εαν δε σου κάνει κόπο..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-10, 07:57
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Μπράβο έχεις κάνει καλή αρχή... όμως να αυξήσεις τις πέτρες πριν βάλεις 2 είδος που ίσως είναι καλύτερα να είναι ένα από τα ps. acei yellow tail ή maingano παρά demasoni
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-09-10, 08:38
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Όμορφο το ενυδρείο σου, αν και εγώ προσωπικά θα έβαζα τα crinum thainum σε μια η δυο συστάδες να κρύβουν τους σωλήνες των φίλτρων και δεν θα άπλωνα στην σειρά.

Να κάνω και δύο ερωτήσεις:

1. πόσο σου κόστισε το background?
2. Γιατί έχεις τον εσωτερικό κυκλοφορητή? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται από την στιγμή μάλιστα που έχεις και δύο φίλτρα οπότε μπορείς να "ανακατατεύεις" αρκετά το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-10, 11:05
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Οι φωτογραφιες που φαινονται ειναι πριν δυο μηνες περιπου.Τα crinum λογω καλοκαιριου δεν αντεξαν και σιγα σιγα τα φτυνουν.Φωτο θα ανεβασω συντομα.
Το backround ειναι της Wave και το πηρα γυρω στα 80 ευρω αν θυμαμαι καλα.
Τον εσωτερικο κυκλοφορητη τον εβαλα για καλυτερη κυκλοφορια στα χαμηλα με συνεπεια να μην μενει πολυ σκουπιδι κατω.
Φιλε bocosta πριν απο αυτο το ενυδρειο ειχα ζωοτοκα και μονο που δεν με εδιωξε η γυναικα μου απο το σπιτι για να το κανω αφρικανικο.Και τωρα μου λες να ξαναγυρισω σε ζωοτοκα?Τρελος εισαι?(Παντως μεταξυ μας πιο ευκολο ειναι να γινεις εσυ πρασινοαφρικανος παρα ολοι οι νταμαραδες να γινουν λουλουδουδες.Μεταξυ μας οι κιχλιδες ειναι φανταστικες).
Τωρα , δωστε καμια συμβουλη για νεο στησιμο με πετρες.Δασκαλε με ακους?
Σιγουρα τα φυτα που θα μπουν θα καλυπτουν τον εξοπλισμο και βλεπω να βαζω valisneries μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-10, 13:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Γιώργο
είσαι στον σωστό δρόμο
Βάζοντας περισσότερες πέτρες (πχ διπλασιάζοντας τον ένα όγκο και ανεβάζοντας λίγο τον άλλο) θα φτιάξεις αρκετές κρυψώνες και για 2ο χαρεμάκι.
Ξέρω ότι τρώγεσαι να βάλεις και τρίτο αλλά "ουκ εν τω πολλώ το ευ"
Διάλεξε όποιο απο τα 3 είδη που αναφέρεις και δεν θα έχεις πρόβλημα (τα demasoni λένε ότι είναι πιό επιθετικά αλλά αν είναι στον σωστό αριθμό 1αρσ.+5(?)θηλ. είναι οκ -βλέπω ότι φέρνουν τώρα και τα μαγαζιά πιο συχνά).
Τα crinum δεν πιστεύω ότι χάλασαν (το μυστικό είναι ο βολβός να είναι μόνο κατά 1/3 μέσα στην άμμο-όταν πιάσει η ρίζα,τραβάς λίγο το φυτό προς τα πάνω να φανεί ο βολβός).Ψάξε και για crinum natans ή calamistratum(αν βρεις θέλω κι εγώ)
Σωστή η παρατήρηση του Θανάση να βάλεις τα φυτά έτσι ώστε να κρύβουν τις σωλήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-10, 15:42
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Επειδη σκεφτομαι να το κανω ριζικη ανακαινιση τι λετε αν βαλω για πετρες ανοιχτοχρωμες μπεζ ή και φεγγαροπετρες?Αυτο που με προβληματιζει ειναι το backround που ειναι σκουρο και δεν βγαινει(ειναι κολλημενο) αν θα κανει καλη αντιθεση με το ανοιχτο χρωμα της πετρας και ο συνδυασμος του με φεγγαροπετρα.Λεω για φεγγαροπετρες μεγαλες. Μια δεξια και μια αριστερα για να μην εχω κολληματα συνεχεια.
Επειδη Κλεοβουλε οταν πηγα δημοτικο κατηργησαν την καθαρευουσα και δεν εκανα αρχαια κανε μια μεταφραση σε παρακαλω στο "ουκ εν τω πολλώ το ευ" αν και την ψιλιαζομαι τι θελει να πει ο ποιητης.
Οσο αφορα τα crinum τωρα , επειδη εφαγαν ολη τη ζεστη καποια δεν αντεξαν και σαπισε ο βολβος.Στην αρχη ειχα 10 ριζες και τωρα εμειναν 5 εκ των οποιων μονο οι δυο εχουν ριζες κατω απο το βολβο.Τα αλλα τρια δεν εχουν ριζες.Αν βαλω καμια ταμπλετα λετε να σωθουν?Θα περιμενω λιγο καιρο ακομα μηπως με τη θερμοκρασια στρωσουν.Διαφορετικα με βλεπω για valisneria ή καμια κρυπτοκορινα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-09-10, 16:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη Κλεοβουλε οταν πηγα δημοτικο κατηργησαν την καθαρευουσα και δεν εκανα αρχαια
κανε μια μεταφραση σε παρακαλω στο "ουκ εν τω πολλώ το ευ" ....
Αυτό σημαίνει: "με σκέτες πέτρες δεν είναι ενυδρείο"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-09-10, 17:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να μην ταιριάξουν οι πέτρες με το χρώμα της πλάτης (το σκούρο θα δίνει και βάθος)
Οι φεγγαρόπετρες όμως αν είναι μόνο 2 κομμάτια πρέπει να έχουν πολλές τρύπες (καλή επιλογή ή άνοιγμα με τρυπάνι )
Τα Crinum βγάλτα και καθάρισε το κρεμμύδι του βολβού γύρω-γύρω απο τα σάπια και φύτεψε ξανά όπως είπα (τα δικά μου μέσα στο καλοκαίρι έγιναν 1,5 μέτρο).Μην βάζεις λιπάσματα.
Η ελεύθερη μετάφραση είναι αυτό που κατάλαβες {τα αρχαία δεν είναι άλλη γλώσσα,αλλά έτσι όπως μας πάνε σε λίγο θα μιλάμε "γκριγκλιςκινέζικα ) δηλ : "μακριά απο ενυδρείο κομπόστα και απο τον bokosta"
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-10, 21:34
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπερα

Εχω βρει κατι πετρες που μου αρεσαν.Ειναι πετρες λαβας κι εχουν ενα ανοιγμα για φωλια η καθε μια.Πλεονεκτημα ειναι ελαφριες.Μειονεκτημα αν θυμαμαι καλα διαβαζοντας καπου εδω μεσα λεγανε οτι με τον καιρο αλλοιωνονται και βγαζουν μια ουσια που κολλαει στα βραγχια των ψαριων.Ισχυει κατι τετοιο ή να κοιταξω να τις παρω.Παντως δεν ειναι αγριες.Ισα ισα που ειναι και καταλληλα επεξεργασμενες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-10, 12:59
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπερα
Λογω ριζικης ανακαινισης επανερχομαι με καποιες αποριες που χρειαζονται απαντησεις.
1)Εχω βρει κατι πετρες απο λαβα οι οποιες εχουν η καθε μια απο μια τρυπα αναμεσα τους για περασματα.Παλιοτερα ειχα διαβασει οτι οι πετερς απο λαβα αναδυουν μια ουσια η οποια καταστρεφει τα βραγχια απο τα ψαρια.Ισχυει κατι τετοιο ή να τις βαλω γιατι μ'αρεσαν πολυ?
2)Αυτη τη στιγμη εχω δυο εξωτερικα φιλτρα της Eheim 2071 και 2073 αντιστοιχα.Εμεις στο κιχλιδοενυδρειο εκτος απο καλη βιολογια χρειαζομαστε και καλη ροη σωστα?Σκεφτομαι λοιπον αν τα συνδεσω και τα δυο μεταξυ τους σε σειρα με συνεπεια να εχω μια εισοδο και μια εξοδο και να ειναι στην πριζα μονο το δευτερο φιλτρο θα εχω προβλημα?Θελω να το κανω ετσι για να μη φαινεται πολυ ο εξοπλισμος.Ειναι προτιμητεο να μεινουν δυο ξεχωριστα?Και αν ειναι χωριστα πως πρεπει να μπουν στο ενυδρειο ? Δυο εισοδοι δεξια και οι εξοδοι αριστερα ή εισοδο εξοδο απο τη μια και αντιστοιχα απο την αλλη το ιδιο?
3)Με ποια σειρα διαταξης πρεπει να μπουν τα υλικα στο φιλτρο?Να βαλω κατω κατω μπλε σφουγγαρι για να κραταει τα χοντρα?Καποια προταση που να ειναι πιο πρακτικη απο την εργοστασιακη αν υπαρχει?
Κι ολα αυτα γιατι σε λιγο θα βαλω κι αλλα ψαρια μεσα.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-09-10, 13:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Πέτρες λάβας δεν έχω βάλει ποτέ όχι για αυτό που λένε για την σκόνη που ερεθίζει τα βράγχια των ψαριών αλλά επειδή είναι αιχμηρές
Τα φίλτρα εγώ θα έλεγα να τα αφήσεις χώρια και με τα εργοστασιακά υλικά(κάτι ξέρουν αυτοί απο τις δοκιμές τους) και ίσως να έβαζες με ένα ταυ κοινή έξοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-09-10, 15:20
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Αυτη τη στιγμη εχω μεσα ενα χαρεμι labido.Επειδη δεν εχω κανενα ενυδρειο περισευμα μπορω να βαλω τα ψαρια στον κουβα προετοιμασιας του νερου με ολα τα παρελκομενα(Φιλτρα Θερμοστατη) ή θα τους πεσει πολυ σκουρο και θα γινει της Τουμπας εκει μεσα.Το πολυ για δυο μερες λεω να τ' αφησω μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη απο την ανακαινιση.Ο κουβας ειναι 70 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτεμενο......νταμαρι komori Malawi 3 26-07-10 00:34
Φυτεμενο......νταμαρι komori Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 15 27-06-10 18:50
280 φυτεμενο dim orestiada Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 13-01-10 15:58
50 lt Φυτεμενο!! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 57 19-09-09 10:39
φυτεμενο kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 28-07-08 08:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05737 seconds with 14 queries