Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-03-13, 14:26   #1
πρώτο ξεκίνημα αρχάριος
 
Το avatar του χρήστη dimdran
dimdran
Junior Member
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: ευκαρπια θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dimdran Ο χρήστης dimdran δεν είναι συνδεδεμένος 29-03-13, 14:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

φίλοι καλησπέρα,όπως λέει το post αρχάριος και έχω κάποια ερωτήματά σχετικά με το πως θα ξεκινήσω,έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων μικτό και 94 λίτρα καθαρό,επίσης έχω από εξαρτήματα ένα φίλτρο της enheim pick up 2010, σκαλιερες για κάτω από το χώμα(δηλαδή για φίλτρο βυθού)και κυκλοφοριτη αντλία,και το θερμοστάτη,τώρα το ερώτημα μου είναι να βάλω το φίλτρο βυθού η να το στρώσω μόνο με το εσωτερικό φίλτρο enheim?επίσης θέλω να βάλω και φυτά θα είναι χωρίς diy co2 που λέτε θα είναι εντάξει έτσι?η θα πρέπει να κάνω την παντετα αυτή?και κάτι ακόμα αν βάλω φυτά με η χωρίς το diy co2 τι υπόστρωμα πρέπει να βάλω για φυτά και ποιο είναι καλύτερο?ευχαριστώ και ζήτω συγνώμη αν κούρασα!
φιλικά dimdran!!
Εμφανίσεις: 2367
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-13, 15:03
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimdran Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλοι καλησπέρα,όπως λέει το post αρχάριος και έχω κάποια ερωτήματά σχετικά με το πως θα ξεκινήσω,έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων μικτό και 94 λίτρα καθαρό,επίσης έχω από εξαρτήματα ένα φίλτρο της enheim pick up 2010, σκαλιερες για κάτω από το χώμα(δηλαδή για φίλτρο βυθού)και κυκλοφοριτη αντλία,και το θερμοστάτη,τώρα το ερώτημα μου είναι να βάλω το φίλτρο βυθού η να το στρώσω μόνο με το εσωτερικό φίλτρο enheim?επίσης θέλω να βάλω και φυτά θα είναι χωρίς diy co2 που λέτε θα είναι εντάξει έτσι?η θα πρέπει να κάνω την παντετα αυτή?και κάτι ακόμα αν βάλω φυτά με η χωρίς το diy co2 τι υπόστρωμα πρέπει να βάλω για φυτά και ποιο είναι καλύτερο?ευχαριστώ και ζήτω συγνώμη αν κούρασα!
φιλικά dimdran!!
Καλησπέρα φίλε μου!!!
Ξεκινάω λοιπόν με δεδομένο πως έχεις διαβάσει καλά και έχεις κατανοήσει τα υπομνήματα για αρχάριους.
Λοιπόν.

  1. να βάλω το φίλτρο βυθού η να το στρώσω μόνο με το εσωτερικό φίλτρο enheim? Με το εσωτερικό φίλτρο θα είσαι μια χαρά. Φίλτρο βυθού δεν έχω δουλέψει ποτέ και δεν το γνωρίζω αυτό το θέμα αλλά αν αποφασίσεις να το κάνεις πρέπει να το βάλεις τώρα που θα στήσεις το ενυδρείο. Γενικότερα αναταράξεις του βυθού που θα κάνεις αργότερα μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν (Αμμωνία, στρες των κατοίκων κτλ).
  2. θέλω να βάλω και φυτά θα είναι χωρίς diy co2 που λέτε θα είναι εντάξει έτσι? η θα πρέπει να κάνω την παντετα αυτή? Μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά που είναι πάρα πολλά και δεν θέλουν τίποτα απολύτως (λιπάσματα, υποστρώματα, CO2 κτλ). Απλά την αγάπη και την φροντίδα σου. Πληροφοριακά τώρα το DIY CO2 δεν είναι κάτι το δύσκολο και μην σε τρομάζει η κατασκευή του. Απλά μην περιμένεις και πολλά πράγματα από αυτό καθώς επίσης να έχεις στο νου σου πως θέλει μια φορά στις 15 περίπου να φτιάχνεις καινούργιο μίγμα (δεν είναι τόσο κουραστικό αλλά με τον καιρό αρχίζει και στου σπάει τα νεύρα) και ότι το χειμώνα πιθανότατα να έχεις πρόβλημα με την απόδοσή του (αυτό εξαρτάται από το πόσο ζεστό σπίτι έχεις).
  3. αν βάλω φυτά με η χωρίς το diy co2 τι υπόστρωμα πρέπει να βάλω για φυτά και ποιο είναι καλύτερο? Εδώ ισχύει ότι και με το CO2 που σου είπα πιο πάνω. Μπορείς δηλαδή με εύκολα φυτά να τα αποφύγεις όλα αυτά. Τώρα αν θες ντε και καλά να βάλεις υπόστρωμα κατάλληλο για φυτά μήπως και αργότερα θελήσεις να βάλεις πιο δύσκολα φυτά, θα πρέπει να βάλεις παθητικό υπόστρωμα και όχι ενεργό. Το καλύτερο, κατά την γνώμη μου πάντα (και όχι μόνο...) είναι το Flourite της Seachem αλλά ακριβό.
  4. ευχαριστώ και ζήτω συγνώμη αν κούρασα! Μην το ξαναπείς. Δεν κουράζεις κανέναν. Ότι θέλεις ρώτα και θα πάρεις τις απαντήσεις σου. Και μια συμβουλή. Μην ρωτάς ποτέ σε Pet Shops. Πρώτα θα ψάχνεις για ανάλογα θέματα εδώ στο φόρουμ με το εργαλείο της αναζήτησης , αν δεν σου λυθούν όλες οι απορίες θα ρωτάς ανοίγοντας νέο θέμα στην κατάλληλη κατηγορία και θα πηγαίνεις έτοιμος στο Pet Shop απλά για να αγοράσεις αυτό που αποφάσισες και να φύγεις.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-13, 15:17
Το avatar του χρήστη dimdran
dimdran Ο χρήστης dimdran δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: ευκαρπια θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ skydiver!! και κάτι ακόμα έχω μια αεροαντλια κάνει κάτι αυτή η είναι περιτη?
και πάλη ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-13, 15:24
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

καλως ορισες στην παρεα μας!
Για τα υποστρωματα φυτα και CO2 σου απαντησαν ποιο πανω.Οσο για το φιλτρο βυθου εγω θα το εβαζα και αυτο σε λειτουργια γιατι θα βοηθουσε ποιο ευκολα στο στρωσιμο του βυθου αλλα εγω προσωπικα θα το εβαζα ΧΩΡΙΣ υποστρωμα για τα φυτα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-13, 15:43
Το avatar του χρήστη dimdran
dimdran Ο χρήστης dimdran δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: ευκαρπια θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ορισες στην παρεα μας!
Για τα υποστρωματα φυτα και CO2 σου απαντησαν ποιο πανω.Οσο για το φιλτρο βυθου εγω θα το εβαζα και αυτο σε λειτουργια γιατι θα βοηθουσε ποιο ευκολα στο στρωσιμο του βυθου αλλα εγω προσωπικα θα το εβαζα ΧΩΡΙΣ υποστρωμα για τα φυτα!
δηλαδη αν καταλαβα καλα φιλτρο βυθου με υποστρωμα δεν πανε!αρα το βαζω μονο για στρωσημο!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-13, 16:38
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλώς ήθρες καλή επιστυχία!!!
τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-13, 16:59
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Καλως ηλθες,το φιλτρο βυθου μην το λειτουργεις καθολου βγαλε και τα πλακακια ειναι φιλτρο μιας αλλης εποχης(της δικης μου).Στρωσε το Eheim.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-13, 17:18
Το avatar του χρήστη dimdran
dimdran Ο χρήστης dimdran δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: ευκαρπια θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

σκέφτομαι να βάλω ramirezi η μικρά neon!! τι λέτε ταιριάζουν μαζί?
-------------------------
φίλε το enhim να το βάλω μόνο με το σφουγγάρι οι να το κάνω και βιολογικό?
-------------------------
επίσης το enheim να το βάλω στο ύψος της επιφάνειας το στόμιο για να κάνει αναταράξει της επιφάνειας του νερού?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimdran : 29-03-13 στις 17:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-03-13, 17:30
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Στο Eheim θα κοψεις το σφουγγαρι θα αφησεις το μισο και στο αλλο μισο
βαλε βιολογικο υλικο.Θα το βαλεις κοντα στην επιφανεια του νερου,
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-13, 17:32
Το avatar του χρήστη dimdran
dimdran Ο χρήστης dimdran δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: ευκαρπια θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

τι να βάλω καλύτερα τι πρωτινής εσύ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-03-13, 17:33
STEFANOS PAKOU Ο χρήστης STEFANOS PAKOU δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Καλως ηλθες φιλε στην παρεα . Η γνωμη ειναι να το κανεις βιολογικο γιατι σαν αυτο δεν εχει κ βαλτο πανω για την αναταραξει της επιφανειας οπως ειπες... καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-03-13, 17:37
Το avatar του χρήστη dimdran
dimdran Ο χρήστης dimdran δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: ευκαρπια θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ,να ετοιμαστώ να πάρω και τα κατάλληλα εργαλεία και μόλις το στήσω θα βάλω και φώτο!!
ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Ξεκίνημα!! markos6888 Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 01-07-11 13:49
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :) Caede Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-07-10 16:02
Νέο ξεκίνημα... stefan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 136 29-03-10 13:48
Νέο ξεκίνημα AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 3 17-01-07 20:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05120 seconds with 13 queries