Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-06, 21:23
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή Υπόστρωμα και σκούπα βυθού

Καλησπέρα
Θα ήθελα την βοήθεια σας για να απαντήσω στην ερώτηση φίλου που στήνει τώρα ένα 200αρι ενυδρείο κοινωνικό γιατί εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υπόστρωμα για φυτά.
Δεν σκοπεύει να ξεκινήσει με φουλ φυτεμένο αλλά ρωτάει αν μπορεί να βάλει υπόστρωμα από τώρα για να έχει την επιλογή να βάλει φυτά υψηλών απαιτήσεων στο μέλλον. Δικιά μου απορία είναι πως θα μπορεί να κάνει σκούπα βυθού χωρίς να ανακατεύεται το χαλίκι με το υπόστρωμα. Και γενικά πως λειτουργεί η σκούπα όταν υπάρχει υπόστρωμα. Κάποιο άλλο πρόβλημα εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ. Θα ήθελα λοιπόν να καταφύγω στην δικιά σας πείρα για το αν είναι πρόβλημα η σκούπα βυθού με το υπόστρωμα ή αν εσείς βλέπεται κάποιο άλλο πρόβλημα σε αυτό που με ρωτάει ο φίλος.
Ευχαριστώ
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-06, 22:02
Το avatar του χρήστη Filou
Filou Ο χρήστης Filou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filou
Προεπιλογή

Το υποστρωμα καλο ειναι να το βαλει απο την αρχη. Ετσι, τα φυτα που θα βαλει θα ωφεληθουν λογω των ουσιων που περιεχονται σε αυτο. Εκτος αυτου, αν το ενυδρειο ειναι ηδη στημενο, για να βαλει το υποστρωμα στο μελλον,θα πρεπει να το ξεστησει, οποτε ξεχναμε αυτη την περιπτωση.
Τωρα για την σκουπα που ρωτας, οταν βαζουμε υποστρωμα τοποθετουμε απο πανω το χαλικι ή την αμμο μας σε παχος 5 εκατοστα περιπου. Ετσι οταν κανουμε σκουπα βυθου, δεν υπαρχει περιπτωση να αναμοχλευσουμε το υποστρωμα.
__________________
Tένια



300λτ Thorichthys ellioti, pimelodus pictus
240λτ corydoras panda, otocinclus sp.
60 λτ καραντίνα
200λτ ?
Wenn alle zustimmen, dann stimmt etwas nicht. (=Όταν όλοι συμφωνούν, τότε κάτι δεν πάει καλά)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-06, 12:32
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Το υπόστρωμα καλό είναι να μην έρχεται σε επαφή με το νερό, γιατί επιρρεάζει τη σκληρώτητα.
Ετσι το χαλίκι πρέπει να είναι αρκετό, ώστε να μην υπάρξει περίπτωση να βγεί πάνω το υπόστρωμα είτε με τις διάφορες ανακατατάξεις που κανουμε όλοι στα ενυδρεία μας, είτε με μεταφυτεύσεις, είτε και με το πιθανό σκάψιμο από διάφορα ψαράκια.
Καθαρίζοντας με τη σκουπα βυθού, απλώς φροντίζουμε να μην σπρώχνουμε τη σκούπα μέχρι κάτω-κάτω, έτσι ώστε και το χαλίκι να καθαρίζεται, και το υπόστρωμα να μην αναμοχλεύεται...

Να σημειώσω, ότι απλά "αναμεταδίδω" απάντηση σε δική μου ανάλογη ερώτηση πιο παλιά. Ετσι, αν δεν έχω πιάσει κάτι καλά και του λέω "μπούρδες" του ανθρώπου, ας με διορθώσει κάποιος
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-06, 13:30
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Το υπόστρωμα έρχεται ούτως ή άλλως σε επαφή με το νερό, αφού είναι μέσα στο ενυδρείο. Δε νομίζω πως τίθεται θέμα αύξησης της σκληρότητας, αφού όντας μέσα στο νερό, έστω και κάτω από το χαλίκι, θα επηρρέαζε τη σκληρότητα. Αν για παράδειγμα βάζαμε κοραλίτη κάτω από το χαλαζιακό χαλίκι δεν θα επηρρέαζε τις σκληρότητες του νερού???
Κατά κύριο λόγο τοποθετούμε στρώμα χαλικιού πάχους περίπου 7 εκ. πάνω από το υπόστρωμα για τα φυτά, για να αποτρέψουμε τη διαφυγή των συστατικών του στη στήλη νερού ώστε να μην έχουμε προβλήματα με την άλγη.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πόσο αναγκαία είναι η σκούπα βυθού; passenger Malawi 13 06-10-06 07:04
Σκούπα Βυθού sotalx Γλυκό νερό - Γενικά 12 02-05-05 01:07
Φιλτρο βυθου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 20-05-03 15:10
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Ιδέες για υπόστρωμα newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 23-12-02 19:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03575 seconds with 13 queries