Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-08, 06:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Αλατι στο νερο των guppies

Ενας φιλος με guppies ρωταει (δεν εχει ιντερνετ και εβαλε εμενα) αν βαζουμε αλατι, ποιο πως και ποσο στο ενυδρειο (100 λιτρα νερο).
Τρεχει ενα μηνα (κοντευει να στρωσει), εχει φυτα (ευκολα) με νερο δυκτιου δεν εχει μετρησει ακομα σκληρητητες και οξυτητα.
Δεν εχει βαλει καθολου αλατι μεχρι τωρα.
Τι να κανει τωρα και τι στις αλλαγες σχετικα με το αλατι?
Ευχαριστω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-08, 08:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχει παρατηρηθει οτι τα guppies αντεχουν παρα πολυ στο αλατι αλλα το φυσικο τους περιβαλλον δεν εχει αλατι.
Απο την αλλη ενα ενυδρειο με guppies και αλατι εχει παρατηρηθει οτι πηγαινει καλυτερα.
Ειναι πολυ πιθανον αυτο να οφειλεται στις σχετικα φτωχες συνθηκες που κρατιουνται παραδοσιακα τα guppies. Μικρα ενυδρεια, που μετα απο λιγο πασχουν απο υπερπληθυσμο, οποτε το αλατι βοηθαει να κρατιουνται τα μικροβια υπο ελεγχο. (Εξαλλου και μεγαλο ενυδρειο να βαλεις, μετα απο λιγο το ιδιο θα ειναι).
Παντως αμα εχει και φυτα, ισως θα ηταν καλυτερα να μην βαλει αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-08, 11:23
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Οταν ειχα και εγω γκαπυ στο lido ειχα παρατηρησει οτι οταν προσθεσα αλατι 0,1% (της API) οι θανατοι μου σταματησαν (ή μαλλον μειωθηκαν στο ελαχιστο) ενω πριν καθε τοσο ειχα και μια ...κηδεια. Βέβαια καποια στιγμη μετα ειχα προβλημα υπερπληθυσμου.....
Υπαρχουν και καποια αλατια της seachem αν δεν κανω λαθος για ζοωτοκα..... Δεν τα ειχα χρησιμοποιησει ποτε ομως.... Για ψαξτο...
Το lido ηταν φυτεμενο με ευκολα φυτα και δεν ειχα κανενα προβλημα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-08, 17:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τη βοηθεια.
Το ενυδρειο εχει μονο αρσενικα (δεν ξερω αν στο μελλον βαλει μπροστα και αναπαραγωγες) αλλα προς το παρων με 10 αρσενικα guppy δεν υπαρχει προβλημα στα 100 λιτρα.
Ρωτησα μηπως ειναι υποχρεωτικο.
Μαλλον θα του πω να βαλει ελαχιστο καλου κακου.
0,1 στα 100 λιτρα ειναι 10 γραμμαρια, αυτο ειναι το ελαχιστο? (στο seachem το αλατι λεει 20γρ στα 40 λιτρα!!)
Ελλειψει ζυγαριας ακριβιας ποσο περιπου ειναι 10 γραμμαρια στο κουταλακι του γλυκου?

Καποιο απο αυτα?
http://aquariumpharm.com/Products/Pr...x?ProductID=49
http://www.seachem.com/Products/prod...earerSalt.html

ΥΓ συγνωμη για τη ζαλαδα, αλλα απο αλκαλικα νερα, αλατια και ζωοτοκα δεν ξερω την τυφλα μου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-08, 17:53
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

0,1 στα 100 λιτρα ειναι 10 γραμμαρια, αυτο ειναι το ελαχιστο? (στο seachem το αλατι λεει 20γρ στα 40 λιτρα!!)
Σπυρο οχι 10 γραμμαρια αλλα 100..

υ.γ ...0,1% δλδ 0.1 kgr στα 100 lit
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-08, 18:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωχ
Πολλαπλασιασα απλα το 100 χ 0,1 και βρηκα 10
Αυτο δεν ειναι ενυδρειο, ειναι παστη σαρδελα.
Παει για αλμυρο δλδ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-08, 10:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Υφάλμηρο το κανες βρεεεε
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-08, 13:04
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλημέρα Σπύρο (sorry για την καθυστέρηση, την είχα κοπανήσει για εκδρομούλα!)

Δεν έχω καταφέρει να βρώ πουθενά ολοκληρωμένες πληροφορίες για τη χρησιμότητα του αλατιού στα guppies.. Έχω διαβάσει μόνο διάσπαρτα πράγματα.. Όπως γράφει και ο netblues, ένα θέμα είναι ότι το αλάτι βοηθάει γενικότερα στο θέμα των παράσιτων, στο οποίο τα γκαπάκια φαίνεται πως είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα (ακριβώς για τους λόγους που περιγράφει, δλδ. συνεχείς αναπαραγωγές, που για λόγους διατήρησης ωραίων χρωματισμών γίνονται ανάμεσα σε "αδέρφια", χωρίς να μπαίνει νέο αίμα κ.τ.λ.) Βέβαια μιλάμε κυρίως για πρόληψη, καθώς δύσκολα ένα τέτοιο ψαράκι που προσβάλλεται από ενδοπαράσιτο καταφέρνει τελικά να επιβιώσει.. Από την άλλη, είναι και το θέμα της πρόληψης του fin rot (στο οποίο επίσης είναι ευαίσθητα τα guppy)..

Η βασική δυσκολία είναι ότι τα guppy θέλουνε αφενός πυκνο-φυτεμένο ενυδρείο (ώστε να μπορούν να βρίσκουν κρυψώνες τα νεογέννητα), αφεταίρου θέλουν σκληρό νερό (με το οποίο δεν τα πάνε καλά όλα τα φυτά), ενώ παράλληλα και το αλάτι δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα φυτά.. Ένα δεύτερο θέμα είναι ότι το αλάτι το κοινό το ενυδρειακό (ή μαγειρικό μή ιωδιούχο) δεν επηρρεάζει τη σκληρότητα.. Για τους δύο παραπάνω λόγους, εγώ χρησιμοποιούσα (γιατί θα αλλάξω τη σύνθεσή μου αυτές τις μέρες), το Seachem LiveBearerSalt.. Το συγκεκριμένο, πρώτον περιέχει αλάτι για πρόληψη παράσιτων, fin-rot, κ.τ.λ., δεύτερον, περιέχει και άλατα που ανεβάζουνε το GH και τρίτον, δεν επηρρεάζει σημαντικά τα φυτά (τουλάχιστον έτσι γράφει, εγώ πάντως με σχετικά εύκολα φυτά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα)..

Όσο για τη δοσολογία, εγώ χρησιμοποιούσα τη συνιστώμενη δοσολογία, η οποία σου ανεβάζει τη σκληρότητα κατά 4-5 βαθμούς.. Η seachem λέει ότι 1 κουταλιά είναι 20gr (γενικά παίζει από 15-25), εγώ πάντως το μετρούσα σε δοσομετρητή υγρού (από αυτά που έχουμε για τα τεστάκια).. Διαιρούσα την ποσότητα σε gr διά του 1.5 και υπολόγιζα πόσα ml θα ρίξω..

Τέλος, κάποιες δοσολογίες για αλάτι γράφει και εδώ:
http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/i...viewnews&id=57
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα platty θελουν αλατι στο νερο; casperon Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-11-07 09:43
Γιατι???!!! jimfytakis Ζωοτόκα 15 03-05-07 05:56
γιατι? GP250381 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 25-10-06 03:24
ΑΛΑΤΙ Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 9 12-03-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08103 seconds with 15 queries