Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-10, 23:19
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Νωθρό χρυσόψαρο.

Καλησπέρα παιδιά την περασμένη παρασκευή πήρα ένα κόμετ και επειδή στο μεγάλο μου ενυδρείο είχα ικ αποφάσισα να το βάλω στο μικρό μου το 20 λίτρο(που είναι άδειο) έν ήδη καραντίνας από προχθές παρατήρησα ότι το ψαράκι κάθεται στο βυθό του ενυδρείου κολυμπάει αλλα μόλις σταματήσει πάλι εκεί πέρα συχνάζει το ραχιαίο του πτερύγιο δεν το ανοίγοκλείνει και τοσό συχνά μόλις όμως χτυπήσεις ελαφρα το τζάμι του ενυδρείου εκεί που είναι στο βυθό κάνει κάποιες απότομες κολυμβητικές κινήσεις και μόλις ήρεμήσει ξανακάθεται εξωτερικα δεν εμφανίζει κανένα περίεργο σημάδι παρά μόνο το ραχιαίο του πτερύγιο κάνοντας μια μέτρηση nh4 στο 20 μου τι βρήκα 0,6 και άρων άρων το μετέφερα στο μεγάλο μου 180 που τελειώνω την θεραπεία του ικ αλλά και εκεί το βλέπω να προτιμάει τον βυθό όταν αποφασίσει να αράξει. Τα περιτώματά του μια φορά που το παρατήρησα ήταν λευκά ενώ τώρα που τα ξαναείδα στο 180 μου είναι κορδονάκι με λευκά και καφέ μαζί. Τι μου προτείνεται? Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-10, 08:53
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Οταν γράφεις "τελειώνω την θεραπεία του ικ.." τι θεραπεία εννοείς;
Στο 180αρι σου, πόσα και τι ψάρια έχεις;
Η υψηλή αμμωνία και οι απότομες μεταβολές (απο καθαρο νερο σε αλατούχο) σκοτώνουν.
Εν κατακλείδι φρόντιζε να έχουν πάντα φρέσκο νερό διατηρωντας σταθερές ή εν παση περιπτώση με μικρές μεταβολές ,τις τιμές.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-10, 10:29
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Στο 180 μου από την περασμένη τρίτη 2/11 ακολουθω θεραπεία για ικ εξαιτίας ενός χρυσόψαρου που είχε λευκά στίγματα στην ουρά με τετρα γκολντ μεντ την κυριακή που πέρασε έκανα αλλαγή του 30% του νερου και πρόσθεσα και άλλη δόση του φαρμακου το ικ έχει υποχωρήσει και την παρασκευη τελειώνω την θεραπεία. Εν τω μεταξύ όπως ανέφερα πήρα ένα τρίτο ψαράκι τό έβαλα σε καραντίνα στο μικρό μου ενυδρείο το οποίο δούλευε κανονικά για 2 μήνες πρίν πάρω το μεγάλο και η προοπτική ήταν να βάλω και το τρίτο χρυσόψαρο στο 180 μου με το που τελέιωνα την θεραπεία του ικ την παρασκευη αλλά συνέβηκε αυτό και έκανα άρον άρον την μεταφορά έχθές στο μεγάλο μου τώρα που έχω βάλει και το τρίτο χρυσόψαρο η μέτρηση που έκανα εχθές με υγρά τεστ της jbl είναι αμμωνία 0,05. Το πρωι που το ξαναπαρατήρησα είδα ότι και πάλι καθόταν στο βυθό αλλά μόλις πήγα να τα ταισω με πέρλες αμέσως κινήθηκε προς την κατεύθυνση του φαγητού, αλλά το ότι το στέκι του το έχει στο βυθό σε σχέση με τα άλλα 2 που όταν κοιμούνται επιπλέουν και δεν κάθοντε στον βυθό και το ότι δεν πολυ κινεί το ραχιαίο του αλλά το έχει κολλημένο στο σώμα του και μόνο όταν το σκουντήσεις απο την ησυχία του το ανοίγει κάνοντας απότομες κινήσεις με βάζει σε απορίες, φυσικά υπάρχουν και διαστήματα που κάνει παρέα και με τα άλλα 2 ψαράκια, αλλα το ραχιαίο το έχει κυρίως κολλημένο στο σώμα του.
-------------------------
και τώρα παρατηρώντας το καλυτερα με το που σταματάει να ασχολέιτε με τα άλλα πάει και κάθεται στο βυθό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapanthos : 10-11-10 στις 10:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-10, 10:38
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση να κολλησει ick και το νεο ψαρι.Προσοχή!
Οταν έχουμε αρρωστα ψάρια δεν είναι καλή η ώρα να αποκτούμε-αγοράζουμε
και άλλα.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-10, 10:46
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Πάντως σημάδια ικ δεν έχει βγάλει ακόμα δηλαδή και στο ικ το ψάρι μπορεί να καθεται στο βυθό για κάποιο διάστημα μέχρι να αρχίσει να ασχολέιται πάλι με τα άλλα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-10, 12:43
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Χρυσόψαρο που κάθεται δεν ειναι φυσιολογικο.Τώρα,το τι έχει ελπίζω να μην το δείξει αργά.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-10, 13:50
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

έχω και 2 φωτογραφίες του
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2010-11-10 13.43.28.jpg
Εμφανίσεις:  314
Μέγεθος:  37,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2010-11-10 13.43.05.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  45,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-10, 14:01
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

και άλλη μια φώτο με τα περιττώματά του
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2010-11-10 13.57.39.jpg
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  25,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-10, 14:23
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

και κάτι άλλο μπορεί να πάσχει αυτό το ψαράκι απο την ασθένεια βελούδο δείχνω άλλη μια φώτο για να μου πείτε την γνώμη σας.Εστιάστε στην περιοχή των βραγχίων είναι ξέφτισμα του χρώματος φυσιολογικό ή όχι γενικά και το άλλο μου πορτοκάλι κομητάκι περίπου το ίδιο έχει σε αυτήν την περιοχή.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10112010638.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  63,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λαίμαργο χρυσόψαρο sakura-chan Χρυσόψαρα 7 30-08-10 13:35
Το χρυσόψαρο ασπρίσε!! costas_kumitsu Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 3 25-12-08 19:33
¶ρωστο χρυσόψαρο ΚώσταςΒ Χρυσόψαρα 8 06-03-08 11:14
Πρόβλημα με χρυσόψαρο(?) JimiDS Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 26 01-01-08 20:01
Goldfish - Χρυσόψαρο lurking_fear Χρυσόψαρα 21 04-02-03 18:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04212 seconds with 16 queries