Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-09, 13:19
Mitsos Tsoumas Ο χρήστης Mitsos Tsoumas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Thessaloniki/Samo
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Αρρωστουλης...

Καλησπερα!

Εχω εναν μονομαχο εδω και μια βδομαδα σε 12λ ενυδρειο.Μικρο ειναι ξερω αλλα σε σχεση με τη κουτσουλια που ηθελε να μου δωσει η τυπισα στο Pet Shop....

Ολα πηγαιναν καλα(ετσι φαινοταν τουλαχιστον).
Απο χτες κινειται πολυ αργα και εχει βγαλει κατι μαυρα στιγματα στην ουρα.
Εχω την εντυπωση πως ειναι Fin Rot.(Αν μπορει να μου κανει καποιος link)
Στην αρχη φοβιθικα μηπως φταει το νερο και το λαθος στρωσιμο,γιατι πολυ απλα η ηλίθια δεν εχει στο μαγαζι κανενα τεστ για να ελενχω τη κατασταση.

Ετσι πηγα και πηρα νερο απο στρωμενο ενυδρειο(το παιδι εχει τα 2 χρυσοψαρα εδω και κανα χρονο και ζουν ζωη χαρισαμενη)

Φοβαμε επισης μηπως ειναι το φιλτρο το προβλημα.Μου εδωσε αυτη στο μαγαζι το μικροτερο δυνατο.

Του κανω λιγο διαιτα τωρα και φροντιζω να μη πεσει τιποτα στο βυθο για να αποφυγω οσο μπορω την αμμωνια μεχρι να βρω τεστ.

Κανω αλλαγη νερου μερα παραμερα.Ειχα σκοπο να βαλω λιγο αλατι αλλα δεν ξερω ποσο και αν πρεπει να μην εχει ιωδιο.

Η θερμοκρασια ειναι σχεδον σταθερη στους 25.

Κατι που παρατηρησα,βγαζει ο καημενος φυσσαλιδες παροτι ειναι αργοκινητος λες και ξερει οτι θα πεθανει και θελει να ξεπαρθενιαστει πριν φυγει....

Παιδες βοηθεια...ειναι το πρωτο μου ψαρι και δε θα'θελα να ξεκινησω ετσι...

Η φωτο δεν ειναι καλη το ξερω,ειναι απο το παλιο κινητο μου.Με με τη ψηφιακη που προσπαθησα δεν εβγαινε χωρις flash και με flash τρομαζε και εφευγε(μια φορα το εκανα σιγα μη κατσω να τον τιρανισω κιολας...)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00190.JPG
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  50,8 KB  
__________________
Θα κανω το ψαρι μου Ninja!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-09, 13:40
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό κάτι που το καθιστά καλό και κακό ταυτόχρονα. κακό γιατί χρειάζεται εμπειρία για να διατηρείς σταθερές τις συνθήκες αλλά καλό γιατί είναι εύκολες οι αλλαγές του νερού. Κάνε μια γενναία αλλαγή νερού λοιπόν, ανέβασε λίγο τη θερμοκρασία και παρατήρησε τη συμπεριφορά του ψαριού. Οι μονομάχοι είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια αρκεί οι αλλαγές που τους συμβαίνουν να μην είναι τραγικές. Ίσως τα ψάρια του φίλου σου να κουβαλούσαν κάποια ασθένεια που πέρασε στο ενυδρείο σου με το μπόλι. Προτείνων λοιπόν αλλαγή με απιονισμένο νερό (από σουπέρ μάρκετ) και μικρή αύξηση της θερμοκρασίας. Υπομονή και παρατήρηση.
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02947 seconds with 15 queries