Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-11, 20:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι συμφωνω αλλα και εμενα η δεξαμενη στο χωριο μ μονο τα δικα μας περβολια εξυπηρετει ..και παλι ομως ειναι αρκετα βαθια για να ειναι λιγα χρυσοψαρα με εντονο κοκκινο και τα υπολοιπα λευκα και χλωμα ..φυσικα εκει παιζει ρολο και το γονιδιο που δεν ανανεωνεται
Να σου πω γιατί συμβαίνει αυτό Μιχάλη.

Αν πάρω σήμερα από την αγορά μια ομάδα καταλόκκινα χρυσόψαρα και τα βάλω στην δεξαμενή αυτή όπου δεν θα ταΐζονται, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα συγκεκριμένα ψάρια θα χάσουν το χρώμα τους. Η επόμενη γέννα που θα ακολουθήσει, και η επόμενη και η επόμενη όμως, θα προσαρμώσει και τους χρωματισμούς, αναλόγως όλων αυτών των παραγόντων που μπορούν να επηρεάσουν το χρώμα (διατροφή, ποιότητα νερού, φώς κ.λ.π.). Είναι δεδομένο ότι οι νέες συνθήκες θα επηρεάσουν της επόμενες γέννες των γόνων!

Δεν είναι έτσι βρε Μιχάλη που ολοένα και φτιάχνουν νέες ποικιλίες κόι, με επιλεκτικές αναπαραγωγές σε συγκεκριμένες συνθήκες και διατροφές? Μόλις τώρα δεν μάθαμε πως σταθεροποιούν τα χρώματα των black moor? Υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι που ακολουθούνται για την σταθεροποίηση της κάθε ποικιλίας ξεχωριστά.

Μα χαμογελώ εγώ....έτσι? Ούτε καν θεωρώ ότι παρεκτράπηκε η συζήτηση. ¶λλωστε απαντούνται και πολλά ερωτήματα. Πως θα σφαχτούμε με τον Μιχάλη μιά μέρα, θα σφαχτούμε...(...με χαλούμι και σούβλα εννοείται)

Υ.Γ. Πού' σαι βρε ¶ντρο και χάθηκες....Θα φας κίτρινη κάρτα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
χεχεχε τωρα που το σκεφτομαι εσυ ανοιγεις τα ωραια "ιντριγκαδορικα" θεματα εντωμεταξυ παντα
Μα είδες? Κι εγώ αυτό σκεφτόμουνα....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-11, 21:20
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Η τροφη ειναι αφθονη στη δεξαμενη (για χρυσοψαρα)Και οι συνθηκες παραπανω απο τελειες αν σκεφτεις οτι καθημερινα ανανεωνεται το νερο λογω του ποτισματος .Μιλαμε για πολλους τονους νερου ισως για δεκαδες . Γινονται αιμομιξιες εδω και χρονια ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν είναι έτσι βρε Μιχάλη που ολοένα και φτιάχνουν νέες ποικιλίες κόι, με επιλεκτικές αναπαραγωγές σε συγκεκριμένες συνθήκες και διατροφές? Μόλις τώρα δεν μάθαμε πως σταθεροποιούν τα χρώματα των black moor?

Αυτο το χρυσοψαρο ειναι ιδιαιτερη περιπτωση ..Εκει αν δωσουμε φωτεινοτητα εχω την εντυπωση οτι θα μαυριζει αντι να κοκκινιζει .και νομιζω οτι εχω αντιληφθει γιατι συμβαινει αυτο αλλα ειναι μεγαααλη κουβεντα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Μα χαμογελώ εγώ....έτσι? Ούτε καν θεωρώ ότι παρεκτράπηκε η συζήτηση. ¶λλωστε απαντούνται και πολλά ερωτήματα. Πως θα σφαχτούμε με τον Μιχάλη μιά μέρα, θα σφαχτούμε...(...με χαλούμι και σούβλα εννοείται)
Μην λετε για σουβλες γιατι με επιασε μια λιγουρα....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 17-05-11 στις 21:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Guppy + Χρώμα crazyio Ζωοτόκα 6 31-12-07 03:03
Λάμπες Τ5 με χρώμα CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 09-05-07 23:02
Χρώμα φυτών leonm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 03-05-06 11:06
Χρώμα των Δίσκων? cutter Δίσκοι 11 16-02-06 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03914 seconds with 15 queries