Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-04, 16:04
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή Ποσο χρονο αφιερωνετε;

Αληθεια , ποσο χρονο αφιερωνετε για την συντηρηση του/των φυτεμενων ενυδρειων σας ; Ειδικα εσεις που εχετε πυκνοφυτεμενα ενυδρεια .
Εγω , κατα μεσο ορο , γυρω στις 3 ωρες /εβδομαδα και καθε 4η με 5η εβδομαδα γυρω στο 6ωρο για ενα γενικο κλαδεμα . Μεσα στην εβδομαδα ενα δεκαλεπτο για ταισματα και αφαιρεση χαλασμενων φυλων.
Ευχομαι να μην εχω το ρεκορ.


**θεωρω σκοπιμο να μην ρωτησω ποσο χρονο αφιερωνετε για παρατηρηση...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-04, 22:00
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Λιγότερο από μια ώρα τη βδομάδα, αλλά έχω πολύ λίγα φυτά (3 anubias, 7-8 κοτσάνια mayaca fluviatilis, λίγη java moss και ένα κοτσάνι πόθο - ναι, ακόμα ζει και αναπτύσσεται παρά τα αντίθετα που άκουσα).

Λογικά, αν γεμίσει πρασινάδα το ενυδρείο θα χρειάζεται περισσότερος χρόνος, αλλά 3 ώρες ??? εσύ πρέπει να έχεις ολόκληρο χωράφι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-04, 01:19
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Τρείς ώρες την εβδομάδα μαζι με το σιφονιάρισμα.
Οταν το ειχα full planted πολύ περισσότερο και κλάδεμα ανα βδομάδα περίπου.
Δεν τίθεται θέμα ρεκόρ.
Απλά τι είδους φυτά έχει ο καθένας.
Αν έχει κάποιος φυτά γρήγορης αναπτυξης μπορεί να κλαδεύει και κάθε τέσσερις μέρες χωρίς να είναι υπερβολή.

ΥΓ.
Η αλλαγή νερού μου τρώει 5-6 ώρες περίπου.
Οσοι βάζουν νερό απευθείας απο RO ξέρουν οτι ειναι αργή διαδικασία.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-04, 18:10
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Τα περισσοτερα απο τα φυτα που εχω ειναι φυτα κορυφης-γρηγορης αναπτυξης γι'αυτο και αφιερωνω τοσο χρονο σε κλαδεματα . Το ρεκορ το αναφερα αστειευομενος φυσικα . Το νερο της συσκευης R.O το συγκεντρωνω πρωτα σ'ενα βαρελι 70 λιτρων και μετα το αδειαζω στο ενυδρειο με την βοηθεια ενος κυκλοφορητη σε 15 λεπτα περιπου .
Η αληθεια ειναι οτι μ'εχει κουρασει η φροντιδα που απαιτει ενα τετοιο ενυδρειο και πιστευω οτι αργα η γρηγορα θα το αλλαξω σε natural style .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-04, 18:32
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Αχά.......
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-04, 18:35
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Δηλαδή, τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου???
Το θέμα με ενδιαφέρει πάρα πολύ... Βάλε και links εάν έχεις...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-04, 21:11
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Φιλιππε δυστυχως δεν εχω στο μυαλο μου αυτο που σκεφτεσαι . Λεγοντας natural style εννοω ενα συγκεκριμενο aquascape style το οποιο εχει τις ριζες του στην Ιαπωνια και περιεχει και μια φιλοσοφικη διασταση .Η τεχνικη αυτη ονομαζεται ''Shakkei'' ή ''lkedori'' συμφωνα με την ιαπωνικη ορολογια που σε ελευθερη μεταφραση σημαινει την ''συληψη του ζωντανου'' και χρησιμοποιει αισθητικες ισσοροποιες δανισμενες απο την φυση για να δημιουργησει φυσικα τοπια υπο κλιμακα . Ομως , τα συστηματα αυτα υποστηριζονται απο μηχανικα μεσα φιλτραρισματος , ειδικο φωτισμο , προσθηκη co2 και ολα τα παρελκομενα . Εγω ηθελα να εφαρμοσω αυτην την τεχνικη χρησιμοποιωντας φυτα αργης αναπτυξης και αποκλειοντας τα φυτα κορυφης ( stem plants ) ωστε να μειωσω τις απαιτησεις για κλαδεματα . Oχι οτι δεν χρησιμοποιουνται και stem plants στην συγκεκριμενη τεχνικη αλλα μ'αυτα αυξανουμε δραματικα τους χρονους κλαδεματων . Αυτην την περιοδο μελεταω οσο μπορω γυρω απο το θεμα και πιστευω οτι μολις βρω τον χρονο θα στησω ενα στο γραφειο μου .
Πολυ καλα links εχει δωσει ο discusman στο topic ''η τριχα επνιξε την τεχνη'' ( επι τη ευκαιρια , discusman , πολυ ωραιο το ενυδρειο που εφτιαξες ) .
Δεν πιστευω να ειμαστε εκτος topic γιατι το θεμα εχει να κανει με τον χρονο συντηρησης .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-04, 10:10
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Επειδή το ενυδρείο μου μοιάζει με ζούγκλα, το θέμα με ενδιαφέρει πολύ.
Εχω μια ερώτηση: τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης είναι πιο απαραίτητα στο ενυδρείο, λόγω απορρόφησης ενώσεων αζώτου & φωσφάτων, σωστά?

Εάν δεν υπάρχει διαφορά, να "ξεριζώσω" μερικά Hygrophila polysperma και να τα αντικαταστήσω με άλλα αργής ανάπτυξης....
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-04, 11:59
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Διαφορα θα εχεις στο ενυδρειο σου , γι'αυτο κανε σταδιακα την αντικατασταση ωστε να δωσεις το χρονικο περιθωριο στο συστημα να βρει τις ισορροπιες του κανοντας κι εσυ , αν χρειαστει , καποιες ρυθμισεις στις παραμετρους .
Θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις την αντικατασταση μετα το καλοκαιρι γιατι οι υψηλες θερμοκρασιες δεν ειναι και οτι καλυτερο για τετοιες αλλαγες .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-04, 12:26
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Τί φυτά θα μου πρότεινες?
Δεν έχω ούτε παροχή CO2, καο μόνο μια λάμπα (25W), οπότε ψάχνω για κάτι low maintanance.

Θα μου άρεσε κάτι σε amazon sword (αυτό το στυλ).
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-05-04, 12:15
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Κατ'αρχην να επισημανω οτι low maintenance δεν σημαινει και low quality γιατι ακουω απο καποιους να μεταφραζουν στην πραξη τον ορο ως καμια ή ελαχιστη συντηρηση . Στην πραγματικοτητα ελαχιστοποιουμε τους χρονους κλαδεματων και δεν εγκαταλειπουμε τις αλλαγες νερου , το αντιθετο θα ελεγα . Τα φρεσκαρισματα σ'ενα ενυδρειο με φυτα αργης αναπτυξης , εχω την γνωμη , οτι πρεπει να ειναι πιο τακτικα για να μην αντιμετωπιζουμε προβληματα με την αλγη , καθως η αποροφηση των θρεπτικων συστατικων γινεται με πιο αργους ρυθμους . Επισης η διαχυση co2 ναι μεν δεν ειναι απαραιτητη αλλα νομιζω οτι κανει την διαφορα . Αν εχεις την δυνατοτητα κανε χρηση του . Τωρα για τον φωτισμο πιστευω οτι 0,5 Watt/λιτρο ειναι πολυ καλα . Φυτα που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι Echinodorus tenellus για μπροστινο φυτο , μελη της οικογενειας Cryptocoryne και Echinodorus (τα δευτερα για μεγαλυτερα ενυδρεια) , Anubias , Ferns , Java moss για να καλυψεις βραχια και ξυλα , riccia ως φυτο επιφανειας και γενικα εχεις αρκετες επιλογες . Δυστυχως ομως η διαθεσιμοτητα σε φυτα στην ελληνικη αγορα ειναι μικρη για να στησουμε αμεσα ενα ενυδρειο με τα φυτα της αρεσκειας μας και απαιτειται ενα μεγαλο χρονικο διαστημα για να μαζεψουμε την συλλογη μας περιμενοντας παραλαβες που θα τυχει να εχουν αυτο που ψαχνουμε .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-04, 12:26
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Ποιός μίλησε για low quality?

Χρησιμοποιώ Seachem Fourish Excel ως συμπλήρωμα CO2, Seachem Fourish ως λίπασμα "γενικών καθηκόντων", Seachem Flourish Potassium και Seachem Flourish Iron. Επιπλέον έχω φυτέψει και ταμπλέτες κάτω από τις περισσότερες ρίζες των φυτών μου...

Low maintanance εννοώ να μην έχουν υψηλές απαιτήσεις σε φως, η παροχή CO2 να μην είναι απαραίτητη κτλ κτλ...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-04, 15:11
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Ο.Κ , καταλαβα . Τα φυτα που ανεφερα ισχυουν . Προσθετε με μετρο τα προιοντα που ανεφερες (δεν τα εχω χρησιμοποιησει γιατι δεν κυκλοφορουν στην Θεσ/νικη) , θα ελεγα το 1/4 της προτεινομενης δοσης ειδικα γι'αυτα που ειναι σε υγρη μορφη μια και τα περισοτερα απο τα παραπανω φυτα τρεφονται κυριως απο τις ριζες . Τωρα για τον φωτισμο , ενταξει να ειναι χαμηλος αλλα να φτανει και για φωτοσυνθεση , μην το παρακανουμε κι ολας . Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου ;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-05-04, 16:57
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

100*35*40
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-04, 02:02
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Μια διευκρινηση.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
....... low maintenance δεν σημαινει και low quality γιατι ακουω απο καποιους να μεταφραζουν στην πραξη τον ορο ως καμια ή ελαχιστη συντηρηση . Στην πραγματικοτητα ελαχιστοποιουμε τους χρονους κλαδεματων και δεν εγκαταλειπουμε τις αλλαγες νερου , το αντιθετο θα ελεγα . Τα φρεσκαρισματα σ'ενα ενυδρειο με φυτα αργης αναπτυξης , εχω την γνωμη , οτι πρεπει να ειναι πιο τακτικα για να μην αντιμετωπιζουμε προβληματα με την αλγη , καθως η αποροφηση των θρεπτικων συστατικων γινεται με πιο αργους ρυθμους.........
Ενας <τυπος> μπορουμε να πουμε low maintenance ειναι και αυτα με χαμηλη ιχθυοφορτιση και πυκνοφυτεμενα, οπου μπορουμε να αραιωσουμε πολυ τις αλλαγες νερου (βλ. Walstad).......
Aλλα και παλι δεν ισχυει το <αντιθετο> οπως λες gaia. Η απορροφηση θρεπτικων ειναι οντως πιο αργη αλλα και η αναπτυξη της αλγης ειναι αργη. Τωρα αν το ενυδρειο ειναι πολυ φορτωμενο.......παμε γυρευοντας μπελαδες..
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-05-04, 08:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
100*35*40
Επειδή έχω παρόμοιο ενυδρείο σε διαστάσεις θα σου έλεγα να βάλεις τουλάχιστον μία λάμπα ακόμα (απλή φθορισμού 18w).
Όταν πρωτοξεκίνησα και είχα 36w ( 2χ18 ) μόνο προβλήματα είχα με την ανάπτυξη των φυτών μέχρι του σημείου να σαπίζουν μερικά, μετά από κάποιο διάστημα.
Οπότε, κατά την γνώμη μου προσανατολίσου στο να χωρέσεις μία λάμπα ακόμα.
’λλα κόλπα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-05-04, 02:01
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
....... low maintenance δεν σημαινει και low quality
Νομίζω πως low maintenance ειναι μερικά απο τα ενυδρεια του Louis Navarro
Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
http://www.mynatureaquariums.com/
Ισως ο Τόλης να γνωρίζει περισσότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-05-04, 03:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οχι, κανενα. Low maintenance σημαινει "χαμηλη συντηρηση" με την εννοια οτι δεν εχεις στον νου σου λιπασματα, ppm, ισορροπιες μεταξυ του ταδε μαγνησιου και του δεινα καλιου, δεν εχεις τα φωτα σου στην κοψη του ξυραφιου μεταξυ γρηγορης αναπτυξης φυτων ή ξεσπασματος αλγης, δεν κλαδευεις και μεταφυτευεις καθε δυο μερες κλπκλπ. Κανενα απο τα ενυδρεια του δεν ειναι τετοιο που να ασχολειται πχ μια φορα τη βδομαδα για λιγη ωρα. Ολα θελουν καθημερινη φροντιδα για λιπανση και για να κρατιουνται τα aquascapings.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-05-04, 04:52
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Και γω σε χαμηλή συντήρηση αναφερόμουνα.
Τελικά βρηκα πάλι το λινκ και όντως δεν ηταν του Ναβάρο,
Αυτός χρησιμοποιεί αρκετό φωτισμό και αρκετα λιπάσματα
Θα επανέλθω ομως μόλις βρω το λινκ που αναφερόταν σε χαμηλη συντηρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-04, 11:00
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδή έχω παρόμοιο ενυδρείο σε διαστάσεις θα σου έλεγα να βάλεις τουλάχιστον μία λάμπα ακόμα (απλή φθορισμού 18w).
Ναι ρε halva, αλλά το καπάκι μου έχει θέση ("υποδοχές") μόνο για μια λάμπα... Δε νομίζω ότι μπορώ να "χώσω" λαι 2η... Οπότε ή αρκούμαι σε αυτά που έχω ή πάω για άλλο καπάκι...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-05-04, 11:56
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Η λέξη "χώσω", δηλώνει την "βίαιη" τοποθέτηση λάμπας. ( Αχ τι ωραία που τα λέω )
Επειδή είναι σαφές ότι το καπάκι σου είναι εργοστασιακό θα πρέπει να καταφύγεις σε πατέντα, όπως πολλοί, για να τοποθετήσεις μία extra λάμπα.
Αλήθεια, το καπάκι σου έχει τον μετασχηματιστή μέσα του ?
Αν ναί, τότε ιδού, βρέθηκε ο χώρος.......αν πιάνουν τα χεράκια σου.
Καλή τύχη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-04, 12:20
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Δηλ. Γιώργο????

Δεν το κάνεις το τελευταίο φραγκοδίφραγκα να το καταλάβω???
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06876 seconds with 12 queries