Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-07, 23:19
Το avatar του χρήστη mellatonin
mellatonin Ο χρήστης mellatonin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Φυτεμένο ενυδρίο με γαρίδες

Έχω σκοπό να ένα φτιάξω το πρώτο μου φυτεμένο ενυδρίο. Έχω μελετήσει αρκετά και παρακολουθώ το forum συνεχώς. Ο χώρος που θα μπει είναι μία τρύπα σε ένα προϋπάρχον ντουλάπι και είναι μακρόστενος (ψηλός και στενός). Γι'αυτό το λόγο σκέφτηκα οτι θα ήταν καλύτερα να μη βάλω καθόλου ψάρια. Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πώς θα καταπολεμήσω την άλγη που πιθανότατα θα εμφανιστεί... Μπορεί να μου προτείνει κάποιος μια σίγουρη λύση? Αυτό που σκέφτηκα είναι να βάλω 2-3 γαρίδες. Η βάση του ενυδρίου είναι 50x25 και το ύψος γύρω στο 1 μέτρο. Τα ψάρια καθαριστές τα αποκλείω γιατί δε μου αρέσουν καθόλου εμφανισιακά και το αισθητικό αποτέλεσμα δε θα είναι ωραίο από τη στιγμή που δε θα βάλω κάποιο άλλο πολύχρωμο ψαράκι να ομορφαίνει το ενυδρίο! Για το είδος των φυτών δεν έχω καταλήξει ακόμη αλλά θα προτιμήσω κάποια με μικρές απαιήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-07, 23:47
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Με τόσο ύψος δηλ 1μέτρο αμφιβάλω αν καταφέρεις να φωτίσεις το φυτεμένο ενυδρείο σου.Πάνω από 60-65 πόντους νερό δεν φτάνει φως στον πυθμένα τόσο όσο χρειάζονται τα φυτά.Μόνο με σπότ το φωτίζεις αλλά ακατάλληλο για φυτά - εκτως και είναι πλαστικά .
Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-07, 00:50
Το avatar του χρήστη mellatonin
mellatonin Ο χρήστης mellatonin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Δε γνωρίζω.. Σκέφτομαι όμως οτι το ενυδρίο από αριστερά και δεξιά θα εφάπτεται σε ξύλο και αν υπολόγισεις και την ανακλαση απ'το τζάμι και 5-6 πόντους που θα ανέβει ο πυθμένας λόγω υποστρώματος δεν μπορείς να αποκλέισεις οτι δε θα καλύπτει όλο το ενυδρίο το φως. Είμαι αισιόδοξος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-07, 01:25
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mellatonin Εμφάνιση μηνυμάτων
και την ανακλαση απ'το τζάμι
παρντόν???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mellatonin Εμφάνιση μηνυμάτων
και 5-6 πόντους που θα ανέβει ο πυθμένας λόγω υποστρώματος δεν μπορείς να αποκλέισεις οτι δε θα καλύπτει όλο το ενυδρίο το φως. Είμαι αισιόδοξος.
Και πάλι οι 5-6 πόντοι ΔΕΝ φτάνουν... για ανούμπιες και κρυπτοκορίνες σε βλέπω και πάλι μ'αυτά αντε να φτάσεις μέχρι τους 40 πόντους με ξύλα κλπ...
απο ψάρια μπορείς να βάλεις γκαπάκια...

Μια καλή ιδέα για να "γεμίσεις" το ύψος, ίσως θα ήταν κλαδιά αρκετά απο κισσούς στο "κατακόρυφο" ...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-07, 02:15
Το avatar του χρήστη mellatonin
mellatonin Ο χρήστης mellatonin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καλή η ιδέα που μου έδωσες για τον κισσό. Υπάρχει όμως ειδικός για ενυδρία; Και για την άλγη τι να κάνω? Έλεγα να βάλω γαρίδες. Τα guppies θα συμβιώσουν λες με τις γαρίδες?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-07, 03:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Με 1 μετρο υψος και 25 εκ. πλατος, πριν ανησυχησεις για το φως που δεν θα φτανει κατω, θα πρεπει να ανησυχησεις για το χερι σου που δεν θα φτανει κατω για να δουλεψεις.
Το μακροστενο και ψηλο ενυδρειο δεν σε δεσμευει σε τιποτα στο να μην βαλεις ψαρια.
Εγω θα προτεινα να κατεβασεις στους 55-60 ποντους το υψος για να μπορεις να δουλευεις το ενυδρειο, και να φωτιζεται και καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-07, 00:30
Το avatar του χρήστη mellatonin
mellatonin Ο χρήστης mellatonin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ναι, γίνεται κι'αυτο. Αν δε βάλω ψάρια πως μπορώ να καταπολεμίσω την άλγη?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-07, 00:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ενυδρειο που σκεφτεσαι να κανεις δεν εχει παραπανω ρισκο για εμφανιση αλγης απο άλλα φυτεμενα ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-07, 01:09
Το avatar του χρήστη mellatonin
mellatonin Ο χρήστης mellatonin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο που σκεφτεσαι να κανεις δεν εχει παραπανω ρισκο για εμφανιση αλγης απο άλλα φυτεμενα ενυδρεια.
Οκ, αλλά επειδή δε θέλω μια μέρα να το βρω ζούγκλα, ψάχνω μια λύση πριν προκύψει το πρόβλημα. Οι γαρίδες κάνουν δουλειά? Αν ναι πόσες να βάλω?
Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-07, 01:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι γαριδες Αμανο τρωνε αλγη, αλλά σε πολυ μικρες ποσοτητες (ο ιδιος ο Αμανο βαζει καμμια εκατοστη στα ενυδρεια του μεχρι να παρουν μπρος). Δεν θα καταπολεμησεις την αλγη με γαριδες ή αλγοφαγα ψαρια, αλλά με σωστες ρουτινες - συχνες αλλαγες νερου, και σωστες συνθηκες για τα φυτα σου ωστε αυτα να μην αφηνουν την αλγη να παρει το πανω χερι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-07, 01:25
Το avatar του χρήστη mellatonin
mellatonin Ο χρήστης mellatonin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι γαριδες Αμανο τρωνε αλγη, αλλά σε πολυ μικρες ποσοτητες (ο ιδιος ο Αμανο βαζει καμμια εκατοστη στα ενυδρεια του μεχρι να παρουν μπρος). Δεν θα καταπολεμησεις την αλγη με γαριδες ή αλγοφαγα ψαρια, αλλά με σωστες ρουτινες - συχνες αλλαγες νερου, και σωστες συνθηκες για τα φυτα σου ωστε αυτα να μην αφηνουν την αλγη να παρει το πανω χερι.
Ευχαριστώ τόλη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-07, 01:58
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Για δύο ενυδρεία καθ' ύψος το έχεις σκεφτεί;(με ύψος 30 με 35 εκατοστά το καθένα)
Τα 50 εκατοστά είναι το βάθος του ντουλαπιού και 25 εκ. Το πλάτος(φάτσα);


Για ένα ενυδρείο το έχεις σκεφτεί αλλά όχι τόσο ψιλό;(όπως προανέφερε και ο Tolis)
Όσο για τις άλγες θα συμφωνήσω φυσικά με τον Τόλη και μην έχεις άγχος όλα μπορούν να αντιμετωπιστούν αρκεί να έχεις κάνει την σωστή προετοιμασία και το σωστό διάβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-07, 05:05
Το avatar του χρήστη mellatonin
mellatonin Ο χρήστης mellatonin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris the trik Εμφάνιση μηνυμάτων
Για δύο ενυδρεία καθ' ύψος το έχεις σκεφτεί;(με ύψος 30 με 35 εκατοστά το καθένα)
Τα 50 εκατοστά είναι το βάθος του ντουλαπιού και 25 εκ. Το πλάτος(φάτσα);


Για ένα ενυδρείο το έχεις σκεφτεί αλλά όχι τόσο ψιλό;(όπως προανέφερε και ο Tolis)
Όσο για τις άλγες θα συμφωνήσω φυσικά με τον Τόλη και μην έχεις άγχος όλα μπορούν να αντιμετωπιστούν αρκεί να έχεις κάνει την σωστή προετοιμασία και το σωστό διάβασμα

Οι διαστάσεις που έσωσα ήταν στο περίπου. Η τρύπα είναι 36 πλάτος 21 βάθος και 116 ύψος. Δεν είναι και οι καλύτερες διαστάσεις για ενυδρίο γι'αυτό σκέφτομαι να μη βάλω ψάρια παρά μόνο μερικά φυτά και κατάλληλο φωτισμό ώστε να ομορφύνει το δωμάτιο. ¶ντε και καμμοία γαριδούλα να τρώει την άλγη!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-01-07, 05:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

36x21 ειναι ακομα πιο προβληματικο για ψηλο ενυδρειο.
Μπορεις καλλιστα ομως να κανεις 2 ενυδρεια οπως προτεινε ο chris, διαστασεων 34x20χ40(υψος) με χωρο για τον φωτισμο τους και χωρο για να δουλεβεις, και να βαλεις ωραια φυτα και ωραια μικρα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-07, 08:44
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Με 90 υψος θα έχεις πρόβλημα στον φωτισμό, αφου λες ότι θα είναι μόνο με φυτά. Έχεις σκεφτεί κάποια λύση?

Και τι φυτά θα βάλεις με περιπου 90 υψος και πλάτος μόνο περιπου 20??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-07, 10:15
Το avatar του χρήστη mellatonin
mellatonin Ο χρήστης mellatonin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Θα μπει όπως είπα σε μια τρύπα σε ντουλάπι που ήδη υπάρχει. Τα δύο πλαϊνά θα εφάπτονται σε ξύλο. Τις διαστάσεις δεν μπορώ να τις μειώσω γιατί δε θα είναι ωραίο το αισθητικό αποτέλεσμα. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι η πρόσοψη απ΄το καπάκι να κατεβαίνει μερικούς πόντους ακόμα οπότε το νερό θα φτάνει στους 80 πόντους (δε νομίζω λιγότερο). Για φυτά σκέφτομαι να βάλω ceratofiloum, που απ'ότι έχω μάθει φτάνου αρκετό ύψος πιο εύκολα από άλλα, για background και 1-2 χαμηλά για ποικιλία. Στο κέντρο μια πέτρα. Τα πλαϊνά τζάμια όπως και το πίσω θα βαφτούν εξωτερικά με μαύρο σπρεϊ. Για φωτισμό σκεφτόμουν να βάλω μια 15 watt gro-lux και άλλη μια μπλε (πώς λέγεται moonlight ή blue light?) που θα την ανάβω όταν θέλω να φαίνεται εντυπωσιακό. Αντί της δεύτερης μπορεί να βάλω 1-2 μπλε σποτάκια μικρής δέσμης. Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γαρίδες Mariel Γλυκό νερό - Γενικά 17 16-10-06 13:48
Γαρίδες στον πλειστηριασμό lasal Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-06-06 13:44
Γαρίδες-ICK namesis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 08-03-06 01:07
διατροφή με γαρίδες titanikos Γλυκό νερό - Γενικά 6 04-11-03 23:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05977 seconds with 13 queries