Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-06, 17:21
stefapat Ο χρήστης stefapat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2005
Περιοχή: IOANNINA
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή Θα Τρελαθoύμε;

Εχω ένα ενυδρείο με ζωοτοκα εδω και ένα χρονο. στην αρχή ειχα πολλά γκαπυ τα οποια γεννουσαν κανονικα. εδώ και τρεισ μηνες τα γκαπυ αρχισαν να λιγοστευόυν μεχρι που πεθαναν όλα. εδω και τρεισ μήνες αγοραζω γκαπυ τα κραταω 1-2 εβδομαδες και ψοφαν. μεσα στο ενυδρείο εχω αρκετους ξυφοφορους, πλατυ,ενα κινεζο γλυφτη, 2 γαριδες και κατι balloοn. μονο με τα γκαπυ εχω προβλημα και με τα αρσενικα και με τα θυληκα. μετρησα το νερο μου και απο οτι μου ειπε ο ιδιοκτητης του καταστηματος που τα αγοραζω περα απο λιγα φωσφορικα το νερο ειναι καλο και δεν μπορει να εξηγησει και αυτος τι μπορει να φταιει. πριν 2 εβδομαδες πηρα μια γκαπινα και την εβαλα μεσα σε μια γεννηστρα. αρχισε να ειναι περιεργη μεχρη που ψωφισε. αρα δεν την ενοχλει καποιο απο τα αλλα μαλλον. αλατι δεν βαζω αλλα και ποτε μου δεν εβαζα. τι μπορει να φταιει?
ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefapat : 13-04-06 στις 17:47
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-06, 21:38
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefapat
Εχω ένα ενυδρείο με ζωοτοκα εδω και ένα χρονο. στην αρχή ειχα πολλά γκαπυ τα οποια γεννουσαν κανονικα. εδώ και τρεισ μηνες τα γκαπυ αρχισαν να λιγοστευόυν μεχρι που πεθαναν όλα. εδω και τρεισ μήνες αγοραζω γκαπυ τα κραταω 1-2 εβδομαδες και ψοφαν. μεσα στο ενυδρείο εχω αρκετους ξυφοφορους, πλατυ,ενα κινεζο γλυφτη, 2 γαριδες και κατι balloοn. μονο με τα γκαπυ εχω προβλημα και με τα αρσενικα και με τα θυληκα. μετρησα το νερο μου και απο οτι μου ειπε ο ιδιοκτητης του καταστηματος που τα αγοραζω περα απο λιγα φωσφορικα το νερο ειναι καλο και δεν μπορει να εξηγησει και αυτος τι μπορει να φταιει. πριν 2 εβδομαδες πηρα μια γκαπινα και την εβαλα μεσα σε μια γεννηστρα. αρχισε να ειναι περιεργη μεχρη που ψωφισε. αρα δεν την ενοχλει καποιο απο τα αλλα μαλλον. αλατι δεν βαζω αλλα και ποτε μου δεν εβαζα. τι μπορει να φταιει?
ευχαριστω
Για να προσπαθήσει να σε βοηθήσει κάποιος τηλεφωνικά (το internet χωρίς φωτογραφίες, αυτό είναι...) θα πρέπει πρώτα να τον βοηθήσεις εσύ...
Στη δική σου περίπτωση νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρεις:
Μέγεθος ενυδρείου, ποσότητα, μεγέθη και είδη ψαριών, ακριβείς πλήρεις μετρήσεις νερού, θερμοκρασία, συμπτωματολογία (αναλυτικότατα) πριν το μοιραίο, πόσο, πότε και τι ταίζεις, σε τι κατάσταση βρίσκεις τα νεκρά ψάρια (υπάρχει πάντα η περίπτωση να τα τρώνε οι γαρίδες ή το CAE αν είναι πάνω από 7-8 πόντους).
Μην εμπιστεύεσαι τι σου λένε οι μαγαζάτορες και ειδικά σε επαρχιακές πόλεις (χωρίς παρεξήγηση κύριοι μαγαζάτορες...).
Αν υπάρχουν φωτό θα βοηθήσουν, όπως και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία. Μην ξεχνάς ότι εμείς δεν ξέρουμε το ενυδρείο σου, ούτε και τις συνθήκες του, ούτε και τις ρουτίνες που ακολουθείς. Μπορεί να υπάρχει η όρεξη για βοήθεια, αλλά χρειάζονται οι δικές σου αναλυτικές πληροφορίες πρώτα.
Επίσης, το βασικότερο:
Να μην τρελλαθείς, μέχρι να δούμε τι μπορεί να συμβαίνει...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-06, 22:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ρε φιλόξενε τον τάραξες τον άνθρωπο.
Φίλε μου τουλάχιστον αγόρασε τα ακόλουθα test (κατά προτίμηση υγρά και όχι sticks)
ΝΟ2
ΝΟ3
Και πες μας κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο % κάθε φορά.
Και αν καθαρίζεις το φίλτρο σου και με ποιόν τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-06, 11:48
stefapat Ο χρήστης stefapat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2005
Περιοχή: IOANNINA
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια.
ΜΕΓΕΘΟΣ: 80λιτρα (carefour)
ΑΛΛΑΓΕΣ : καθε εβδομαδα 30%
ΦΙΛΤΡΟ : καθαριζω το σφουγκαρι καθε εβδομαδα και ριχνω νερο
στα μακαρονια καθε2-3 εβδομαδες. αλλαζω τον υαλοβαμβακα
ΨΑΡΙΑ : 25 ξιφοφοροι , 2 γαριδες , 4 ballon , 1 κινεζο γλυφτη , 10 νεον
1 καβουρα , 4 πλατυ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ : 26 σταθερα
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ : δεν εχω αγορασει τεστ γιατι μου φανηκαν αρκετα ακριβα και οποτε θελω μετρηση παω στο καταστημα και μου μετραει
μου λεει οτι ολα πανε καλα εκτος απο τα φωσφορικα.
αν πρεπει να παρω καποιο τεστ πειτε μου και ποιο συγκεκριμενα για να μετρησω να σας πω
ΤΑΙΣΜΑ: καθε μερα μια κανονικη πιστευω ποσοτητα TETRA CRISPS
ΑΙΤΙΑ:
μολις αγοραζω γκαπι τα βαζω στο ενυδρειο και ειναι ζωηρα και δεν παρατηρω επιθετικη συμπεριφορα απο κανενα ( αλλωστε μου ψωφισε και ενα δοκιμαστικο μεσα στη γεννηστρα)
. ξαφνικα μετα απο μια εβδομαδα κατσουφιαζουν (δεν παρατηρω κατι στο δερμα τους) και καποια στιγμη τα βρισκω νεκρα και μισοφαγωμενα απο τις γαριδες και το cae.
φωτογραφια δεν τα εχω τραβηξει
θελετε να παω να αγορασω ενα γκαπι να κανουμε κανα τεστ η να δουμε το νερο πρωτα. περιμενω νεα σας
και παλι ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefapat : 14-04-06 στις 11:52
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-06, 12:18
Το avatar του χρήστη george140
george140 Ο χρήστης george140 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

25 ξιφοφόροι!!! Πρέπει να βγάλεις μερικούς (20 τουλάχιστον). Δηλαδή ότι γενάνε μένει; Σε 80 λίτρα και μόνο 10 να βάλεις πολλοί είναι. Επειδή έχω και εγώ σου λέω ότι θα αναπτυχθούν ταχύτατα και θα έχεις πρόβλημα.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πρέπει να κάνεις κάτι άμεσα.

Φιλικά Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-06, 13:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefapat
ξαφνικα μετα απο μια εβδομαδα κατσουφιαζουν
Μαλλον δεν τους μιλας καλα.....

Σοβαρα τωρα - για τα 80 λιτρα σου εχεις τεραστιο αριθμο ψαριων. Ισως προσωρινα τα ηδη υπαρχοντα εχουν ψιλοσυνηθισει και το παλευουν (συντομα θα εχεις κι απο εκει απωλειες ομως), αλλά η εισαγωγη νεων ψαριων σ'αυτη τη σουπα τους προκαλει σιγουρα σοκ.
Βαλε και τον καβουρα...

Θα σου προτεινα να απομακρυνεις τουλαχιστον 20 ξιφοφορους, και τα 10 νεον (που εχουν εντελως διαφορετικες αναγκες), να ταιζεις ελαχιστα καθε 2 μερες, και να κανεις συχνες αλλαγες νερου για κανενα μηνα, μεχρι να ισοροπησει το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-06, 14:12
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εγώ προσπάθησα να στο πω όσο πιό απλά γίνεται, αλλά θα πρέπει να επαναλάβω.
Αγόρασε τεστ ΝΟ3 & ΝΟ2 αντί για νέα ψαράκια.
Θα έχουμε εκπλήξεις σίγουρα.
ΥΓ αααα ξέχασα και σταμάτα να καθαρίζεις το φίλτρο σου.
Μόνο τον υαλοβάμβακα άλλαζε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05049 seconds with 12 queries