Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-08, 12:08
coolise30 Ο χρήστης coolise30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2008
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ ΛΙΓΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ....

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ(ΤΑΒΕΡΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ) ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΖΑΜΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 200 ΕΠΙ 60,ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΚΟΛΗΣΩ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ 40 ΕΠΙ 40 (ΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΡΑΓΙΣΜΑΤΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ) ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.ΔΗΛΑΔΗ 2 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΑΣΠΑΛΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.
ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΑΥΤΟ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ?

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΤΗΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ(ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ) ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ, ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ, ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΗΚΕΣ ΚΟΛΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΜΕΣΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-08, 15:33
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες...σε παρακαλώ μη γράφεις με κεφαλαία.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-08, 01:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Ανεβασε καμια φωτο να φανει το προβλημα αλλα και η ολη κατασκευη του ενυδρειου για να γινουν πιο σωστες προτασεις στο θεμα εξοπλισμου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-08, 11:00
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolise30 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ(ΤΑΒΕΡΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ) ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΖΑΜΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 200 ΕΠΙ 60,ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΚΟΛΗΣΩ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ 40 ΕΠΙ 40 (ΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΡΑΓΙΣΜΑΤΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ) ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.ΔΗΛΑΔΗ 2 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΑΣΠΑΛΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.
ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΑΥΤΟ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ?

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΤΗΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ(ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ) ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ, ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ, ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΗΚΕΣ ΚΟΛΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΜΕΣΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Αν θέλεις τη γνώμη μου το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αντικαταστήσεις το τζάμι ολόκληρο. Αυτό που σκέπτεσαι να κάνεις νομίζω θα δείχνει πολύ πολύ άσχημο! Μπορείς αν θέλεις να πας και να στο κόψουν άρα να γίνει 160 χ 60 αλλά όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να κάνεις το ίδιο και στο πίσω τζάμι. Έτσι όμως θα μειώσεις πολύ τα λίτρα σου. Πιστεύω πως ξεκίνησες λάθος. το ότι ήρθε στην κατοχή σου το «κουφάρι» ενός ενυδρείου δε σημαίνει πως άντε έτσι θα μου πουν πέντε πράγματα και τσακ μπαμ έτοιμο το ενυδρείο! Είμαι κι εγώ πρωτάρης γι αυτό στο λέω. Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην κάνεις καμία ενέργεια ακόμα. Κάτσε διάβασε εδώ τα ποστ για αρχάριους αποφάσισε αν τελικά θέλεις να μπεις στη διαδικασία του υπέροχου αυτού χόμπι….και μετά φτιάχνεις και το τζάμι. Θέλει υπομονή και διάβασμα. Ότι θέλεις εδώ είναι οι πιο παλιοί. Θα σου απαντήσουν στα πάντα. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-08, 12:30
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

το τζαμι πρεπει να το ξεκολλησεις ολοκληρο να καθαρισεις επειτα την σιλικονη απο τα αλλα τζαμια και να κολλησεις αλλο τζαμι ιδιων διαστασεων
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-08, 14:08
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

και καλό είναι απο την στιγμή που δεν υπάρχει εμπειρία πάνω σε αυτό να μην το επιχειρήσεις να το κάνεις μόνος σου αλλά να το πας σε κάποιον τζαμά ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-08, 11:40
coolise30 Ο χρήστης coolise30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2008
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Eυχαριστω για την ανταποκριση καταρχας.
αυτο που δεν ξερω εγω ειναι το αν θα αντεξει αυτο που σκεφτηκα διοτι δεν εχω αναλογη εμπειρια με τοση μεγαλη ποσοτητα νερου. βεβαια θα το δοκιμασω πρωτα αλλα ροταω πριν κανω οτιδηποτε.
Το να αλλαχτει το ολοκληρο το τζαμι ειναι η προφανησ λυση που κοστιζει κιολασ. αν μπορω να το φτιαξω χωρισ εξοδα γιατι να μην το δοκιμασω?οσο για θεμα εμφανισεισ δεν πιστευω οτι θα φενεται καν(αν μπει στην πισω πλευρα και βαλω και καποιο φυτο μπροστα του).
η ιδεα τησ κοπησ του εντδρειου φενεται η καλυτερη αλλα νομιζα πωσ αυτα τα τζαμια εχουν υποστει κατεργασια σκληρυνσησ και δεν κοβονται. αν κοβεται θα το κανω σιγουρα για να μειωθει και λιγο το μεγεθοσ του.

και κατι ακομα. δεν θελω να ασχοληθω με το ενυδρειο επαγγελματικα. θελω να βαλω ενα χρυσοψαρο στο 2 μετρων ενυδρειο μου και να μαθω σιγα-σιγα. βεβαια εχω διαβασει αρκετα ποστ του φορουμ που αφορουν τουσ νεουσ στο χομπι και προσπαθω να τα αφομοιωνω αλλα δεν με κυνηγαει κανενασ.

θα ανεβασω συντομα φοτο για να δειτε τι παιζει

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-08, 11:47
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolise30 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που δεν ξερω εγω ειναι το αν θα αντεξει αυτο που σκεφτηκα διοτι δεν εχω αναλογη εμπειρια με τοση μεγαλη ποσοτητα νερου. βεβαια θα το δοκιμασω πρωτα αλλα ροταω πριν κανω οτιδηποτε.
αν δεν μας βάλεις φωτογραφεία να δούμε που και πως είναι σπασμένο, δεν θα μπορέσει κανένας να σου απαντήσει με σιγουριά.
η πρώτη δική μου εκτίμηση είναι ότι δεν θα κάνεις έτσι δουλειά και θα πρέπει να αντικαταστήσεις ολόκληρο το τζάμι που είναι σπασμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-08, 11:56
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolise30 Εμφάνιση μηνυμάτων
...

και κατι ακομα. δεν θελω να ασχοληθω με το ενυδρειο επαγγελματικα. θελω να βαλω ενα χρυσοψαρο στο 2 μετρων ενυδρειο μου και να μαθω σιγα-σιγα. βεβαια εχω διαβασει αρκετα ποστ του φορουμ που αφορουν τουσ νεουσ στο χομπι και προσπαθω να τα αφομοιωνω αλλα δεν με κυνηγαει κανενασ.

θα ανεβασω συντομα φοτο για να δειτε τι παιζει

ευχαριστω
απ' όσα έχω διαβάσει δεν είδα κάποιο φίλο χομπίστα να ασχολείται επαγγελματικά με το αντικείμενο. αν έχω καταλάβει καλά (καθ’ ότι καινούργιος) τα παιδιά αγαπάνε τόσο πολύ το χόμπι και σε αυτό δε χωράει προχειρότητα. Νομίζω πως εδώ όλοι σεβόμαστε τη φύση και τα ψαράκια που φιλοξενούμε προς δική μας τέρψη και γι αυτό φροντίζουμε να περάνανε καλά. Γι αυτό δημιουργούμε(ή σκοπεύουμε να δημιουργήσουμε) ενυδρεία και όχι κλουβιά βασανισμού ψαριών. Τώρα αν το αποτέλεσμα είναι τόσο κάλο που παραπέμπει σε «επαγγελματία» του είδους… μάλλον σαν κομπλιμέντο θα το εκλάβουμε. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-08, 13:13
coolise30 Ο χρήστης coolise30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2008
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Φιλε Sifno το πασ αλλου το θεμα τωρα. δεν ανεφερα εγω οτι ασχολουνται επαγγελματικα τα μελη του φορουμ αν και εχω δει αγγελιεσ με ψαρια.
Τωρα αν αγαπασ τα ψαρια τοσο πολυ και τα βαζεισ πανω απο την προσωπικη σου ευχαριστηση παρε μια μασκα και εναν αναπνευστηρα και πηγεναι να τα βλεπεισ. θελω να αρχισω να ασχολουμε με τα ψαρια οπωσ κανω με παρα πολλα αλλα ζωα μεχρι στιγμησ. Διαβαζω,μαθαινω πολλα απο το φορουμ αλλα θελω να ξεκινησω σιγα-σιγα χωρισ πολυ χρονο και χρημα.


φιλικα Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-08, 13:25
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα μας και να μην μπαίνουμε σε ανούσιες προσωπικές αντιπαραθέσεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-08, 13:33
coolise30 Ο χρήστης coolise30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2008
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Σωστα. Θα επανελθω με φοτο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-08, 13:34
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolise30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Sifno το πασ αλλου το θεμα τωρα. δεν ανεφερα εγω οτι ασχολουνται επαγγελματικα τα μελη του φορουμ αν και εχω δει αγγελιεσ με ψαρια.
Τωρα αν αγαπασ τα ψαρια τοσο πολυ και τα βαζεισ πανω απο την προσωπικη σου ευχαριστηση παρε μια μασκα και εναν αναπνευστηρα και πηγεναι να τα βλεπεισ. θελω να αρχισω να ασχολουμε με τα ψαρια οπωσ κανω με παρα πολλα αλλα ζωα μεχρι στιγμησ. Διαβαζω,μαθαινω πολλα απο το φορουμ αλλα θελω να ξεκινησω σιγα-σιγα χωρισ πολυ χρονο και χρημα.


φιλικα Κυριακος
σε ευχαριστώ για το ενδιαφερον. και προσωπική ζωη έχω(όπως όλοι μας εδώ μέσα)και τα ψάρια αγαπάω και ψαροτούφεκο κάνω(άρα βουτάω με μασκα και αναπνευστήρα)και τα πάντα.δε μου αρέσει ομως η προχειρότητα. αν διαβαζες το ποστ μου θα έβλεπες πως σου πρότεινα υπομονή και διάβασμα. που την είδες τη βιασίνη?εκτος και αν αναφέρεσαι στον εαυτό σου. πρώτα μαθαίνεις(για να την βγάλεις οικονομικά και να μην πετάς λεφτά από λάθος επιλογές) και μετα στύνεις ενυδρείο.οπότε σου επαναλαμβάνω πως ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ(τη γνώμη του εκφράζει ο καθένας εδώ.αυτή ζητάς νομίζω αφου είσαι εδώ)ξεκινάς λάθος. αν δεν σε
ικανοποιεί η γνώμη μου-άποψή μου απλώς αγνόησε την και περίμενε καποια άλλη.
Φιλικότερα...Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-08, 12:18
coolise30 Ο χρήστης coolise30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2008
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

αυτη ειναι η ζημια του ενυδρειου. τι μπορω να κανω για να το φτιαξω χωρισ να αλλαξω τζαμι?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00469.jpg
Εμφανίσεις:  218
Μέγεθος:  68,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00470.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  68,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00471.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  77,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-12-08, 12:25
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν νομίζω οτι υπάρχει λύση χωρίς την αντικατάσταση ολόκληρου του τζαμιού.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-12-08, 12:26
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τίποτα, δυστυχώς για εσένα φίλε μου, πρέπει να αλλάξεις το τζάμι.
Και ο λόγος ειναι ότι δεν έχει σπάσει μόνο, αλλά σε αρκετά σημεία έχει ράγισματα που δεν έχουν "εκτονοθεί" (σόρρυ δεν βρίσκω κατάλληλη λέξη να το περιγράψω) και θα σου ανοίξουν κάποια στιγμή.
Τα μπαλώματα που σκέφτηκες να βάλεις θα το εμποδίσουν να χάσει νερό από εκεί, αλλά δεν θα ανακόψουν την τάση των ραγισμάτων να συνεχίσουν και μετά........σωσίβια !!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-12-08, 12:27
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω κάτι, έχει έστω και το παραμικρό ράγισμα σε κάποιο από τα υπόλοιπα τζάμια, γύρω από το σπάσιμο ?
Αν ναι θα πρέπει να αλλάξεις και αυτά όσο μικρό και να είναι το ράγισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-12-08, 12:39
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolise30 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη ειναι η ζημια του ενυδρειου. τι μπορω να κανω για να το φτιαξω χωρισ να αλλαξω τζαμι?
καλή σου μέρα. οτι σου είπαν 'ολοι παραπάνω ισχύει ακόμα ΔΕΝ γίνεται!δεν το βλέπεις?πως να το επισλευάσεις?πούλα τα τζάμια να αγοράσεις ένα πιο μικρό ενυδρείο ή άλλαξε τζάμι.
-------------------------
έχεις ρωτήσει πόσο περίπου κοστίζει ένα τέτοιο τζάμι?έχεις σκεφτεί πόσα θα διαθέσεις για να εξοπλίσεις ενα τόσο μεγάλο ενυδρείο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 14-12-08 στις 12:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-12-08, 13:08
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

α.- ¶κουσε τους έμπειρους και άλλαξε όλο το τζάμι. Ολες οι άλλες λύσεις απλά δεν σε εξασφαλίζουν. Μπορεί αν τού βάλεις ένα μικρό κομμάτι να είναι ΟΚ για λίγο χρόνο στην αρχή και μετά ξαφνικά να γίνει πανικός. Μην το ρισκάρεις !!!
β.- Αν αλλάξεις όλο το τζάμι θα καταλήξεις με ένα ωραίο και μεγάλο ενυδρείο στο οποίο θα μπορείς μελλοντικά να βάλεις ότι θέλεις μέσα.
γ.- Δεν συμφωνώ προσωπικά με την λύση να κόψεις και να μειώσεις όλες τις διαστάσεις του ενυδρείου γιατί τελικά αν υπολογίσεις την βαβούρα και το κόστος μάλλον σε συμφέρει να αγοράσεις ένα καινούργιο μικρότερο.
δ.- Λάβε υπ' όψη ότι η μεγαλύτερη απαίτηση για το hobby μας είναι η υπομονή, οπότε αν το θέμα είναι οικονομικό προτείνω σε πρώτη φάση να αλλάξεις το τζάμι και μετά σιγά σιγά και αργότερα να αγοράσεις τον υπόλοιπο εξοπλισμό που θα χρειαστείς μέχρι να φτάσεις στο σημείο να πείς τώρα είμαι ΟΚ και ξεκινάω το γέμισμα. Πίστεψέ με μετά από καιρό όταν βάλεις και τα πρώτα ψαράκια θα νοιώσεις τρομερή ικανοποίηση !!!
ε.- Παρατήρησα ότι το έχεις ακουμπήσει πάνω σε μία παλλέτα και δεν ακουμπάει όλος ο πάτος. Πρόσεξε μην σου κάνει και άλλη ζημιά στον πάτο γιατί οι παλλέτες (ειδικά αυτές της φωτογραφίας) έχουν καρφιά που προεξέχουν, δεν είναι ίσιες κλπ κλπ. Βρές από μία οικοδομή άλλη μια παλλέτα που τις πετάνε έτσι κι αλλιώς, βάλε τις 2 παλλέτες δίπλα δίπλα και από κάτω πρίν πατήσει το ενυδρείο τοποθέτησε ένα κομμάτι φελιζόλ χοντρό (πχ 5cm) μέχρι να αλλάξεις το τζάμι και να τοποθετήσεις μετά το ενυδρείο στην τελική του θέση σε κάποια βάση σωστά αλφαδιασμένη και πάλι με φελιζόλ μεταξύ βάσης και ενυδρείου.

Και Welcome to the club !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχαριος ζητα τις γνωσεις σας ajaxlarissa Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-11-08 16:19
co2 λιγες φυσαλιδες rixardos73 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 13-02-08 10:12
110W φωτισμός σε 100 λιτρα...ειναι πολλα??? GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 20-02-06 12:56
Τι φιλτραρισμα στα πολλα λιτρα. Entreri1221 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 14-07-03 10:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08942 seconds with 14 queries