Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-09, 22:45
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή νεκρό παπαγαλάκι

Καλησπέρα, πριν από λίγο γύρισα σπίτι και βρήκα το ένα από τα 2 παπαγαλάκια μου νεκρό. Από χθες ήταν φουσκωμενο και κοιμόταν συνέχεια αλλά δεν περίμενα ότι σήμερα θα το βρω νεκρό. Ήταν στο πάτωμα του κλουβιού, κανονικά καθισμένο με μισόκλειστα μάτια. Η θηλυκιά που έχω έχει ήδη ξεκάνει 2 παπαγαλάκια και αυτή δεν παθαίνει τίποτα. Το προηγουμενο αρσενικό πέθανε στα χερια μου και μάλιστα στο τέλος από ότι κατάλαβα νέκρωσαν τα πόδια και μετά πέθανε. Μπορεί να συνέβει τό ίδιο και σε αυτό?? Μπορεί να κρύωσε??? Το λέω γιατί επειδη λείπω από το πρωί ως το βραδυ από το σπίτι, στο σπιτι δν καίει καλοριφέρ τότε..... Στεναχωρέθηκα πάρα πολύ.... Αλλά θέλω να μάθω τι μπορεί να συμβαίνει. Παρεπιπτόντως, τα παπα΄γαλάκια τα ειχε μια γνωστή μου για 3 βδομα΄δες επειδή έλειπα και τα πήρα πριν μια βδομάδα και δεν τους ειχε αλλάξει από κάτω , και ηταν γεμάτα ακαθαρσίες και τσόφλια από το φαγητό. Στοίβα ολόξκληρη. ΜΠορεί να έπαθε κάτι από αυτόι και να πέθανε???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-09, 22:55
nat Ο χρήστης nat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2009
Περιοχή: Γουδή
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή νεκρό παπαγαλάκι

Τι να σου πω? Εγώ είχα ένα παπαγάλο κοκατίλ. Το πρωί ήταν μια χαρά χωρίς κανένα σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά. Το βράδυ πέθανε. Έτσι ξαφνικά. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι συνέβη. Το κλουβί ήταν πεντακάθαρο, η τροφή του καλή, δεν ήταν σε ρεύματα αέρος ούτε τρόμαξε ούτε τίποτα. Άρα δεν μπορώ να εξηγήσω ούτε το θάνατο του δικού σου. Κάτι διάβασα για μια ασθένεια που δεν έχει συμπτώματα αλλά μπορεί να πεθάνουν ξαφνικά. Πάντως για καλό και για κακό πρέπει να απολυμάνεις καλά το κλουβί.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-09, 23:03
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

¨Εχω αρχίσει και το σκέφτομαι γιατί η θηλυκιά δεν παθαίνει τίποτα!!! Είναι μια χαρά. Και όλο το ίδιο συμβαίνει. Και με το προηγούμενο αρσενικό τα ίδια!!! Δεν της παίρνω άλλο αρσενικό...Ας μείνει μόνη, τι να πω.....Στεναχωρέθηκα πολύ σήμερα και ήθελα να μάθω τι μπορεί να συνέβει γιατί δεν γίνεται όλο να πειθαίνουν τα αρσενικά έτσι ξαφνικα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-09, 23:39
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν της παίρνω άλλο αρσενικό...Ας μείνει μόνη, τι να πω.....
δεν εχω γνωσεις πανω στα παπαγαλακια, αλλα εχω διαβασει πως θελουν παρεα, και εσυ ειπες οτι λειπεις πολλες ωρες απο το σπιτι οποτε μαλλον τον χρειαζεται τον συντροφο της
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-09, 00:47
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

καμια φορα τα πουλια οταν εχουν κατι δεν το δειχνουν κ οταν παρουσιαστουν τα συπτωματα ειναι πλεον αργα.εχε το νου σου στην παπαγαλινα...κ οταν αποφασησειs να τηs παρειs καινουργιο ταιρι(γιατι θα μαραζωσει χωρειs παρεα) κρατησε καραντινα τουλαχιστων 20 μερεs
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-09, 00:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως ειπε ο Ryu τα πουλια ειναι προικισμενα με την υποκριτικη ικανοτητα. οταν αρρωσταινουν δε το δειχνουν για να μη γινουν στη φυση λεια των θηρευτων. οταν εμφανιζουν καποιο συμπτωμα συνηθως ειναι αργα...
οταν τα πουλια καθονται "φουσκωμενα" και νωχελικα υπαρχει σοβαρο προβλημα και ο θανατος λιγο αργοτερα δεν αποτελει εκπληξη...
σαφως και πρεπει να απολυμανεις το κλουβι...αν δεν υπαρχουν μαχες εντονες δε φταιει το θηλυκο....
ισως εξαρχης εγινε μια κακη επιλογη..να ηταν αρρωστο το πουλακι η να ηταν ταλαιπωρημενο...πολλες φορες κρατουνται στα πετ σε τοσο ασχημες συνθηκες που δεν ανακαμπτουν.
να προσεχεις να διαλεγεις ενα πουλι αρτιμελεστατο..χωρις κανενα ψεγαδι και ζωηρο με εντονο βλεμμα και στιλπνο φτερωμα. η καραντινα απο τα αλλα πουλια που εχεις επιβαλλεται για λιγο καιρο.
καθαριζες καλα με ζεστο νερο τα δοχεια τροφης και νερου??
βρωμικοι πατοι σαφως και κρυβουν πολλους κινδυνους...
η χαμηλη θερμοκρασια δε τα πειραζει καθολου. αρκει να ειναι σε φωτεινο μερος χωρις ρευμα αερα...αν δε φωτιζεται επαρκως το δωματιο πρεπει να παρεις ειδικη λαμπα.
μια ποικιλια τροφων και κυριως φρεσκια τροφη (χορτα φρουτα λαχανικα) και μπανιο με χλιαρο νερο ειναι απαραιτητα για την υγεια τους. εκανες ολα τα παραπανω??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-09, 13:09
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

Και εγω παλια που ειχα αγορασει ενα παπαγαλακι ψοφησε σε 2 μερες.μαλλον το ειχα παρει αρρωστο.μετα πηρα 2 lovebirds, φωνακλαδες σκετοι

Πανο ολα αυτα που αναφερεις δε νομιζω να τα κανει κανεις δυστυχως.Ειδικα στα πουλια δεν υπαρχει ενημερωση απο τα μαγαζια.το διαλεγεις, πληρωνεις ,το παιρνεις και μεχρι εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-09, 13:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε διαφωνω....αλλα αν δεν υπαρχει ενημερωση απο τα πετ...ενα καλο βιβλιο ή ενημερωση απο το ινετρνετ ειναι παντα διαθεσιμα..
οποτε δεν υπαρχει δικαιολογια. το να ειναι σε φωτεινο χωρο το πουλι..να κρατας το κλουβι καθαρο και μερικες φορες να πλενεις τα δοχεια του με ζεστο νερο δεν ειναι κατι τραγικο νομιζω...
οσο για την καλη διατροφη...πιστευω πως ειναι αυτονοητο.
το δε μπανιο αποτελει απολαυση και για το πουλι και για τον κατοχο να το βλεπει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-09, 13:17
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από garfield Εμφάνιση μηνυμάτων
¨Εχω αρχίσει και το σκέφτομαι γιατί η θηλυκιά δεν παθαίνει τίποτα!!! Είναι μια χαρά. Και όλο το ίδιο συμβαίνει. Και με το προηγούμενο αρσενικό τα ίδια!!! Δεν της παίρνω άλλο αρσενικό...Ας μείνει μόνη, τι να πω.....Στεναχωρέθηκα πολύ σήμερα και ήθελα να μάθω τι μπορεί να συνέβει γιατί δεν γίνεται όλο να πειθαίνουν τα αρσενικά έτσι ξαφνικα!
ετσι γινεται...οι γυναικες δεν παθαινουν τιποτα.ολο οι αντρες εχουν τα προβληματαπερα απο την πλακα.λυπαμαι πολυ για το παπαγαλακι σου.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-09, 13:24
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

ναι εχεις δικιο..απλα για παραδειγμα καποιος που ασχολειται με ψαρια και προσπαθει να εχει τελειες συνθηκες στα ζωντανα του το ιδιο θα κανει και με οτι αλλο ζωακι θα φερει σπιτι.θα ψαξει ,θα διαβασει κτλ.
Αλλα καποιος που δε ξερει και δεν εχει ασχοληθει , δε του περναει απ το μυαλο οι αυτονοητες συνθηκες που χρειαζεται το καθε πουλι,ζωακι .
λογω νοοτροπιας?ισως..παντως δε του περναει...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-09, 23:46
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
από μικρή είχα παπαγαλάκια και γενικά δεν είχα πρόβλημα. ΄Τα πουλιά τα προσέχω πολύ από θέμα καθαριότητας αν εξαιρέσεις το διαστημα που έλειπα και δεν τα προσεχα εγώ. Νερό για μπάνιο είχα βάλει αλλά δεν το πλησίαζαν καθόλου... Το προηγουμενο αρσενικό είχα ρωτήσει πάλι εδώ στο φόρουμ και μου είχαν πει ότι μάλλον επειδή νέκρωσαν τα πόδια του ότι είχε μια ασθυένεια. Το συγκεκριμένο παπαγαλάκι το είχα τουλάχιστον 5 μήνες οπότε λογικά δεν είχε κάποια ασθένεια. Βέβαια όταν το είχα πάρει απο το πετ σοπ δεν είχε ουρά, το ,μεγάλο φτερό. Μετά έβγαλε - πριν κανένα μήνα. επίσης είχε πρόβλημα στη μύτη μάζευε κάτι σαν κόρα τριγύρω και πάλι ρώτησα εδώ - με έχετε χιλιοβοηθήσει - και του πήρα αλοιφή και μετά δεν είχε. έβαζα και στην θηλυκιά. Καβγάδες δεν είχαν. Βέβαια τις τελευταιες μέρες τριβόντουσαν συνέχεια σε κάγλελα και όπου μπορούσαν με μανια.... Αυτό σας λέει κάτι? Φοβάμαι να πάρω πάλι αρσενικό μην μου πεθάνει και εκείνο...τι να κάνω??? έπλυνα τα πάντα με χλιαρό νερο! Ουφ τι να κάνω...???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-12-09, 00:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για απολυμανση καλο θα ηταν με χλωρινη και μετα πολυ καλο ξεπλυμα. επισης το καυτο νερο και οχι το χλιαρο βοηθα....
το οτι τριβοντουσαν με μανια μπορει να δηλωνει παρασιτα....
ενας κτηνιατρος για μικρα ζωα ομως θα ξερει σιγουρα περισσοτερα....
για το μπανιο τους να αρχισεις με ενα ψεκαστηρι να τα ψεκαζεις με χλιαρο νερο....θα δεις οτι μολις εξοικειωθουν με αυτο θα τους αρεσει πολυ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-12-09, 00:14
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ! Θα το κάνω...και στα παράσιτα τι κανεις? Επειδη έχω 2 σκυλιά, ρώτησα τον κτηνίατρο που τ παρακολουθεί αλλά δεν ήξερε να μου πει τίποτα σχετικά με τα παπαγαλάκια..... η θηλυκιά τώρα που την κοιτάω είναι κάλά.... θα δω...χίλια ευχαριστώ για όλα όλους!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σημάδια σε παπαγαλάκι kats13 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 19-11-09 12:33
άρρωστο παπαγαλάκι - απλό garfield Άλλα ζώα 7 05-10-09 11:01
ΣΟΣ !!!! Νεκρά και τα 2 !!!! Minakki Χρυσόψαρα 14 17-07-08 13:59
αρρωστο παπαγαλάκι... lion Άλλα ζώα 8 19-05-08 00:08
Guppy νεκρό !!! gemini_str Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 01-12-04 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05441 seconds with 13 queries