Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-12, 18:10
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή Μακροστενο Ενυδρειο-Εξοπλισμος και αποριες

Καλησπερα παιδια,
Καιρο τωρα τρωγομουν να φτιαξω ενα μακροστενο ενυδρειο και σιγα σιγα λεω να το βαλω μπρος..
Βλεποντας ενα μελος του forum που το προσπαθησε και με αρκετες ιδεες απο εδω http://www.plantedtank.net/forums/sh...d.php?t=168088 ,πιστευω οτι αξιζει την προσπαθεια!
Εχουμε και λεμε,οι διαστασεις που σκεφτομαι ειναι 90x25x30 και βγαζει γυρω στα 67 λιτρα.
Απο εξοπλισμο εχουμε:
Φιλτράρισμα: Εheim 2217
Φωτισμός:Hagen glo 2x24w
Παροχή CO2:6κιλη μπουκαλα

Το ενυδρειο προοριζετε για φυτεμενο με μεσαια-δυσκολα φυτα!
Απο ζωντανα δεν εχω αποφασισει ακομα,ισως γινει γαριδαδικο.
Και καποιες αποριες:
Σε ενα τετοιο ενυδρειο ειναι σχετικα δυκολο να κρατησεις σταθερες συνθηκες?
Φοβαμαι οτι το φιλτρο ειναι αρκετα δυνατο για ενα τετοιο ενυδρειο και ελπιζω να μην το κανει πλυντηριο Θα ηταν καλυτερα καποιο καλο Hang on φιλτρακι?
Θα χρειαστω καποιο κυκλοφορητη για καλυτερη κυκλοφορια?

Περιμενω την γνωμη σας και οποιες αλλες παρατηρησεις μπορουν να φανουν χρησιμες!

Αυτα τα λιγα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-12, 22:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα τετοιο ενυδρειο ειναι σχετικα δυκολο να κρατησεις σταθερες συνθηκες?
οχι ιδιετερα, απλα δωσε λιγο βαση στην οσο πιο ομοιομορφη κατανομη της θερμοκρασιας και εισαι οκ, τουλαχιστο αν εχεις σχετικη εμπειρια.
Για τις υπολοιπες παραμετρους 70 σχεδον λιτρα δεν ειναι δα τοσο μικρο ωστε να εισαι συνεχως με το phμετρο στην κολοτσεπη, μια χαρα λιτρα ειναι (πολλοι καταφερνουν να κρατανε σταθερες συνθηκες ακομα και στα μισα απο αυτα τα λιτρα)

Παράθεση:
Φοβαμαι οτι το φιλτρο ειναι αρκετα δυνατο για ενα τετοιο ενυδρειο και ελπιζω να μην το κανει πλυντηριο Θα ηταν καλυτερα καποιο καλο Hang on φιλτρακι?
κοιτα, το καλυτερο για ολα τα ενυδρεια ειναι το εξωτερικο φιλτρο (η ακομα καλυτερα sump) και αν υπαρχει τετοια δυνατοτητα αυτο ειναι που θα προτεινα
Εκτος των αλλων ευκολιων που προσφερει, εχεις και τη δυνατοτητα να φτιαξεις τη ροη οπως τη θες εσυ.
Τα εσωτερικα ειναι γενικα πολυ περιορισμενων δυνατοτητων για να τα παρει καποιος στα σοβαρα.

Παράθεση:
Θα χρειαστω καποιο κυκλοφορητη για καλυτερη κυκλοφορια?
αν επιλεξεις τη λυση ενος σωστου εξωτερικου φιλτρου σε καμια περιπτωση

προσωπικα θα προτεινα ανεπιφυλακτα αυτο: http://www.petsupermarket.gr/3093/%C...-model-20.html (τοση διαφημηση στο συγκεκριμενο αμφιβαλλω αν κανει και ο marketing manager της hagen, αλλα ειναι πραγματικα over the top οσον αφορα την αποδοση του σχετικα με την τιμη του)


Τωρα δυσκολα φυτα, λιπασματα και χημικος πολεμος μαζι με γαριδες δε νομιζω οτι πολυταιριαζουν. Με φυσιολογικα "ανθρωπινα" φυτα θα εχεις ενα πολυ πιο υγειες γαριδαδικο πιστευω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-12, 23:15
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν επιλεξεις τη λυση ενος σωστου εξωτερικου φιλτρου σε καμια περιπτωση

προσωπικα θα προτεινα ανεπιφυλακτα αυτο: http://www.petsupermarket.gr/3093/%C...-model-20.html (τοση διαφημηση στο συγκεκριμενο αμφιβαλλω αν κανει και ο marketing manager της hagen, αλλα ειναι πραγματικα over the top οσον αφορα την αποδοση του σχετικα με την τιμη του)
Φιλτρο υπαρχει ενα Eheim 2217,φοβαμαι μονο επειδη εχει σχετικα δυνατη ροη (ακομα και με το spray bar)μην υπαρξει προβλημα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα δυσκολα φυτα, λιπασματα και χημικος πολεμος μαζι με γαριδες δε νομιζω οτι πολυταιριαζουν. Με φυσιολογικα "ανθρωπινα" φυτα θα εχεις ενα πολυ πιο υγειες γαριδαδικο πιστευω
Απο δυσκολα φυτα αυτο που σκεφτομαι ειναι να δοκιμασω cuba για χαλι..Τα υπολοιπα πιο πολυ μεσαιας-ευκολης κατηγοριας ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-12, 23:31
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Καπακι θα βαλεις?Αν οχι ξεχνα τις γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-12, 23:50
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καπακι θα βαλεις?Αν οχι ξεχνα τις γαριδες.
Αναλογα με τα ζωντανα που θα μπουν μεσα (δεν εχω καταληξει σιγουρα σε γαριδες),μπορει να μπει γυαλινο καπακι ή καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-12, 01:45
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Μην μπλέξεις με τα μακρόστενα - θα το μετανιώσεις!
Φαντάσου οτι έχω ξεκινήσει ήδη τα σχέδια για το επόμενο(200*30*30)

Αφού δεν ακολουθείς ακριβώς τις διαστάσεις των '12g long' και αν σε φτάνει ο χώρος, σκέψου να δώσεις λίγο φάρδος ακόμα γιατί το aquascaping σε τόσο περιορισμένο χώρο είναι αρκετά δύσκολο...ένα 90*30*30 θα είναι πολύ πιο άνετο.

Στο δικό μου με spraybar στο μήκος του ενυδρείου και φίλτρο με ονομαστική ροή 300l/h(~10 φορές τα καθαρά λίτρα) δεν έχω πλέον κανένα πρόβλημα με ακαθαρσίες και από ροή μου φαίνεται μιά χαρά, αν και θα ήθελα ένα 2213 για να μη χρειάζεται να το καθαρίζω τόσο συχνά...είναι υπερβολικά μικρός ο κάδος στο 2211.
Στα λίτρα σου πιστεύω ένα 2215 θα ήταν το ιδανικό, αλλά αν έχεις βανάκια λογικά θα μπορείς να χαμηλώσεις τη ροη και στο 2217(δε τα εχω δουλέψει ποτέ).

Για καπάκι, που ειναι πολύ πιθανό οτι θα το χρειαστείς σε κάποια φάση, κοίτα προς πολυκαρμπονικο/lexan σε 3 κομμάτια με τις κατάλληλες τρύπες/κοψίματα και γωνία pvc/αλουμινίου γύρω-γύρω ώστε να κρατιέται στά τζάμια του ενυδρείου.
Έχω κάνει κάτι αντίστοιχο με γυαλί, και αν παραβέψω το βάρος, δουλεύει μια χαρά - το μόνο πρόβλημα που δεν έχω λύσει ακόμα είναι η τοποθέτηση των ανεμιστήρων το καλοκαίρι χωρίς να κόβουν το φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-12, 03:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διατηρω χρονια γαριδες σε ενυδρειο χωρις καπακι. Δεν εχω βρει καμια εκτος.


ΥΓ τωρα εβαλα για πρωτη φορα καπακι, αλλα για να μην εχω το χειμωνα απωλεια θερμοκρασιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-12, 05:44
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην μπλέξεις με τα μακρόστενα - θα το μετανιώσεις!
Φαντάσου οτι έχω ξεκινήσει ήδη τα σχέδια για το επόμενο(200*30*30)

Αφού δεν ακολουθείς ακριβώς τις διαστάσεις των '12g long' και αν σε φτάνει ο χώρος, σκέψου να δώσεις λίγο φάρδος ακόμα γιατί το aquascaping σε τόσο περιορισμένο χώρο είναι αρκετά δύσκολο...ένα 90*30*30 θα είναι πολύ πιο άνετο.

Στο δικό μου με spraybar στο μήκος του ενυδρείου και φίλτρο με ονομαστική ροή 300l/h(~10 φορές τα καθαρά λίτρα) δεν έχω πλέον κανένα πρόβλημα με ακαθαρσίες και από ροή μου φαίνεται μιά χαρά, αν και θα ήθελα ένα 2213 για να μη χρειάζεται να το καθαρίζω τόσο συχνά...είναι υπερβολικά μικρός ο κάδος στο 2211.
Στα λίτρα σου πιστεύω ένα 2215 θα ήταν το ιδανικό, αλλά αν έχεις βανάκια λογικά θα μπορείς να χαμηλώσεις τη ροη και στο 2217(δε τα εχω δουλέψει ποτέ).

Για καπάκι, που ειναι πολύ πιθανό οτι θα το χρειαστείς σε κάποια φάση, κοίτα προς πολυκαρμπονικο/lexan σε 3 κομμάτια με τις κατάλληλες τρύπες/κοψίματα και γωνία pvc/αλουμινίου γύρω-γύρω ώστε να κρατιέται στά τζάμια του ενυδρείου.
Έχω κάνει κάτι αντίστοιχο με γυαλί, και αν παραβέψω το βάρος, δουλεύει μια χαρά - το μόνο πρόβλημα που δεν έχω λύσει ακόμα είναι η τοποθέτηση των ανεμιστήρων το καλοκαίρι χωρίς να κόβουν το φωτισμό.
Θα το μετανιωσω με την καλη εννοια φανταζομαι εννοεις?
Μ'αρεσαν αυτα τα ενυδρεια,ε και μολις ειδα το δικο σου και το site που εδωσες με τα φυτεμενα δεν κρατηθηκα

Το φαρδος με περνει για 30εκ ,απλα το ηθελα γυρω στα 65 λιτρα για να ειναι αρκετος ο φωτισμος μου που ειναι 48w.Απο το υψος αξιζει να κοψω 5εκ?Θα υπαρξει προβλημα με θερμοκρασια κτλ μιας αι οι λαμπες θα ειναι τοσο κοντα?
Στο φιλτρο εχω βανακια,απλα φοβαμαι μην ζοριζετε περισσοτερο το φιλτρο με μισοκλειστα βανακια!
Για ανεμηστηρακια καλη λυση ειναι τα hang-on που πουλανε,αλλα εκει ξεχνας το καπακι .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-12, 13:10
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φαρδος με περνει για 30εκ ,απλα το ηθελα γυρω στα 65 λιτρα για να ειναι αρκετος ο φωτισμος μου που ειναι 48w.Απο το υψος αξιζει να κοψω 5εκ?Θα υπαρξει προβλημα με θερμοκρασια κτλ μιας αι οι λαμπες θα ειναι τοσο κοντα?
Γύρω στα 60-65 λίτρα καθαρά θα σου βγει με 90*30*30(88.8*28.8*30 εσωτερικά με 6mm τζάμι) αν υπολογίσεις το βυθό(minimum 3cm, καλύτερα γύρω στα 5cm) και το κενό που θα μένει μεταξύ της στάθμης νερού και του χείλους του ενυδρείου.

Γενικά πάντως τα watt ανα λίτρο δε λένε πολλά και έχει μεγάλη σημασία το ύψος του ενυδρείου - δε νομίζω να έχεις πρόβλημα ακόμα και με δύσκολα φυτά σε ενυδρείο με τόσο μικρό ύψος όταν μάλιστα θα υπάρχει και σταθερή παροχή co2.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-12, 15:03
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Γύρω στα 60-65 λίτρα καθαρά θα σου βγει με 90*30*30(88.8*28.8*30 εσωτερικά με 6mm τζάμι) αν υπολογίσεις το βυθό(minimum 3cm, καλύτερα γύρω στα 5cm) και το κενό που θα μένει μεταξύ της στάθμης νερού και του χείλους του ενυδρείου.

Γενικά πάντως τα watt ανα λίτρο δε λένε πολλά και έχει μεγάλη σημασία το ύψος του ενυδρείου - δε νομίζω να έχεις πρόβλημα ακόμα και με δύσκολα φυτά σε ενυδρείο με τόσο μικρό ύψος όταν μάλιστα θα υπάρχει και σταθερή παροχή co2.
Καλως οποτε παω για 90*30*30!
Καμια παρατηρηση για το κολλημα του ενυδρειου?(ειναι το πρωτο,ελπιζω να τα καταφερω )
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-12, 15:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλτρο υπαρχει ενα Eheim 2217,φοβαμαι μονο επειδη εχει σχετικα δυνατη ροη (ακομα και με το spray bar)μην υπαρξει προβλημα!
στο 2217 οπως και σε ολα τα εξωτερικα φιλτρα υπαρχουν 3 τροποι να φτιαξεις τη ροη απο το μηδεν εως το maximum:

1. o "ερασιτεχνικος" τροπος: σπας τη ροη με στραγκαλισμο στο βανακι της εξοδου (δεν ειναι ο καλυτερος και τεχνικα ειναι λαθος, αλλα ειναι ο πιο συνηθισμενος γιατι δεν απαιτει ουτε γνωσεις ουτε κατι επιπλεον και οπως και να χει δουλευει)

2. ο μηχανολογικος τροπος: κανεις bypass με βανακι ρυθμισης αναμεσα στην εισοδο και στην εξοδο. Ο συγκεκριμενος τροπος απο προσωπικη μου εμπειρια βοηθαει και σε γρηγοροτερο στρωσιμο του φιλτρου.

3. ο ηλεκτρικος τροπος: Απλα παιρνεις ενα dimer φωτισμου (και το μικροτερο που θα βρεις υπαρκαλυπτει τις αναγκες του φιλτρου) και τροφοδοτεις μεσα απο αυτο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-12, 15:18
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 2217 οπως και σε ολα τα εξωτερικα φιλτρα υπαρχουν 3 τροποι να φτιαξεις τη ροη απο το μηδεν εως το maximum:

1. o "ερασιτεχνικος" τροπος: σπας τη ροη με στραγκαλισμο στο βανακι της εξοδου (δεν ειναι ο καλυτερος και τεχνικα ειναι λαθος, αλλα ειναι ο πιο συνηθισμενος γιατι δεν απαιτει ουτε γνωσεις ουτε κατι επιπλεον και οπως και να χει δουλευει)

2. ο μηχανολογικος τροπος: κανεις bypass με βανακι ρυθμισης αναμεσα στην εισοδο και στην εξοδο. Ο συγκεκριμενος τροπος απο προσωπικη μου εμπειρια βοηθαει και σε γρηγοροτερο στρωσιμο του φιλτρου.

3. ο ηλεκτρικος τροπος: Απλα παιρνεις ενα dimer φωτισμου (και το μικροτερο που θα βρεις υπαρκαλυπτει τις αναγκες του φιλτρου) και τροφοδοτεις μεσα απο αυτο
Πολυ καλη ιδεα αυτη με το dimmer,αυτο θα δοκιμασω!Το φιλτρο θα ειναι στρωμενο οταν μπει μιας και δουλευει ηδη σε ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-12, 15:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ, και για μενα ειναι πολυ καλος τροπος, μονο προσεξε μην παρεις κατι κινεζικα ντιμερ που κυκλοφορουν με 1 ευρω που λενε οτι ειναι για μια λαμπα, γιατι ειναι απλοι ρεοστατες και πθανον να ειναι προβληματικα, ειδικα με επαγωγικο φορτιο. παρε ενα οποιοδηποτε οποιασδηποτε γνωστης μαρκας και δε θα εχεις προβλημα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συνηθιζεται το μακροστενο ανθος στις anubias angustifolia? delta66 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-04-11 13:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05963 seconds with 15 queries