Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-04, 13:58
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή Geia sas!

kalws sas brhlka loipon k egw...
Me len Dhmhtrh k eimai apoi thn Serres. Asxoloumai me ta enydreia 4 xronia alla oxi sobara pragmata..... dusthxws! xairomai para polu pou anakalupsa auto to forum dioti o logo pou den asxolithika sta sobara htan giati den eixa tis gnwseis alla k outew kapoion na me sumboulepsei! to enydreio mou htan sta 50 litra k htan mono gia oitoka psaria! exw apeires genes k ta exw sixathei pleon sthn kurioleksia dioti einai paneukola... dusthxw na to pw euthxws na to pw perisu pouy eixa panellhnies oi goneis mou mou phran to enudreio k to meteferan panw sthn sofita opou anaiibena kathe threis meres na ta tai..... kapoia stigmh logo oti ekei eixe poly kruo ton xeimwna k logo ths zesths tou enudreio fantazomai katalabainetai ti egine, ragise k efuge olo to nero mazi me ta psaria....!!! na sas pw kalutera telika an k eixa stenaxwrhthei polu!
Twra ti kanw exei shmasia! fetos hrthan ta thallasina psaria k sthn serres k ta eida k exw pathei argio erwta mazi tous!!! einai panemorfa! hmoun sigouros oti tha kanw kainourgio thallasino enudreio alla molis eida ta futa pou mpainoun... ksenerwsa teleiws!!! ma giati einai ola ta thallasina futa ksethwriasmena?? se prasino tipota den uparxei?
ektos autou ena 70 l enudreio den nomi na ftanei gia thalassina....
Etsi apofashsa na kanw glukou nerou pali alla me alla psaria pio duskola! omws auta ta thallasina einai toso omofa pou olo lew ... alla den kserw! ektos autou h poikilia psariwn sthn serres einai mhdaminh k otan lew thalassina sthn bitrina ena magazi exei k ekeino einai ena san ton memo!
bre na ta parw apo thes/nikh alla tha anteksoun 1,5 wra mesa se sakoula???eidika ta thalassina pou mou eipan oti einia upereuaisthita....
please eseis pou exete empeiria ohthiste me !
(sto thema twn money giati kserw oti ta thalassina einai panakriba no problem, to thema einai mhn ta pairnw k pethainoun to ena meta to allo kthe mera....)
aaa k kati akoma thallasina anaparagontai??? an oxi teleiwse tha parw glukou alla k pali tou glukou tha anteksoun 1,5 wra mesa se sakoula????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-04, 14:52
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

1ον Καλωσήρθες στην ψαροπαρέα
2ον Γράφε Ελληνικά
3ον Τα ψάρια γλυκού αντέχουν σε σακκούλα 1,5 ώρα αλλά πες στον μαγαζάτορα να σου βάλει στην σακκούλα οξυγόνο. Αλλίως μπορείς να έχεις και μια αεραντλία μπαταρίας και να την έχεις μεσα στην σακούλα.
Το ενυδρείο 70lt είναι μικρό πιστέυω για θαλλασινό αλλά σε αυτό ας απαντήσουν οι reefers.
Αφού σε ενδιαφέρουν οι γέννες και τα λίτρα σου δεν είναι πολλά εγώ θα πρότεινα κάτι σε Kribensis. Είναι εκπληκτική η συμπεριφορά των γονειών με τα μικρά τους και το πόσο πολύ τα προσέχουν.
Εκτός βέβαια και αν βρεις Apistogramma.
Υπάρχει βεβαια και η άλλη λύση. Κιχλίδες Malawi 1m-3f Pseudotropheus Demasoni. Μπορείς έτσι να ασχοληθείς με ψάρια που είναι mouthbrooders.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-04, 14:52
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Jim καλώς όρισες,

Αν δεν σε πειράζει απεφυγε τα greeklish διοτι μας βγαίνουν τα μάτια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-04, 17:16
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

Συγνώμη για τα greeklish δεν το ηξερα...
Ποσα λιτρα πρεπει να ειναι το ενυδρειο μου για να μπορει να εχει θαλλασινα?Αναπαράγοντε? ξερω αυτα πρεπει να τα γραψω σε αλλη ενότητα αλλα ειναι κ αλλα που θέλω να ρωτησω γι αυτο τα γραφω στα γενικά...
Γιατι δεν δημιουργητε μια ενότητα οπου θα λεει ο καθενασ για την αναπαραγωγή που πέτυχε για ποιο ψαρι κ πως αλλα να θπαρχουν σχολια επιπλεον ουτε ερωτησεις... ετσι θα μπορει οποιος θελει να δει κ να μαθει!μια ιδεα λεω εεε δεν το επιβαλω η κατι τετοιο... μην γινει κ καμια παρεξηγηση χωρις λογο!
ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση σας!!!
για γλυκο νερο ενυδρείο ποσο δινεται ελοχιστο οριο λιτρων?τα ψαρια που μου αναφερατε αναπαραγονται σε ενυδρεια????
κ παλι σας ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-04, 18:57
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Καλως ηρθες τζιμάκο
μπορεις να μεταφερεις τα ψαρακια που θα διαλεξεις ανετα για 2-3 ωρες εφοσον οι θερμοκρασιες δεν ειναι πολυ ακρεες απο αυτες που ζουν συνηθως
Τα κριμπενσις που σου προτεινει ο jpatou απο πανω ειναι ευκολα ψαρια για αναπαραγωγη και ενδεικνειται για αρχαριους , ομως πρεπει να ειναι σε ενα "στρωμενο" ενυδρειο και μαλιστα φυτεμενο τουλαχιστον για 4-5 μηνες κατα την γνωμη μου , καθοτι τα μικρα που θα βγουν θα πρεπει να ειναι σε ενα σταθερο περιβαλλον και να βρισκουν και κατι να τρωνε ( αλγη και ινφουσορια απο riccia ).
Βεβαια ολα αυτα θα σου φαινονται κινεζικα οπως και η προταση για κιχλιδες , γι΄αυτο καλο θα ειναι να διαβασεις αρκετα σχετικα με τον τυπο ενυδρειου και ψαριων που τελικα θα αποφασισεις να κρατησεις .
Βεβαια για τα λιτρα που εχεις δεν εχεις και πολλες επιλογες , θα τα βρεις ομως ολα αυτα διαβαζοντας εδω μεσα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-04, 21:27
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε _jimmakos_
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-04, 21:55
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Μια άλλη εύκολη λύση για αναπαραγωγή είναι εφόσον αποφασίσεις για κιχλίδες είναι και τα Labidochromis Yellow 1 male + 2 female όχι παραπάνω γιατί δεν σε παίρνει σε λίτρα. Εύκολα ψάρια, εύκολο setup ενυδρείου αφού βάζεις άμμο στο βυθό και μόνο πέτρες μέσα να δημιουργούν κρυψώνες και μετά καλά γεννητούρια.
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Κιχλίδες θέλουν σκληρό νερό, με ψηλό PH και προσθήκη αλατάκι όχι μαγειρικό βεβαια μην τα κάνεις και ψαρόσουπα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-04, 00:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Κιχλίδες θέλουν σκληρό νερό, με ψηλό PH και προσθήκη αλατάκι όχι μαγειρικό βεβαια μην τα κάνεις και ψαρόσουπα.
Όχι όλα τα είδη κιχλίδων.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-04, 07:43
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

καλώς ήρθες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-10-04, 10:42
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Βρε παιδια ο ανθρωπος είπε ότι θελει συμβουλές και καθόδήγηση. Και θα φτάσει στην αναπαραγωγη. Το να του λέτε τι να βάλει χώρις όμως να του εξηγήτε τι θα χρείαστει να κάνει για νατα βάλει αυτα (με εξαιρεση ίσως τον Σώτηρη ο οποίος εξηγήσε περιληπτηκα τι χρειαζονται τα κριμπ για μια σώστη αναπαραγωγή και αναπτυξη).

Τζιμακο... καταρχην καλώς ήρθες.

Τώρα στις ερωτήσεις σου.

Για θαλλασσινό δεν θα στο συνηστούσα. Εκτος ότι είναι ποιο πολύπλοκο σαν χημεια και παραμετρους θα έχεις και το προβλημα ότι σε τόσο μικρο όγκο νερου θα θελει πολυυυυ μεγάλη προσοχη για να μην έρθει "τουμπα" και σου ψωφήσουν όλα.
Επίσης ή αναπαραγώγη στο θαλασσινο είναι σαφεστατα ποιο δύσκολη και απαιτει ένα επιπεδο γνωσεών που λιγοι διαθέτουν στην Ελλάδα.

Οσον αφορά την μεταφορα στις Σερρές , καλό θα είναι ότι ψάρι αγοράσεις απο την Θεσσαλονικη να ζητήσεις, εαν έχει ο μαγαζατόρας, να σου φουσκώσει την σακουλα με οξυγόνο . Βεβαια για μια αποσταση 1.5 ώρας εγω ουτε που θα σκεφτωμουν το οξυγόνο έκτος και αν ήταν θαλλασσινα αλλα και παλι .....
Περισσοτερο θα σκεφτόμουν να έχω ένα ψυγειακι απο φελιζόλ (αδειο) και να τα βάλω μεσα για να μην χάσουν την θερμοκρασια τους κατα την διαρκεια του ταξιδιου....

Τώρα...
Οτι ψάρι παρείς , πριν το παρεις θα σου συνηστουσα να διαβάσεις ότι σχετική πληροφορία μπορεις να βρεις γύρω απο αυτό. Επίσης ενα καλο ξεσκονισμα στην χημεια του νερου θα σου ήταν χρήσιμο.

Ετσι και τα ψαρια θα μπορέσουν να νιώσουν ποιο ανετα με αυτα που θα τους προσφέρεις και δεν θα σου πεθαίνουν απο μερα σε μερα και σχεδον σίγουρα θα έχεις αναπαραγωγές.
Αλλα πριν απο αυτα διαβασε...

Δεν έχει σημασία εαν βάλεις κιχλιδες ή ζοωτοκα ή οτηδήποτε αλλο . Το σημαντικο είνια να έχεις τις γνωσεις ώστε να σου ζήσουν και εσυ να χάρεις το χομπύ σου.

Επισης θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή σου στο εξοπλισμο που θα χρησιμοποιήσεις (φιλτρα κλπ) . Δεν μας έγραψες τι έχεις , και πολύ φοβαμαι οτι πας να ξεκινήσεις χώρις να έχεις δώσει την πρεπουσα σημασια σε αυτό το συμαντικο κομματι

Αυτα τα ολιγα για αρχη
Οτι απορείες έχεις εδώ είμαστε....


Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-04, 19:55
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

Γεια σας! Καταρχην σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση σας!

Τελικά αποφασησα να το κανω γλυκού νερου το ενυδρειο μου....! ααα θα ηθελα να πω επισης οτι δεν εχω ενυδρειο τωρα!!! Σκεφτομαι να παρω ενα 70λιτρο δεν πηρα ακομα!! Σχετικα με αυτο σημερα πηγα στα 3 μαγαζια που εχουμε στην Σερρες να δω τιμες.. δεν ηταν τοσο οτι ειναι πιασοκωληδες συγνωμη για την εκφραση κιολας αλλα βαριουνται να μιλησουν!!! Με το τσιγκελι τους τα εβγαζα! Σκεφτομαι να παω σε εναν ''τζαμα'' γνωστο που εχω να μου κανει ενα αλλα ηθελα πρωτα να σας ρωτησω κατα ποσο ασφαλες θα ειναι? μηπως τα ενυδρεια που πουλάν εχουν καποια ιδιαιτερη κατασκευη? ενδεικτικα η καλυτερη προσφορα που βρηκα ηταν 120 λιτρα με ολα ολα τα εξαρτηματα μεχρι κ τροφη ολα ομως στα 195 E αλλα ειανι κατασχημα ειδικα οταν θα μουν κ τα εξαρτηματα αυτα δεν θα μοιαζει με ενυδρειο αλλα με ηλεκτρονικη λιμνη .... αλλα να μου πειτε αυτο ειναι αλλα ενταξει ειδα αλλα ενα που τα εχει εξω απο το ενυδρειο κ μου αρεσε περισσοτερο!

Σχετικα με την μεταφορα απο οτι καταλαβα μου λετε οτι φτανει να διατηρειθει σταθερη η θερμοκρασια τους σωστα?

Σχετικα με τα ψαρια σκεφτομουν για :
1)blue gourami
2)paradise fish
3)dwarf gourami
αλλα ααπο οτι διαβαζω κ βλεπω απο τις προτασεις υπαρχουν πολυ καλυτερα ειδοι....
ρωτησα τον μαγαζατορα τονκαλυτερο της πολης σχετικα με τις κιχλιδες κ μου ειπε οτι μονο πετρες μπορω να βαλω μεσα αλλα οπως ειχα θελω πρασινο... μα δεν μου μοιαζει ενυδρειο αν δεν εχει ενα ζωντανο πρασινο φυτακι!!!!!!!!!! αληθευει αυτο γιατι τον εχω ικανο να μου ειπε ψεματα λογο οτι δεν φερνει ποτε φυτα η σχεδον σπανια...
τα κριμπενσις μηπως ειναι τα πυρε κιχλιδ??? ειχε απο αυτα τα ειδα σημερα κ ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ!!!κ εινια κ παρα πολυ μικρα σχεδον στο μεγεθος γκαπυ!!! χμμμμ τα σκεφτομαι σοβαρα αυτα αλλα μονο αυτα ?? τι καθομαι κ λεω ο βλακας τωρα ακομα δεν αποφασησα τι ενυδρειο θα παρω κ πηγα στα ψαρια!!καμια προταση με ποια μπορουν να συνδιαστουν τα κριμπ αλλα να μην επιρεαστει η αναπαραγογη τους....

Το μονο σιγουρο ειαι οτι δεν προκειται να βαλω ζωοτοκα τα εχω βαρεθει...

Σορρυ που σας πριζω απλα αυτα που ρωταω ειαι αυτα που δεν βρηκα μεσα στο φορουμ....

Σχετικα με τον εξοπλισμο γινεται να τα κανω ολα εξωτερικα ακομα κ τον θερμοστατη αν γινεται... λεω μηπςσ αν ειναι ενσωματομενοσ με το φιλτρο...

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05501 seconds with 12 queries