Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-11, 09:18
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή τα σαλιγκαρια κανουν για λιμνη;

διαβαζω απο χτες για σαλιγκαρια στο φορουμ και βλεπω οτι η δουλεια τους ειναι απιστευτη!!!
οι ερωτησεις μου ειναι σε λιμνες μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια; θα τρωνε τα φυτα; τα αυγα των ψαριων; το λαινερ (η μαυρη μεβρανη για στεγανοποιηση) θα εχει προβλημα; στο κρυο νερο αντεχουν; τα λιγα που διαβασα ειδα οτι πολλα απο αυτα αντεχουν σε θερμοκρασιες κανονικες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-11, 09:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβαζω απο χτες για σαλιγκαρια στο φορουμ και βλεπω οτι η δουλεια τους ειναι απιστευτη!!!
οι ερωτησεις μου ειναι σε λιμνες μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια; θα τρωνε τα φυτα; τα αυγα των ψαριων; το λαινερ (η μαυρη μεβρανη για στεγανοποιηση) θα εχει προβλημα; στο κρυο νερο αντεχουν; τα λιγα που διαβασα ειδα οτι πολλα απο αυτα αντεχουν σε θερμοκρασιες κανονικες.
Καμιά ζημιά δεν μπορούν να κάνουν. Βοηθούν το σύστημα μάλιστα. Ο μόνος χώρος ο οποίος μπορεί να αφηερωθεί στα σαλιγγάρια είναι ο χώρος φίλτρανσης, ή μια παρακείμενη μικρότερη δεξαμενούλα με φυτά κ.λ.π. γιατί από την στιγμή που έχεις κοι στη λίμνη σου, τα τρώνε. Τίποτα δεν επιβιώνει! Ακόμα και τα μεγαλύτερα!

Είτε το θέλω είτε όχι, τα eazypods μου είναι γεμάτα σαλιγγάρια που ρποήλθαν μάλλον από κάποια φυτά. Το εργο τους εκεί πέρα είναι πολύ καλό, γιατί τρώνε τις άλγες που είτε αναπτύχθηκαν εκεί, είτε που μεταφέρονται από τη λίμνη μέσω του bottom drain.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-11, 10:02
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ευχαριστω βασιλη! δηλαδη να βαλω; μου αρεσανε παρα πολυ! καμια φωτογραφια και ποιο ειδος να βαλω εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-11, 10:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω βασιλη! δηλαδη να βαλω; μου αρεσανε παρα πολυ! καμια φωτογραφια και ποιο ειδος να βαλω εχεις;
Καλά, δε σου λέω να βάλεις και μηλοσαλίγγαρα και ούτε βέβαια άλλα τροπικά είδη.

Μπορείς να βρεις ακόμα και στη φύση (δεν το συμβουλεύω) ενδημικά ελληνικά είδη σαλιγγαριών νερού Αποστόλη ίσως μέλη της οικογένειας των Lymnaeidae. Από την αγορά, ίσως βρεις Ramshorn Snails που δείχνουν να αντέχουν σε εξωτερικά κλειστά κυκλώματα. Επίσης θα βρεις ακόμα και Ιαπωνέζικα είδη (iviparis malleatus). Υπάρχουν πολλά είδη Αποστόλη, ακόμα και είδη μυδιών που μπορούν να δουλέψουν και στον τομέα των νιτρικών. Τί να σου πω? Προσωπικά δεν θα έβαζα ξένα είδη. Επέλεξε καλύτερα γηγενή. Ίσως η Λούση και ο Αλέξανδρος να γνωρίζουν κάτι παραπάνω για τα ενδημικά είδη σαλιγγαριών νερού. Αν θα προμηθευτείς μη γηγενή σαλιγγάρια, να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός σχετικά με την διαχείρηση των φυτών και των κλαδεμάτων σου. Πολλές φορές τέτοιοι οργανισμοί που δεν φαίνεται να έχουν φυσικούς εχθρούς σε ένα ξένο οικοσύστημα, εκτοπίζουν και εξαφανίζουν γηγενή οργανισμούς.

Το ξέρω ότι γίνομαι γραφικός αναφέροντας πάντα αυτό το θέμα, αλλά λόγω του ότι οι λίμνες απ' ότι φαίνεται εξαπλωνονται πολύ το τελευταίο διάστημα σε όλο τον ελληνικό χώρο, μην κάνουμε τα λάθη που έκαναν πριν δεκαετίες φίλοι των λιμνών ανά τον κόσμο στα τοπικά τους άγρια οικοσυστήματα. Οι λίμνες (τεχνητές) βρίσκονται έξω, οπότε χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και διαχείρηση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-05-11, 07:56
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

σκευτομαι για ελληνικα σαλιγκαρια αλλα φοβαμαι μη μου φαν τα φυτα και ολα τα παραπανω συν μη μου κανουν κακο στην αντλια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-11, 09:40
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Τα Japanese Trapdoor Snails Viviparis malleatus τα έχει κάποιος να σου πει εμπειρίες... νομίζω (από όσα έχω διαβάσει) ότι και δουλειά κάνουν και ασφαλή είναι.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-11, 11:06
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Japanese Trapdoor Snails Viviparis malleatus τα έχει κάποιος να σου πει εμπειρίες... νομίζω (από όσα έχω διαβάσει) ότι και δουλειά κάνουν και ασφαλή είναι.
ευχαριστω lingistis! ο φιλος σου τα εχει σε λιμνη; τα κοι δε θα τα τρων; η lusy μου ειπε για τα planorbis corneus τι λες; τα εχει στη λιμνη της!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-11, 11:19
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

O demon του τυπογραφίου...

μας έφυγε ένα ‘Μήπως‘ οπότε το σωστό είναι...

Μήπως τα Japanese Trapdoor Snails Viviparis malleatus τα έχει κάποιος να σου πει εμπειρίες... νομίζω (από όσα έχω διαβάσει) ότι και δουλειά κάνουν και ασφαλή είναι.

sorry
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-11, 11:26
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
O demon του τυπογραφίου...

μας έφυγε ένα ΅Μήπως΅ οπότε το σωστό είναι...

Μήπως τα Japanese Trapdoor Snails Viviparis malleatus τα έχει κάποιος να σου πει εμπειρίες... νομίζω (από όσα έχω διαβάσει) ότι και δουλειά κάνουν και ασφαλή είναι.

sorry
ok! διαβασα γιαυτα στο google ειναι πολυ καλος ειδος που μπορω να τα βρω;
ποιο πανω μου ειπε ο βασιλης οτι τα κοι τα τρων. λες να τα φανε και αυτα που μου ειπε η lusy ειναι πολυ καλα! τι να κανω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-11, 11:53
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Εγώ πάντως σου στέλνω μερικά corneus κι αν τα φάνε τά 'φαγαν. Τα άλλα αν τα αγοράσεις σκέψου το!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-11, 15:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ok! διαβασα γιαυτα στο google ειναι πολυ καλος ειδος που μπορω να τα βρω;
ποιο πανω μου ειπε ο βασιλης οτι τα κοι τα τρων. λες να τα φανε και αυτα που μου ειπε η lusy ειναι πολυ καλα! τι να κανω
¶κου να σου πω τι θα κάνουμε Αποστόλη. Μπορώ να εφοδιαστώ με τα Ιαπωνέζικα σαλιγγαράκια αν θέλεις. Το πρόβλημα είναι βέβαια ότι δεν θα αντέξουν με τίποτα όπως έχεις στημένο το κύκλωμά σου.

Να σου πω τι γίνεται στο εξωτερικό. Είτε περιορίζουν ένα σχετικά μεγάλο κομμάτι της δεξαμενής, στο οποίο υπάρχουν φυτά και ελευθερώνουν εκεί τα σαλιγγάρια τους. Τα σαλιγγάρια έχουν την ικανότητα να πολλαπλασιάζονται και να αναπτύσσονται πολύ γρήγορα, επομένως θα επιβιώνει μόνημα εκεί μια μεγάλη ομάδα σαλιγγαριών. Όσα περάσουν απέναντι στην κυρίως λίμνη, άς περάσουν. Θα έχεις βασικά παραγωγή ζωντανής πρωτεΐνης στη λίμνη σου.

¶λλη λύση βέβαια είναι αυτή που θα κάνω εγώ με την υπερυψωμένη μικρή δεξαμενούλα μου που θα κατασκευάσω στην ευθεία της γέφυρας (όπως φαίνεται στις τελευταίες μου φώτο). Εκεί θα μπουν τα χρυσόψαρα μου και παράλληλα θα γεμίσει ο χώρος αυτός με φυτά νερού και όπως πάει το πράγμα θέλω-δεν θέλω, με σαλιγγάρια από τις αποικίες που αναπτύχθηκαν στα φίλτρα μου. Προσωπικά σκέφτομαι να παραμείνω με αυτά που έχω. Μικρά σε μέγεθος μεν (>1εκ), αλλά πολύ παραγωγικά δε!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-11, 22:47
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εγω εχω κατι λαθρεπιβατες απο φυτα της λουση οι οποιοι βγαλανε ολο τον χειμωνα στο μπαλκονι σε <γλαστρολιμνη> και δεν καταλαβανε τιποτα ακομη και με μειον 20 αν και παγωσε ολη η γλαστρα μεχρι πατο!!!! αν δεν εχει αρκετα η λουση μπορω να σου στειλω και γω!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-11, 10:08
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ευχαριστω παρα παρα πολυ παιδια μου!!! douran_p απο την οραστιαδα πως θα μου τα στειλεις; αλλα μου ειπε η lusy οτι θα μου στειλει και η ιδια εχει πολα.
βασσιλη αυτο που λες ειναι το καλυτερο μια προλιμνη και να τα βαλω εκει! ισως να τα βαλω και πανω στη στερνα που εχω κανει για φυλτρο! ο
lingistis μου ειπε για ενα αλο ειδος μου αρεσει και αυτο πολυ! τι λετε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κανουν για το ενυδρειο? 6981giwrgos Αναγνωρίσεις φυτών 9 18-11-10 22:22
τι κανουν εδω??? thanasis76 Malawi 10 29-09-08 19:58
Τι κανουν τα δισκακια μου;;;;; Pritanis Δίσκοι 25 04-05-08 10:16
Κάνουν ή δεν κανουν; flying_guardian Αρχάριοι γλυκού νερού 2 29-01-08 18:16
Πια φυτα κανουν ? imichal Χρυσόψαρα 13 27-01-08 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05258 seconds with 13 queries