Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-09, 14:46
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή στρωσιμο με τροφη

γεια σας παιδια
σε ενα thread που ανοιξα με συμβουλεψατε να στρωσω το ενυδρειο μου με τροφη,καπου νομιζω οτι ειχα διαβασει για αυτο το στρωσιμο αλλα τωρα δεν μπορω να το βρω..μπορει καποιος να μου δωσει ενα link ή να μου δωσει οδηγιες?
σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-09, 15:05
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gkampanis
Cool

Φιλε μου εγω θα σου προτινω τον παρακατω τροπο γρηγορος δοκιμασμενος και πιστευω πολυ ποιο συγχορονος

http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14

Και αυτος κατα πολους ποιο αξιοπιστος αλλα για μενα ιδιοι ειναι

http://www.tetra.de/tetra/go/7B4FA82...d=32&lang_id=2
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-09, 15:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkampanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου εγω θα σου προτινω τον παρακατω τροπο γρηγορος δοκιμασμενος και πιστευω πολυ ποιο συγχορονος

http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14

Και αυτος κατα πολους ποιο αξιοπιστος αλλα για μενα ιδιοι ειναι

http://www.tetra.de/tetra/go/7B4FA82...d=32&lang_id=2
Δοκιμασμενος απο ποιον? Αν και τα σκευασματα βοηθανε ΔΕΝ στρωνουν το φιλτρο!! Φιλε Δημητρης89 βαλε μπολι να ξεμπερδευεις και μην παρασυρεσαι ... Η αλλιως διαβασε αυτο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-09, 15:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κι εδω.... στρωσιμο με τροφη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-09, 18:08
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gkampanis
Exclamation

Φιλε μου georgarask δεν χρειαζετε να εισαι απολυτος στις απαντησεις σου για να αναφερω το οτι ειναι δοκιμασμενος δν το ειπα στην τυχη. Επισης δν αναγκασα κανενα να το δοκιμασει οποτε η απαντηση σου (μην παρασυρεσαι) ειναι καπως προσβλητικη. Και επισης οι τροποι που αναφερεις ειναι εξισου αποδεκτη απο πολλα αρθρα στο διαδικτυο, οπως ομως ειναι και οι δικοι μου και οχι μονο απο αρθρα αλλα και απο βιβλια και απο πολους συνχομπιστες. Οποτε δν ειναι αναγκη να να αντιδρας ετσι! Υπαρχουν πολλοι τροποι να στρωθει ενα ενυδρειο.Ο καθενας εχει διαφορετικες εμπειριες και αυτες παραθετουμε για βοηθησουμε δν χρειαζετε λοιπον να αντιπαραθετουμε μεταξυ μας γιατι δν βοηθαμε καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-09, 18:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkampanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου georgarask δεν χρειαζετε να εισαι απολυτος στις απαντησεις σου για να αναφερω το οτι ειναι δοκιμασμενος δν το ειπα στην τυχη. Επισης δν αναγκασα κανενα να το δοκιμασει οποτε η απαντηση σου (μην παρασυρεσαι) αναφερομουν πιο πολυ στα πετσοπ που προτεινουν τετοιους τροπους στρωσιματος (λογω κερδους) ... και οχι τοσο σε σενα ειναι καπως προσβλητικη ποτε δεν εχω τετοια διαθεση. Και επισης οι τροποι που αναφερεις ειναι εξισου αποδεκτη απο πολλα αρθρα στο διαδικτυο, οπως ομως ειναι και οι δικοι μου και οχι μονο απο αρθρα αλλα και απο βιβλια και απο πολους συνχομπιστες. Οποτε δν ειναι αναγκη να να αντιδρας ετσι! Υπαρχουν πολλοι τροποι να στρωθει ενα ενυδρειο ενα ενυδρειο θα στρωσει ακομα και με ψαρια μεσα απο τη πρωτη μερα ... το θεμα ειναι οτι θα υποφερουν τα ψαρια! .Ο καθενας εχει διαφορετικες εμπειριες και αυτες παραθετουμε για βοηθησουμε δν χρειαζετε λοιπον να αντιπαραθετουμε μεταξυ μας γιατι δν βοηθαμε καθολου.
Κοιτα ... Καποτε προσπαθουσα να στρωσω και εγω το ενυδρειο μου με το sera nitrivec και ειδα δοκιμασμενα οτι δεν στρωνει το ενυδρειο ετσι!

Συμφωνα με τις οδηγειες του sera nitrivec:

• Τοποθετήστε το 10 % των υπολογισμένων ψαριών την επόμενη ημέρα (Ημέρα 1)


• Για 10 συνεχόμενες μέρες προσθέστε sera nitrivec σε κανονική δόση. Με τον τρόπο αυτό μειώνεται η απαιτούμενη χρονική περίοδος ενεργοποίησης των βακτηρίων.
κ.λ.π. ..........

Στην ουσια προτεινει να στρωσεις το ενυδρειο με ψαρια κιολας απο τη πρωτη ημερα!!! και υποστηρικτικα να βαζεις βακτηρια (ενα ειδος μπολιασματος με δοσεις)!! Επισης αναφερει οτι τα βακτηρια ισως δεν εχουν ενεργοποιηθει (οπως λεει) ακομα και μετα απο 10 ημερες!
Παντα με φιλικη διαθεση και παντα καλοπροαιρετα εγω ποτε δε θα προτεινα μια τετοια μεθοδο στρωσηματος (σκεψου τι ταλαιπωρια περνανε τα ψαρακια) ακομα και αν επιζησουν τη δοκημασια (με την αμμωνια) θα υποφερουν αρκετα! Ενυδρειο ΔΕΝ στρωνει σε μια μερα! Εκτος αν βαλεις μπολι και παλι πρεπει να εισαι πολυπροσεκτικος και να μετρας για αμμωνια ΝΟ2 και ΝΟ3!!
Ελπιζω να σε καλυψα και να καταλαβες οτι δεν ειναι κατι προσωπικο σε σενα απλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα! Σε αυτο ειμαι απολυτος γιατι εχω παθει και ......... εχω μαθει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-09, 18:54
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gkampanis
Red face

Ναι καταλαβα τι θελεις να πεις (συγνωμη για την αντιδραση μου κακως ερμηνευσα το υφος σου, γραπτος λογος βλεπεις) Κοιτα εμεις που το ειχαμε κανει με τις tetra οι καθημερινες μετρησεις ηταν πολλοι καλες η αμμωνια και τα νιτρικα δν ανεβηκαν πανω απο 0,2 μεχρι που εστρωσαν. Τωρα μπορει να ημασταν τυχεροι Σαν δισκας που εισαι οποτε προτινω να ακουμε εσενα ολο και κατι παραπανο θα ξερεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-09, 19:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkampanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι καταλαβα τι θελεις να πεις (συγνωμη για την αντιδραση μου κακως ερμηνευσα το υφος σου, γραπτος λογος βλεπεις) Κοιτα εμεις που το ειχαμε κανει με τις tetra οι καθημερινες μετρησεις ηταν πολλοι καλες η αμμωνια και τα νιτρικα δν ανεβηκαν πανω απο 0,2 μεχρι που εστρωσαν. Τωρα μπορει να ημασταν τυχεροι Σαν δισκας που εισαι οποτε προτινω να ακουμε εσενα ολο και κατι παραπανο θα ξερεις
Ο ενας μαθαινει απο τον αλλο και κανεις δεν ειναι αρκετα εμπειρος αφου με την ενασχοληση με τα ενυδρεια παντα υπαρχει κατι καινουργιο που ισως δεν ηξερες!
Ποτε μη ρισκαρεις κατι .... Εγω ακομα και που μπολιασα το 60λιτρο (με πολυ σιποραξ κιολας απο τους δισκους) για καλο και για κακο αφησα ενα δυημερο χωρις να βαλω ψαρια και μετραγα ΝΟ2, ΝΟ3 και αμμωνια! Απλα μετα απο αρκετες απωλειες και τωρα που καταλαβα τι εφταιγε .... σεβομαι ακομα και το πιο φτηνο ψαρακι (του 1 ευρω) γιατι και αυτο εχει μια μικροσκοπικη καρδια και εχει ψυχη (κατα τη γνωμη μου)!
Η πιο ευκολη και γρηγορη λυση ειναι καποιος να δωσει μπολι στον Δημητρης89 αρκει να μην εχει καποιου ειδους ασθενεια στο ενυδρειο του (αυτος που θα δωσει το μπολι) αλλιως δεν υπαρχει προβλημα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-09, 12:00
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

σας ευχαριστω για τη βοηθεια..οποτε προτεινετε να παρω απο καποιον μπολι ε?μπορει καποιος να μου δωσει στην Αθηνα?θα κανω και νεο thread
σας ευχαριστω και παλι
-------------------------
παιδια τι μπολι θα χρειαστω?γιατι εχω μια πρσφορα για υαλοβαμβακα..μου κανει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης89 : 10-06-09 στις 12:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθε ποτε πρεπει να ταιζουμε τις γαριδουλες μας kalomoiris Γαρίδες 6 21-12-08 21:38
τροφη g-pavl Γλυκό νερό - Γενικά 7 02-12-08 17:59
τροφη flipper Γλυκό νερό - Γενικά 9 21-04-07 13:41
Στρωσιμο κανω, αλλα στρωσιμο δεν βλεπω! Nik25 Γλυκό νερό - Γενικά 54 26-10-06 22:43
Diy Τροφη??? Gioutsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 03-03-06 15:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05049 seconds with 13 queries