Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-05-10, 21:49   #1
Βοήθεια στο ξεκίνημα
 
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist
Junior Member
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος 30-05-10, 21:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους,φρέσκος στο forum και μετά από πολύ ψάξιμο σκέφτομαι να στήσω ένα κοινωνικό ενυδρείο...πριν 10 χρόνια είχα πάλι ένα 180λτρ αλλά λόγω μικρών παιδιών και άλλων αιτίων δεν ευδοκίμησε πολύ...
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Αnubia 100x42x65 από το petcity με καμπύλη πρόσοψη σαν το Vision 180 της Juwel
-Φίλτρο JBL CristalProfi 900 αλλά με 1κιλό Siporax Sera
-θερμαντικό σώμα Protherm JBL 200W
-2 T5 λάμπες JBL one Nature and one Tropica light
-υπόστρωμα Flourite της Seachem σε πάχος 5εκ και λεπτό στρώμα χαλικάκι JBL Manado 2-3mm κοκκομετρία
-2 ρίζες Μangroven και 1 πέτρα Παγόδα και 2 μικρότερες από λάβα
-Γύρω στις 30 ρίζες φυτά από Tropica με χαμηλές απαιτήσεις σε φωτισμό και CO2 όπως:Anubias barteri nana,Cryptocoryne wendtii tropica,Echinodorus bleheri,Ceratophyllum demersum,Microsorum pteropus narrow,Egeria densa,vallisneria spiralis nana,bacopa monnieri,Hygrophila diformis,taxiphyllum barbieri

Θέλω να ρωτήσω αν σαν σχεδιασμός είναι σωστός και επίσης αν τα ενυδρεία με κουρμπαριστό μπροστινό τζάμι είναι εύκολα στο καθάρισμα από άλγες (πχ με τους μαγνήτες καθαρισμού?ή να προτιμήσω το αντίστοιχο με επίπεδο τζάμι??
-Επίσης,μετά από πόσες μέρες χρειάζονται λίπασμα υγρό τα φυτά γιατί αλλού διάβασα ότι μετά από 4-6 εβδομάδες για να ξεπεράσουν το σοκ μεταφύτευσης και αλλού από την πρώτη εβδομάδα λίγο και μετά την τρίτη περισσότερο
Έχω έναν μονομάχο σε γυάλα και τα πάει περίφημα...να τον βάλω πρώτον μέσα να μου ξεκινήσει καλά το ενυδρείο?Παράλληλα με τα έτοιμα βακτηριακά ζουμιά?
Υ.Γ Σκέφτομαι να βάλω 2 Colisa lalia,2 Trichogaster leeri ,10 καρδινάλιους,Corydoras,Otonciclus και Crossochilus siamensis και ίσως λίγα Τέτρα ακόμα μαζί με λίγες Γαρίδες Japan και λίγα κίτρινα σαλιγκάρια

Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο...μην κάνω καμιά χοντρη πατάτα

Ευχαριστώ....βαγγ.
Εμφανίσεις: 4640
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-10, 22:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε και καλή αρχή (ξανά).
Τον σχεδιασμό και την επιλογή εξοπλισμού και υλικών τα βρίσκω σχεδόν άριστα, προσωπικά λίγα πράγματα θα άλλαζα, όχι λόγω λάθος επιλογής,
αλλά λόγω προσωπικού γούστου, όπως πχ το φίλτρο, απλά γιατί κατά τύχη ποτέ δεν είχα JBL, γι αυτό έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε άλλες φίρμες.
Τα ενυδρεία τύπου Vision δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τον καθαρισμό του "παρμπρίζ", είναι καθαρά θέμα γούστου και αισθητικής, εμένα μου αρέσουν.

Εφόσον βάλεις και υπόστρωμα, δεν πειράζει να αργήσεις λίγο το υγρό λίπασμα, εγώ πάντως θα το ξεκινούσα από την αρχή σε μικρές δόσεις.
Η επιλογή των φυτών μου αρέσει πάρα πολύ, απλά στη θέση σου θα ξεκινούσα με λιγότερες ρίζες (πχ 10) και θα τις αύξανα σταδιακά, είτε
με κλάδεμα και επαναφύτευση, είτε με δωρεές κλαδεμάτων από τις αγγελίες, είτε με μεταγενέστερες, σκοπευμένες αγορές.

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη στα έτοιμα βακτηριακά ζουμιά, θα προτιμούσα μπόλι ή έστω στρώσιμο με αμμωνία αν δεν βρεις μπόλι.
Τον μονομάχο ή το οποιοδήποτε ψαράκι θα το έβαζα μόνο μετά τις πρώτες επιτυχημένες μετρήσεις (αν είναι δυνατόν με υγρά τεστ).

Τέλος, η ψαροσύνθεση που σκέφτεσαι μου φαίνεται ταιριαστή, αρκεί να μην ξεφύγεις πάρα πολύ στους αριθμούς και το "πήξεις", πρόσεξε
λίγο τους οτόκυκλους που είναι ευαίσθητοι και καλό είναι να μπουν αργότερα, όταν το ενυδρείο θα έχει ωριμάσει πλήρως.
¶κου τι θα σου πουν και οι άλλοι, μάζεψε γνώμες, ζύγισέ τα και ...όρμα για αγορές, άντε τυχερέ, σε ζηλεύω, καλογέμιστο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-10, 23:10
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλε για το καλωσόρισμα και τη διεξοδική ανάλυση...για το φίλτρο έχω και καποιες εναλλακτικές σκέψεις...όπως το Fluval 305,μου είπε φίλος οτι ειναι καλό,αλλα σε βιντεο που ειδα μου φάνηκε λίγο ευαίαθητο(π.χ. πρεπει να καθαρίζεται κάθε τοσο η προπελιτσα του που χρειαζεται προσοχή και επισης δεν εχει βαλβιδες ασφαλειας στις ενώσεις και εχει και χοντρες σπιραλ γκριζες σωληνες που προσωπικά δεν μου αρεσουν...αλλά ισως εργονομικά να ειναι καλό(ο φιλος μου ειπε οτι το νερο περναει κατα μηκος του μηχανικού προφιλτρου και βγαζει νερο polished σε αντιθεση με πολλα αλλα που το νερο περναει εγκαρσια στο μηχανικο προφιλτρο-υλικο...

Παλια ειχα Eheim ποια ειναι η γνωμη σου για την οικονομικη σειρα Ecco Echeim? Ειναι εταιρεια με ονομα αλλα αξιζει? γιατι το πλαστικο που εχουν τα φιλτρα της τα εξωτερικα ισως σπαζει πιο ευκολα απο το fluval που ειναι πλαστικο χοντρο...
Τα πολλα φυτα τα θελω για ενα γρηγορο υγιες ξεκινημα και γιατι δεν μου αρεσουν τα αραιοφυτεμενα ενυδρεια...
ΕΡΩΤΗΣΗ_ΑΠΟΡΙΑ: Αφού ο μονομάχος αντεχει καταπληκτικα στη γυάλα με αλλαγή νερού καθε 4 μερες...τι θα τον εμποδισει να αντεξει στο νεο ενυδρείο? Δεν θα ειναι εξισου ευκολο γι αυτόν,αν δεν ριξω αμμωνια για να εχει πρόβλημα? και σιγά σιγά να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου με το ταισμα αυτου του ψαριου ??

Εννοειται οτι δεν περιμενω μονο απο τα ζουμια να κανουν τη δουλεια-ασε που σαν βακτηρια που λενε οτι περιεχουν θα επρεπε να τα διατηρουν στο ψυγειο...αλλά σαν βοηθεια μονο...

Αλλη ερωτηση..τα λιπασματα flourish...flourish excel(παροχη C με υγρη μορφή,παρακαμπτωντας το CO2) εχω καταλαβει οτι ειναι απο τα καλυτερα και οικονομικοτερα λογω της μεγαλης συμπυκνωσης τους...ισχυει αυτό?
Τα ψάρια θα μπουν αργα αργα,αυτό το εχω αποφασισει ...οι οτοκυκλοι ειναι ευαισθητοι στην αρχικη φαση στρωσιματος του ενυδρειου ή γενικά? δεν θελω πλακοστομο στο βυθό...ΛΟΛ
Ευχαριστώ παντως για τις συμβουλες φίλε μου....θα την απολαυσω τη διαδικασια με αρκετο διαβασμα και ψαξιμο...εχω δει πεντε φορες τα βιντεο της Tropica με συμβουλες για τα φυτα και πως να τα περιποιηθει κανεις....!!! Ευχαριστώ Βαγγ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-10, 00:29
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι τα όλα τα Eheim, αξιόπιστα αλλά ακριβά, εγώ προτιμώ τα classic (δύσχρηστα αλλά σκυλιά και δεν θες ένα μισθό για να τα πάρεις),
όπως και τα Fluval και τα Rena (αυτά τα λατρεύω) και όλα τα φίλτρα κάνουν λίγο πολύ την ίδια δουλειά, ακόμη και τα κινέζικα φτηνοφίλτρα.
Δεν υπάρχει το ιδανικό φίλτρο, όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους, αν κάνεις γκάλοπ θα χάσεις την μπάλλα, οι περισσότεροι προτιμούν Eheim.

Για να γίνει ο κύκλος του αζώτου, πρέπει αρχικά να παραχθεί αρκετή αμμωνία (=δηλητήριο), μετά αρκετά νιτρώδη (=δηλητήριο) και τέλος νιτρικά.
Ακόμη κι αν επιβιώσει ο μονομάχος, θα ταλαιπωρηθεί αφάνταστα και το πιθανότερο είναι να καταλήξει με σοβαρές βλάβες και προβλήματα.
Σαν βοήθεια, ναι, μπορεί κάτι να κάνουν τα ζουμιά, ή ακόμη και να επισπεύσουν την διαδικασία, αλλά συμφωνούμε ότι μόνα τους... όχι.

Για τα λιπάσματα και όλη τη σειρά flourish, flourish excel κλπ, πολύ καλά το έχεις καταλάβει και δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτε, τα είπες όλα.

Οι οτόκυκλοι είναι γενικά ευαίσθητοι, ειδικά στο στήσιμο ...ξεγραμμένοι, μακάρι να με βγάλεις ψεύτη, αλλά ...ετοίμαζε κηδειόχαρτα...

Μου αρέσει πολύ που είσαι αποφασισμένος να την απολαύσεις την διαδικασία και που το ψάχνεις, που δεν βιάζεσαι και που αμφισβητείς ότι
σου ακούγεται περίεργο, μην πιστεύεις ποτέ μια ενυδρειακή συμβουλή χωρίς να τη διασταυρώσεις από 5 πηγές, στο χόμπυ αυτό οι γνώμες είναι
σχεδόν ισάριθμες με τους χομπίστες, πάντως όσα θα διαβάσεις στα υπομνήματα είναι ήδη διπλοτσεκαρισμένα από πολύ έμπειρα άτομα και αρκετά
έγκυρα και δοκιμασμένα για να τα εμπιστευτείς.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-10, 00:52
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Γεια και χαρά σου !

Ο φίλος bokostas νομίζω πως τα είπε μιά χαρά!

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω, αν σκέφτεσαι να κάνεις κάποια επεξεργασία στο νερό σου ώστε να ρίξεις σκληρότητες και pH. Γιατί, γενικά στην Ελλάδα το νερό κάνει μόνο για ζοωτόκα και κιχλίδες Αφρικής. Πολλά από τα ψάρια που αναφέρεις θέλουν διαφορετικό νερό από αυτό που έχει η βρύση μας...

Καλή συνέχεια
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-10, 01:00
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πολύ σωστή η επισήμανση του Θοδωρή κι αυτό είναι πιο σημαντικό από την επιλογή του φίλτρου ή του λιπάσματος, από εκεί θα έπρεπε να αρχίσουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο Ξεκίνημα... _tm_ Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-08-08 19:47
Ξεκίνημα.. vega Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 22-12-07 08:07
Νέο Ξεκίνημα !!! gnostos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 23-09-07 23:11
Νέο ξεκίνημα AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 3 17-01-07 20:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04467 seconds with 13 queries