Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-04-15, 23:41   #1
Ψαρωμένος ιδιοκτήτης χρυσόψαρου
Σπίθας
Member
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος 15-04-15, 23:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.
Πριν από περίπου 3 μήνες βρεθήκαμε με δύο χρυσοψαράκια σε ένα "ενυδρείο" 5 λίτρων από τα Jumbo (ουσιαστικά γυάλα), ακολουθώντας βλακωδώς τις οδηγίες (άσχετων όπως αποδείχθηκε) πετσοπάδων... Παρά τις αρκετά συχνές αλλαγές νερού (70% κάθε 3 μέρες και 100% κάθε 10, ακριβώς όπως μας είχαν πει οι άσχετοι), σήμερα δυστυχώς θάψαμε το ένα. Τις τελευταίες 2-3 μέρες που το καημένο ήταν διπλωμένο στον πάτο και ουσιαστικά μόνο ανέπνεε, έχω ρίξει τρελά ξενύχτια διαβάζοντας πώς θα μπορούσα να το σώσω (μάλλον τα συμπτώματα έδειχναν δηλητηρίαση από νιτρικά τελικά, κάτι που οι πετσοπάδες έδειχναν να μην έχουν ξανακούσει). Διαβάζοντας λοιπόν, όπως καταλαβαίνετε φρίκαρα με το πόσο ταλαιπωρήσαμε αυτά τα δυο πλάσματα και, έστω και αργά, αποφάσισα να κάνω ό,τι μπορώ για να παρέχω κατάλληλο σπίτι τουλάχιστον σε αυτό που άντεξε...
Εδώ βρίσκομαι λοιπόν, με ένα χρυσόψαρο σε μια γυάλα 5 λίτρων, με ένα βουνό καινούργιες πληροφορίες στο κεφάλι μου και με αρκετές απορίες (και αρκετές τύψεις). Αποφασίσαμε βέβαια ήδη ότι πάμε για ενυδρείο. Τα 60 λίτρα θα είναι οκ για ένα (common οπως φαίνεται) χρυσόψαρο, έτσι; Λόγω περιορισμένου χώρου, καταλήξαμε ότι μαλλον θα πρέπει να πάρουμε custom-made γυάλα (60x30x37) με συρόμενο γυάλινο καπάκι (γιατι τα αντίστοιχα εργοστασιακά δεν θα χωράνε να ανοίγουν προς τα πάνω, στο σημείο που θα μπει). Για τον ίδιο λόγο (χώρος) λέμε να βάλουμε εσωτερικό φίλτρο, με σφουγγάρι ΚΑΙ "μακαρόνι" (μου έδειξαν ενα wave filpo corner twin στα 530 lt/h, κάνει ή είναι πολύ; ). Αναγκαστικά εξωτερικό φωτιστικό πάνω από το τζάμι (να πάρω led ή απλό; ). Σκέφτομαι και χαλικάκι, κλαδακια, ανούμπιες.
Πώς τα βλέπετε; Καμιά ένσταση; Καμιά πρόταση; Θα προσπαθήσω να κινηθώ όσο πιο γρήγορα γίνεται, γιατί δεν μπορώ να το βλέπω το ψαράκι άλλο στη γυάλα. Για γρήγορο "στρώσιμο" έχει νόημα να ρίξω στο φίλτρο υγρό με έτοιμα βακτήρια από το pet-shop; Μου είπανε ότι έτσι στρώνει σε 3-4 μέρες (σωστά ή πάλι χαζομάρες λένε; ). Το μπόλι το φοβάμαι λίγο, να πω την αλήθεια. Θα ηταν καλύτερο λέτε; Μέχρι να είμαι έτοιμος, μπορώ να κάνω κάτι αλλο; Να αλλάζω 50% κάθε μέρα στη γυάλα;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και, προκαταβολικά, για τις συμβουλές σας.
Εμφανίσεις: 12308
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-15, 00:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλως ήρθες φίλε μου.
Δυστυχώς ξεκίνησες και εσύ όπως οι περισσότεροι απο εμας, το καλό όμως είναι πως ενδιαφέρθηκες και θες να μάθεις ποιες είναι οι καλύτερες συνθήκες για να ζέι καλύτερα το ζωντανό σου.
Κατα αρχήν εδώ θα βρεις αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για αρχάριους
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
και εδώ χρήσιμες πληροφορίες για τα χρυσόψαρα
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
και ειδικά εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Για το ψαράκι τώρα, αν νομίζεις πως σε λίγες ημέρες θα έχεις το καινούριο ενυδρείο , κάνε καθημερινές αλλαγες νερού 50%, ήρεμα, χωρίς να βγαζεις το ψάρι από το ενυδρείο, και το νερό να το έχεις έξω έτσι ώστες να έχει την ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου, φυσικά θα έχεις βάλει και το ανάλογο αντιχλώριο, αν νομίζεις πως θα αργήσεις, είναι καλύτερα να πάρεις ένα πλαστικό κουτί και να το έχεις εκει, έχει το ΙΚΕΑ πλαστικά κουτιά 60λίτρω με 10 Ευρώ.
Πάμε στο ενυδρείο τώρα. Δυστυχώς το 60λιτρο είναι μικρό για το συγκεκριμένο ψαρι, για αρχή (για λίγουν μήνες) μπορεί να κάνει, αλλά αργότερα που θα μεγαλώσει το ψάρι δεν θα κάνει, τα χρυσόψαρα COMMON/COMET μπορούν να γίνουν πάνω από 25 πόντους και θέλουν ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 1,20 και 80 λίτρα για κάθε ψάρι, για αυτό και ακούς τακτικά πως πεθαίνουν, και δεν πεθαίνουν από γηρατειά, γιατι τα συγκεκριμένα ψάρια ξεπερναν τα 25 χρόνια ζωής.
Αφου υπάρχει το ψάρι το στρώσιμο με μπόλι είναι μονόδρομος, είναι η μόνη γρήγορη και ασφαλή λύσει χωρίς να ταλαιπωρήσεις το ψαράκι, να μη το φοβάσαι το μπόλι, και με βακτήρια του εμποριου δεν στρωνει σε σε 3-4 ημέρες, θέλει πάνω από 1 μήνα.
Το εξωτερικό φίλτρο πρέπει να είνα ανάλογο με το ενυδρείου αλλά και της ιχθυοφόρτισης, και τα χρυσόψαρα είναι ρυπογόνα ψάρια, επίσης είναι αρκετά σημαντικό να υπάρχει χώρος για το απαιτούμενο βιολογικό υλικο, και τα χρυσόψαρα το χρειάζονται αυτό. Το φίλτρο που λες δεν είναι άσχημο αλλά νομίζω πως μπορείς να βρεις και εξωτερικό φίλτρο αρκετα οικονομικό, και δεν χρειάζεται να αγοράσεις μακαρόνι, μπορείς να βάλεις ελαφρόπετρα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....5%F4%F1%E1/#29
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-15, 08:02
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Δυστυχώς κι εγώ ξεκίνησα κάπως έτσι... και περιόρισε και την τροφή στο ελάχιστο, πχ αν είναι μικρό το ψάρι (4-5 εκ) ρίξε 1 φυλλαράκι την ημέρα. Πες περιοχή που μένεις για να βρεθεί μπόλι. Βρες χώρο...!!! και αν μπορεις (οικονομικά) από τώρα πάρε μεγαλύτερο ενυδρείο και εξωτερικό φίλτρο δες και αγγελίες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναγκαστικά εξωτερικό φωτιστικό πάνω από το τζάμι (να πάρω led ή απλό; ). Σκέφτομαι και χαλικάκι, κλαδακια, ανούμπιες.
Πώς τα βλέπετε; Καμιά ένσταση;
Χαλικάκι οκ, αλλά τα κλαδάκια-φυτά-φωτιστικό μπορούν να περιμένουν και τα χρήματα αυτά να σε "επιδοτήσουν" για το φίλτρο και το ενυδρείο. Προσωρινά ικεα που σου γράφει παραπάνω ο takis_gt και ότι άλλο σου γράφει είναι σωστό. Ότι άλλο θες ρώτα.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-15, 13:19
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Αν τίθεται θέμα χώρου και δε μπορείς να βάλεις ένα μεγάλο ενυδρείο, τότε καλό θα ήταν να δώσεις το χρυσόψαρο που σου έχει απομείνει και να προχωρήσεις σε αλλαγή ψαροσύνθεσης. Για 60άρι έχεις αρκετές επιλογές.

Αν θεωρείς ότι μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο ενυδρείο, ρίξε μια ματιά στη Χρυσή Ευκαιρία. Έχει πολλά και σε καλές τιμές πολλές φορές κομπλέ ή ακόμα και στρωμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-15, 18:13
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Πραγματικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τώρα όμως πελάγωσα χοντρά...
Όλο το πρωί τριγυρνούσα μέσα στο σπίτι με μια μεζούρα, προσπαθώντας να βρω χώρο. Με σοβαρές αλλαγές στη διακόσμηση και μετακίνηση επίπλων, μπορώ να βρώ χώρο οριακά για 1,00 ή το πολύ 1,10 μήκος (δυστυχώς το 1,20 που θεωρείται μίνιμουμ δεν το φτάνω με τίποτα). Έχω ήδη αρχίσει να κοιτάζω για ενυδρείο και σε αυτές τις διαστάσεις (γύρω στα 230-240 λίτρα). Ελπίζω να βρω κάτι που να μπορεί να σηκώσει η τσέπη μου και, επίσης ελπίζω, ότι αυτή η "έκπτωση" των 10-20 cm στο μήκος δεν είναι τόσο επιβαρυντική για το ζωντανό (ή για 1-2 ακόμα φίλους του, εφόσον τα λίτρα τους σηκώνουν).
Το πελάγωμα (και η απογοήτευση) έγινε ακόμα χειρότερο όταν επισκέφθηκα και ένα ψαγμένο και απόλυτα εξειδικευμένο ενυδριακό κατάστημα (απέναντι από την αστυνομία Χαλανδρίου, αν κάποιος το γνωρίζει). Εκεί με πήγαν κατευθείαν σε 60άρι και όταν τους "ζόρισα" ότι τα χρυσόψαρα ξέρω πως μεγαλώνουν και δεν θέλω να το ταλαιπωρήσω με πήγαν στο Juwel 125... Ούτε λίγο ούτε πολύ, μου είπαν ότι αυτά που διαβάζω στα blogs είναι υπερβολές (και ισχύουν μόνο για τα ψάρια που είναι σε λίμνες) και ότι το ψάρι δεν χρειάζεται να φτάσει το 100% του τελικού μήκους του και αυτό δεν σημαίνει κάτι σπουδαίο για την υγεία του... (τους ευχαρίστησα ευγενικά και έφυγα).
Σκέφτηκα μέχρι και αυτό που είπε ο BaCh, μήπως είναι καλύτερα για το ζωντανό. Δεν ξέρω αν θα βρω κάποιον που να το θέλει (και να διαθέτει τις κατάλληλες συνθήκες) και δεν ξέρω πόσο εύκολα θα το δεχτεί ο γιος μου, αλλά αν είναι η μόνη λύση θα προσπαθήσω να το δώσω και να κατευθυνθώ προς άλλη σύνθεση για το 60άρι.
Τι λέτε για όλα αυτά;
Επίσης, αν δω ότι η κατάσταση αργεί, πώς το χειρίζομαι με το samla; Σαν γυάλα; Φαντάζομαι δεν θέλει κάποιο στρώσιμο, ε; Τι αλλαγές νερού πρέπει να κάνω; Πόσο συχνά;
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-15, 19:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στρώσιμο στο φίλτρο θες οπωσδήποτε, αν θες μπόλι έλα να σου δώσω, έχω "άπειρο".
Το νερό του ενυδρείου ή του πλαστικού δεν θέλει στρώσιμο.
Τώρα για το 1,10 σε καταλαβαίνω, ο χώρος είναι ένα θέμα, αν μπορείς να δώσεις το ψαράκι αργότερα μπορείς να βάλεις FUNCY χρυσόψαρα που θέλουν ελάχιστο 80 εκατοστά και 40 λίτρα ανά ψάρι.
Για αυτό που σου είπαν στο πετσοπ πες τους να δουν αυτο το βίντεο

BORKED

που ένα χρυσόψαρο σε ένα ενυδρείο 1,20 έχει ξεπεράσει τους 25 πόντους (τώρα ίσως να έχει φτάσει τους 27-28 )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-15, 20:31
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από μένα

Μέχρι να είσαι οκ με το νέο ενυδρείο, αν θες μπορώ να φιλοξενήσω το ψάρι μαζί με τα δικά μου fancy (για λίγο καιρό εννοείται)

Το γράφω εντελώς ενημερωτικά, χωρίς να θέλω να σε κατευθύνω προς την φιλοξενία, αλλά αν δεις το ψάρι να ζορίζεται, εδώ ειμαι
Κι εννοείται πως υπάρχει και μπόλι να σου δώσω, όταν χρειαστείς (αρκεί να ξέρω την ποσότητα που θα χρειαστείς για να κάνω τα κουμάντα μου)

Καλή συνέχεια

Edit : Και μην είσαι ψαρωμένος - δίνεις άσχημη εικόνα στα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-15, 21:36
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
που ένα χρυσόψαρο σε ένα ενυδρείο 1,20 έχει ξεπεράσει τους 25 πόντους (τώρα ίσως να έχει φτάσει τους 27-28 )
Πόσο χρόνο τους περνει να φτασουν στο τελικο τους μέγεθος;
Αν είναι σε ενυδρείο 1 μέτρο 120 λιτρα περίπου (η και παραπανω) για 2 χρυσόψαρα δεν φτάνει? (κομον χρυσόψαρα)
ρωτάω γιατι σκέφτομαι να φτιάξω και εγω ενα παρόμοιο και σκεφτόμουν να βάλω κιχλιδες (ενα ζευγαρι) αλλα επειδη δεν μου πολυαρέσει η ιδεα "ενυδρείο νταμάρι" τωρα αρχισα να το σκεφτομαι και για χρυσόψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-04-15, 23:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο χρόνο τους περνει να φτασουν στο τελικο τους μέγεθος;
Αν είναι σε ενυδρείο 1 μέτρο 120 λιτρα περίπου (η και παραπανω) για 2 χρυσόψαρα δεν φτάνει? (κομον χρυσόψαρα)
ρωτάω γιατι σκέφτομαι να φτιάξω και εγω ενα παρόμοιο και σκεφτόμουν να βάλω κιχλιδες (ενα ζευγαρι) αλλα επειδη δεν μου πολυαρέσει η ιδεα "ενυδρείο νταμάρι" τωρα αρχισα να το σκεφτομαι και για χρυσόψαρα
Για 6 με 12 μήνες μπορείς να τα έχεις σε ενυδρείο με αυτο το μέγεθος, μετά όμως θα χρειαστείς μεγαλύτερο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-15, 10:44
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ειδικα τα common , μεγαλωνουν πολυ περισσοτερα απ ολα.. και απο τα comet και απο τα shumbunkin.
Aκομα και το ενα μετρο σε τελικο μεγεθος , δυστυχως ειναι μικρο..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-04-15, 11:50
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Για 6 με 12 μήνες μπορείς να τα έχεις σε ενυδρείο με αυτο το μέγεθος, μετά όμως θα χρειαστείς μεγαλύτερο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδικα τα common , μεγαλωνουν πολυ περισσοτερα απ ολα.. και απο τα comet και απο τα shumbunkin.
Aκομα και το ενα μετρο σε τελικο μεγεθος , δυστυχως ειναι μικρο..

κρίμα και ειναι ομορφα τα ατιμα.. 2 (Veiltail, fancy) θα ειναι ετταξι αμα τα κρατησω για πάντα σε ένα τέτοιο ενυδρείο σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-04-15, 11:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

για το 1 μετρο λες?
αν , ναι .. μια χαρα θα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-04-15, 12:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
κρίμα και ειναι ομορφα τα ατιμα.. 2 (Veiltail, fancy) θα ειναι ετταξι αμα τα κρατησω για πάντα σε ένα τέτοιο ενυδρείο σωστα?
Funcy και βέβαια μπορείς, όπως λέει και ο Γιάννης (Tsala), σου είπα για 6-12 μήνες επειδή είπες Common
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-04-15, 15:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λοιπον.
Καταρχην, καλα εκανες, και την εκανες ευγενικα.
Εεεεστι πρεπει.
Τωρα κι ενα μετρο, καλα ειναι απο το τιποτα.
Σκεψου οτι δεν υπαρχουν πολλες ελπιδες να βρουν το ιδανικο ενυδρειο τα ψαρια σου.
Πιθανως σε καμια λεκανη τουαλετας θα καταληξουν αν τα επιστρεψεις.
Στα χερια σου, με τη θεληση που εχεις, μπορει να βρεθει στο μελλον και καλυτερη λυση.

Λοιπον, κοιτα στα πετσιτι για τα ενυδρεια anubias στο ενα μετρο.
Αυτα ειναι πιο ψηλα απο τα συνηθισμενα ενυδρεια και θα σου δωσουν περισσοτερα λιτρα νερο τουλαχιστον.
Δεν ξερω αν υπαρχουν κι αλλα παρομοιων διαστασεων να σου προτεινει καποιο φιλος.
Το Α-1000
http://www.petcity.gr/eshop/index.ph...%CE%B1=Anubias

Φιλτρο ενα γυρω στα 6 λιτρα καθαρα χωρητικοτητα (οχι ογκο φιλτρου) και γυρω στα 1000-1200 λιτρα κυκλοφορια την ωρα.
πχ eheim 2217, fluval 306, sunsun 303A, Aquanova NCF - 1200 ή 1500, Jebao 403 ή 304 κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-04-15, 18:53
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το ενδιαφέρον σας με έχει σκλαβώσει! Ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια! Το ψάχνω και επανέρχομαι με απορίες (ή και με pm αν χρειαστώ παραπάνω βοήθεια).

ΥΓ: Υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από pm και e-mail να επικοινωνήσω με κάποιο μέλος; Είδα μια αγγελία του giorgosp που με ενδιαφέρει άμεσα και θέλω να δω αν ισχύει ακόμα. (Μήπως τον ξέρει κανείς προσωπικά να τον ειδοποιήσει ότι τον ψάχνω;;; )
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-04-15, 19:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενδιαφέρον σας με έχει σκλαβώσει! Ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια! Το ψάχνω και επανέρχομαι με απορίες (ή και με pm αν χρειαστώ παραπάνω βοήθεια).

ΥΓ: Υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από pm και e-mail να επικοινωνήσω με κάποιο μέλος; Είδα μια αγγελία του giorgosp που με ενδιαφέρει άμεσα και θέλω να δω αν ισχύει ακόμα. (Μήπως τον ξέρει κανείς προσωπικά να τον ειδοποιήσει ότι τον ψάχνω;;
Με pm μπορείς να επικοινωνήσεις με οποιονδήποτε,
κλικ στο όνομα του,
Πληροφορίες επικοινωνίας
Αποστολή προσωπικού μηνύματος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-04-15, 20:12
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Με pm μπορείς να επικοινωνήσεις με οποιονδήποτε,
κλικ στο όνομα του,
Πληροφορίες επικοινωνίας
Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ναι, είχα στείλει pm αλλά δεν το είχε δει και βιαζόμουν. Τελικά μου απάντησε, αλλά δυστυχώς το χάσαμε το cayman pro...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-04-15, 21:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με ΠΜ επικοινωνια μονο για προσωπικα θεματα. (οπως και οι αγοροπωλησίες φυσικα)
Για ενυδρειακη συζητηση μονο στο φορουμ. (Τουλαχιστον αυτο ισχυει για μενα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-04-15, 22:44
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Θα χαρείτε να μάθετε ότι αυτή τη στιγμή ο Kevin κολυμπάει για πρώτη φορά στα 60 λίτρα ενός Samla, καμαρώνοντας απέναντί του ένα Juwel Rio 240! Το βρήκα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και το χτύπησα άμεσα, καταφέρνοντας τελικά να χωρέσω και τους 120 πόντους του μήκους του στο σαλόνι!
Μέχρι να καταφέρω να οργανωθώ με υλικά φίλτρου, μπόλι, χαλίκια και τέτοια, τι αλλαγές νερού (πόσα λίτρα και πόσο συχνά) λέτε να κάνω στο Samla;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-04-15, 03:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλοριζικο

Στο samla καθε μερα αλλαγη το 40% με νερο ιδιας θερμοκρασιας καi seachem prime για αποχλωριωση.
Στις 12 ωρες μετα την αλλαγη θα ριχνεις περιπου δυο δοσεις prime για ολα τα λιτρα (50 χωραει περιπου, δλδ γυρω στα 2.5-3ml), για αποτοξικοποιηση τυχων αμμωνιας.
Αν εχεις παρει αεραντλια, βαλτη να δουλευει. (αν οχι, παρε, χρειαζεται μια για ωρες αναγκης)
Ταισμα ελαχιστο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-04-15, 09:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλο γεμιστο!
+φωνω σε αυτα που σου ειπε ο Σπυρος.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-04-15, 12:36
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ!
Ερωτήσεις:
- Η αεραντλία πού μπορεί να χρειαστεί; Υπάρχουν διάφοροι τύποι/μεγέθη; Τη χρειάζομαι άμεσα; Τι να κοιτάξω για τα "κυβικά" μου;
- Πρέπει να κοιτάξω από τώρα για εξωτερικό φίλτρο ή μου κάνει και το εσωτερικό του rio 240;
- Οι αλλαγές νερού (όταν μπει στο ενυδρείο) γίνονται και μέσω της αντλίας του φίλτρου ή χρειάζομαι άλλη αντλία νερού για τις αλλαγές;
Πω πω, βουνό μου φαίνονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-04-15, 17:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αεραντλια θα βοηθουσε τωρα που δεν υπαρχει φιλτρο.
Θελεις μια ουσιαστικα, οχι για το ενυδρειο, αλλά για το samla, αν ο μη γενοιτο χρειαστει σε καμια θεραπεια δυνατη οξυγονωση.
Στο ενυδρειο επαρκης οξυγονωση μπορει να γινει μεσω αναταρξης της επιφανειας του νερου, απο την εξοδο του φιλτρου, καταλληλη τοποθετημενη/ρυθμισμενη προς την επιφανεια.
Μια γυρω στα 4-5W συνηθως ειναι αρκετη για ολες τις περιπωσεις. Μαζι θελεις σωληνακι, αεροπετρα και προαιρετικα αλλα χρησιμα ειναι η βαλβιδα ρυθμισης αερα (αν θελεις πχ να κοψεις γιατι ειναι δυνατη) και η ανεπιστροφη βαλβιδα (check valve), αν τοποθετησεις πιο χαμηλα απο τη σταθμη του νερου την αεραντλια (πχ στο ντουλαπι και οχι πανω στο ενυδρειο) για να μη γυρισει το νερο πισω και αδειασει το ενυδρειο στο πατωμα .

---------------------------
Το φιλτρο του ειναι μια χαρα.
Ειναι φτιαγμενο να καλυπτει νορμαλ ιχθοφορτωση.
Επισης μπορεις να το αναβαθμισεις βγαζωντας καποια σφουγγαρια και το πλαστικο θηκακι με τα πετραδκια cyrax (που εχουν τα πιο νεα μοντελα juwel) και βαζωντας μεσα σε ενα δυχτακι ελαφροπετρα 6-12mm απο πρακτικερ.
Πανω πανω δκδ θα εχει filterwool (το ασπρο βαμβακερο) μετα ενα σφουγγαρι μπλε χοντροτρυπο (βγαζεις δλδ μαυρο και πρασινο απο τα πανω σφουγγαρια δλδ), μετα την ελαφροπετρα και μετα ενα ψιλοτρυπο σφουγγαρι.
Tο ασπρο πλαστικο που κραταει τα σφουγγαρια μαλλον δεν βολευει να μεινει. Τρωει χωρο και μαγκωνει το δυχτακι στα δοντια του και το σκιζει.
Εγω το εβγαλα. Τα βγαζω με το χερι τα υλικα.



Γενικα ειναι ενα καλο βολικο εξυπνα σχεδιασμενο ενυδρειο, αλλα με καποια μεινεκτηματα, οπως καθε ενυδρειο.
1. Τα ηλεκτρικα του (κυριως αντλια και θερμαντηρας) δεν ειναι αξιοπιστα.
Ο θερμαντηρας οκ δεν σου χρειαζεται, η αντλια ομως ειναι σημαντικο εξαρτημα. Αν χαλασει ειναι πανακριβη η ανταλλακτικη. Κατι 50+e και τετοια λεμε. Παιρνεις ολοκληρο εξωτερικο φιλτρο με τοσα λεφτα.
Λυση: υπαρχει σε Hydor καποια αντλια (αναλογα το μοντελο) που κανει. Αλλα σε τετοια περιπτωση, καλυτερα ξηλωμα το εσωτερικο φιλτρο, και τοποθετηση εξωτερικου.
2. Εχει την αντλια ψηλα τοποθετημενη στο φιλτρο και αν η σταθμη του νερου πεσει κατω απο τις γρυλιες, μενει η αντλια εκτος νερου και α. δεν λειτουργει η φιλτρανση, β. μπορει να καει η αντλια.
Λυση: πρεπει να μη αφηνεις να πεφτει η σταθμη, προσεχωντας να αναπληρωνεις οταν πεφτει. Ιδιως το καλοκαιρι με την επιεπλεον εξατμιση. Ιδιως με την ψυξη (που πρεπει να βαλεις, θα τα πουμε μετα) η εξατμιση αυξανεται τραγικα. Καθε μερα δλδ αναπληρωση.
Αν λειψεις το καλοκαιρι, ή πρεπει να υπαρχει καποιος να αναπληρωνει λη να παρεις/φτιαξεις αυτοματη αναπληρωση (δεν ειναι τιποτα δυσκολο και πολυεξοδο παντως, υπαρχουν αρθρα κατασυεης)
3. Οι λαμπες που φοραει δεν ειναι οι κοινες οικονομικες T5 εμποριου. Εχουν πιο μεγαλο μηκος και ειναι πιο ακριβες απο τις κοινες.
Βγαζουν διαφορες ενυδρειακες εταιρειες τετοιες λαμπες, αλλα μπορει να ειναι και πιο ακριβες και απο τις juwel.
Μονο η sylvania βγαζει δυο ωριαες λαμπιτσες (grolux + aquastar) σε μηκος εκτος απο το συνηθισμενο και πιο μακρυες που κανουν για juwel, αλλα τις βρισκεις λιγο δυσκολα και δεν ειναι ουτε αυτες τοσο οικονομικες.
Κοιταμε φυσικα να ειναι δια βατ και ιδιο μηκος και ιδια διαμεερος (T5 φορανε τα καινουρια 54 Watt, 1047 mm μηκος - καποιες εταιρεις μετρανε και το μηκος απο τα ποδαρακια στις λαμπες οποτε μη παραξενευτεις αν δεις να γραφεται μικρη διαφορα πχ 0.5-0.8mm διαφορα)
Αλλη λυση (η καλυτερη IMHO) ειναι να τα βγαλεις ολα και να βαλεις δυο λεντοταινιες αυτοκολητες και αδιαβροχες (μια θερμου και μια ψυχρου χρωματος) και να κανεις και οικονομια.

Πρεπει να βαλεις απο τωρα μπροστα (και εχεις αργησει) για ψυξη.
Θα χρειαστεις ενα εξαρτημα που κανει καιρο να ερθει Ελλαδα (κανα μηνα).
Ειναι ο κοντρολερ θερμοκρασιας stc-1000
http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Dig...item3cf65e335c
Αυτον το παραγγελνεις τωρα και μεχρι να ερθει λεμε και για τα υπολοιπα (ανεμιστηρακια 2-3 konig 120mm για PC, λαστιχενιες βιδες 2 για καθε ανεμιστηρακι, ενα τροφοδοτικο AC/DC 3-12V 1A, κι απο καλωδια ενα οχταρακι και δυο διπολικες προεκτασεις).
---------------------------------

Χρειαζεσαι για αλλαγες αλλη αντλια. Με μεγαλο μανομετρικο (πχ 1.5-2 μετρα), για να μπορει να σηκωνει ψηλα το νερο.
Αν δεν εχει ρυθμιση ροης, παιρνεις απο πρακτικερ βρυσακι.
Ροη δεν χρειαζεσαι μεγαλη αφου η αργη αλλαγη ειναι προτιμοτερη. Μανομετρικο (delivery height) να εχει καλο ειπαμε.
Ενα βαρελι για ελιες. Αν ειναι το μισο απο το ενυδρειο (δλδ 120 λιτρα) θα ειναι σουπερ (σε πεορπτωση που χρειαστεις να κανεις 50% αλλαγη. Συνηθως ομως 25-35% ειναι ατεκτο με νορμαλ ιχθυοφορτωση)
Πειριαιως απεναντι απο την ιον και λιγο πιο κατω (προς πειραια) εχει καλες τιμες.
Κι ενα διαφανες αλφαδολαστιχο 16mm. Οσα μετρα χρειαζεσαι.
Για την εξαγωγη του νερου προτιμοτερι ειναι να εχεις αλλο λαστιχο. Οτι ναναι. Οτι πιο φτηνο.
Οταν παρεις εξωτερικο φιλτρο θα κανεις αλλιως αλλαγη.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....526#post844526
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-04-15, 08:09
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Πολύ κατατοπιστικό!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-04-15, 22:26
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σπύρο, μια διευκρίνιση:
Βάζω μόνο ΕΝΑ μπλε χοντροτρυπο πάνω πάνω (αμέσως κατω απο μια λεπτή στρώση filterwool) και ΕΝΑ πράσινο ψιλοτρυπο (το nitrax) κατω κατω; Αυτά με το ζόρι πιάνουν ενα λίτρο. Τα αλλα δυο λίτρα ανάμεσά τους ειναι όλο ελαφροπετρα;

ΥΓ: Πήρα ήδη και 500 ml substrat (το ξερω ότι το πλήρωσα ψιλο-άδικα, αλλα το praktiker μου πέφτει μακριά), χωρίς να υπολογίσω ότι δεν φτάνει ούτε γι' αστείο να το γεμίσει. Επειδή δεν παίζει να πάρω αλλο 1,5 λίτρο απο δαυτο, να συμπληρώσω αλλο ενα διχτάκι με 1,5 λίτρο ελαφροπετρα; Μακαρόνι; ¶νθρακα οχι; Κανένα ακόμα σφουγγάρι; (Αλήθεια, κάνει και κανένα απλό σφουγγάρι απο το super-market και πλήρωσα άδικα και τα jewel; )

Θα τα μάθω, πού θα παει...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-04-15, 23:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

- Πανω Filtewool
- μπλε χοντροτρυπο
- substrat σε δυχτακι (και καλα να παθεις - δεν εχει κανει και τιποτα σοβαρο, ουσιαστικα θα βαλεις το substrat στη θεση του cyrax)
- Τα δυο μπλε ψιλοτρυπα κατω.

Αν περισσεψει χωρος βαλε οτι σφουγγαρια μαμισια περισσεψαν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-04-15, 23:30
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Α, έχει και μπλε ψιλοτρυπο, ε; Νόμιζα ότι το ψιλοτρυπο ειναι μόνο το nitrax...
Οπότε λες ότι τα 500 ml βιολογικού (substrat) φτάνουν; Όλο το υπόλοιπο σφουγγάρια (5 συνολικά); Το nitrax τώρα που το έβαλα, σε ποια θέση λες να το κρατήσω;
(Μαμισια δεν έχω καθόλου, το πήρα άδειο)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-04-15, 23:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ααα κατσε αλλαζει ετσι.

Αν δεν εχεις τιποτα, παρε μονο ενα μπλε χοντρο (για πανω) ενα μπλε ψιλο (για κατω) και αντε σε κανενα φυτωριο, ειδη κηπου, χωματα κλπ και βρες ελαφροπετρα (Οχι γκουμουτσες. Το μετριο παχος, 6-12mm)
Βαλε τα βιολογικα υλικα σε δυχτακια

Μπορεις να βαλεις και αγγελια, μηπως εχει κανεις για πουλημα ή χαρισμα τιποτα σφουγγαρια απο κανενα φιλτρο που ξηλωσε απο το juwel του.
Ας ειναι και πιο μεγαλα (απο μεγαλυτερο juwel), τα κοβεις με ψαλιδι.
Πιο μικρα μην ειναι.
-------------------------
Τι εχεις τελικα αυτη τη στιγμη απο υλικα? με εχεις μπερδεψει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-04-15 στις 23:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-04-15, 23:42
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Έχω βάλει λίγο filterwool, ενα μπλε χοντροτρυπο, 500 ml substrat σε διχτάκι, και κατω ενα πράσινο nitrax. Και μένει χώρος για αλλα τόσα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-04-15, 23:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρακτικερ το πιο κοντινο σου εχει στη μεταμορφωση (Τατοιου).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ατύχημα χρυσόψαρου-βοηθειααα! lionor Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 31 08-11-12 23:17
θάνατος χρυσόψαρου emiako Αρχάριοι γλυκού νερού 9 17-01-12 22:58
Αναγνώριση χρυσόψαρου lucy Χρυσόψαρα 11 20-03-07 21:52
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49
Oscar VS Ιδιοκτήτης bakogiannisd Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-12-05 16:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13486 seconds with 16 queries