Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-01-09, 23:14
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Για να δουν προκοπή οι γαρίδες σας κάντε οτι και εγω ένα φουλ φυτεμένο 450άρι μονο με γαρίδες 30 κομμάτια ανα 10 τετραγωνικά εκατοστα .¶ρχισε ο πόλεμος της Γαρίδας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-01-09, 16:21
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanarini Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ΓΑΡΙΔΑ ΝΙΝΤΖΑ-NINJA SHRIMP

Η γαρίδα νίντζα με τις κόκκινο-άσπρες η έως και μπλε άσπρες ρίγες της ταιριάζει τέλεια στα νάνο ενυδρεία.
Τα χρώματα της κάνουν τέλεια αντίθεση με το πράσινο χρωματισμό των φυτών της χλωρίδας των ενυδρείων. Με τις δαγκάνες της που είναι σαν ψαλίδια –πινέλα εμποδίζει την μεγάλη ανάπτυξη των άλγεων. Επειδή οι νύμφες της χρειάζονται για την ανάπτυξη τους υφάλμυρο νερό ή αλμυρό νερό, δεν πολλαπλασιάζονται στο γλυκό νερό του ενυδρείου. Για αυτό μην φοβηθείτε να αγοράσετε να πάρετε μερικές γαρίδες νίντζα παραπάνω, διότι δεν περιμένουμε να πολλαπλασιαστούν όπως άλλα είδη, άλλα θέλουμε επιθυμούμε να ζήσουν όσο περισσότερο γίνεται.
Σε σύγκριση με άλλες γαρίδες για παράδειγμα με τις crystal red η με τις red fire, δεν είναι τόσο κινητικές, τους αρέσει να κρύβονται μέσα στα φυτά, στις ρίζες και ανάμεσα σε πέτρες. Κατάλληλα για αυτές τις γαρίδες είναι οι κρυψώνες-decor της dennerle crusta tubes. Το όνομα νίντζα το έχουν πάρει λόγω της ιδιότητας που έχουν να εξαφανίζονται ξαφνικά σε μικρά κοιλώματα και λίγο αργότερα το ίδιο ξαφνικά να εμφανίζονται.
Συνθήκες κράτησης
Προέλευση: Ιαπωνία-Sudostasien
Θερμοκρασία : 20-28 βαθμούς κελσίου.
Μήκος: 2 εκατοστά.
PH : 7.4- 8.4
GH : 7-9 d.
KH: 3-15.
Χωρητικότητα ενυδρείου : Για μια μικρή ομάδα είναι τα 10 λίτρα.


ΓΑΡΙΔΑ ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΣ-CARDINAL CARIDINA SP. SULAWESI


Οι εντυπωσιακές όμορφες αυτές μαριδούλες είναι η πιο εντυπωσιακή ανακάλυψη των τελευταίων χρόνων Πολλές απΆ αυτές λάμπουν με το πορφυρό τους χρώμα σαν πετράδια ανάμεσα στα φυτά και τις πρασινάδες του νερού. Λόγω του μικρού τους μεγέθους είναι κατάλληλες για μικρής χωρητικότητας ενυδρεία. Κατοικεί σε πέτρες σε ακτές όπου τα ζώα αυτά βρίσκουν κάλυψη, προφύλαξη. Πρέπει να λάβουμε υπΆ όψιν μας λοιπόν ότι τα ζώα αυτά θέλουν μικρές κρυψώνες. Δηλαδή σκοτεινές σπηλιές, μεγάλες πέτρες να αποτελούν το βιότοπο που θα τους φιλοξενήσει. Με τα φωτεινά άσπρα ψαλιδωτά τους πόδια σκαλίζουν τις πέτρες και το έδαφος και έτσι αποβάλλουν οργανισμούς που αναπτύσσονται πάνω σε αυτούς. Είναι διαρκώς σε κίνηση και δίνουν στον προσεκτικό παρατηρητή τη δυνατότητα να δει τον τρόπο με τον οποίο οι νάνο γαρίδες αυτές προσλαμβάνουν την τροφή τους. Το νερό της λίμνης Matano είναι φτωχό σε τροφή και φύτρες, αυτό πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη στους υποψηφίους αγοραστές τους.
Χρειάζονται θερμοκρασία 27 με 29 κελσίου, οπότε ο θερμοστάτης λοιπόν σε αυτό το είδος είναι απαραίτητος.
Φέρει σχετικά λίγα αυγά από τα οποία βγαίνουν σχεδόν έτοιμα τα νεογνά της, αυτά τρέφονται από την αρχή όπως και οι γονείς τους μοναχά τους. Δεν γεννούν πολλά μωρά, έτσι μη φοβάστε να πάρετε λοιπόν και μερικές γαρίδες παραπάνω.
Εάν πολλαπλασιαστούν στο ενυδρείο σας σημαίνει ότι το περιβάλλον που φτιάξατε είναι κατάλληλο και πολύ φιλικό για αυτές.
Συνθήκες κράτησης
Προέλευση: Ινδονησία, Matano νησί Sulawesi.
Θερμοκρασία : 27-29 βαθμούς κελσίου.
Μήκος: Τα αρσενικά και θηλυκά αυτού του είδους είναι περίπου στα 14mm.
PH : 7.4- 8.4
GH : 7-9 d.
KH: 2-5.
Χωρητικότητα ενυδρείου : Για μια μικρή ομάδα είναι τα 10 λιτρα.

ΓΑΡΙΔΑ ΑΡΛΕΚΙΝΟΣ-HARLEQUIM SHRIMP

Όπως και η γαρίδα καρδινάλιος κατάγεται κι αυτή από την κεντρική Ασία από το νησί Sulawesi και συγκεκριμένα από την λίμνη Towuti. Στην λίμνη αυτή ζει με άλλα ενδημικά είδη γαρίδων, κατά την Kristina von Rintelen η οποία τις ανακάλυψε. Ζει και αυτή πάνω, ανάμεσα σε μεγαλύτερες και μικρότερες πέτρες, ακόμα και όταν αυτές μετακινούνται η ακόμα και αφαιρούνται από το ενυδρείο παραμένουν επάνω τους. Οι πέτρες λοιπόν είναι απαραίτητες για το ενυδρείο που θα φιλοξενήσει το είδος αυτό. Δεν έχει ιδιαιτέρα καλοφτιαγμένα ψαλίδια-άκρα όπως άλλες γαρίδες γιΆ αυτό μπορεί να ζήσει και σε ένα φουλ και καλοφυτέμενο ενυδρείο. Τραβά το μάτι του παρατηρητή-ενυδρειόφιλου διότι το ασπρόμαυρο φόρεμα της κάνει κοντράστ, αντίθεση με το γυαλιστερό πράσινο χρώμα των φυτών. Όπως και η γαρίδα καρδινάλιος πολλαπλασιάζεται κι αυτή στο γλυκό νερό, όμως σε πολύ λίγα ενυδρεία έχουμε επιτυχημένες αναπαραγωγές μέχρι και σήμερα.
Συνθήκες κράτησης
Προέλευση: Ινδονησία, νησί Sulawesi-Towuti.
Θερμοκρασία: 27-29 βαθμούς κελσίου.
Μήκος: Αρσενικά και θηλυκά του είδους αυτού είναι μικρότερα των 13mm.
PH: 7.4-8.4
KH: 2-5.



Η ΓΑΡΙΔΑ ΑΜΑΖΟΝΑ-EURYRHYNCHUS AMAZONIENSIS

Με τα δυνατά τους ψαλίδια, τα δυο μπροστινά άκρα τους δηλαδή που είναι σαν δαγκάνες, θυμίζει αυτή η γαρίδα αυτή των φυλλωμάτων τις μικρές ποταμοκαραβίδες των ποταμών. Όλα αυτά τα γνωστά είδη αυτής της οικογένειας κατοικούν στις μαλακές περιοχές του Αμαζονίου και του Orinoco. Εκεί ζουν κρυμμένες στα ανάμεσα σε φυλλώματα στο βυθό των ποταμών, επίσης στα σημεία όπου υπάρχουν πολλές ρίζες και φύλλα από την χλωρίδα της περιοχής των ποταμών αυτών.
Με την βοήθεια των δαγκάνων τους της λαφυραγωγεί σκουληκάκια, έντομα η ακόμα και μικρά ποταμοκαβουράκια και καβουράκια.
Για μεγαλύτερα είδη όπως άλλες γαρίδες και μικρά ψαράκια είναι τελείως ακίνδυνη.
Με την κρυφή και ήσυχη ζωή της (σπανίως θα την δούμε να κολυμπά στο κέντρο του ενυδρείου μας) ταιριάζουν απόλυτα με την ζωή ενός κοινωνικού ενυδρείου.
Ωστόσο μην βάλετε παρά πολλές μαζί, διότι ο μεγάλος συνωστισμός θα δημιουργήσει αψιμαχίες διεκδικήσεις χώρου, επομένως θεμιτό είναι να αποφθεχθούν οι παραβιάσεις του ζωτικού χώρου άλλων κατοίκων του ενυδρείου σας.
Εάν θέλετε να προσομοιάσετε το ενυδρείο σας κοντά στο βιότοπο όπου ζει αυτό το είδος, καλό είναι να χρησιμοποιήσετε ξερά φθινοπωρινά φύλλα, από βελανιδιές, οξιές και πλάτανο.
Επίσης το ίδιο όμορφα αισθάνονται ανάμεσα σε ένα θάμνο κάποιου φυτού που έχετε στο ενυδρείο σας ή μέσα σε κάποιο χαλί από κάποια moss που θα κατασκευάσετε.
Απαραίτητη λοιπόν είναι η προϋπόθεση να έχουν την δυνατότητα της κάλυψης μέσα στο χώρο που θα τις φιλοξενήσετε.
Συνθήκες κράτησης
Προέλευση: Αμαζονία-Ορινόκο
Θερμοκρασία: 27-34 βαθμούς κελσίου.
Μήκος: Τα αρσενικά και τα θηλυκά αυτού του είδους είναι μικρότερα των 2 cm.
PH: 5.5-7.
KH: 0-3.
ΠΕΡΙ ΓΑΡΙΔΩΝ…

Β ΜΕΡΟΣ
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-01-09, 16:48
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Μάριε δεν μπορώ να κρίνω τις πληροφορίες για γαρίδες γιατί δεν ασχολούμε με γαρίδες ( μόνο σε μακαρονάδες και σαγανάκι).

Καλό όμως είναι πριν ποστάρουμε πληροφορία σε αυτήν την μορφή να λέμε και τις πηγές
Και θα ήταν καλό να έχουμε ασχοληθεί με το αντικείμενο λίγο καιρό για να μπορούμε να φιλτράρουμε αν είναι σωστό ή όχι . Φταίει ίσως ο τρόπος που τα ποστάρεις σαν να είναι κάτι de facto και δεν γράφεις 2 λογάκια του στιλ "βρήκα αυτές τις πληροφορίες για πείτε και εσείς ρε παιδιά τι γίνεται κτλ"
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-01-09, 17:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάριε δεν μπορώ να κρίνω τις πληροφορίες για γαρίδες γιατί δεν ασχολούμε με γαρίδες ( μόνο σε μακαρονάδες και σαγανάκι).

Καλό όμως είναι πριν ποστάρουμε πληροφορία σε αυτήν την μορφή να λέμε και τις πηγές
Και θα ήταν καλό να έχουμε ασχοληθεί με το αντικείμενο λίγο καιρό για να μπορούμε να φιλτράρουμε αν είναι σωστό ή όχι . Φταίει ίσως ο τρόπος που τα ποστάρεις σαν να είναι κάτι de facto και δεν γράφεις 2 λογάκια του στιλ "βρήκα αυτές τις πληροφορίες για πείτε και εσείς ρε παιδιά τι γίνεται κτλ"
Κάτσε βρε! Το ίδιο με παραπάνω είναι.. Δεν ανέβασε ακόμη το 2ο μέρος..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-01-09, 17:01
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Αμα σου λέω είμαι άσχετος από γαρίδες εσύ γελάς
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-01-09, 17:07
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάριε δεν μπορώ να κρίνω τις πληροφορίες για γαρίδες γιατί δεν ασχολούμε με γαρίδες ( μόνο σε μακαρονάδες και σαγανάκι).

Καλό όμως είναι πριν ποστάρουμε πληροφορία σε αυτήν την μορφή να λέμε και τις πηγές
Και θα ήταν καλό να έχουμε ασχοληθεί με το αντικείμενο λίγο καιρό για να μπορούμε να φιλτράρουμε αν είναι σωστό ή όχι . Φταίει ίσως ο τρόπος που τα ποστάρεις σαν να είναι κάτι de facto και δεν γράφεις 2 λογάκια του στιλ "βρήκα αυτές τις πληροφορίες για πείτε και εσείς ρε παιδιά τι γίνεται κτλ"
ετσι ειναι ολες οι πληροφοριες φιλε μου και το εχω αναφερει οτι ειναι απο βιβλιο μεταφραση και οχι απο καποιο σιτε, με αυτο τον τροπο γραφει, δηλαδη αυτο πειραξε οι αλλοι πως γραφουν
Εγω φιλε εχω ασχοληθει με το αντικειμενο και γνωριζω πολυ καλα τι γραφω και τι λεω, ειδες αμεσως φιλε μου σε εμενα να πει κατι...στα αλλα ποστ...μουγκα χα χα αχ βρε αχ!!!
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-01-09, 17:33
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanarini Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω φιλε εχω ασχοληθει με το αντικειμενο και γνωριζω πολυ καλα τι γραφω και τι λεω, ειδες αμεσως φιλε μου σε εμενα να πει κατι...στα αλλα ποστ...μουγκα χα χα αχ βρε αχ!!!
Βρε Μάριε, τα είπαμε, μήν το τραβάς κι εσύ.. Make love, not war!
(το είχε πει και ο Νότης, του Fame Story.. χαχαχαχα!)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-01-09, 17:37
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Δεν το τραβαω βρε συ πλακα στον φιλο μου εκανα .
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-01-09, 00:14
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Μάριε τις μεταφράσεις εσύ τις κάνεις ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-01-09, 01:24
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ελα Γιωργο δεν σε καταλαβα τι θες να πεις
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-01-09, 08:17
Το avatar του χρήστη kalomoiris
kalomoiris Ο χρήστης kalomoiris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2008
Περιοχή: Ιερισσός Χαλκιδική
Μηνύματα: 528
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kalomoiris
Προεπιλογή

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία



ωραία όλα αυτά κάποιο link αν θέλουμε να πάρουμε καμία απο τις γαρίδουλες αυτές υπάρχει?????
__________________
Πείρα ονομάζει ο καθένας τα σφάλματά του...

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις, μπέρδεψέ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-01-09, 09:21
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalomoiris Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
μιας και το ανεφερες..... http://adonios.wordpress.com/2008/12...-tou-isokrati/ εγω το βρησκω και σχετικο με την ολη τροπη του ποστ
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-01-09, 09:26
Το avatar του χρήστη kalomoiris
kalomoiris Ο χρήστης kalomoiris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2008
Περιοχή: Ιερισσός Χαλκιδική
Μηνύματα: 528
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kalomoiris
Προεπιλογή

γιαυτο το εβαλα φιλε μου σιφνο αλλα εισαι ωραιος που το εψαξες
__________________
Πείρα ονομάζει ο καθένας τα σφάλματά του...

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις, μπέρδεψέ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-01-09, 09:30
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalomoiris Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαυτο το εβαλα φιλε μου σιφνο αλλα εισαι ωραιος που το εψαξες
καλημερα.α δεν το καταλαβα. το ειχα βρει πριν πολυ καιρο γιατι μου εμοιαζε δυσκολο εκεινη την εποχη καποιος να πει τη συγκεκριμενη ρηση...
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-01-09, 09:34
Το avatar του χρήστη kalomoiris
kalomoiris Ο χρήστης kalomoiris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2008
Περιοχή: Ιερισσός Χαλκιδική
Μηνύματα: 528
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kalomoiris
Προεπιλογή

καλα ετσι ακριβως δεν την ειπε αλλα αυτο ηθελε να πει με το νοημα που ειχε στην εποχη που ζουσε
__________________
Πείρα ονομάζει ο καθένας τα σφάλματά του...

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις, μπέρδεψέ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-01-09, 10:08
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

πολυ ωραιο κειμενο παιδια
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-01-09, 10:13
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanarini Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα Γιωργο δεν σε καταλαβα τι θες να πεις
Aν κάνεις εσύ ο ίδιος τις μεταφράσεις ή κάποιος άλλος για εσένα ή με την βοήθεια μεταφραστικών προγραμμάτων.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-01-09, 10:36
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ειναι στα γερμανικα το βιβλιο και εχω μια βοηθεια, στο συγκεκριμενο κειμενο.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-10-10, 10:44
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αλλο ενα ποστο απο το βιβλιο της denerle.
-------------------------
Το ποστ το ανεβασα διοτι θα ανεβασω το τελευταιο μερος ελπιζω να φανει χρησιμο.
__________________
http://www.kanarini.net/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanarini : 31-10-10 στις 10:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-11-10, 01:16
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

γκουγκλαρο ΓΑΡΙΔΑ ΑΡΛΕΚΙΝΟΣ-HARLEQUIM SHRIMP αλλα δεν βρισκω τιποτα! Τι ειναι καινουργια ανακαληψη?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-11-10, 01:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Χωρις την επιστημονικη ονομασια πως να το βρεις. Ειναι και λαθος η τυπογραφια...
Η γαριδα λεγεται Caridina cf. spongicola
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-11-10, 01:40
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ναι το θεμα ειναι οτι διαβασα ολο το κειμενο και εχω και εγω ενστασεις μιας που ξερω αγγλικα, η γυναικα μου γερμανικα και εχω διαβασει φορουμ, σαιτ και του εξωτερικου (ποτε δεν θα εχουμε ολοι τις ιδιες αποψεις ειναι αδυνατο). Πολλα πραγματα ο φιλος καναρινι δεν τα εχει γραψει σωστα και οταν λεω σωστα δεν ενοω σε αυτα που γραφει γιατι ειναι οι αποψεις του και εχει δικαιομα να τις πει δημοσια στο φορουμ, αλλα με τον τροπο που τα γραφει μιας και ειναι παρουσιαση πρεπει οσα αναφερονται να γινονται ευκολος κατανοητα,να ειναι ορθογραφικα σωστα (πριν εψαχνα ενα ειδος γαριδας και δεν το εβρισκα) κ.τ.λ. Η παρουσιαση πρεπει να γινει ακομα καλητερη για την ευκολια των υπολοιπων! Παρ' ολα αυτα δεν εχω παρα να ευχαριστησω τον φιλο καναρινι για τις ωρες που αφιερωσε και την προσπαθεια που εκανε!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΓΑΡΙΔΕΣ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ. Καταλογος αναγνωρισης και πληροφοριες. Raven Γαρίδες 2 21-06-13 07:33
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ CHRIS4204 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 15-10-08 10:50
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ maiktr Bettas 5 21-08-08 21:21
Πληροφοριες για D.I.Y CO2 Θεοδωρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 18-07-07 21:34
Πληροφοριες maiktr Ζωοτόκα 5 03-11-05 12:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08374 seconds with 16 queries