Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-01-13, 10:35   #1
Πρόβλημα με τεστ API - Νερό Βρύσης
Manos_SKG
Junior Member
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος 28-01-13, 10:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ολοκαίνουργιο τεστ API παραγωγής 9/12 μετράει αμμωνία σε νερό βρύσης 0,25 και σε εμφιαλωμένο νερό 0,25 και νιτρικά σε νερό βρύσης 5 και σε εμφιαλωμένο νερό πάλι 5!! Ξέρω για τους κρυστάλλους μέσα στα προιόντα και τα μπουκαλάκια τα κοπάνησα πολύ να σπάσουν τυχών κρύσταλλοι από την πρώτη χρήση (είναι ολοκαίνουργια) και τα ανακίνησα ειδικά των νιτρικών έως και 3 λεπτά!

Είμαι αρχάριος και έχω ένα 45λ εδώ και ένα μήνα με 2 χρυσόψαρα (ορκίζομαι στον Ποσειδώνα ότι θα φύγουν μόλις στρώσει) το οποίο έτρεχε μέχρι το Σάββατο με μόνο εσωτερικό ΜΗΧΑΝΙΚΟ φίλτρο Aquael fan1 plus. Την Πέμπτη μέτρησα 0,25 αμμωνία (αν είναι σωστή η μέτρηση, πάνω από 5 νιτρώδη και 50 νιτρικά - έγινε 50% αλλαγή, το Σάββατο μέτρησα 0,25 αμμωνία, 2,5 νιτρώδη και 30 νιτρικά και έκανα άλλη μία αλλαγή 50%.

To Σάββατο αγόρασα το νέο μου Eheim biopower 160 (αμπόλιαστο) και το έτρεξα 2 μέρες μαζί με το παλιό. Εχθές αφαιρέθηκε το παλιό και κατά την αφαίρεση έπεσε μέσα το σφουγγάρι του παλιού και γέμισε άπειρη μπίχλα όλο το ενυδρείο και τα ψάρια την έφαγαν (δεν θα ταΐσω για 2 μέρες). Έκανα 15% αλλαγή να βοηθήσω την κατάσταση με τη μπίχλα. Σημερινή μέτρηση με βυθό γεμάτο ψαροκακά αφού έτρωγαν όλη τη νύχτα μπίχλα: ΠΑΛΙ Αμμωνία 0,25, Νιτρώδη 0,25, Νιτρικά 20. Περίμενα με τόσα οργανικά να ανεβάσει αμμωνία έστω και λίγη, τίποτα το τέστ εκεί στο 0,25 - οκ έκανα και 100 αλλαγές οπότε μπορεί και να δικαιολογείται και ίσως να υπάρχει και λίγη βιολογία πλέον στο φίλτρο μου (έτρεξε 2 μέρες παράλληλα με το παλιό και όλη αυτή η μπίχλα δε μπορεί κάποια βιολογία θα προσέφερε στο φίλτρο που τη ρούφηξε) - όμως τη βρύση και το εμφιαλωμένο κολλημένη η αμμωνία στο 0,25 και τα νιτρικά στο 5 πώς την εξηγείτε??

Ζω στο πανόραμα Θεσσαλονίκης - το PH της βρύσης είναι 7.4 του ενυδρείου μου 8-8.2 (μάλλον φταίει η άμμος).

Αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ας μου πει.
Εμφανίσεις: 1557
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-13, 11:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλημερα,


για αρχη, εφοσον στο παλιο φιλτρο μετρουσες νιτρωδη, δεν ειχε στρωσει. Οποτε επρεπε να παρεις μπολι.

Επισης, το μπολιασμα του φιλτρου δεν γινεται σε δυο μονο μερες. Πρεπει ή να τρεξουν και τα δυο ταυτοχρονα για κανενα μηνα, ή να βαλεις ολα τα υλικα στο καινουργιο για να μπολιαστει. Στην περιπτωση σου επρεπε να στυψεις το παλιο σφουγγαρι στο νεο φιλτρο, για να περασει ολη η βιολογια στο νεο, οχι να το ριξεις στο ενυδρειο.

Βαλε αγγελια για μπολι αμεσα, γιατι στρωμενο φιλτρο δεν ειχες, ουτε εχεις και θα ταλαιπωρηθουν κι αλλο τα ψαρακια.


Για το θεμα των μετρησεων στη βρυση, εχουν παρατηρηθει νιτρικα εως και 50!!!
Αλλα απο την αλλη, οι χρωματικες διαφορες στα τεστ ειναι ελαχιστες, οποτε καλο ειναι να περνεις και μια δευτερη γνωμη για το ακριβες χρωμα, παντα σε καλο φωτισμο ημερας και κατα προτιμηση σε λευκο φοντο. Προσωπικα παιρνω και μια δευτερη γνωμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-13, 12:41
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Nazgul. Μπόλι λογικά θα πάρω σήμερα ή αύριο βράδυ οπότε αυτό έχει δρομολογηθεί, το νερό έχει μέσα Prime σε δόση θεραπείας και γίνονται συχνές αλλαγές οπότε για 2-3 μέρες είμαι καλά. Ας ελπίσουμε να πιάσει αμέσως το μπόλι και να μην έχουμε επαναλήψεις.

Τα νιτρικά δεν με προβληματίζουν όσο με προβληματίζει η αμμωνία. Το τεστ νιτρικών εγγυημένα δουλεύει αφού το είδα να ανεβαίνει και στα 50 στο ενυδρείο μου πριν τις αλλαγές και την προθήκη βιολογικού φίλτρου. Την αμμωνία δεν έχω δει ποτέ να ανεβαίνει (δεν είχα τα τεστ από την αρχή και η 1η μέτρηση έγινε μετά από ένα μήνα και με αλλαγές νερού κάθε 3η μέρα). Σκέφτομαι το βράδυ να πάρω αμμωνία από κανένα φαρμακείο και να προσθέτω στο δοκιμαστικό σωληνάκι γιατί δεν ξέρω καν αν δουλεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-13, 13:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σε τι μορφη θα παρεις το μπολι? Βιολογικο υλικο, σφουγγαρι? Προσεχε μονο να ειναι απο στρωμενο ενυδρειο χωρις προσφατες ασθενειες.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

Με αλαγες ανα 3 ημερες, λογικο ειναι να μην εχεις πολυ αμμωνια. Το θεμα δεν ειναι οτι δεν ειναι μεγαλη η μετρηση, αλλα οτι υπηρχει, οπως κυριως τα νιτρωδη. Βεβαια, ενα τεστ με καθαρη αμμωνια οπως λες, κακο δεν κανει για σιγουρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-13, 15:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το φιλτρο δλδ τωρα ειναι παλι τελειως αστρωτο, (χειροτερα απο πριν).
Δεν ρωταγες?
Να ξαναβαλεις παλι μεσα το παλιο, δεν πιστευω να σωσεις την κατασταση, εκτος κι αν δεν το εχεις πειραξει καθαρισει κλπ και το εβγαλες προσφατα.

Η μπιχλα που επεσε στο ενυδρειο απο το σφουγγαρι, μαλλον θα βοηθησει. Τυχερος ησουν.

Επρεπε το ενα ψαρι τουλαχιστον να δωθει.

Οι μετρησεις ειναι πιθανο να ειναι και σωστες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-13, 17:42
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Πάλι τα χρυσόψαρα την πλήρωσαν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αμμωνία σε νερό βρύσης!;;; aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 9 11-12-08 09:10
Απορία σχετικά με τη διατήρηση της riccia σε νερό βρύσης! gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 04-11-08 15:44
Απιονισμένο νερό η νερό βρύσης? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-11-08 00:30
Νερό βρύσης εναντίον νερού από Α/Ο lasal Γλυκό νερό - Γενικά 2 09-02-06 00:48
Πρώτες μετρήσεις στο νερό βρύσης.... Johnkokk Malawi 8 21-01-05 00:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03919 seconds with 13 queries