Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-14, 21:47
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή Οξυγόνωση νερού από τεχνικής άποψης

Είμαι αρχάριος με ενασχόληση 6 μηνών. Κάτοχος ενυδρείου με 2 χρυσόψαρα. Το θέμα αφορά την παροχή οξυγόνου μέσα στο νερό, που από ότι όλοι συμφωνούμε κάνει καλό στα ψάρια γενικά... Όσα θέματα διάβασα (πιστέψτε με διαβάζω και ξαναδιαβάζω) με απώτερο σκοπό την βέλτιστη υγεία των ψαριών μου και ειδικά στα χρυσόψαρα, αναφέρουν ότι η αεραντλία βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού. Ξέρουμε όλοι, οχι τόσο με τις φυσαλίδες που παράγει, όσο με την ανατάραξη που αυτές προκαλούν όταν φθάνουν στην στάθμη του ενυδρείου μας. Συγκεκριμένα, το ενυδρείο μου έχει μήκος 80 εκ. και το φίλτρο μου έχει ικανοποιητικό, σε λίτρα, κάδο βιολογικού υλικού (Eheim 2215-3 ltr χωρητικότητα). Όμως, μετά από προσεχτική παρατήρηση διαπίστωσα ότι παράγει ικανοποιητικό κυματισμό στο ένα τρίτο της απόστασης από το spray bar (τοποθετημένο στην στενή πλευρά του ενυδρείου) στο δεύτερο τρίτο (δηλαδή στο μέσο του ενυδρείου) ο κυματισμός φθίνει σημαντικά και στο τρίτο τρίτο (απέναντι πλευρά) το μόνο που κάνει, είναι να καταφέρνει απλά να μην αφήνει στάσιμο το νερό. Σκέφτηκα λοιπόν σύμφωνα και με τα περισσότερα posts στον παρόν forum να αγοράσω και να τοποθετήσω μια αεραντλία στην απέναντι πλευρά της εξόδου του φίλτρου μου, ώστε να βελτιώσω την ανατάραξη της επιφάνειας. Μια φθηνή αεραντλία, λοιπόν μαζί με τα παρελκόμενα (λάστιχο και ανεπίστροφη βαλβίδα) στοιχίζε περί τα 10+ ευρώ. Όμως εγώ αποφάσισα και έπραξα κάτι διαφορετικό: αγόρασα μια φθηνή αντλία-κυκλοφορητή (10,00 ευρώ) την τοποθέτησα μόλις κάτω από την επιφάνεια του νερού, αντικριστά από το spray bar και ο κυματισμός που παράγεται ίσως είναι καλύτερος και απ΄ του φίλτρου μου με αποτέλεσμα ΟΛΗ η επιφάνεια του νερού να κυματίζει έντονα, κάτι το οποίο θα πετύχαινα μόνο αν έβαζα 3 αεραντλίες (30,00 + ευρώ) τουλάχιστον... Μου έχει διαφύγει κάτι; κάνω κάποιο λάθος;;; άσε που δεν μου αρέσουν οι μπουρμπουλήθρες!
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-14, 22:01
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι αρχάριος με ενασχόληση 6 μηνών. Κάτοχος ενυδρείου με 2 χρυσόψαρα. Το θέμα αφορά την παροχή οξυγόνου μέσα στο νερό, που από ότι όλοι συμφωνούμε κάνει καλό στα ψάρια γενικά... Όσα θέματα διάβασα (πιστέψτε με διαβάζω και ξαναδιαβάζω) με απώτερο σκοπό την βέλτιστη υγεία των ψαριών μου και ειδικά στα χρυσόψαρα, αναφέρουν ότι η αεραντλία βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού. Ξέρουμε όλοι, οχι τόσο με τις φυσαλίδες που παράγει, όσο με την ανατάραξη που αυτές προκαλούν όταν φθάνουν στην στάθμη του ενυδρείου μας. Συγκεκριμένα, το ενυδρείο μου έχει μήκος 80 εκ. και το φίλτρο μου έχει ικανοποιητικό, σε λίτρα, κάδο βιολογικού υλικού (Eheim 2215-3 ltr χωρητικότητα). Όμως, μετά από προσεχτική παρατήρηση διαπίστωσα ότι παράγει ικανοποιητικό κυματισμό στο ένα τρίτο της απόστασης από το spray bar (τοποθετημένο στην στενή πλευρά του ενυδρείου) στο δεύτερο τρίτο (δηλαδή στο μέσο του ενυδρείου) ο κυματισμός φθίνει σημαντικά και στο τρίτο τρίτο (απέναντι πλευρά) το μόνο που κάνει, είναι να καταφέρνει απλά να μην αφήνει στάσιμο το νερό. Σκέφτηκα λοιπόν σύμφωνα και με τα περισσότερα posts στον παρόν forum να αγοράσω και να τοποθετήσω μια αεραντλία στην απέναντι πλευρά της εξόδου του φίλτρου μου, ώστε να βελτιώσω την ανατάραξη της επιφάνειας. Μια φθηνή αεραντλία, λοιπόν μαζί με τα παρελκόμενα (λάστιχο και ανεπίστροφη βαλβίδα) στοιχίζε περί τα 10+ ευρώ. Όμως εγώ αποφάσισα και έπραξα κάτι διαφορετικό: αγόρασα μια φθηνή αντλία-κυκλοφορητή (10,00 ευρώ) την τοποθέτησα μόλις κάτω από την επιφάνεια του νερού, αντικριστά από το spray bar και ο κυματισμός που παράγεται ίσως είναι καλύτερος και απ΄ του φίλτρου μου με αποτέλεσμα ΟΛΗ η επιφάνεια του νερού να κυματίζει έντονα, κάτι το οποίο θα πετύχαινα μόνο αν έβαζα 3 αεραντλίες (30,00 + ευρώ) τουλάχιστον... Μου έχει διαφύγει κάτι; κάνω κάποιο λάθος;;; άσε που δεν μου αρέσουν οι μπουρμπουλήθρες!
Όχι φιλε μου έκανες το καλύτερο ,έψαχνα αυτές τις μερες σελίδες σχετικά με δυαλυτοτητα οξυγόνου και co2 στο νερο και ποσο επηρεάζει το ενα το άλλο, και σε ενα απ αυτά που έμαθα (σιγουρέψα) ηταν οτι ο καλύτερος τρόπος οξυγονωσης του νερού ειναι η αναταραξη
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-14, 22:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν βλεπω κανενα λαθος αλλα θα σου απαντησουν οι χρυσοψαραδες καλυτερα απο μενα.

κατι που μπορω να σκεφτω με βαση αυτα που λες παντα και εξαρταται και απτα ειδη χρυσοψαρων που εχεις,(δεν εχεις γραψει τι ειδη εχεις)ειναι το εξης:

αν τα χρυσοψαρα που εχεις ειναι Fancy απτα ειδη που "δυσκολευονται" καπως να κολυμπησουν τοτε ισως η πολυ εντονη αναταραξη και το ρευμα που δημιουργειται (σε συνδιασμο με το μικρο μηκος ενυδρειου)να τα ενοχλει.γιαυτο θα πρεπει να παρατηρησεις τα ψαρια σου.

αν ειναι αλλο ειδος που κολυμπαει πιο γρηγορα,τοτε δεν νομιζω πως θα εχουνε προβλημα με την αναταραξη και το ρευμα,αλλα τοτε μαλον χρειαζεσαι μεγαλυτερο ενυδρειο...

περιμενε να παρεις απαντησεις και απτους χρυσοψαραδες ομως που ξερουνε περισσοτερα για τα χρυσοψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-14, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαστασεις ενυδρειου και αριθμος και μεγεθος ψαριων?
Βλεπεις τα ψαρια να "λαχανιαζουν" συχνα στην επιφανεια του νερου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-14, 23:29
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ενυδρείο 81χ36x45 με 2 fancy, to 1 red cup (4 εκ.) και το άλλο fantail-calico (4,5 εκ).
Όσον αφορά την πλεύση τους δεν νομίζω να ενοχλούνται, αφού το ρεύμα που δημιουργείται βρίσκεται στο επίπεδο των 3-4 εκ. από την επιφάνεια του νερού. Σήμερα το πρωί τοποθέτησα την αντλία (400 ltr/hr) και δεν παρατηρώ κάποια ¨ενόχληση¨ στην κολύμβηση. Επίσης για το "λαχάνιασμα", δεν είχα παρατηρήσει κάτι συχνό, πιο πολύ μου έμοιαζε για αναζήτηση τροφής που "λίμναζε" στην επιφάνεια κάποιες φορές. Ο λόγος που την τοποθέτησα ήταν καθαρά, να το πω, προληπτικός.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-14, 00:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
μετά από προσεχτική παρατήρηση διαπίστωσα ότι παράγει ικανοποιητικό κυματισμό στο ένα τρίτο της απόστασης από το spray bar (τοποθετημένο στην στενή πλευρά του ενυδρείου) στο δεύτερο τρίτο (δηλαδή στο μέσο του ενυδρείου) ο κυματισμός φθίνει σημαντικά και στο τρίτο τρίτο (απέναντι πλευρά) το μόνο που κάνει, είναι να καταφέρνει απλά να μην αφήνει στάσιμο το νερό.

... αγόρασα μια φθηνή αντλία-κυκλοφορητή (10,00 ευρώ) την τοποθέτησα μόλις κάτω από την επιφάνεια του νερού, αντικριστά από το spray bar και ο κυματισμός που παράγεται ίσως είναι καλύτερος και απ΄ του φίλτρου μου με αποτέλεσμα ΟΛΗ η επιφάνεια του νερού να κυματίζει έντονα,

Μου έχει διαφύγει κάτι; κάνω κάποιο λάθος;;;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενυδρείο 81χ36x45 με 2 fancy, to 1 red cup (4 εκ.) και το άλλο fantail-calico (4,5 εκ).

... "λαχάνιασμα", δεν είχα παρατηρήσει κάτι συχνό, πιο πολύ μου έμοιαζε για αναζήτηση τροφής ....
1. Βαση των στοιχειων που δινεις, η αναταραξη απο το φιλτρο ηταν υπεραρκετη.
Η μεγαλη ροη δεν ειναι επιθυμητή στα χρυσοψαρα.

2. Αν χρειαζοταν βοηθεια για οξυγονωση, η αντλια μπορει να ηταν πιο φτηνη κατα την αγορα, αλλα υπολογισες και τα βατ που καιει σε σχεση με της αεραντλιας?
Παιζε σε κανα χρονο το πολυ, να αρχισεις να "μπαινεις μεσα".
Επισης το σκασιμο της φυσαλιδας απο την αεραντλια εχει μεγαλυτερη "δραση", απο οτι ο κυματισμος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-14, 08:02
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μεγαλη ροη δεν ειναι επιθυμητή στα χρυσοψαρα.
Έχεις δίκιο, τελικά έβγαλα την αντλία. Δια της παρατηρήσεως διαπίστωσα ότι μετά από 14 ώρες συνεχους χρήσης της, τα χρυσόψαρα καθόντουσαν σχεδόν ακίνητα στο κάτω επίπεδο του ενυδρείου, αποφεύγοντας τα ανώτερα στρώματα νερού με την έντονη ροή. Λες και ξεκουραζότανε από έντονο αγώνα... Μόλις την αφαίρεσα ξεκίνησαν ξανά το συνεχές κολύμπι τους και ψαχούλεμα στον βυθό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν χρειαζοταν βοηθεια για οξυγονωση, η αντλια μπορει να ηταν πιο φτηνη κατα την αγορα, αλλα υπολογισες και τα βατ που καιει σε σχεση με της αεραντλιας?
Παιζε σε κανα χρονο το πολυ, να αρχισεις να "μπαινεις μεσα".
Η αντλία καταναλώνει 5 watt. Η αεραντλία η πιο φθηνή που έχω και μάλλον κυκλοφορεί στο εμπόριο μία mouse m-102 καταναλώνει 2,5 watt που σημαίνει ότι αν πάρεις κάποια καλύτερη σίγουρα θα είναι ίση στην κατανάλωση ή και περισσότερη, ειδικά αν είναι επί 3, όπως προανέφερα. Οπότε δεν θεωρώ σημαντικό στοιχείο σύγκρισης την κατανάλωση. ¶λλωστε αν γίνεται συμπληρωματική, εκ περιτροπής χρήση, δηλαδή κάποιες μέρες του καλοκαιριού με υψηλές θερμοκρασίες, δεν τίθεται καν θέμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης το σκασιμο της φυσαλιδας απο την αεραντλια εχει μεγαλυτερη "δραση", απο οτι ο κυματισμος.
Αυτό πως εξηγείται;
Μήπως τελικά η λύση της αντλίας σε είδη που τους αρέσει η κυκλοφορία του νερού, είναι καλύτερη;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-14, 11:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν προκειται για τοσο μικρη αντλια ΟΚ.

Γενικοτερα η αεραντλια ειναι καλυτερη επιλογη για οξυγονωση.

Και ακομα πιο γενικα για να μην αγχωνεσαι, σε ενα ενυδρειο με λογικες διαστασεις (οχι πχ κατι ενυδρεια καδρα κλπ) και λογικη ιχθυοφορτωση, ο κυματισμος της επιφανειας (ακομα και στο 1/3 αυτης οπως του δικου σου) ειναι αρκετος για την οξυγονωση.
Εξ αλλου μπορουμε με τα ματια να δουμε τα ψαρια, αν δεν τους φτανει το οξυγονο.

Ενα καλο αρθρο για το οξυγονο στο νερο
http://kpe-kastor.kas.sch.gr/limnolo...ogy/oxygen.htm
Και πολλες πληροφοριες εδω http://www.bio.auth.gr/river/river/t...nit2.htm#2.7.5
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-14, 23:07
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν προκειται για τοσο μικρη αντλια ΟΚ.

Γενικοτερα η αεραντλια ειναι καλυτερη επιλογη για οξυγονωση.αυτό απο που βγαίνει; Η αεραντλια εισάγει οξυγονο στο νερο το οποίο παει ακλαυτο στην επιφάνεια, δεν δυαληεται όπως το co2 ας πούμε, που ειναι υπό πίεση και έτσι έχουμε ενα 60-70% δυαχηση στο νερο
Εννοείς οτι η αντλία κανει αναταραξη της επιφάνειας; ¶ρα δεν ειναι καλύτερο το φιλτρο ς αυτή την περίπτωση;


Και ακομα πιο γενικα για να μην αγχωνεσαι, σε ενα ενυδρειο με λογικες διαστασεις (οχι πχ κατι ενυδρεια καδρα κλπ) και λογικη ιχθυοφορτωση, ο κυματισμος της επιφανειας (ακομα και στο 1/3 αυτης οπως του δικου σου) ειναι αρκετος για την οξυγονωση.
Εξ αλλου μπορουμε με τα ματια να δουμε τα ψαρια, αν δεν τους φτανει το οξυγονο.

Ενα καλο αρθρο για το οξυγονο στο νερο
http://kpe-kastor.kas.sch.gr/limnolo...ogy/oxygen.htm
Και πολλες πληροφοριες εδω http://www.bio.auth.gr/river/river/t...nit2.htm#2.7.5
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-14, 23:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικοτερα η αεραντλια ειναι καλυτερη επιλογη για οξυγονωση.αυτό απο που βγαίνει; Η αεραντλια εισάγει οξυγονο στο νερο το οποίο παει ακλαυτο στην επιφάνεια, δεν δυαληεται όπως το co2 ας πούμε, που ειναι υπό πίεση και έτσι έχουμε ενα 60-70% δυαχηση στο νερο
Εννοείς οτι η αντλία κανει αναταραξη της επιφάνειας; ¶ρα δεν ειναι καλύτερο το φιλτρο ς αυτή την περίπτωση;
Το οξυγονο εισαγεται στο νερο, οπως εγραψα και πιο πανω, μεσω του φαινομενου της ανταλλαγης αεριων στην επιφανεια του νερου, που προκαλειται με τη συγκεκριμένη κατακόρυφη κίνηση του νερού και με τη συγκεκριμένη ανατάραξη του επιφανειακού νερού (και οχι φυσικα απο τον αερα που εισαγεται μεσα στο νερο μεσω της αεραντλιας και παει ακλαφτος οπως λες κι εσυ).
Ο "παφλασμος" αυτος και η κατακορυφη κινηση του νερου, εχει μεγαλυτερη δραση απο οτι ο απλος κυματισμος της επιφανειας.
Αυτο εχει αποδειχθει και με μετρησεις στο ενυδρειο αλλα και με επιστημονικα πειραματα οπως αυτο http://symposia.ath.hcmr.gr/oldver/symposia5/127.pdf
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-10-14, 23:50
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το χεις κανει επιστήμη,παφλαςμος vs ροή
θα το μελετησω αύριο γιατι τώρα έτσι που είδα τα σχεδιαγραμματα και της εξίσωσης νύσταξα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οξυγόνωση του νερου??? nxris Γλυκό νερό - Γενικά 15 03-10-17 23:28
"οξυγόνωση ενυδρείου" DIMITRAMAS Αρχάριοι γλυκού νερού 17 29-06-14 14:49
Συμβουλή για οξυγόνωση του νερού moustakias Αρχάριοι γλυκού νερού 7 13-03-14 17:22
ανατάραξη επιφάνειας για οξυγόνωση του νερού mikrosaquaristas Αρχάριοι γλυκού νερού 21 07-07-11 15:38
Βοήθεια σε κυκλοφορητή νερού – φίλτρο νερού POURITANOS Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 155 11-05-09 22:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,28625 seconds with 15 queries