Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-04, 19:33
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή Cabomba caroliniana

Στο νεοσύστατο ενυδρείο μου έχω κάποιες ρίζες Cabomba caroliniana. Η μία έχει μεγαλώσει γύρω στα 20-25 cm και στα δύο τρίτα του ύψους της έχει γύρει και κρέμονται ριζούλες.Θέλω να την κάνω πιο πυκνή.Μπορώ να την κόψω και να φυτέψω δίπλα στα υπόλοιπα;Πως πρέπει να την κόψω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-04, 19:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο φυτο πολλαπλασιαζεται τοσο με κλαδεματα οσο και με βλασταρια που βγαινουν απο τις ριζες..
Αφου το συγκεκριμενο που εχεις εχει βγαλει ηδη ριζες, κοψτο εκει που αρχιζουν οι ριζες και φυτεψε τις νεες ριζες με το υπολοιπο βλασταρι σαν νεο φυτο.

Και ριζες αν δεν υπηρχαν, κοβωντας κλαδια και φυτευοντας στα, μετα απο λιγο βγαινουν ριζες. (το λιγο ειναι τυπικα 2-3 εβδομαδες...)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-04, 23:20
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Έχω την Cambomba Caroliniana εδώ και ενάμισυ μήνα περίπου. Έβαλα 8 βλαστούς περίπου και τώρα έχω είκοσι. Το φυτό τρέφεται από τα φύλα. Τα ριζίδια που βγάζει στη μέση περίπου του βλαστού χρησιμεύουν στο φυσικό του περιβάλον για να πιάνεται όπου μπορεί. Εγώ κλαδεύω όταν έχουν φτάσει για τα καλά οι βλαστοί στην επιφάνεια, περίπου 10cm. Ακολουθώντας την συμβουλή φίλου από το board απλώνω σε μια πετσέτα τους κομένους βλαστούς, γυμνώνω από τα φύλα τα κάτω 4cm και τους τυλίγω ελαφρά με υαλοβάμβακα (αυτόν που βάζουμε στο φίλτρο), δένω ελαφρά με μιά πετονιά και τους φυτεύω μπουκέτο όπου μου αρέσει. Σε 2 βδομάδες πιάνουν επιφάνεια. Επίσης σε διάφορα μέρη του βλαστού βγαίνουν καινούρια βλαστάρια. Εγώ τα αφήνω και κλαδεύω μόνον κορυφές.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-09, 00:02
Το avatar του χρήστη meas3467
meas3467 Ο χρήστης meas3467 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: ηλιουπολη αττικης
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην meas3467
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThDam Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την Cambomba Caroliniana εδώ και ενάμισυ μήνα περίπου. Έβαλα 8 βλαστούς περίπου και τώρα έχω είκοσι. Το φυτό τρέφεται από τα φύλα. Τα ριζίδια που βγάζει στη μέση περίπου του βλαστού χρησιμεύουν στο φυσικό του περιβάλον για να πιάνεται όπου μπορεί. Εγώ κλαδεύω όταν έχουν φτάσει για τα καλά οι βλαστοί στην επιφάνεια, περίπου 10cm. Ακολουθώντας την συμβουλή φίλου από το board απλώνω σε μια πετσέτα τους κομένους βλαστούς, γυμνώνω από τα φύλα τα κάτω 4cm και τους τυλίγω ελαφρά με υαλοβάμβακα (αυτόν που βάζουμε στο φίλτρο), δένω ελαφρά με μιά πετονιά και τους φυτεύω μπουκέτο όπου μου αρέσει. Σε 2 βδομάδες πιάνουν επιφάνεια. Επίσης σε διάφορα μέρη του βλαστού βγαίνουν καινούρια βλαστάρια. Εγώ τα αφήνω και κλαδεύω μόνον κορυφές.
ωραιος! κ εγω αυτο κανω! λιγο υαλοβαμβακα ισα ισα κ πιανουν μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-09, 09:47
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Και χωρίς υαλοβάμβακα γίνεται η δουλεια ,αρκει να έχεις βάθος χαλικιού 6-7 εκατοστα ,μπορείς με μια τσιμπίδα να πιάνεις μαζι 3-4 φυτά και να τα βαζεις μαζι στο χαλίκι και είσαι ΟΚ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03968 seconds with 12 queries