Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-09, 19:21
mitsos82 Ο χρήστης mitsos82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2008
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Ενυδρείο χωρίς αλλαγές νερού

Θα ήθελα να μου πει κάποιος από τους πιο έμπειρους τι ψάρια(είδος,αριθμό) και τι φυτά θα μπορούσε να έχει ένα ενυδρείο για να μη χρειάζεται αλλαγές νερού παρά μόνο πρόσθεση του νερού που εξατμίζεται. Μιλάω για ενυδρείο τουλάχιστον 100 λίτρων. Είχε κανείς τέτοιου είδους ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-09, 19:23
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Το έχω κάνει εγώ θα στο αναλύσω αργότερα γιατί είμαι στην δουλειά τώρα.
ΥΓ Πάντως δεν αξίζει, πολλά προβλήματα με την πάροδο του χρόνου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-09, 20:36
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω κάνει εγώ θα στο αναλύσω αργότερα γιατί είμαι στην δουλειά τώρα.
ΥΓ Πάντως δεν αξίζει, πολλά προβλήματα με την πάροδο του χρόνου.
Πολύ ενδιαφέρον (από ακαδημαϊκής απόψης) το θέμα! Πρώτη φορά το ακούω!!!! Περιμένω να διαβάσω την ανάλυσή σου.....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-09, 22:18
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Βασικά όχι μόνο υπήρχαν ελάχιστες-μηδενικές σχεδόν αλλαγές νερού, αλλά και πλήρης απουσία φίλτρου για περίπου ενάμιση+ χρόνο.
Θα χρειαστώ αρκετό χρόνο να γράψω το πως δουλεύει αλλά δεν είμαι καλός σεντονογράφος.
Κοινώς θα προτιμούσα να το έκανα στο μιλητό παρά στο γράπτως, (είχα σκεφτεί να ανέβω Αθήνα στον σύλλογο για να κάνουμε μία τέτοια συζήτηση με αρκετά άτομα) αλλά εφ'όσον είπα ότι θα στο αναλύσω δεσμεύομαι να τα γράψω χοντρικά μέσα στο σαββατοκύριακο.

ΥΓ να επαναλάβω ότι δεν αξίζει να γίνει.....αυτό ήταν το τελικό συμπέρασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-09, 22:25
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Bασίζεται στην θεωρία της Walstad ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-09, 22:27
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν την γνωρίζω την θεωρία που λες, απλά έκανα εφαρμογή των όσων γνωρίζω από ενυδρεία και του τρόπου λειτουργίας τους.
Για πέτα ένα link να δω τα της Κας Walstad.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-09, 22:28
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά όχι μόνο υπήρχαν ελάχιστες-μηδενικές σχεδόν αλλαγές νερού, αλλά και πλήρης απουσία φίλτρου για περίπου ενάμιση+ χρόνο.
Θα χρειαστώ αρκετό χρόνο να γράψω το πως δουλεύει αλλά δεν είμαι καλός σεντονογράφος.
Κοινώς θα προτιμούσα να το έκανα στο μιλητό παρά στο γράπτως, (είχα σκεφτεί να ανέβω Αθήνα στον σύλλογο για να κάνουμε μία τέτοια συζήτηση με αρκετά άτομα) αλλά εφ'όσον είπα ότι θα στο αναλύσω δεσμεύομαι να τα γράψω χοντρικά μέσα στο σαββατοκύριακο.

ΥΓ να επαναλάβω ότι δεν αξίζει να γίνει.....αυτό ήταν το τελικό συμπέρασμα.

Σύμφωνοι! Το βλέπουμε γενικά σα γνώση! Διεύρυνέ μας τους ορίζοντες master Yoda!

Και άσε τα μιλητά! Ψοφάς για ακροατήριο!!!!

Περιμένουμε να το ολοκληρώσεις.....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-09, 22:28
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Bιβλίο ολόκληρο είναι και στα Αγγλικά.
Σιγά μη το διαβάσεις
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-09, 22:42
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Ecology of the planted aquarium

Μια πολύ συνοπτική παρουσίαση του βιβλίου της Walstad "Ecology of the planted aquarium" υπάρχει στο άρθρο του Γ. Σίρπη για τα φυτεμένα ενυδρεία χαμηλών απαιτήσεων, εδώ:
http://www.aquarist.gr/articles/LowP...intplanted.htm
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-09, 22:55
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, αλλά το γνωρίζω το άρθρο και μάλιστα μία φωτογραφία στο κείμενο αυτό είναι από το δικό μου ενυδρείο
Τόση ώρα έψαξα και βρήκα έναν μπούσουλα του τι λέει η Walstad και όντως (έχεις δίκιο Γιώργο) άθελα μου έχω εφαρμόσει σχεδόν ότι λέει, με μόνη σημαντική διαφορά μας ότι δεν έχω, ούτε είχα ποτέ υπόστρωμα εκτός από σκέτο χαλίκι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-09, 13:43
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πριν ξεκινήσω να πω ότι όλες οι κινήσεις έγιναν σταδιακά.
Σκοπός μου ήταν να κάνω κάτι, έτσι ώστε να χρειάζεται την λιγότερη δυνατή συντήρηση-ενασχόληση με το ενυδρείο.
Για να γίνει αυτό έβαλα σε σειρά, το τι μου “τρώει” αυτόν τον χρόνο.

1.Φυτά - Να μην κλαδεύω και λιπαίνω κάθε εβδομάδα.

2.Αλλαγές νερού και καθαρισμός φίλτρων - να μειωθούν στο ελάχιστο δυνατό, χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα συν του ότι είχα 2 πολύ μικρά εσωτερικά φίλτρα με σφουγγάρι, τα οποία βούλωναν κάθε 1-2 εβδομάδες, συνήθως από τα σαλιγκάρια Melanoides tuberculata που έμπαιναν μέσα και μαγκωναν την φτερωτή.


Στα φυτά ήδη είχα αλλάξει το setup και είχα μειώσει τον φωτισμό, γιατί είχα βαρεθεί να φτιάχνω DIY CO2 και έτσι είχα μόνο Anubias, Crypts και Ceratophyllum demersum (και αρκετή σιχαμένη φακή) τα οποία δεν θέλουν σχεδόν τίποτα.

Οι κρυπτοκορίνες βέβαια, θέλουν κάποιο φαγάκι σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά η λύση έρχεται παρακάτω.
Το ενυδρείο (100+ λίτρων) ήταν αρκετών ετών και είχα μόνο χοντρόκοκκο χαλίκι σαν γαρμπίλι ύψους 6-7cm.
Μέσα του υπήρχε αρκετή ποσότητα ιζήματος, βασικά από παράγωγα σήψης ριζών από τα διάφορα φυτά που είχα κατά καιρούς και είχαν απλώσει τις ρίζες τους παντού.
Συν ότι έμενε από τροφή αφάγωτη και τα απόβλητα των ψαριών, δηλαδή κάτι σαν το Compost.
Αυτό το ίζημα από μόνο του ήταν αρκετό λίπασμα για τα όχι τόσο απαιτητικά φυτά μου.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, έναν πολύ μεγάλο εχινόδωρο, που όταν πήγα να τον βγάλω σηκώθηκε όλο το χαλίκι, οπότε απλά τον έκοψα κοντά στην ρίζα και άφησα να σαπίσει ότι έμεινε.

Τέλος με τα κλαδέματα και την λίπανση.

************************************************

Είχα τώρα να λύσω το 2ο ζήτημα με τις αλλαγές νερού και την φίλτρανση.

Για να μειωθούν οι αλλαγές νερού έπρεπε να μειωθεί δραστικά η παραγωγή απόβλητων από τα ψάρια.
Οπότε πάμε σε λίγα ψάρια και κατά προτίμηση μικρά σε τελικό μέγεθος.

Είχα ένα κοπάδι 10 καρδινάλιων και ότι είχε μείνει από άλλο ένα κοπάδι με ροδόστομους (3) πολύ ευαίσθητα τα ρημάδια, αλλά τα 3 που έμειναν έκλεισαν αισίως 4+ χρόνια

Το επόμενο βήμα ήταν να παράγουν και λιγότερα απόβλητα και έτσι σταδιακά αραίωνα το τάισμα.
Και έφτασα στο σημείο να ταΐζω 1 με 2 φορές την εβδομάδα και πάντα από λίγη τροφή.
Να σημειώσω ότι τα ψάρια ήταν ενήλικα και σαν τέτοια έχουν μεγάλη ανοχή στην μειωμένη λήψη τροφής καθώς βέβαια και ότι η εύρεση τροφής σε φυσικές συνθήκες είναι δύσκολη για αυτό και χαρακτηρίζονται ολιγοτροφικά.
Τα ψάρια ζωηρότατα σε χρωματισμό και πιο δραστήρια από το σύνηθες, πιθανολογώ από την πείνα και μηδενικές απώλειες στο διάστημα του ενάμιση χρόνου που το είχα έτσι.

Ρύποι τέλος .....ok ελάχιστοι, με τα φίλτρα όμως τι θα έκανα.

**********************************************

Η λύση ήρθε μόνη της.

Είχα μείνει με ένα φιλτράκι καθώς το 2ο το έβαλα σε άλλο ενυδρείο και αυτό το 1 ως συνήθως βούλωσε-σταμάτησε να δουλεύει και λόγω της ήδη μειωμένη ενασχόλησης μου με το ενυδρείο (μόνο τάισμα 1-2 την εβδομάδα) δεν το πήρα χαμπάρι. (Σημ. Είχα έναν κυκλοφορητή (450lt/h) μόνο του, να βοηθάει στην κυκλοφορία του νερού)

Το πρώτο πράγμα που μπορούσε να μου δείξει ότι ανέβηκαν τα νιτρικά άλατα ήταν οι ροδόστομοι.
Τα ψαράκια αυτά λειτουργούν και σαν δείκτες νιτρικών καθώς όταν αρχίσουν και ανεβαίνουν οι τιμές των ΝΟ3 (και όταν στρεσάρονται) αρχίζουν και χάνουν το κόκκινο χρώμα του κεφαλιού τους.
Αλλά δεν είδα τίποτα τέτοιο, το αντίθετο θα έλεγα, ήταν ζωηρόχρωμοι.
Μετρήσιμα νιτρικά δεν υπήρχαν και ο λόγος ήταν ότι ήταν ελάχιστα συν το κερατόφυλο και το χαλίκι.
Λόγω της μεγάλη κοκκομετρίας υπήρχε κάποια σχετική ροή στο χαλίκι, αλλά πολύ αργή, πράγμα που συνέτεινε στην δημιουργία αναερόβιων βακτηριδίων.....που καταναλώνουν νιτρικά.

Μόνη φορά που έκανα αλλαγή νερού ήταν ένα 50% μετά από 10 μήνες περίπου όταν είδα του ροδόστομους μία μέρα να χλωμιάζουν.
Με την αλλαγή νερού όλα έλαμψαν, από τα ψάρια μέχρι το χρώμα των φυτών (θυμηθείτε το αυτό)

Άρα τέλος και τα φίλτρα ;
Μάλλον ναι, δεν το καθάρισα ποτέ έκτοτε και δεν δούλευε βεβαίως.

Επίλογος

Τελικά τα έλυσα τα προβλήματα και όλα δούλεψαν ρολόι όπως φαινόταν.





























Αμ δε !!!
Για πάνω από ένα χρόνο καλά την βγάλαμε με το ενυδρείο του τεμπέλη, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως έλπιζα και είχα συνηθίσει.

Ενώ τα φυτά μεγάλωναν (αργά αλλά σταθερά) άρχισε το Ceratophyllum να μην αναπτύσσεται, είχα ένα κλαδάκι 10cm και άντε να πήγε 11cm σε ένα μήνα,
Η έλλειψη ιχνοστοιχείων που θα ερχόντουσαν με τις αλλαγές νερού ή έστω κάποιο σκεύασμα +ότι άλλο θρεπτικό φέρνει το νεράκι έφεραν αποτέλεσμα.....αρνητικό.
Πολύ πιθανό και στα ψάρια, απλά δεν μου ήταν ορατό στην αρχή, γιατί μετά άρχισα να τα χάνω όλα (καλά οι ροδόστομοι δεν μασάνε, αυτοί ζουν ακόμα, Highlander λέμε)
Μετά σιγά σιγά άρχισαν να εμφανίζονται άλγες.....όλων των ειδών.
Ξεκίνησα με Green spot και κατέληξα και σε BBA.
Υπήρχαν όλες οι άλγες μαζί

Το ενυδρείο ήρθε και έγινε χειρότερο από χοιροτροφείο, μην πω τίποτα άλλο.
Μπορεί να λειτούργησε το σύστημα και τα ψάρια να έδειχναν ok αλλά το αισθητικό μέρος ήταν αποκαρδιωτικό τουλάχιστον.

Η λύση ήταν να το στήσω από την αρχή, να αλλάξω χαλίκι, να πετάξω φυτά, να επαναφέρω το φίλτρο και να αρχίσω τις αλλαγές νερού (Η σημείωση που λέγαμε παραπάνω)

Τελικά είδα, ότι ήταν ιδέα μου το ότι βάδισα σε ωραία δρόμο, με την επαναφορά στην κλασσικές ρουτίνες συντήρησης το ενυδρείο έλαμψε πραγματικά.
Είναι εφικτό δεν λέω, ίσως αν το φρόντιζα λίγο παραπάνω, αλλά ενυδρείο πετάω μέσα τα ψάρια και το ξεχνάω δεν γίνεται.
Το ενυδρείο είναι ένα πλήρες σύστημα που βρίσκει την ισορροπία του, ανάμεσα στον φωτισμό, την λίπανση, το φρέσκο νεράκι, την ενασχόληση μας με αυτό και την αγάπη που θα του δείξουμε.

ΥΓ 1. Ακόμα με βασανίζει λίγη bba, αλλά που θα πάει θα την σουτάρω και αυτή.
ΥΓ 2. Δεν είναι τυχαία η υπογραφή μου (Όχι αυτή με το γαϊδούρι ρεεεεεε, η άλλη με το Eυχέλαιο)
ΥΓ 3. Άμα ξαναγράψω τέτοιο σεντόνι θα κάτσω να !#@$&* τον panos1972, για χάρη σου το έκανε κόπρε.
ΥΓ 4. Αν έχετε κάποια απορία ή κάτι να συζητήσουμε........χέστηκα, σας έχω γραμμένους εντελώς λέμε, 3 ώρες μου πήρε να το γράψω.
ΥΓ 5. Πάω να τελειώσω το Call of Duty Modern Warfare 2
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-09, 13:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι επιρροες του "χοντρου"....τς τς τς!
ευχαριστουμε που μοιραστηκες την εμπειρια σου. εισαι ο χαλβας και εισαι καλα.
τα stedon ποτε να σου τα στειλω??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-09, 13:50
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Είναι πιό καλά από τα Tavor ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-09, 13:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

συνεχισε την αγωγη που ηδη εχεις αν εισαι στα tavor....
οι ανωνυμοι ενυδρειανοι σε χαιρετουν!
(απο αυριο θα σε φωναζω diana)

καλη εμπειρια....να μαθαινουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-11-09, 14:06
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

και που ειναι το ωραιο σε ολο αυτο το τεμπελιασμα?

Το ενυδρειο δεν ειναι μονο το ''χαζι'' που προσφερει.αυτο το απαλαμβανουν οι τριτοι που το βλεπουν και οχι ο κατοχος του.
υποθετικα μιλωντας..
εχει καποιος ενυδρειο γιατι γουσταρει την ολη φαση με ολα της τα παρελκομενα(π.χ.ρουτινες,συντηρηση,παρακολουθηση,κ αθαρισμα εξοπλησμου,μετρησεις,προσθηκες,πατεντες...κ.α.),κα ι οχι επειδη θελει να ριχνει τροφη και να βλεπει τα ψαρια να τρωνε και να παγαινοερχονται για να χονεψουν!
που θελω να καταληξω....ασχετα με την τεμπελια και τον ελευθερο χρονο του καθενος...
ποια η γοητεια σε ενα παρατημενο βουρκο,που δουλευει (υπολειτουργει θα ελεγα χωρις ανθρωπινη παρεμβαση) τιγκα στο σκ@το και την αμμωνια???

εγω προσωπικα αν εχω χρονο μπορει να κανω και μερα παρα μερα μερικη αλλαγη νερου.γιαυτο εχω να χασω ψαρι απο γεωλιθικη εποχη αρχαριοσυνης και δεν τρεχω με τα τεστακια στα χερια.
μην σκεφτεστε πως να παρατατε σιγα σιγα τα ενυδρεια σας αλλα το αντιθετο!
Χαλβα τσαμπα εγραφες.Θα ξεκινησεις νεα μοδα και θα πεφτουν θεματα ''SOS χανω ψαρια''-''μα γιατι?εκανα οτι διαβασα''
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-11-09, 15:28
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Κώστα το διάβασες προσεκτικά ;
Που είδες την αμμωνία και τα "κόπρανα", το ενυδρείο μόνο βούρκος δεν ήταν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-11-09, 15:30
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ 3. Άμα ξαναγράψω τέτοιο σεντόνι θα κάτσω να !#@$&* τον panos1972, για χάρη σου το έκανε κόπρε.
ΥΓ 4. Αν έχετε κάποια απορία ή κάτι να συζητήσουμε........χέστηκα, σας έχω γραμμένους εντελώς λέμε, 3 ώρες μου πήρε να το γράψω.
ΥΓ 5. Πάω να τελειώσω το Call of Duty Modern Warfare 2
ΥΓ3. Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
Τωρα για το άλλο (να !#@$&* τον panos1972) ατύχησες! Προτιμώ τα ξανθά μαλλιά...
ΥΓ4. Κοίτα εάν εσύ έχεις δυσλεξία στα δάχτυλα ή πληκτολογείς με τα πόδια για να σου πάρει 3 ώρες, δε θα την πληρώσουμε εμείς....
ΥΓ5. Το ΑΝΝΟ 1404 το προτιμώ!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-11-09, 15:33
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πως και πως περίμενα να δω τι θα απαντήσεις χα,χα,χα (υπάρχουν και τα κομμωτήρια)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-11-09, 20:33
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο ήρθε και έγινε χειρότερο από χοιροτροφείο, μην πω τίποτα άλλο.
Μπορεί να λειτούργησε το σύστημα και τα ψάρια να έδειχναν ok αλλά το αισθητικό μέρος ήταν αποκαρδιωτικό τουλάχιστον.

Η λύση ήταν να το στήσω από την αρχή, να αλλάξω χαλίκι, να πετάξω φυτά, να επαναφέρω το φίλτρο και να αρχίσω τις αλλαγές νερού (Η σημείωση που λέγαμε παραπάνω)

Τελικά είδα, ότι ήταν ιδέα μου το ότι βάδισα σε ωραία δρόμο, με την επαναφορά στην κλασσικές ρουτίνες συντήρησης το ενυδρείο έλαμψε πραγματικά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα το διάβασες προσεκτικά ;
Που είδες την αμμωνία και τα "κόπρανα", το ενυδρείο μόνο βούρκος δεν ήταν.
το χοιροστασιο απο που προκυπτει?αφηνες τα ψοφια ψαρια μεσα?
ασχετα αν ελειπαν χρησιμα στοιχεια του καθαρου νερου αργα η γρηγορα ειδες που κατεληξες!
Ωραιο πειραμα παντως...οντως το ενυδρειο του τεμπελη!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-11-09, 22:27
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως και πως περίμενα να δω τι θα απαντήσεις χα,χα,χα (υπάρχουν και τα κομμωτήρια)

Θα τα βάψεις ξανθά; Γαριδούλα μου εσύ!!!!!

{Μετά από αυτά που πληκτρολόγησα πάω να πλύνω τα δάχτυλά μου με Μπενταντίν, Στερίλιουμ, Οινόπνευμα και Ακουαφόρτε (μήπως και αφρίσουν) και μετά σε διάλυμα χλωρίνης και υπερμαγγανικού κάλιου}
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-11-09, 22:40
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ήθελες να δεις και ανθισμένες ανούμπιες...παλιοχαλβαδόλουγκρα

πάντως εμένα το ενυδρείο μια χαρά μου ακούγεται με τις άλγες του, με τη μπίχλα του, κακουλάκια να αιωρούνται σούπερ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-11-09, 22:47
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
ήθελες να δεις και ανθισμένες ανούμπιες...παλιοχαλβαδόλουγκρα

πάντως εμένα το ενυδρείο μια χαρά μου ακούγεται με τις άλγες του, με τη μπίχλα του, κακουλάκια να αιωρούνται σούπερ
Βιοτοπικό Θερμαϊκού κόλπου!!!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-11-09, 23:08
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Προσωπικά...

... βρίσκω το εγχείρημα πολύ ενδιαφέρον! Ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων σημαίνει λιγότερος εξοπλισμός, μικρότερη ανθρώπινη παρέμβαση και συνεπώς, κατά τη γνώμη μου, καλύτερη προσομοίωση ενός φυσικού συστήματος. Επίσης ένα τέτοιο σύστημα μπορεί να μην είναι αισθητικά άρτιο αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα και υποδεέστερες συνθήκες διαβίωσης για τα ψάρια και τους υπόλοιπους οργανισμούς.
Δε νομίζω όμως ότι πρόκειται για το ενυδρείο του "τεμπέλη". Μπορεί να απαιτεί λιγότερη δουλειά σε εργασίες και ρουτίνες "καλωπισμού" αλλά σίγουρα απαιτεί μεγάλη προσοχή, συνεχή παρατήρηση, μετρήσεις και φυσικά εμπειρία για να στηθεί και να λειτουργήσει σωστά για μεγάλο χρονικό διάστημα. Νομίζω ότι αυτό το τελευταίο σχετικά με την εμπειρία που απαιτείται, κάνετε πολύ καλά οι εμπειρότεροι που το αναφέρετε επιτακτικά κάθε φορά που ανακύπτει τέτοιο θέμα, ώστε να μη θεωρήσει ο καθένας που βαριέται τις αλλαγές νερού και τη φροντίδα του ενυδρείου του ότι οι τακτικές ρουτίνες είναι μια υπερβολή που μπορεί με ελαφριά την καρδιά να αμελήσει...
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-09, 21:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Άλλο ένα thread που χαίρεσαι να το διαβάζεις.. Μπράβο ρε Χαλβαδούκιε, συνάδελφε σεντονογράφε!

Υ.Γ. Με είχε απασχολήσει κι εμένα το όλο θέμα παλιότερα.. Είναι πράγματι εντυπωσιακό το πώς κάθε στοιχείο πραγματοποιεί τον κύκλο του μέσα στο ενυδρείο.. Δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου, είναι και η απονιτροποίηση, είναι και ο κύκλος του άνθρακα, του οξυγόνου, του φωσφόρου και πάει λέγοντας.. Κάπου είχα ένα πολύ ωραίο άρθρο που τα περιέγραφε όλα αυτά, και τα εφάρμοζε και σε ένα ενυδρείο, αντίστοιχο με του Χαλβά, αλλά δύσκολο να το βρω αυτή τη στιγμή.. Επιφυλάσσομαι.. Πάντως, όχι σε ένα άρθρο, αλλά σε ένα ολόκληρο βιβλίο, όλα αυτά περιγράφονται αναλυτικότατα στο Ecology of a planted aquarium της Diana Walstad..

Και είναι όντως εντυπωσιακό το ότι μπορεί να διατηρηθεί ένα τέτοιο σύστημα για πολύ μεγάλο διάστημα σε ισορροπία.. Δυστυχώς όμως, είναι πολλά πράγματα που δε μπορούμε ούτε να τα δούμε, ούτε να τα μετρήσουμε.. ΟΚ, μπορούμε να μετράμε τη σταθερότητα του pΗ (που αποτελεί σημαντικότατο παράγοντα της όλης ισορροπίας), μπορούμε να μετράμε τα νιτρικά, κ.τ.λ.. Αλλά δε φαίνονται πουθενά τα ιχνοστοιχεία, που παίζουν κι αυτά σημαντικό ρόλο τόσο για τα φυτά όσο και για τα ψάρια..

Πάντως, αυτό που τελικά μου μένει εμένα είναι ότι το ενυδρείο δεν είναι μόνο για να το παρατηρείς, ούτε για να έχεις κάτι να ασχολείσαι.. Είναι μια ζωντανή εγκυκλοπαίδεια για το πώς λειτουργεί η φύση, και όχι μόνο για το πώς τρέφονται / μεγαλώνουν και αναπαράγονται τα ψάρια και τα φυτά, αλλά και για ένα κάρο βακτηριδιακών διαδικασιών που πραγματοποιούνται αφανώς, και φέρνουν τελικά το μικρό μας οικοσύστημα σε μία ισορροπία..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-11-09, 23:27
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

ενα ενυδρειο διατηρειτε μονο του μονο αν..........μπαγλαρωσουν τον ιδιοκτητη!!!
δειτε το δραμα ενος δολιου πλακοστομου που κρατησε 7 ολοκληρους μηνες...

http://www.aquaticcommunity.com/news/lib/472

ετσι να το δεχτω!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-11-09, 00:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-11-09, 00:46
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Πάντως, αυτό που τελικά μου μένει εμένα είναι ότι το ενυδρείο δεν είναι μόνο για να το παρατηρείς, ούτε για να έχεις κάτι να ασχολείσαι.. Είναι μια ζωντανή εγκυκλοπαίδεια για το πώς λειτουργεί η φύση, και όχι μόνο για το πώς τρέφονται / μεγαλώνουν και αναπαράγονται τα ψάρια και τα φυτά, αλλά και για ένα κάρο βακτηριδιακών διαδικασιών που πραγματοποιούνται αφανώς, και φέρνουν τελικά το μικρό μας οικοσύστημα σε μία ισορροπία..
Εδώ τα είπες όλα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
CO2 & αλλαγές νερού chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 30-08-07 10:34
Αλλαγές Νερού. caverman Γλυκό νερό - Γενικά 9 07-06-06 00:54
Αλλαγές νερού Liolios Αρχάριοι γλυκού νερού 3 28-12-05 23:42
Αλλαγές νερού Cristos Γλυκό νερό - Γενικά 0 15-12-04 13:03
Αλλαγές νερού. manosdr Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 11 26-06-04 12:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09602 seconds with 13 queries