Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-09-12, 00:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εμενα με καλυψες πληρως! αφου "σκεφτεσαι",ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις το σωστο ζωο και θα τα παει καλα και το παιδι κυριως,αλλα και το σκυλι
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-09-12, 09:53
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ και τους δυό για την δημιουργική αντιπαράθεση, σε κάποια σημεία συμφωνώ και με τους δυό, όμως: Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουμε τέτοια ποσά που αντιστοιχούν σε 2 μήνες επιβίωσης μας για ν αποκτήσουμε ζώο από εκτροφέα. (Ακριβώς επειδή το παιδί μας, πάνω απ το σκυλί μας Μετά από το μεγάλωμα 2 παιδιών, μιας ντουζίνας γατιών, 1 κουνελου και 2 σκυλιών στο παρελθόν*, πιστευω πλέον πως ο καλός και δοτικός χαρακτήρας (σε ζώα και ανθρώπους) "πλάθεται" με πολύ σεβασμό και πολύ αγάπη, ανεξαρτήτως των ειδών. Αυτό όμως που σίγουρα θα φροντίσω, ειναι να βρω κουτάβι που μέχρι να το φέρω κοντά μας θα εχει ζήσει με τη μαμά του, θα εχει θηλάσει και δεν θα χει πεταχτεί στο δρόμο και στην ταλαιπωρία (γιατί τότε σίγουρα θα ναι και φοβικό και θα δυσκολευτούμε όλοι αρκετά και το αποτέλεσμα θα ναι αμφίβολο)
Το παιδί χρειάζεται ένα ζώο-"φιλαράκι", όχι κάποιο ζώο να τον προσέχει ή να τον βοηθήσει θεραπευτικά. Στόχος μας είναι να μυηθεί στην "δέσμευση" απέναντι σε κάποιον που αγαπά και να "ξεθαρρέψει". Συμφωνώ πως ένα εξειδικευμένο/εκπαιδευμένο ενήλικο σκυλί ίσως και να είχε να δώσει περισσότερα στο παιδί, αλλά αυτό που περισσότερο χρειάζεται και πιστεύω θα το βρει μ ένα κουτάβι, είναι καλή παρέα στο παιχνίδι, στη διασκέδαση και στα χάδια Με απλά λόγια κάτι/κάποιον -κοντινό σε ηλικία- που να μπορεί να χαλαρώσει, μετά απο παιδικούς, λογοθεραπείες κλπ εκπαιδευτικές ασχολίες. Τέλος, το παιδί θα χει την ευκαιρία να βιώσει πως δεν ειναι το μοναδικό "μικρό & ευάλωτο" μέλος της παρέας, αλλά χρειάζεται κι εκείνος να ναι προσεκτικός και υπεύθυνος απέναντι στο μικρό αυτό πλασματάκι. Είμαι αισιόδοξη γιατί απο πολύ νωρίς το παιδί αντιδρά πολύ καλά και τρυφερά με τα ζώα φίλων που εχει ερθει σ επαφή κι είναι τουλάχιστον πια χρόνος που έπαψε να "βασανίζει" τις γάτες μας
--------------------------
*συν -κατα καιρούς- καναρινώνα, ένα κινέζικο αηδόνι, 2 κοτοπουλάκια , 2 παπαγάλους και 15 χρόνια με γατοοικογένεια σιαμέζων Α! και μια ημίαιμη περσική που δυστυχώς μου κλέψανε...(χώρια τα ψ'αρια )
Κάτι ακόμα που δεν ανέφερα είναι οι τουλάχιστον 2 σοβαροί εκπαιδευτές σκύλων στους οποίους έχω πρόσβαση για συμβουλές στα ...δύσκολα. Πάντως απ όλα αυτά τα ζώα που ζήσαμε μαζί ως τώρα, δεν θυμάμαι ούτε ένα με κακό/δύστροπο ή έστω "περίεργο" χαρακτήρα, ούτε ιδιαίτερες ζημιές. "¨ολα αυτά με κάνουν "ενθουσιασμένη" στην ιδέα μιας μακρόχρονης και πετυχημένης συγκατοίκησης ξανά με ζώο
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-09-12, 22:12
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων
. Αυτό όμως που σίγουρα θα φροντίσω, ειναι να βρω κουτάβι που μέχρι να το φέρω κοντά μας θα εχει ζήσει με τη μαμά του, θα εχει θηλάσει και δεν θα χει πεταχτεί στο δρόμο και στην ταλαιπωρία
ευχομαι να πανε ολα καλα,αυτο ομως που περιγραφεις,θα το βρεις μονο απο γεννες ιδιωτων που θελησαν η σκυλα τους να νιωσει την μητροτητα,που επρεπε να εχει γεννησει μια φορα,που δεν ξερουν πως εγινε,που ... κλπ κλπ κλπ κλασσικα εικονογραφημενα
αρα δεν αναφερεσαι σε αδεσποτο,εκτος κι αν καποιος πηρε την αδεσποτη μαμα μαζι με τα κουταβια της στο σπτι του,μεχρι να βρεθουν ιδιοκτητες.
μακαρι να εισαι τυχερη
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-09-12, 23:11
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Σε αδέσποτο αναφέρομαι, που φιλοξενείται προσωρινά και μάλλον στάθηκα τυχερή Λοιπόν ο κούκλος στη φωτό είναι 40 ημερών, βρίσκεται στο Ηράκλειο Κρήτης και μόλις βρεθεί εθελοντής να τον ταξιδέψει, θα μας τον φερει Πειραιά απ όπου και θα τον παραλάβουμε Πρόκειται για γόνο μικρής σκυλίτσας (5 κιλά η μαμά) που ο ιδιοκτήτης της και ενώ ειχε υποσχεθεί σε φιλοζωϊκή πως θα τη στειρώσει, δεν το έκανε, αλλά προσπάθησε (ξανά) να ξεφορτωθεί τα κουτάβια και τον έπιασαν στα πράσα τα παιδιά της φιλοζωϊκής, οπότε προκειμένου να του βρούν σπίτια για τα κουτάβια, συμφώνησε να κρατήσει τη σκυλίτσα με τα μωρά της στο χώρο του μεχρι να βρεθούν ανάδοχοι. Όλο αυτό το σκηνικό ειναι ιδανικό για μας, γιατί το μικρούλι θα ρθει απ τη μαμά του σε μας, χωρίς να περάσει ιδιαίτερες φρίκες (οκ, ο αποχωρισμός δεν ειναι μικρό πράγμα, αλλά τουλάχιστον θα χει συνεχώς καλή ανθρ'ωπινη παρουσία μεχρι να φτάσει)


Τωρα μένει να κάνουμε τα χαρτιά και να βρεθεί ο εθελοντής συνταξιδιώτης (ευτυχώς υπάρχουν 2-3 πρόθυμοι, να ναι καλά
Ευχηθείτε μας καλή τύχη
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-09-12, 23:28
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

διατηρω επιφυλαξεις για την ιστορια,και για αυτα που σου ειπανε και για το πως θα ειναι οι συνθηκες μεχρι να ερθει σε σας,διοτι αλλη δουλεια με το κουταβι κανει η μανα του και αλλη ο ιδιοκτητης,αυτος που εχει και τα δυο σκυλακια εννοω..εξισου σημαντικες και οι δυο!
να υποθεσω πως δεν θα στο στειλουν ακομη ,ετσι?ειναι πολυ μικρο σε ηλικια.
βεβαια ποιος ξερει εαν οντως μενει με την μαμα του κι αν οντως ολα τα υπολοιπα στην διαβιωση απο πλευρας κοινωνικοποιησης εχουν γινει σωστα..
διοτι αυτος που εχει τη μανα,δεν ειναι καθολου υπευθυνος.
αν ολα ηταν σωστα,θα ελεγα να μεινει απαραιτητα 2-3 εβδομαδες ακομη..εαν οχι,καλυτερα και να φυγει.
ελπιζω η μαμα του να μην ειναι φοβικη,διοτι το μεταδιδει στα κουταβια της...
για τον πατερα,δεν ξερουν να σου πουν?(θα μου πεις,σαμπως ξερει αυτος που την εχει?)
καλη τυχη και να πανε ολα οσο γινεται καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-09-12, 00:32
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Δεν έχεις κι άδικο. Την ιστορία βέβαια την επιβεβαιώνουν φωτό της μαμάς και των υπόλοιπων κουταβιών. Ο ιδιοκτήτης της κάθε άλλο παρά υπέυθυνος είναι, αφού ειναι η δεύτερη φορά που αφήνει ανεξέλενκτο το ζώο να ζευγαρώσει και μετά προσπαθεί να ξεφορτωθεί τα κουτάβια, οπότε αυτόν δε θα τον εμπιστευόμουν σε τίποτε. Εμπιστευομαι όμως την κοπελιά που εχει αναλ'αβει τις υιοθεσίες τους, γιατί απ τις δυσκολίες που μου έβαλε κι απ την ανάκριση που με πέρασε, φαίνεται πως ενδιαφέρεται πραγματικά να εξασφαλίσει ένα σωστό περιβάλλον για τα κουταβια κι όχι να τα ξεφορτωθούν. Στο μεταξύ το συγκεκριμένο κουταβάκι εχει κάψει καρδιές και στο Ηράκλειο, κι αυτό ειναι το μόνο που μπορεί να μας στραβώσει μέχρι να υπογράψουμε την υιοθεσία, γιατι δεν μας ξέρει η κοπέλα και φοβάται για το που θα πέσει το σκυλάκι (προφανώς θα προτιμούσε να τον δώσουν δηλαδή εκεί, σε κάποιον δικό τους ωστε να το παρακαλουθούν- τη νιωθω που "ζορίζεται" να εμπιστευτεί, αλλά κι εγώ στη θέση της το ίδιο θα κανα). Είναι 40 ημερών και θηλάζουν, τη μαμά την ειδα σε φωτό, δείχνει κάπως σαν ημίαιμο πεκινουά με τσιουαουα, αλλά για τον πατέρα δεν έχουμε ιδέα. Λέμε, αν όλα πάνε καλά, να ταξιδέψει σε καμιά 15ρια μέρες (με συμπληρωμένες τις 50 δηλαδή).

Κι εμείς αυτό ευχόμαστε, σ ευχαριστώ

----------------
εαν εχεις facebook μπορείς να δεις μαμά και μωρά εδώ https://www.facebook.com/media/set/?...7210515&type=3
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-09-12, 01:03
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

αν γινει κατι και στραβωσει,κοιταξε και την ελληνικη φυλη κοκονι εαν θελεις
και αν σου αρεσει σαν μορφολογια και σαν χαρακτηρας,μου λες.
http://www.youtube.com/watch?v=jHCAWaCySCw

μην σκεφτεσαι τα χρηματα προς το παρον.
(και για να μην παρεξηγηθω,εγω καμια σχεση με την φυλη,ποιμενικα καυκασια εχω)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-09-12, 01:20
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εξαιρετικη φυλη τα κοκονια και απιθανο ζωο συντροφιας...Αλλα δεν το βουλωνει ρε παιδι μου!

Μπορει να γαυγιζει ακομα για τις μυγες που πετουν...

Θα ηθελα να σου προτεινω ενα Boston terrier,ειναι ολα οσα ζητας για το παιδι και για το μεγεθος και για ολα αλλα η τιμη του ειναι εξωφρενικη.

υ.γ. εγω ακομα να πω στην γυναικα μου ποσο το αγορασα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-09-12, 01:48
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

πολύ όμορφα σκυλιά, εχω δει πολλά, αλλά νόμιζα πως ειναι ημίαιμα πομεράνιαν ή μίξη με άλλες ξενες ράτσες. Δεν ειχα ιδέα πως αποτελούσαν φυλή απο μόνα τους! Η μαμά του ζουζούνου που περιμένουμε πάντως φέρνει πολύ περισσότερο σε κοκόνι, τωρα που τα ειδα, παρά στη διασταυρωση που έγραψα παραπάνω Κι είναι και Ηρακλείωτισα (απ τις βασικές περιοχές καταγωγής κοκονίων, απ όσα διάβασα σε σχετικά φόρουμ για τη διασωση του είδους αυτού. Οκ, να δούμε πρώτα τι θα γίνει με τον φιλαράκο που βρήκαμε, εύχομαι να μας ερθει πάντως
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Synodontis μικρού μεγέθους mikrosaquaristas ¶λλα ψάρια ποταμών Αφρικής 4 02-07-11 16:31
community tank με μεγάλους κατοίκους chriskousis Γλυκό νερό - Γενικά 6 12-09-05 10:24
Διαφορά μεγέθους - ramirezia ababapanos ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 24-05-05 14:26
αναπαραγωγή με μεγάλη διαφορά μεγέθους? Mariel Αναπαραγωγή 6 08-01-05 01:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05342 seconds with 13 queries