Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-12, 10:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡ

Καλημέρα
Υπάρχει κανείς που να έχει λαμπραντόρ...να τον ρωτήσω μερικά πράγματα???
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-12, 10:56
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

εγω δεν εχω αλλα για ρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-12, 10:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Λοιπόν το ερώτημα είναι γενικό. Η γυναίκα μου, μου πρότεινε να πάρουμε σκύλο και συγκεκριμένα λαμπραντορ.

Οπου κι αν έχω κοιτάξει (site κλπ), τα συγκεκριμενα σκυλιά...τα παρουσιάζουν ως "τελεια"
Και ηθελα να ακουσω τη γνωμη καποιου/ων, τι πραγματικα ισχυει
Απο θεμα χαρακτηρα, συμπεριφορας, αναγκων...κλπ

Καλά τα site, αλλά καμιά φορά η πράξη από την θεωρία διαφέρει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-12, 11:16
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

ενας φιλος μου εχει παρει λαμπραντορ με τελεια ΄΄αιματα΄΄απο πολυ γνωστο εκτροφειο στην αττικη και του εχει βγει ατιθασο...και του εχει κανει και εκπαιδευση...ολα ειναι σχετικα και θεμα ιδιοκτητη το πως θα γινει ο σκυλος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-12, 11:23
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το ερώτημα είναι γενικό. Η γυναίκα μου, μου πρότεινε να πάρουμε σκύλο και συγκεκριμένα λαμπραντορ.

Οπου κι αν έχω κοιτάξει (site κλπ), τα συγκεκριμενα σκυλιά...τα παρουσιάζουν ως "τελεια"
Και ηθελα να ακουσω τη γνωμη καποιου/ων, τι πραγματικα ισχυει
Απο θεμα χαρακτηρα, συμπεριφορας, αναγκων...κλπ

Καλά τα site, αλλά καμιά φορά η πράξη από την θεωρία διαφέρει
"τέλειο" μπορεί να είναι οποιοδήποτε σκυλί του οποίου ο χαρακτήρας και οι ιδιαιτερότητές του ανταποκρίνονται στη δική μας ανάγκη και ικανότητα να έχουμε ένα σκύλο.

θα έλεγα ότι αυτά που γράφονται στα διάφορα site ισχύουν οπότε το μόνο που έχεις εσύ να κάνεις είναι να δεις αν εσύ μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του συγκεκριμένου σκύλου. αν δεν μπορείς τότε είναι σίγουρο ότι δεν θα σου φανεί και τόσο τέλειο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-12, 11:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
"τέλειο" μπορεί να είναι οποιοδήποτε σκυλί του οποίου ο χαρακτήρας και οι ιδιαιτερότητές του ανταποκρίνονται στη δική μας ανάγκη και ικανότητα να έχουμε ένα σκύλο.

θα έλεγα ότι αυτά που γράφονται στα διάφορα site ισχύουν οπότε το μόνο που έχεις εσύ να κάνεις είναι να δεις αν εσύ μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του συγκεκριμένου σκύλου. αν δεν μπορείς τότε είναι σίγουρο ότι δεν θα σου φανεί και τόσο τέλειο
Είναι ακριβώς όπως το έθεσες και συμφωνω απολυτα
Ισως εγω να μην το διατυπωσα σωστα
Εννοω τελειο, σε σχεση με τις δικες μας (ως οικογενεια) δυνατότητες και αναγκες
Χρειάζεται κηπο - Εχω
Τα παει καλά με τα παιδια - Εχω
Χρειαζεται καθημερινη ασκηση - Μπορω να την παρεχω
Είναι ήρεμο σκυλί - Ετσι περιγράφεται γενικα...
Ειναι καλός φύλακας - Έτσι περιγράφεται γενικα...

Το θεμα μου ομως ειναι να μαθω, αν αυτα ισχυουν στην πραξη.
Ή αν υπάρχουν κάποια πραγματα, που δεν μπορουν να μπουνε σε καλουπι ή που δεν περιγράφονται στα site
Κι αυτο μονο καποιος που εχει λαμπραντορ μπορει να το πει (και παλι σ οτι αφορα το συγκεκριμενο σκυλο...και τον συγκεκριμενο ιδιοκτητη...)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-12, 11:38
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ακριβώς όπως το έθεσες και συμφωνω απολυτα
Ισως εγω να μην το διατυπωσα σωστα
Εννοω τελειο, σε σχεση με τις δικες μας (ως οικογενεια) δυνατότητες και αναγκες
Χρειάζεται κηπο - Εχω
Τα παει καλά με τα παιδια - Εχω
Χρειαζεται καθημερινη ασκηση - Μπορω να την παρεχω
Είναι ήρεμο σκυλί - Ετσι περιγράφεται γενικα...
Ειναι καλός φύλακας - Έτσι περιγράφεται γενικα...

Το θεμα μου ομως ειναι να μαθω, αν αυτα ισχυουν στην πραξη.
Ή αν υπάρχουν κάποια πραγματα, που δεν μπορουν να μπουνε σε καλουπι ή που δεν περιγράφονται στα site
Κι αυτο μονο καποιος που εχει λαμπραντορ μπορει να το πει (και παλι σ οτι αφορα το συγκεκριμενο σκυλο...και τον συγκεκριμενο ιδιοκτητη...)
σε αυτά που ανέφερες υπάρχει κάτι ακόμα το οποίο κάποιοι το τονίζουν έντονα και κάποιοι άλλοι λιγότερο.
"δεν πρέπει να μένει πολλές ώρες μόνο του"

στον κήπο θα βγαίνετε μαζί για παιχνίδι ή θα είναι η μόνιμη κατοικία του?

όσο για το θέμα φύλαξης, αν επενδύσεις σε εκπαίδευση κάτι μπορεί να γίνει. διαφορετικά μην περιμένεις και πολλά πράγματα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-12, 11:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτά που ανέφερες υπάρχει κάτι ακόμα το οποίο κάποιοι το τονίζουν έντονα και κάποιοι άλλοι λιγότερο.
"δεν πρέπει να μένει πολλές ώρες μόνο του" Η αλήθεια είναι πως το έχω διαβάσει για άλλες ράτσες, αλλά όχι για τη συγκεκριμένη

στον κήπο θα βγαίνετε μαζί για παιχνίδι ή θα είναι η μόνιμη κατοικία του? Παιχνίδι εντός και εκτός κήπου. Κατοικία στο πίσω μέρος του κήπου. Προστατευμενο σημείο από πολλές απόψεις

όσο για το θέμα φύλαξης, αν επενδύσεις σε εκπαίδευση κάτι μπορεί να γίνει. διαφορετικά μην περιμένεις και πολλά πράγματα Σύμφωνω. Το ένστικτο μπορεί να υπάρχει, αλλά θα πρέπει να καλιεργηθεί
Προκαταβολικά να πω, πως το θέμα το ανοιξα...γνωρίζοντας πως υπάρχουν άλλα φορουμ, με βασικό θέμα τα σκυλιά...απλά σκέφτηκα πως μια που λέμε διάφορα...να βάλω κι αυτό το ερώτημα

Δημήτρη να υποθέσω ότι ξέρεις από σκυλιά?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-12, 12:05
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Το ένστικτο φύλαξης στα περισότερα labrador απλά δεν υπάρχει...μπορεί να γαβγίσει όταν ο 'κλεφτης' είναι στην άλλη μεριά της πόρτας και να τον ξεσκίσει....στο γλύψιμο μόλις μπει μέσα

Ειδικά όσο είναι κουτάβι, δεν είναι καλό να το αφήνεις μόνο του πολλές ώρες...σιγά σιγά μπορεί να το μάθει όσο μεγαλώνει αλλά γενικά είναι σκυλιά που θέλουν παρέα.

Είμαι της άποψης ότι ο σκύλος πρέπει να ζει μέσα στο σπίτι και όχι σε 'σπιτάκι στην αυλή' - τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα και έχουν ανάγκη να βρίσκονται μαζί με την 'αγέλη' τους.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-07-12, 12:14
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε μου το λαμπ γενικα ειναι ενας σκυλος συντροφιας και καμια φορα εργασιας αυτο σημαινει οτι δεν μπορει αφαινως να ειναι κλησμενος καπου και αφετερου σαν σκυλος συντοφιας τα παει καλα με ολους μιας και δυσκολα θα βρεις σκυλο αυτης της κατηγοριας με πολυ κυριαρχηκο χαρακτηρα ωστε να εχεις προβλημα.γενικα σε οτι επαφες ειχα με λαμπ ηταν ολες θετικες.η δικη μου συμβουλη ειναι να σκεφτεις δυο φορες προτου επιλεξεις σκυλο,και εξηγουμε,ενα μεγαλο σκλυλι εχει μεγαλες απαιτησεις σε τροφη καλης ποιοτητας,τουλαχιστων 1 1/2 ωρα ασκησει την ημερα και δικο του χωρο.θα πρεπει λοιπον να φροντησεις τα επομενα δεκα με δωδεκα χρονια που ζει η ρατσα αυτα τα πραματα να τα καλυψεις.θα πρεπει να ξερεις οτι παντα θα χεις χρονο για την βολτα του για να κανει την αναγκη του ακομα και εαν εισαι κουρασμενος εαν εχεις δουλει η εαν βρεχει το ιδιο ισχυει και για την τροφη του ανεξαρτητος οικονομικης καταστασης πρεπει να του παρεχει μια τροφη καλης ποιοτητας και φυσηκα δεν εννοω φρισκεις.αυτα ζηταει ο σκυλος σου φιλε μου για να ειναι υγιεις να μην σου κανει ζημιες και να τον χαιρεσε και εσυ και αυτος εσενα.

υγ.ετοιμασου τον χειμωνα για τριχες στα χαλια.
υγ2.συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ένστικτο φύλαξης στα περισότερα labrador απλά δεν υπάρχει...μπορεί να γαβγίσει όταν ο 'κλεφτης' είναι στην άλλη μεριά της πόρτας και να τον ξεσκίσει....στο γλύψιμο μόλις μπει μέσα

Ειδικά όσο είναι κουτάβι, δεν είναι καλό να το αφήνεις μόνο του πολλές ώρες...σιγά σιγά μπορεί να το μάθει όσο μεγαλώνει αλλά γενικά είναι σκυλιά που θέλουν παρέα.

Είμαι της άποψης ότι ο σκύλος πρέπει να ζει μέσα στο σπίτι και όχι σε 'σπιτάκι στην αυλή' - τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα και έχουν ανάγκη να βρίσκονται μαζί με την 'αγέλη' τους.
φιλε μου ολοι οι σκυλοι μπορουν να ναι και φυλακες και φιλοι.απλα αλλοι το χουν μεσα τους και το βγαζουν ποιο ευκολα απο αλους.ελα να πιουμε καφε σε ενα φιλο με δυο τσιουαουα και εαν μπεις μεσα οτι θες και με στοιχημα να κανεις οτι θες..... τα λαμπ που εχουν οι τυφλοι ναμιζεις οτι δεν κανουν και προστασια ατομου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 13-07-12 στις 12:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-07-12, 12:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου το λαμπ γενικα ειναι ενας σκυλος συντροφιας και καμια φορα εργασιας αυτο σημαινει οτι δεν μπορει αφαινως να ειναι κλησμενος καπου και αφετερου σαν σκυλος συντοφιας τα παει καλα με ολους μιας και δυσκολα θα βρεις σκυλο αυτης της κατηγοριας με πολυ κυριαρχηκο χαρακτηρα ωστε να εχεις προβλημα.γενικα σε οτι επαφες ειχα με λαμπ ηταν ολες θετικες.η δικη μου συμβουλη ειναι να σκεφτεις δυο φορες προτου επιλεξεις σκυλο,και εξηγουμε,ενα μεγαλο σκλυλι εχει μεγαλες απαιτησεις σε τροφη καλης ποιοτητας,τουλαχιστων 1 1/2 ωρα ασκησει την ημερα και δικο του χωρο.θα πρεπει λοιπον να φροντησεις τα επομενα δεκα με δωδεκα χρονια που ζει η ρατσα αυτα τα πραματα να τα καλυψεις.θα πρεπει να ξερεις οτι παντα θα χεις χρονο για την βολτα του για να κανει την αναγκη του ακομα και εαν εισαι κουρασμενος εαν εχεις δουλει η εαν βρεχει το ιδιο ισχυει και για την τροφη του ανεξαρτητος οικονομικης καταστασης πρεπει να του παρεχει μια τροφη καλης ποιοτητας και φυσηκα δεν εννοω φρισκεις.αυτα ζηταει ο σκυλος σου φιλε μου για να ειναι υγιεις να μην σου κανει ζημιες και να τον χαιρεσε και εσυ και αυτος εσενα.

υγ.ετοιμασου τον χειμωνα για τριχες στα χαλια.
υγ2.συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
Καθόλου μεγάλο το ποστ...και ευχαριστω και εσένα κι όλους όσους απάντησαν μέχρι τώρα
Η αλήθεια είναι πως η αγορά ενός τέτοιοι κατοικίδιου, αποτελεί δεσμευση. Και μάλιστα μακράς διαρκείας
Και πως ευτυχως όλα όσα αναφέρεις τα εχω σκεφτει...

Δεν θελω να κανω ενα μεγάλο λάθος, να αποκτησω σκυλο, χωρις να ειμαι ετοιμος...αλλά επίσης δεν θέλω να κανω ένα επιπλέον λάθος, να αποκτησω ράτσα που δεν μας ταιριζει ως οικογενεια και ως χωρο διαμονης
Γι αυτό και ρωταω συγκεκριμενα για τα λαμπραντορ...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-07-12, 12:23
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ο πρωτος σου σκυλος θα ναι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-07-12, 12:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
ο πρωτος σου σκυλος θα ναι?
Αν εξαιρέσεις την πεθερά μου...ναι!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-07-12, 12:29
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου ολοι οι σκυλοι μπορουν να ναι και φυλακες και φιλοι.απλα αλλοι το χουν μεσα τους και το βγαζουν ποιο ευκολα απο αλους.ελα να πιουμε καφε σε ενα φιλο με δυο τσιουαουα και εαν μπεις μεσα οτι θες και με στοιχημα να κανεις οτι θες..... τα λαμπ που εχουν οι τυφλοι ναμιζεις οτι δεν κανουν και προστασια ατομου?
Ξέρεις πόσο καιρό παίρνει η εκπαίδευση ενός σκύλου οδηγού και τι ποσοστό σκυλιών τα καταφέρνουν;

Δεν ενούσα οτι τα labrador(ή οποιαδήποτε άλλη ράτσα) δε μπορούν να εκπαιδευτούν για φύλαξη, απλά οτι δεν έχουν ανεπτυγμένο το _ένστικτο_ φύλαξης.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-07-12, 12:31
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Πριν καταλήξετε τι σκύλο θα παρετε,θα σας προτεινα να ρίξετε μια ματια
και στον βελγικό ποιμενικο Groenendael.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-07-12, 12:33
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εξαιρέσεις την πεθερά μου...ναι!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα φαντασωμαι η γυναικα σου δεν σε βλεπει τωρα ε?θα σου ελεγα να κοιταξεις και τα cavalier,boxer,colei,dalmatian.εκτος του πρωτου που υστερει σε φυλαξει απεναντοι στα αλλα και σε απαιτησεις ασκησεις ειναι ολα εξισου καλα με τα λαμπ συν οτι μποχερ και δαλματιας μαδανε λιγοτερο.το ιδιο εκπαιδευσιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-07-12, 12:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα φαντασωμαι η γυναικα σου δεν σε βλεπει τωρα ε?θα σου ελεγα να κοιταξεις και τα cavalier,boxer,colei,dalmatian.εκτος του πρωτου που υστερει σε φυλαξει απεναντοι στα αλλα και σε απαιτησεις ασκησεις ειναι ολα εξισου καλα με τα λαμπ συν οτι μποχερ και δαλματιας μαδανε λιγοτερο.το ιδιο εκπαιδευσιμα.
Φυσικά και δεν με βλέπει! Αλλιώς θα ήταν πρωην
Η αλήθεια είναι πως άρχισα να κοιταω κι άλλες ράτσες...και τα μποξερ ειναι καλή επιλογη
Αλλά τα λαμπντραντορ εχουν περισσοτερα θετικά, ως χαρακτηριστικά
Τα dalmatian δεν φτάνουν στο ύψος του αλόγου???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν καταλήξετε τι σκύλο θα παρετε,θα σας προτεινα να ρίξετε μια ματια
και στον βελγικό ποιμενικο Groenendael.
Νομίζω πως έχει μεγάλο τρίχωμα και γενικά μαδάει απίστευτα.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-07-12, 12:38
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πόσο καιρό παίρνει η εκπαίδευση ενός σκύλου οδηγού και τι ποσοστό σκυλιών τα καταφέρνουν;

Δεν ενούσα οτι τα labrador(ή οποιαδήποτε άλλη ράτσα) δε μπορούν να εκπαιδευτούν για φύλαξη, απλά οτι δεν έχουν ανεπτυγμένο το _ένστικτο_ φύλαξης.
ειπες φιλε μου οτι στα περρισοτερα λαμπ απλα δεν υπαρχει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν καταλήξετε τι σκύλο θα παρετε,θα σας προτεινα να ρίξετε μια ματια
και στον βελγικό ποιμενικο Groenendael.
πρωπικα δεν θα προτεινα πρωτο σκυλο αυτην την ρατσα μιας και εχουν αρκετες απιτησεις σε ασκησει αλλα και ισχυρο χαρακτηρα που θα ταλαιπορησει πιθανων αποιρους ιδιοκτητες.για υτο αλλωστε δεν προτεινα και τα ντομπερμαν που κανουν τα παντα και συμφερουν και το λεω υπευθηνα μετα απο δεκα χρονια συμβιωσεις μαζι τους και τα τρεια ταιλαιυταια χρονια και του γιου μου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-07-12, 12:40
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Γειά σας. Αν και έχω ζήσει το περισσότερο της ζωής μου με σκυλάκια, ποτέ δεν είχα labrador λόγω περιορισμένου χώρου.Με όποιον είχα μιλήσει που ζούσε με labrador έλεγε τα καλύτερα για τον χαρακτήρα τους.Είναι πανέξυπνα,υπάκουα και μαθαίνουν πολύ γρήγορα γι' αυτό και χρησιμοποιούνται για σκυλιά οδηγούς τυφλών.Με τα παιδιά τα πάει θαυμάσια και συστήνεται αυτή η ράτσα όταν υπάρχουν στην οικογένεια που θα το υιοθετήσει.Πιθανότατα όλα αυτά να τα έχεις διαβάσει γιατί είναι τα γενικά της ράτσας.Όπως σου είπαν και οι άλλοι συνχομπίστες θα πρέπει να του αφιερώσεις πολλές ώρες στην εκπαίδευσή του ιδίως τον πρώτο 1.5 χρόνο της ζωής του που διαμορφώνει τον χαρακτήρα του και να του επισημαίνεις πάντα ότι δεν σου αρέσει που κάνει.Πίστεψέ με είναι σαν μικρά παιδιά οπότε θα προστεθεί και ένα ακόμα στην οικογένειά σου.Για να το αγοράσεις προτείνω να το πάρεις από κάπου που θα δεις και τους γονείς του γιατί συνήθως παίρνουν και τον χαρακτήρα τους, όχι πάντα βέβαια.Αλλιώς πολλές ερωτήσεις για τον δικό του σαν κουτάβι τον οποίο ούτως ή άλλως θα αλλάξει εν μέρη.Νομίζω ότι τα βασικά τα λένε τα βιβλία και οι ιδιοκτήτες της ράτσας αλλά το κάθε σκυλάκι διαμορφώνει τον δικό του χαρακτήρα με την βοήθεια την δικιά μας (είτε καλός είτε κακός).Πάντως είναι πολύ καλή επιλογή και θα σας ανταμοίψει ψυχικά και εσάς σαν ενήλικους αλλά κυρίως τα παιδια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-07-12, 12:42
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και δεν με βλέπει! Αλλιώς θα ήταν πρωην
Η αλήθεια είναι πως άρχισα να κοιταω κι άλλες ράτσες...και τα μποξερ ειναι καλή επιλογη
Αλλά τα λαμπντραντορ εχουν περισσοτερα θετικά, ως χαρακτηριστικά
Τα dalmatian δεν φτάνουν στο ύψος του αλόγου???

Νομίζω πως έχει μεγάλο τρίχωμα και γενικά μαδάει απίστευτα.
οχι δεν υπαρχει τοσο ψηλη ρατσα τα δαλματιας ειναι το ιδιο μετο μποξερ στο υψος.μην πιστευεις τοσο οτι διαβαζεις στα διαφορα σαιτ μιας και παιρνουν απο ενα δυο σκιλια παραδειγμα.ο καθε σκυλος ειναι και ενας χαρακτηρας.και η καλητερη αποδειξη τι πορεια κατα πασα πιθανοτητα θαπαρει ο σκλυλος σου μπορεις να δεις μονο κρινοντας τους γονεις η ακομα καλητερα τους παπουδες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-07-12, 12:43
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

και μην ξεχνάς αν θέλεις να δώσεις λεφτά (καθαρόαιμο) ΜΟΝΟ από εκτροφείο.
(ρίξε και μια ματιά στα εκατοντάδες αδέσποτα κουτάβια που ψάχνουν σπίτι)
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-07-12, 12:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας. Αν και έχω ζήσει το περισσότερο της ζωής μου με σκυλάκια, ποτέ δεν είχα labrador λόγω περιορισμένου χώρου.Με όποιον είχα μιλήσει που ζούσε με labrador έλεγε τα καλύτερα για τον χαρακτήρα τους.Είναι πανέξυπνα,υπάκουα και μαθαίνουν πολύ γρήγορα γι' αυτό και χρησιμοποιούνται για σκυλιά οδηγούς τυφλών.Με τα παιδιά τα πάει θαυμάσια και συστήνεται αυτή η ράτσα όταν υπάρχουν στην οικογένεια που θα το υιοθετήσει.Πιθανότατα όλα αυτά να τα έχεις διαβάσει γιατί είναι τα γενικά της ράτσας.Όπως σου είπαν και οι άλλοι συνχομπίστες θα πρέπει να του αφιερώσεις πολλές ώρες στην εκπαίδευσή του ιδίως τον πρώτο 1.5 χρόνο της ζωής του που διαμορφώνει τον χαρακτήρα του και να του επισημαίνεις πάντα ότι δεν σου αρέσει που κάνει.Πίστεψέ με είναι σαν μικρά παιδιά οπότε θα προστεθεί και ένα ακόμα στην οικογένειά σου.Για να το αγοράσεις προτείνω να το πάρεις από κάπου που θα δεις και τους γονείς του γιατί συνήθως παίρνουν και τον χαρακτήρα τους, όχι πάντα βέβαια.Αλλιώς πολλές ερωτήσεις για τον δικό του σαν κουτάβι τον οποίο ούτως ή άλλως θα αλλάξει εν μέρη.Νομίζω ότι τα βασικά τα λένε τα βιβλία και οι ιδιοκτήτες της ράτσας αλλά το κάθε σκυλάκι διαμορφώνει τον δικό του χαρακτήρα με την βοήθεια την δικιά μας (είτε καλός είτε κακός).Πάντως είναι πολύ καλή επιλογή και θα σας ανταμοίψει ψυχικά και εσάς σαν ενήλικους αλλά κυρίως τα παιδια σου.

Με καλυψες σε πάρα πολλά. Κυρίως με ενδιαφέρει η αποψη οσων έχουν ή ειχαν λαμπραντορ ή εστω εχουν άποψη μεσω τρίτων
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-07-12, 12:45
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας. Αν και έχω ζήσει το περισσότερο της ζωής μου με σκυλάκια, ποτέ δεν είχα labrador λόγω περιορισμένου χώρου.Με όποιον είχα μιλήσει που ζούσε με labrador έλεγε τα καλύτερα για τον χαρακτήρα τους.Είναι πανέξυπνα,υπάκουα και μαθαίνουν πολύ γρήγορα γι' αυτό και χρησιμοποιούνται για σκυλιά οδηγούς τυφλών.Με τα παιδιά τα πάει θαυμάσια και συστήνεται αυτή η ράτσα όταν υπάρχουν στην οικογένεια που θα το υιοθετήσει.Πιθανότατα όλα αυτά να τα έχεις διαβάσει γιατί είναι τα γενικά της ράτσας.Όπως σου είπαν και οι άλλοι συνχομπίστες θα πρέπει να του αφιερώσεις πολλές ώρες στην εκπαίδευσή του ιδίως τον πρώτο 1.5 χρόνο της ζωής του που διαμορφώνει τον χαρακτήρα του και να του επισημαίνεις πάντα ότι δεν σου αρέσει που κάνει.Πίστεψέ με είναι σαν μικρά παιδιά οπότε θα προστεθεί και ένα ακόμα στην οικογένειά σου.Για να το αγοράσεις προτείνω να το πάρεις από κάπου που θα δεις και τους γονείς του γιατί συνήθως παίρνουν και τον χαρακτήρα τους, όχι πάντα βέβαια.Αλλιώς πολλές ερωτήσεις για τον δικό του σαν κουτάβι τον οποίο ούτως ή άλλως θα αλλάξει εν μέρη.Νομίζω ότι τα βασικά τα λένε τα βιβλία και οι ιδιοκτήτες της ράτσας αλλά το κάθε σκυλάκι διαμορφώνει τον δικό του χαρακτήρα με την βοήθεια την δικιά μας (είτε καλός είτε κακός).Πάντως είναι πολύ καλή επιλογή και θα σας ανταμοίψει ψυχικά και εσάς σαν ενήλικους αλλά κυρίως τα παιδια σου.
+10000
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-12, 12:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
και μην ξεχνάς αν θέλεις να δώσεις λεφτά (καθαρόαιμο) ΜΟΝΟ από εκτροφείο.
(ρίξε και μια ματιά στα εκατοντάδες αδέσποτα κουτάβια που ψάχνουν σπίτι)
Υπάρχει κάτι σε site ή εστω κάπου να κοιτάξω?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-07-12, 12:53
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Για καθαρόαιμα, παίρνεις τηλέφωνο στον KOE και ρωτάς για εκτροφείς της ράτσας που σε ενδιαφέρει.

Για αδέσποτα/ημίαιμα, δοκίμασε τα παρακάτω:
http://stray.gr
http://strayshelp.gr
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-07-12, 12:53
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
ειπες φιλε μου οτι στα περρισοτερα λαμπ απλα δεν υπαρχει.

πρωπικα δεν θα προτεινα πρωτο σκυλο αυτην την ρατσα μιας και εχουν αρκετες απιτησεις σε ασκησει αλλα και ισχυρο χαρακτηρα που θα ταλαιπορησει πιθανων αποιρους ιδιοκτητες.για υτο αλλωστε δεν προτεινα και τα ντομπερμαν που κανουν τα παντα και συμφερουν και το λεω υπευθηνα μετα απο δεκα χρονια συμβιωσεις μαζι τους και τα τρεια ταιλαιυταια χρονια και του γιου μου.
Με σωστη εκπαίδευση ο σκυλος αυτος γίνεται πολυεργαλειο.
Λατρεύει τα παιδιά και ειναι πολυ αφοσιομενος.
Είχα για 15 χρόνια έναν αρσενικό και αν επερνα σκύλο ξανά πάλι ίδιο θα επαιρνα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-07-12, 12:54
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

http://www.labradorforum.gr/viewforum.php?f=3 νομιζω οτι οτι χρειαστεις θα το βρεις εδω εκτροφη εδω ειναι ενας καλως http://www.labradorgolden.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-07-12, 12:55
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

H olga αγόρασε το δικό της από γνωστό εκτροφείο golden & lambrador στην Αθήνα. Αν θέλεις στείλε της ένα μήνυμα.

και εδώ: http://www.dbg.gr/diafora.php?id=108
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-07-12, 13:51
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Eγω θα σου προτεινα να κανεις μια προσπαθεια για επικοινωνια εδω....
http://www.labradors.gr/index.html
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-07-12, 16:11
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

εγω εχω ενα Γκολντεν Ριτριβερ (ξαδερφος του Λαμπραντορ με πιο μακρυ τριχωμα) και ειναι ΘΕΟΣ!

το πιο καλο σκυλι του κοσμου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Naruto το λαμπραντορ μου Efh ¶λλα ζώα 63 18-06-11 17:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09845 seconds with 13 queries