Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-12, 12:58
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Question Παπαγαλακια

Παιδια θελω να παρω κοκατιλ ή ευρωπαικο παπαγαλακι ,εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο γιατι το κοκατιλ που πηρα τηλκ σε διαφορα πετ σοπσ ξεκινανε απο 35 και τελειωνουν 60 ευρω ενω το ευρωπαικο εχει 13 ευρω ,Που ρωτησα και τα δυο θελουν εκπαιδευση για να καθονται στο χερι πιστευω θα τα καταφερω επισης μου ειπαν κατι για κοψιμο φτερων για να μην μπορει να πεταξει αυτο ειναι κακο για τα πουλια ?
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-12, 13:48
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστω πολυ και αν θελεις να σε κανω αντ ?
-------------------------
Τα ειδα μαλλον θα παρω κοκατιλ αλλα και παλι να του κοψω τα φτερα και ειναι ευκολη η εκπαιδευση τουλαχχιστον θελω να καθεται στο χερι μου
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renaki17 : 03-06-12 στις 13:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-12, 15:01
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

το πουλί που θα διαλέξεις να είναι μικρό σε ηλικία και να είναι ήρεμο(να μη τρομάζει εύκολα) για να είναι πιο εύκολο να το εκπαιδεύσεις όσο για τα φτερά αν τα κόψεις όσο πρέπει δεν παθαίνει τίποτα το πουλί όπως συμβαίνει και σε εμάς με τα νύχια μας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-12, 15:30
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sammy Εμφάνιση μηνυμάτων
το πουλί που θα διαλέξεις να είναι μικρό σε ηλικία και να είναι ήρεμο(να μη τρομάζει εύκολα) για να είναι πιο εύκολο να το εκπαιδεύσεις όσο για τα φτερά αν τα κόψεις όσο πρέπει δεν παθαίνει τίποτα το πουλί όπως συμβαίνει και σε εμάς με τα νύχια μας.
τι σχεση εχει με τα νυχια;


το κοψιμο των φτερων ειναι οπως στα περιστερια!

το εκανα κι εγω στην αρχη στα παπαγαλακια μου!

τους εκοψα λιγο τα φτερα,ωστε να μην μπορουν να πεταξουν!
μετα απο κατι μηνες,αρχισαν να αλλαουν φτερωμα και να πεφτουν και τα κομμενα φτερα!στην θεση τους βγηκαν καινουρια και φυσικα "ολοκληρα"!

ετσι μετα πετουσε κανονικα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-06-12, 18:01
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Α δηλαδη να του τα κοψω και να ρωτησω εγω θελω να καθεται στο χερι και στον ομω μου θα ειναι δυσκολο αμα δεν βρω ημερο και πως θα καταλαβω αμα ειναι ημερο και το δακτυλιδι του τι πρεπει να λεει γιατι κατι ακουσα οτι πρεπει να 09
-------------------------
Επισης οταν ξαναβγαλουν που μπορω να παω για να του τα ξανακοψει γιατι δεν θελω να πεταει για να μην μου φυγει και γιατι δεν θελει η μαμα μου επισης παιδια μπορειτε να μου πειτε για την εκπαιδευση του στο να καθεται στο χερι και στο ομω γενικα επισης θα ηθελα να μοπυ πειτε τις πρωτες μερες τι να κανω για να κερδισω την εμπιστοσυνη του αλλα και γενικως οταν το παρω τι θα κανω επισης αποφασισα κοκατιλ θα παρω
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renaki17 : 03-06-12 στις 18:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-06-12, 18:09
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Ελπίζω να μην έχεις ποτέ εσύ η κάποιος δικός σου την ανάγκη από αναπηρικό καροτσάκι..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-06-12, 18:14
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

?Δεν καταλαβαινω εστω στην εκπαιδευση βασικα θελω να ειναι κομμενα μετα θα ειναι μια χαρα να πεταει ετσι κιαλος θα βγαλω με καλο βαθμο την ταξη και θα το φερω στην μαμα μου .Αλλα βρε παιδια μπορειτε να μου πειτε εστω για την εκπαιδευση ολα τα αλλα εχουν λυθει (ελπιζω) και πως αναγνωριζω αμα ειναι ημερο ή αγριο ,τα ημερα τα εχουν εξω απο τα κλουβια ενω τα αγρια μεσα δεν εχω καταλαβει αλλα ποιο πολυ θελω κοκατιλ για να καθεται στο χερι μου και στο ομω μου γιατι ξερω οτι ειναι πολυ δραστηρια πτηνα
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-06-12, 18:20
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

1) πρωτα πρεπει να αποφασισεις οτι ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ!μην το παρατησεις μετα...

2) τα φτερα να μην του τα κοβεις συνεχως (μαλιστα θα ελεγα να μην τα κοψεις καθολου - εγω το ειχα λυπηθει!)!
πουλακι ειναι και θελει να πεταει!
αλλωστε τα παραθυρα θα ειναι κλειστα,οποτε δεν φευγει με τιποτα!


3)θα σε μαθει ετσι κ'αλλιως!αργα ή γρηγορα!
απλα αν ειναι λιγο μεγαλυτερο ηλικιακα,ή λιγο αγριο,θα αργησει λιγο !

τσεκαρε και στο youtube,για κολπα εκπαιδευσης,αλλα και για τροπους γνωριμιας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-12, 18:45
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Εψαξα και βρηκα αλλα τροπους γνωριμιας δεν βρηκα ,κοιταξε λεω στην αρχη να του τα κοψω για την εκπαιδευση ωστε να καθεται ωστε μετα να εχει μαθει να καθεται γιατι η μαμα μου θα .... αμα πεταει σε ολο το σπιτι ααα και παιδια κανει να ειναι το κλουβι του στο μπαλκονι και μετα να το βαζω μεσα το βραδυ αλλα και οταν θελω να το εκπαιδευσω και παιδια τις πρωτες μερες να το αφισω για μια εβδοαμδα κανονικα ή να του δινω να τρωωει απο το χερι μου αλλα το χερι μου εξω απο το κλουβι και το κοκατιλ μεσα επισης πως καταλαβαινω ποσο ειναι (γιατι στο πετ σοπ πολλες φορες δεν λενε αληθεια) και πως καταλαβαινω οτι ειναι ημερα για την εκπαιδευση . ναι εχω αποφασισει θα ειμαι υπευθηνη και θα το προσεχω και τα παντα αμα μπορειτε στειλτε στο γιουτιουμπ τροπους γνωριμιας αν σας ειναι ευκολο
-------------------------
Και τι να προτιμισω αρσενικο ή θυληκο ποιο ειναι πιο ευκολο στην εκπαιδευση ?Και επισης σε λιγο τελειωνω τις εξετασεις και θα εχω αφθονο χρονο
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renaki17 : 03-06-12 στις 18:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-12, 18:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και το πιο ηρεμο πουλι, μπορει να ειναι επιφυλακτικο αρχικα με σενα μιας και δε θα σε γνωριζει. το να μπορεις να πλησιασεις πολυ ενα πτηνο ειναι δειγμα οτι ειναι εξοικειωμενο με τον ανθρωπο..αλλα δε συμβαινει παντα και το αντιθετο. δηλαδη αν απομακρυνεται απο σενα δε σημαινει οτι ειναι 'αγριο".
θελει πολυ υπομονη απο σενα και χρονο για να το κανεις να δεθει μαζι σου.
οσο πιο μικρο τοσο πιο καλα. ο αριθμος 09, 10,11 στα δαχτυλιδια δηλωνει το ετος γεννησης....οποτε μπορεις να υπολογισεις την ηλικια του.
πρωτα ομως πρεπει να λυσεις θεματα..οπως το ποσο αποδεκτο ειναι απο τη μητερα σου και τα αλλα μελη της οικογενειας. Αν μπορεις να ικανοποιησεις τις αναγκες του, αν μπορεις να δεσμευτεις για χρονια..
προσωπικα ειμαι ΚΑΤΑ του να του κοβουμε τα φτερα καθε φορα.. και εννοειται οτι πρεπει να πεταει στο σπιτι. ειναι απαραιτητο για την υγεια του. η μαμα σου θα πρεπει να συμβιβαστει με αυτο.
ΠΡΙΝ παρεις ενα κοντα σου φροντισε να διαβασεις αρκετα για τις αναγκες του ειδους...υπαρχουν αρκετα φορα για πουλια οπου μπορεις να θεσεις αποριες σου και να παρεις λεπτομερεις απαντησεις αλλα και να μαθεις εμπειριες απο πολλους κατοχους πουλιων.
αν δεν καταφερεις να το "εκπαιδευσεις" εισαι διατεθειμενη να συνεχισεις να του προσφερεις ολα οσα χρειαζεται??
δυστυχως οι περισσοτεροι παπαγαλοι εγκαταλειπονται απο τους ιδιοκτητες τους γιατι δεν μιλησαν...δεν καθισαν στον ωμο...δεν εμαθαν κολπα κ.τ.λ. .
το αναφερω απλως γιατι προκειται για κατι ζωντανο με το δικο του χαρακτηρα και εγγυησεις δεν υπαρχουν για τιποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-12, 12:57
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
και το πιο ηρεμο πουλι, μπορει να ειναι επιφυλακτικο αρχικα με σενα μιας και δε θα σε γνωριζει. το να μπορεις να πλησιασεις πολυ ενα πτηνο ειναι δειγμα οτι ειναι εξοικειωμενο με τον ανθρωπο..αλλα δε συμβαινει παντα και το αντιθετο. δηλαδη αν απομακρυνεται απο σενα δε σημαινει οτι ειναι 'αγριο".
θελει πολυ υπομονη απο σενα και χρονο για να το κανεις να δεθει μαζι σου.
οσο πιο μικρο τοσο πιο καλα. ο αριθμος 09, 10,11 στα δαχτυλιδια δηλωνει το ετος γεννησης....οποτε μπορεις να υπολογισεις την ηλικια του.
πρωτα ομως πρεπει να λυσεις θεματα..οπως το ποσο αποδεκτο ειναι απο τη μητερα σου και τα αλλα μελη της οικογενειας. Αν μπορεις να ικανοποιησεις τις αναγκες του, αν μπορεις να δεσμευτεις για χρονια..
προσωπικα ειμαι ΚΑΤΑ του να του κοβουμε τα φτερα καθε φορα.. και εννοειται οτι πρεπει να πεταει στο σπιτι. ειναι απαραιτητο για την υγεια του. η μαμα σου θα πρεπει να συμβιβαστει με αυτο.
ΠΡΙΝ παρεις ενα κοντα σου φροντισε να διαβασεις αρκετα για τις αναγκες του ειδους...υπαρχουν αρκετα φορα για πουλια οπου μπορεις να θεσεις αποριες σου και να παρεις λεπτομερεις απαντησεις αλλα και να μαθεις εμπειριες απο πολλους κατοχους πουλιων.
αν δεν καταφερεις να το "εκπαιδευσεις" εισαι διατεθειμενη να συνεχισεις να του προσφερεις ολα οσα χρειαζεται??
δυστυχως οι περισσοτεροι παπαγαλοι εγκαταλειπονται απο τους ιδιοκτητες τους γιατι δεν μιλησαν...δεν καθισαν στον ωμο...δεν εμαθαν κολπα κ.τ.λ. .
το αναφερω απλως γιατι προκειται για κατι ζωντανο με το δικο του χαρακτηρα και εγγυησεις δεν υπαρχουν για τιποτα.

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Πανο!


αν δεν μπορουν οι δικοι σου τα πεταγματα κλπ,τοτε ειληκρινα θα ηταν καλυτερο να μην το παρεις...

μπορει να μην καταφερεις να το εκπαιδευσεις!εγω το θυληκο που εχω,δεν καταφερα να το μαθω τιποτα...
μετα ειναι κριμα να το αφησεις στο κλουβι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05148 seconds with 13 queries