Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-12, 18:23
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Question Χελωνοπρόβλημα!!!

Γεια σας , εχω ενα 25 λιτρο ενυδρειο και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να το κανω χελωνιερα ηδη εχω ενα φιλτρο(μικρο σε μεγεθος),θερμοστατη,την ενσωματωμενη λαμπα του ενυδρειου ,θελω να ρωτησω τι λαμπεσ χρειαζομαι και ποιες ειναι απαραιτητες ή ειναι ολες και επισης εχω ενα μαυρο φοντο οπου ειναι φτιαγμενο απο φελιζολ και εχω κανει χαραδρουλες και ειχαμε βαλει μπλε φως αυτο κανει για τις χελωνες και αμα γινεται χελωνιερα το ενυδρειο ποσες χελωνες ειναι οκ σε ενα τετοιο ενυδρειο επισης κανει να βαλω κατω απο το ενυδρειο μαυρο χαρτονι για να φαινεται μαυρο το νερο ή δεν κανει επισης πρεπει το ενυδρειο οταν εχω τις χελωνες να ειναι ανοιχτο απο επανο και ειναι απαραιτιτο το ενυδρειο δηλαδη το μπροστινο τζαμι να ειναι λιγο πιο κατω απο το πισω ? σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετη απο νεροχελωνακια
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-12, 18:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Είναι πολύ λίγα τα λίτρα και θα χρειαστείς πολύ σύντομα μεγαλύτερο. Διάβασε κι εδώ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-12, 18:28
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Διαστασεις :38.5x20x25.5
Περιεχομενα :Χαλικι, ενα πλαστικο φυτο
-------------------------
Δηλαδη για 1η φαση δεν κανει ?
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renaki17 : 02-06-12 στις 18:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-12, 18:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το χαλίκι το ξεχνάς. Το ενυδρείο ή θα το έχεις με νερό στην αρχή μέχρι τη μέση και θα βάλεις κάτι για ξηρά ή θα το έχεις γεμάτο και από πάνω θα κάνεις κάποια κατασκευή για ξηρά. Και θα πρέπει να έχει ειδικές λάμπες και για τη θερμοκρασία στην ξηρά και για UVB ακτινοβολία. Πότε σκοπεύεις να μπορείς να πάρεις μεγάλο ενυδρείο; Σε 2-3 χρόνια ούτε κατοστάρι δε θα είναι αρκετό, μιλάμε για λίτρα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-12, 18:36
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Μηπως μπορεις να μου γραψεις ακριβως τις λαμπεσ για να δω σε καποιο πετ σοπ ποσο εχουν?
-------------------------
O Ο θερμοστατης χρειαζεται ξερω για το φιλτρο αλλα δεν ξερω για τον θερμοστατη και επισης αυτο για το φοντο κανει και σκεφτομαι να βαλω μεγαλο χαλικι σαν μεσαια πετρα σαν αστο πουμε σκαλες και να παρω καποια στερια ή να φτιαξω
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renaki17 : 02-06-12 στις 18:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-12, 18:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε σε συμβουλεύω να βάλεις τίποτα στο βυθό, ειδικά στα λίγα λίτρα σου. Θες για να φτιάχνεις τη θερμοκρασία στη στεριά ή κεραμική λάμπα ή μία από τις παλιές πυρακτώσεως. Και θες μία λάμπα με 5%UVB ακτινοβολία.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-12, 18:44
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ολες αυτες τις λαμπες τις εχει το πετ σοπ ή μπορω να τις βρω και αλλου και να κανω μια ερωτηση πως λενε τις χελωνες που δεν εχουν κοκκινα μαγουλα γιατι μου εχουν κολλησει και θελω τετοιες και μια χελωνα στα λιτρα μου δεν παει ?
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-12, 18:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Χελώνες υπάρχουν πολλές, αν εννοείς αυτές που μοιάζουν με τις κοκκινομάγουλες αλλά είναι με κίτρινα μάγουλα είναι οι trachemys scripta scripta. Σε δύο χρόνια θα είναι σαν την παλάμη του πατέρα σου! Χωράει;!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-12, 18:54
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Τοτε για τα λιτρα μου ποια κανει και θα μεινει μονη της και σιγα σιγα θα παρω αλλο ενυδρειο αλλα δεν μου ειπες μπορω να τις βρω(τις λαμπες) και αλλου δηλαδη καπου με ηλεκτρικα γιατι ο πατερας της κολλητης μου τυχαινει να ειναι ηλεκτρολογος και εχει καταστημα με ηλεκτρολογικα υλικα αρα χρειαζομαι θερμοστατη,φιλτρο,τις λαμπεσ 3 ή 2 και ξηρα αντιχλωριο υπαρχει ειδικο ή αυτο τον ψαριων και τροφη και πριν βαλω την χελωνα πρεπει να ακολουθησω καποια διαδικασια γιατι ειχα ψαρια στο ανυδρειο και το ενυδρειο ειναι με το νερο των ψαριων
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-12, 18:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε νομίζω να υπάρχει κάποια που να μπορείς να βρεις να πουλιέται και να μένει τόσο μικρή. Τη λάμπα UVB και την κεραμική από pet shop, δε νομίζω να τις έχουν στα ηλεκτρολογικά, την πυρακτώσεως εννοείται ότι την έχουν τα ηλεκτρολογικά και τα super market, αλλά ρώτα. Υπάρχουν και ειδικά αντιχλώρια, αλλά δεν είναι απαραίτητα. Οι τροφές είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο από μόνες τους. Εννοείται ότι υπάρχουν ειδικές, αλλά χρειάζονται και βιταμίνες και ασβέστιο και λαχανικά. Το φίλτρο σου πρέπει να είναι στρωμένο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-12, 19:04
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ειναι στρωμενο αλλα ολα να τα πλυνω με νερο βρυσης και επισης να βαλω νερο μεχρι την μεση με το αντιχλωριο και τα βακτηρια για μερες και επειτα να βαλω το χελωνακι επισης τις δυο λαμπεσ θα της αρω απο τα πετ σοπ και την αλλη απο το σουπερ μαρκετ αλλα χρειαζονται και οι τρεις ?Οσο για ασβεστιο απο τα πετ σοπ δεν θα παρω ?Και για τροφη μπορω να δινω μονο λαχανικα ή πρεπει και αποξειραμενη γαρειδουλα και στο ενυδρειο ποσες χελωνες μπαινουν μπορει να ειναι χαζη η τελευταια ερωτηση αλλα επειδη θελει και ο αδερφος μου δικη υπαρχει λιγο μαι κατασταση αλλα με τιποτε δεν θελω να τυρραναω τα ζωακια για χαρη του αδερφου μου .Οι λαμπεσ μεχρι ποσο μπορει να εχουν (για να κανονισω την τσεπη μου).
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-12, 19:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶μα είναι στρωμένο γιατί να χάσεις τη βιολογία σου; Δύο λάμπες θες, όχι τρεις. Απλά σου έδωσα μια εναλλακτική για την κεραμική με μικρό κόστος αγοράς. Η κεραμική και η UVB έχουν από ένα 15άρι χοντρικά και η πυρακτώσεως 1 ευρώ. Ασβέστιο, βιταμίνες, τροφές συσκευασμένες από pet shop. Δε φτάνουν μόνο οι γαριδούλες θες κι άλλες τροφές, βασικά γαριδούλες δίνεις το πολύ 2 φορές τη βδομάδα. Όσο είναι μικρές μπορείς να δίνεις περισσότερη πρωτεΐνη που τη χρειάζονται. Όσο μεγαλώνουν θέλουν περισσότερα λαχανικά. Εγώ σου λέω ότι δεν κάνει ούτε μία για το ενυδρείο σου. Ζώα δεν παίρνουμε απλά ό,τι μας αρέσει, πρέπει να πορούμε και να τους δώσουμε όσα χρειάζονται.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-12, 19:28
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

οκ μπορει να ψαξω για μεγαλυτερο οσο για την λαμπα πια μπορει να αντικατασταθει με την πυρακτωσεος γιατι 30 ευρω λαμπες νομιζω η μητερα μου δεν θα πει ναι επισης αμα παρω το μεγαλυτερο θα το παρω σε καμια εβδομαδα μπορεις να μου πεις αμα θελω να βαλω πρωσορινα την χελωνα στα 25 λιτρα τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να την βαλω ?
Υ.Γ σορρυ που κανω τοσες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετη απο χελωνακια και εχω αναγκη την βωηθεια εμπειρων ανθρωπων για την καλη διαβιωση του ζωου και την ευχαριστηση του αλλα και την δικη μου
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-06-12, 19:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σου είπα αντί της κεραμικής. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό το κόστος, μαζεύονται κι άλλα από μικροπράγματα για τα ηλεκτρολογικά. Ντουί, καλώδια, πού θα στερεωθούν οι λάμπες; Ίσως σου χρειαστεί κάτι τέτοιο. Αν το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο η διαδικασία είναι αυτή ή αν μπορείς να βρεις μπόλι. Καλύτερα μη βιαστείς να αγοράσεις τίποτα πριν διαβάσεις καλά.

http://www.redearslider.com/
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-06-12, 22:03
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Στερεωμα μπορει να βρω δηλαδη ενα απλο φωτιστικο που να δινει το φως κατευθειαν εκει δεν κανει ? :/ Επισης θα παρω πυρακτωσεος αντι για κεραμεικη και ΥΜΒ επισης ολα τα αλλα και μπολι δεν ειναι αυτο που εχουν μεσα τα φιλτρα στο σφουγγαρακι που ειναι σαν πολτοποιημενη τροφη ή κανω λαθος ?
-------------------------
Αμα μπορεις και δεν σου κανει κοπο μπορεις να μπεις στο http://www.petsite.gr/index.phpmain_...oducts_id=2216 αμα δεν στο βγαζει μπες κανονικα στο κυριο γιατι δεν το εκανα κοπυ πειστ και το εγραψα μονη μου γιατι εχει χαλασει δεν ξερω γιατι ...
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renaki17 : 02-06-12 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-06-12, 22:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από renaki17 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στερεωμα μπορει να βρω δηλαδη ενα απλο φωτιστικο που να δινει το φως κατευθειαν εκει δεν κανει ?
Φυσικά και κάνει. Αρκεί να μπορείς να ρυθμίσεις τη λάμπα να είναι στους 15-20 πόντους από την ξηρά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από renaki17 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπολι δεν ειναι αυτο που εχουν μεσα τα φιλτρα στο σφουγγαρακι που ειναι σαν πολτοποιημενη τροφη ή κανω λαθος ?
Μπόλι είναι έτοιμες αποικίες βακτηρίων από ένα στρωμένο φίλτρο. Αυτό μπορεί να είναι είτε ένα κομμάτι από τα υλικά του φίλτρου (καλύτερα) είτε μούργα από το στίψιμο του σφουγγαριού (λιγότερο αποδοτικό).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από renaki17 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα μπορεις και δεν σου κανει κοπο μπορεις να μπεις στο www.petsite.gr/index.phpmain_page=product_info&cPatch=30_38&produ cts_id=2216 αμα δεν στο βγαζει μπες κανονικα στο κυριο γιατι δεν το εκανα κοπυ πειστ και το εγραψα μονη μου γιατι εχει χαλασει δεν ξερω γιατι ...
Αν ήθελες να δω αυτό ή και οποιαδήποτε άλλη χελωνιέρα, με απλά λόγια είναι ακατάλληλες.

Καλύτερο θα ήταν κάτι τέτοιο, αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα με τη UVB ακτινοβολία της λάμπας.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-06-12, 22:52
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Οκ το ειδα επισης ναι αυτο ηταν που ηθελα γιατι μου αρεσε πολυ αλλα γιατι ειναι ακαταλληλο εφοσον θα βαλω και τις λαμπες ?και βρηκα και μια πετρα την οποι βυθιζεις και απο επανω εινα βραχος και βρενει νερο γιατι απο κατω εχει τρυπες ειναι σαν φιλτρο (ομως δεν κανει φουλεια καθαρισμου) αλλα ειναι το σχεδιο του βραχος
-------------------------
Δηλαδη μπορω να χρησιμοποιησω και τετοιο κουτι ? γιουπιιιι αλλα μπορω να βρω πιο φτηνο γιατι ειπα στην μαμα μου την χρειαζομαι και μονο που δεν τρελαθηκε αν και εχω κι εγω λευτα και θα τα περνω σιγα σιγα μεχρι να τα εχω ολα ωστε να βαλω το χελωνακι αλλα εχω μια βαση και ηθελα να το βαλω εκει ωστε να το βλεπουν ολοι και αυτο δεν πιστευω να με αφισει να το βαλω εκει ή καπου αλλου αλλα μπορει να βρω ενα εξισου ιδιο διαφανες
-------------------------
βρηκα ενα αλλο ιδιο μπορει να τις το φερω ****** να παρω αυτο ειναι λιγο πιο κατω και κανει 9,49 στο ιδιο σαιτ με πριν που μου εδειξες
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renaki17 : 02-06-12 στις 22:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-06-12, 22:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Είναι ακατάλληλο λόγω μεγέθους και διαρρύθμισης. Το βάθος του είναι τελείως ακατάλληλο, κάνει μόνο για τον πρώτο καιρό, οπότε και είναι πεταμένα λεφτά.


Και αυτό δεν είναι κακό για αρχή.


Όμως πρέπει να ξέρεις ότι οι χελώνες είναι πολύχρονη δέσμευση και κάποια στιγμή γίνονται πολύ μεγάλες και φυσικά δε θα μπορείς να τις αφήσεις στη φύση αν δεν μπορείς να τις φροντίζεις πια, αλλά θα πρέπει να βρεις κάποιον να τις δώσεις (είναι επικίνδυνες για τις ελληνικές) και όσο μεγαλώνουν οι ανάγκες τους σε χώρο θα αυξάνονται.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-12, 23:00
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Α γιατι θελω να βρω μια πιο εικονομικη λυση το διπλα απο αυτο ειναι τελειως ακαταλληλο αλλα θα ψαξω και σε αλλα 2 καταστηματα μηπως βρω και θα σου πω παντως ευχαριστω παρα πολυυυ για την βωηθειαα ν ακανω μια ερωτηση επιπλεον αν μεχρι ενα μηνα δεν εχω λαμπα και την βγαζω στον ηλιο υπαρχει προβλημα θα πεθανει ?
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-06-12, 23:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Γίνεται κι έτσι μόνο που θα πρέπει να προσέξεις άλλα πράγματα. Για παράδειγμα δεν μπορείς να τη βάλεις σε ένα κουτάκι και να τη βάλεις στον ήλιο χωρίς να μπορεί να πάει κάπου δροσερά, θα βράσει. Και δεν πρέπει να εκτίθεται σε ρεύμα αέρα γιατί μπορεί να κολλήσει καμία αρρώστια. Ή ας πούμε να μείνει αφύλαχτη και να την αρπάξει κανένα πουλί.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-06-12, 23:06
Το avatar του χρήστη renaki17
renaki17 Ο χρήστης renaki17 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Αμα μπορεις να μπεις στο πρακτικερ στα κουτια αποθηκευσης αμα εινα και βρεις κατι να μου προτεινεις σορρυ που σε παιδευω
-------------------------
Α δηλαδη γινεται οταν εννοεις δροσερη μερια δεν εννοεις το νερο "?
__________________
Αχχχ....αυτά τα guppies !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renaki17 : 02-06-12 στις 23:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07070 seconds with 14 queries