Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-11, 03:04
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή Zebra Finch θα γινουν ζευγαρι;

Πριν κανενα μήνα για καποιο λόγο ψοφησε η θηλυκιά μου. Αφου ειχα αλλαξει τον αρσενικό κλουβι για μερικες μερες, πηγα και πήρα μια θηλυκια. Επίσης, αλλαξα την φωλία που είχα μεσα, απο ανοικτου σε κλειστου τύπου.

Ο αρσενικός βολευτηκε απο το δευτερο βραδυ μεσα, όμως η θηλυκια καθετε απο εξω, ενω το πρωτο βραδυ κοιμηθηκαν διπλα διπλα σε ενα "κλαδι". Αυτό εχει τώρα περίπου δυο εβδομάδες. Την ημέρα αλληλεπιδρουν κανονικά, κελαηδανε αλληλοκαθαριζονται κτλπ. Θα γίνουν ζευγάρι ή όχι; Πρεπει να τα ξαναχωρίσω; Δεν ξέρω αν έχει τοσο σημασία, αλλα την αγορασα απο μεγάλο πετ, οπου μεσα στο "κλουβι" (2Χ2Χ0,5) ειχαν πολλα πουλια.

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-11, 13:20
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμένα πουλιά δεν ζευγαρώνουν απαραίτητα για όλη τους την ζωή με το ίδιο ταίρι όπως άλλα πουλιά, οπότε και αν χάσουν το ταίρι τους θα δεχτούν ένα νέο και αν οι συνθήκες είναι ιδανικές θα έχεις και αναπαραγωγή.
Το ότι η θηλυκιά δεν δείχνει ενδιαφέρον να μπεί στην φωλιά σημαίνει ότι η είναι μικρή ακόμα για αναπαραγωγή η ότι δεν είναι έτοιμη ακόμα και θα αρχίσει να ψάχνει να χτίσει φωλιά κατά την άνοιξη.
Απο την στιγμή που τα πάει καλά με το αρσενικό θα ζευγαρώσουν σίγουρα στο μέλλον.
Φρόντισε να τους δίνεις μια με δύο φορές την βδομάδα αυγοτροφή η φρέσκο τριμμένο αυγό,πρασινάδες, μήλο, σουπιοκόκκαλο στο κλουβί για παροχή ασβεστίου και βιταμίνες στο νερό.
Θα δείς ότι αν βάλουν μπροστά και γεννάνε σε λίγο δεν θα ξέρεις τι να κάνεις τα τόσα μικρά!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-11, 13:46
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν πρωτα να ειχες κρατησει το νεο πουλι σε καραντινα ετσι ωστε να βεβαιωθεις οτι δεν ειναι φορεας ασθενειων.Εγω στην θεση σου θα τα εβαζα σε διαφορετικα κλουβια αλλα να βλεπονται και μετα θα τα εβαζα μαζι.Οσο για την φωλια που λες μπορει να μην αρεσει στην θηλυκια η να την φοβαται.Τα zebra finches δεν χρησιμοποιουν την φωλια μονο για αναπαραγωγη αλλα και για καταφυγιο.Γι αυτο ισως μπαινει καθε βραδυ ο αρσενικος.Αν σκοπευεις να τα ζευγαρωσεις θα πρεπει πρωτα να τους κανεις την καταλληλη διατροφικη προετοιμασια και μετα να τους βαλεις φωλια.

Για περισοτερες πληροφοριες μπες σε καποιο φορουμ με πουλια.Σου βαζω μερικα:

http://petbirds.gr/
http://www.greekbirdclub.com/
http://www.canarybreeder.net/up/forum/content.php
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-11, 19:24
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Με την προηγούμενη κατι είχαν κάνει (9!!! αυγα) και τα κλωσσουσαν κανονικά, αλλα αποδειχθηκε οτι ή ηταν τζουφια ή ήταν απειροι οι γονεις, γιατι δεν βγήκε κανενα.

Σουπιοκοκκαλο που να βρώ; Εγώ τους βαζω αυγο βρασμένο με το τσοφλι και τσιμπανε λιγο και το τσοφλι. Βιταμινες εχετε να προτεινεις καποια μαρκα; Επισης βάζω και ενα πολύχρωμο, φρουτο-κατι που μου ειπε αυτος που μου είχε δώσει το αρχικό ζευγαρι οτι κανει καλο.

Τώρα, νομίζω πως είναι λίγο αργα για να τα χωρίσω, γιατί, όπως ειπα ειναι μαζι 2 εβδομαδες, οποτε οτι ηταν να γίνει... Δηλαδή προτείνεις να μην εχουν φωλία να κοιμούνται; Γιατι στην αρχή που δεν είχαν εμπαιναν μεσα στις ταϊστρες, στο μπολακι με την φρουτο-κατι και τα εκαναν μανταρα...

Βρε ας γεννήσουν αυτά και τους φτιαχνω κλουβα ολοκληρη!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-11, 19:37
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

αν ενοεις αυτη την πολυχρωμη "βιταμινη" δεν ειναι παρα τριμενο μπισκοτο που μονο κακο τους κανει..προτιμισε κλειστη αυγοτροφη καποιας γνωστης μαρκας,,σουπιοκοκαλο μπορεις να βρεις ειτε σε πετ σοπ ειτε σε ψαραδικο που θα ναι κ δωρεαν,αλλα θα πρεπει να το ξερανεις πρωτα...η φωλιτσα ειναι απεριτη στα ζεβρακια πιστευω,μιας και εκει κοιμουντε και νιωθουν ασφαλεια...
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-11, 20:34
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τωρα εννοείς απαραίτητη ή περριτή; ΟΚ! Θα ψαξω για verselle-laga σαν την τροφη που τους δείνω.

Πως να το ξεράνω; Να το αφίσω πανω στα καλοριφέρ π.χ.; Και ψαράδικο εννοείς τον ψαρά της γειτονιας;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-11, 21:01
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα εννοείς απαραίτητη ή περριτή; ΟΚ! Θα ψαξω για verselle-laga σαν την τροφη που τους δείνω.

Πως να το ξεράνω; Να το αφίσω πανω στα καλοριφέρ π.χ.; Και ψαράδικο εννοείς τον ψαρά της γειτονιας;
απαραιτητη,αχαχα το σκοτωσα!
ναι και απο το ψαρα της γειτονιας,εγω εχω μια φιλη που εχει ψαραδικο κ μου δινει συχνα.τα βραζεις με νεροξυδο για κανα 10λεπτο και μετα στον ηλιο να στεγνωση,η και στο καλοριφερ,αρκει να στεγνωση καλα!
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-11, 13:58
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ευχάριστες εξελίξεις. Εχουν μερικές μερες που κοιμούνται μαζί μεσα στην φωλία, και σημερα το πρωί, τα επιασα να...



Εχω δώσει και μπολικό υλικό για την φωλία και τωρα μαλλον περιμένουμε την γεννα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-12, 18:46
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καμιά εξέλιξη από το ζεύγος
μου έχουν μπει και μένα στο μυαλό αυτά τα πουλάκια και έχω αρχίσει ιντερνετικό ψάξιμο και διάβασμα.
Δεν έχω διατηρήσει ποτέ πετούμενο κατοικίδιο οπότε έχει πολυυυυυυ διάβασμα προς το παρόν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ζευγαρι?? dimitris vas Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 34 15-02-10 14:38
Ζευγαρι! Steve Δίσκοι 10 04-02-08 19:40
Hypancistrus zebra (zebra pleco) lo46 scissorhands Γατόψαρα Ν. Αμερικής 13 07-03-05 12:01
Μπορουμε να βρουμε ενα Hypancistrus zebra?(com. Zebra Pleco) mikenuke Γατόψαρα Ν. Αμερικής 14 25-09-03 23:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04540 seconds with 15 queries