Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-06, 12:04
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Ασθένεια ή κακές συνθήκες?

Αντιμετωπίζοντας πρόβλημα θανάτων ψαριών στο σχετικά νέο μου ενυδρείο (περίπου δύο μηνών) θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την κατάσταση του ενυδρείου μου. Εχοντας κάνει μια πολύ στραβή αρχή (έβαλα ψάρια, και μάλιστα ασύμβατα μεταξύ τους, χωρίς να έχει στρώσει) προσπάθησα να σώσω την κατάσταση με συχνές αλλαγές νερού, extra υλικό στο εσωτερικό φίλτρο (πετραδάκια), συνεχή παρακολούθηση των τιμών.
Συνολικά μέχρι στιγμής (και εύχομαι να σταματήσει εδώ το κακό) είχα 12 θανάτους και μάλλον (νομίζω ότι μπορώ να ανακυρηχθώ σε Fish-Terminator)! Τα είδη που έχουν πεθάνει είναι :
Apistogramma cacatuoides (male), ramirezi (male), xiphophorous (male), monodactylus, shilver shark

Η θλίψη μου και η απογοήτευση μου κάθε φορά που έβρισκα κάποιο νεκρό ψαράκι ήταν μεγάλη. Δεν σας κρύβω ότι έφτασα αρκετές φορές να τα παρατήσω μη αντέχοντας στο θέαμα των άρρωστων/νεκρών ψαριών καθώς και της αίσθησης ανικανότητας να κάνω κάτι (πόσο μάλλον να το κάνω και σωστά).
Ολα τα ψάρια παρουσίασαν πριν το θάνατο τους τα ίδια συμπτώματα : ατονία, μαζεμένα πτερύγια, τάση απομόνωσης (κρύβονταν πίσω από το φίλτρο συνήθως ή στα φυτά) και με κυριότερο την γρήγορη αναπνοή. Ούτε κοκκινίλες, ούτε πληγές, ούτε στίγματα, ούτε πριξήματα, ούτε πεταχτά μάτια, ούτε περίεργα κακάκια, ούτε εμφανή (ακόμη και με χρήση μεγάλου μεγεθυντικού φακού) παράσιτα στα βράγχια. Η περίοδος ασθένειας είχε μια διάρκεια 2-3 ημερών μέχρι να πεθάνουν. Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν πως οι παρουσίαση των συμπτωμάτων καθώς και η άσχημη κατάληξη τους γινόταν "σε σειρά", δηλάδη δεν είχα ποτε ταυτόχρονα πάνω από ένα ψαράκι άρρωστο. Με το που πέθαινε ένα ψάρι ακολουθούσε η εμφάνιση των συμπτωμάτων σε κάποιο άλλο και πάει λέγοντας. Κάποιες φορές μπορεί να μεσολαβούσαν και 7-10 μέρες πριν ασθενήσει κάποιο ψάρι.
Οτι και να δοκίμασα κατά την διάρκεια των συμπτωμάτων δεν είχε αποτέλεσμα (αλάτι έως και 3 gr/lt, bactopur, καραντίνα κλπ). Το μόνο σίγουρο αποτέλεσμα ήταν να πεθάνει το εκάστοτε ψαράκι και να αρχίσουν να μαραζώνουν όλα τα φυτά (εκτός από τις anubias).

Οπως ανέφερα παραπάνω το ενυδρείο είναι νέο (όπως και εγώ στον χώρο). Μετά από συνεχής προσπάθειες (και ακόμη περισσότερες αλλαγές νερού) οι τιμές που μου δίνουν τα τεστ είναι:
NH4 : 0
NO2 : 0
NO3 : 12,5
pH : 7,5-8,0
KH : 10
GH : 10

Αυτήν την στιγμή η σύνθεση του ενυδρείου αποτελείται από:
Ψάρια
2 Κλόουν
1 Silver shark
1 Χιφοφόρο (helleri, θηλυκό)
1 Ramirezi (Θηλυκό)
1 Apistogramma Cacatuoides (Θηλυκό)
5 Neon Tetra

Φυτά
1 Ντοματία
2 Anubias Nana
1 Microsorum pteropus

Για καθάρα "ιστορικούς" λόγους και καλύτερης εικόνας αναφέρω ότι το ενυδρείο πέρασε με επιτυχία από επιδημία ick με την χρήση του σκευάσματος Exit.

Επειδή για μια ακόμη φορά εχω απογοητευθεί τρομερά θα ήθελα όποιος μπορεί να βοηθήσει ή έστω έχει κάποια ιδέα ας πει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-06, 12:51
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα μπας και βγει καποιο συμπερασμα.
1)Για τις μετρησεις σου χρησιμοποιεις υγρα tests ή στικς;
2)Οταν αγοραζεις ενα ψαρακι το ριχνεις κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο ή κανεις σταδιακη προσαρμογη του;
3)Οταν αλλαζεις νερο, πριν το ριξεις μεσα στο ενυδρειο ρυθμιζεις την θερμοκρασια του για να ειναι αναλογη της θερμοκρασιας του ενυδρειου;
4)Τα ψαρια κυνηγιουνται μεταξυ τους;
5)Μηπως ριχνεις πολυ τροφη;
6)Τα ψαρια μηπως ξυνονται πανω στα διαφορα διακοσμητικα ή στην αμμο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-06, 14:26
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Πάνο,

1) Τα τεστ που χρησιμοποιώ είναι σε υγρή μορφή για την αμμωνία και τα νιτρικά και σε στικ για το ΡΗ και την σκληρότητα.
2) Στα νέα ψάρια κάνω σταδιακή προσαρμογή. Αφήνω το σακουλάκι να επιπλέει στο νερό του ενυδρείου και όταν φτάσει στην ίδια θερμοκρασία αρχίζω σταδιακά να προσθέτω μέσα στο σακουλάκι νερό απο το ενυδρείο. Επειτα βάζω στο ενυδρείο μόνο ψάρια και όχο νερό.
3) Πάντα όταν αλλάζω νερό φροντίζω να έχει την ίδια θερμοκρασία με αυτήν του ενυδρείου (+/-1C)
4) Τα ψάρια σε γενικές δεν κυνηγιούνται (αν εξαιρέσεις κάποιες μικρές διενέξεις μεταξύ ramirezi και apistogramma)
5) Τροφή δίνω μια φορά την ημέρα και με φειδώ. Κάνω και εναλλαγές μεταξύ των τροφών (flakes,κατεγυγμένο σκουλίκι και pellets)
6) Τα ψάρια ξύνονταν μόνο κατά την επιδρομή ick, μετά την θεραπεία δεν βλέπω κάτι τέτοιο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-06, 15:42
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λοιπον,επειδη τιποτα δεν ειναι στην τυχη,δεν ειναι τυχαιο που ειχες πολλα προβληματα στην αρχη,απλα σου ελλειπε η ενημερωση για αυτο το λογο και εγιναν πολλα λαθη,που ισως να συνεχιζουν να σε βασανιζουν,εκτος και αν.... ...............κατ'αρχας διακρινω αρκετα λαθακια στη συνθεση των ψαριων σου,ψαρια που μεγαλωνουν αρκετα(s.shark-κλοουν),ψαρια με διαφορετικες συνθηκες διαβιωσης-νερου,το γνωστο ''μπερδεμα''ζωοτοκων με ωοτοκα(βλεπε χιφοφορο με ολα τα υπολοιπα...).ψαξε λοιπον,εδω μεσα και θα σου λυθουν ολες οι αποριες!!!! εγω σου ευχομαι ολοψυχα να μην ξαναγραψεις ποτε ξανα σε θεματα με αρρωστειες,και αλλα σχετικα......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-06, 16:29
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxgr
5) Τροφή δίνω μια φορά την ημέρα και με φειδώ. Κάνω και εναλλαγές μεταξύ των τροφών (flakes,κατεγυγμένο σκουλίκι και pellets)
Κόψε το τάισμα με το σκουλήκι, ίσως να είναι αυτό η πηγή μολυνσης .Ακόμη και το κατεψυγμένο μπορεί να είναι μολυσμένο αν δεν το έχουν απολυμάνει και ψύξει κατάλληλα .
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-06, 16:46
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Πιστευω οτι το μπερδεμα των ψαριων ειναι μεν λαθος αλλα δεν εξηγει τοσους θανατους ψαριων σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα.
Αυτη η ταχυπνοια που περιγραφεις εμφανιζεται σαν συμπτωμα δηλητηριασης απο αμμωνια ή απο βαρεα μεταλλα ή απο εσωτερικες μολυνσεις οφειλομενες σε βακτηρια ή πρωτοζωα χωρις αλλα εξωτερικα συμπτωματα ή απο αποτομη μεγαλη μεταβολη της θερμοκρασιας ή τελος απο υπερβολικο στρες.
Τωρα εφοσον εχεις καλες μετρησεις, προσεχεις την εισαγωγη των ψαριων στο ενυδρειο, η θερμοκρασια σου ειναι σωστη ,χρησιμοποιεις αντιχλωριο, τα ψαρια δεν κυνηγιουνται μεταξυ τους εντονα μενει μονο η περιπτωση μολυνσης.Αν αυτη ειναι βακτηριακη ή απο πρωτοζωα κυκλοφορουν στο εμποριο αρκετα σκευασματα για παραδειγμα το sterasin το οποιο πιανει και εξωτερικα και εσωτερικα παρασιτα αλλα και το flagyl (ανθρωπινο αντιβιοτικο)για τα εσωτερικα αν ειναι ιογενης δεν νομιζω να υπαρχει τιποτα για να κανεις.
Κατι ακομη ηθελα να σε ρωτησω, στα νεκρα ψαρια, το δερμα τους αποκολλουνταν πολυ ευκολα απο μονο του, την στιγμη που τα εβγαζες απο το νερο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-06, 16:49
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

O socratis εχει δικιο οι ξερες τροφες ειναι πολυ πιο ασφαλεις οι κατεψυγμενες και μαλιστα τα σκουληκια ειναι επιφοβες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-06, 17:16
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

ειναι αληθεια..
ειχα κατι περιεργους θανατους εδω κ καποιο καιρο!αδυνατιζαν συνεχεια κ στο τελος πεθαιναν!εψαξα στο νετ και πιστευω πως απο τα κατεψυγμενα bloodworms μολυνθηκαν..δεν εξηγειται αλλιως!το εχω ψαξει παντου!
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-06, 10:44
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια. Από ότι καταλαβαίνω πρόκειται για δύσκολη περίπτωση. Χθες το απόγευμα πέρασα από τον μαγαζί που αγοράζω ψάρια και αξεσουάρ και μετά από αρκετής ώρας συζήτηση μου πρότεινε να εφαρμόσω General Cure για εσω-έξω παράσιτα.
Κάτι που είχα ξεχάσει να αναφέρω στο αρχικό μου post ήταν ότι πριν 2 βδομάδες έκανα θεραπεία με Bactopur (για 4 μέρες), χωρίς κάτι να αλλάξει.

Πάνο, όχι το δέρμα των νεκρών ψαριών δεν αποκολλάται!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-06, 10:47
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλο θα ειναι να εισαι σιγουρος πριν ριξεις χημεια μεσα στο ενυδρειο...μην ξεχνας και την βιολογια που ειναι το πιο σημαντικο κομματι στο ενυδρειο....(αν μπορεις να χρησιμοποιησεις καραντινα για το αρρωστο ψαρι,ειναι το καλυτερο)...πολυ προσοχη λοιπον στις κινησεις σου....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-06, 11:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για τους θανατους ειναι βεβαιαο οτι μπορει να φταινε διαφορες παραμετροι...
πχ Ο μονοδακτυλος δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα..
Μην το παρεις στραβα, αλλα με τον καιρο αποκταται μια πειρα στον καλυτερο χειρισμο των ψαριων κατα τις μεταφορες που και αυτο παιζει το ρολο του.
Επισης την περιοδο που ενα ενυδρειο γεμιζει με ψαρια οι ασθενειες απο στρες ειναι στο φορτε τους.
Υπαρχει επισης μια θεωρια που λεει οτι μπορει μεν το ενυδρειο να ειναι στρωμενο, αλλα παραλληλα τρεχουν μερικοι ακομα μικροι κυκλοι μεσα στο υποστρωμα, κατι που μπορει να επηρεασει ψαρια του βυθου.. Μετα το 6 μηνο θεωρειται οτι το ενυδρειο εχει στρωσει καλα.
Ακομα και το γεγονος οτι ολα ειναι πεντακαθαρα και δεν εχουν πιασει μια ελαφρια αλγη οπως σε ενα ενυδρειο 6μηνων παιζει και αυτό το ρόλο του.
Τα παραπανω αποτελουν υποθεσεις, ΑΛΛΑ το γεγονος οτι σε φρεσκα ενυδρεια οι θανατοι ειναι σχετικα υψηλοι εχει παρατηρηθει από πολλούς.
Το να το πλακωνουμε με διαφορα φαρμακα με την μεθοδο της ατοπου απαγωγης δεν βοηθαει επίσης καθοτι ΟΛΑ τα φαρμακα εχουν και καποιες ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ..
Οποτε? τι κάνουμε?
Μελεταμε προσεκτικα τις αναγκες του εκαστοτε ψαριου, εφαρμοζουμε καραντινα σε οτι νεο μπαινει, προσεχουμε τις αγορες μας, εφαρμοζουμε ευλαβικα τη ρουτινα συντηρησης, παιρνουμε συχνα μετρησεις, προσεχουμε τι ταίζουμε και τα υπολοιπα τα αναλαμβανει η φυση.
Ενυδρειο χωρις απωλειες εχει μεσα μόνο ΠΛΑΣΤΙΚΑ ψάρια...

Προς panos73.. το flagyl ειναι σκευασμα που περιέχει metronidazole και εφαρμοζεται ως αντιπαρασιτικο. Εχει καποια δραση επισης σε αναεροβια βακτηρια αλλα απεχει απο το να χαρακτηριστει ως αντιβιοτικο..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-06, 11:38
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην εχεις αλλες απωλειες.

Οσον αφορα το general cure απο εμπειρια μου στο λεω, ειναι για πολυ πιο ευκολες ασθενειες οπως για παραδειγμα cloudy eyes το οποιο βεβαια πρασινιζει πολυ το νερο και για να φυγει ειναι ιστορια.

Και μια συμβουλη, οταν αγοραζεις ψαρια να τα παρατηρεις αρκετη ωρα στο καταστημα πριν τα αγορασεις για να διαπιστωσεις οτι μακροσκοπικα τουλαχιστον δειχνουν καλα, γιατι ειμαι σιγουρος οτι την αρρωστεια την εφερε μαζι του καποιο απο τα νεοεισαχθεντα ψαρια σου.

Καλη τυχη!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-06, 12:51
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Να συμφωνησω με τον netblues και οπως γραφει και στις οδηγιες χρησης το flagyl ειναι αντιμικροβιακο-αντιπαρασιτικο.

Απλα πιστευα οτι αντιβιοτικο αντιμικροβιακο ειναι το ιδιο.

Και μια ερωτηση:Οταν οι κλασικες μεθοδοι σε περιπτωση ασθενειας δεν αποδιδουν,τι κανουμε αφηνουμε τα ψαρια να ψοφησουν;
Δεν πρεπει να δοκιμασουμε και τη χημεια μπας και σωσουμε κατι εχοντας παντα υποψιν μας και τις παρενεργειες φυσικα;

Σιγουρα η προληψη ειναι πολυ καλυτερη της θεραπειας , αλλα αν εχουμε κανει λαθη ειτε γιατι ειμασταν βιαστικοι ειτε απροετοιμαστοι και δεν μπορουμε να τα αντιστρεψουμε , τι γινεται τοτε;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-05-06, 21:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το κατα ποσον ριχνοντας διαφορα φάρμακα τελικα διορθωνουμε το προβλημα ή το κάνουμε απλά μεγαλυτερο δεν έχει ουτε εύκολες ούτε ξεκαθαρες απαντησεις.
Εαν η διαγνωση ειναι ξεκαθαρη και το φαρμακο έχει αποτελεσματικοτητα χωρις πολλες παρενεργειες τοτε προχωραμε.
Απο κει και περα τα πραγματα ειναι πολυ πολύ δύσκολα ειδικότερα αν πρέπει να συμβουλέψεις κάποιον...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-06, 08:53
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Οι αποψεις μας, netblues, οσον αφορα την χρηση των φαρμακων ειναι διαφορετικες, αλλα θα ηθελα να πιστευω οτι ειναι εξισου σεβαστες και οτι μπορει ο καθενας μας να τις εκφραζει ελευθερα σε αυτο το forum.Το αν τις αποψεις τις θεωρειται συμβουλες ειναι αλλο πραγμα.

Η μονη συμβουλη ηταν για την παρατηρηση των ψαριων στο pet shop.

To θεμα ομως ειναι οτι ο maxgr χανει ψαρια και θα πρεπει να πουν και αλλα μελη την γνωμη τους.Εχει συμβει και σε 'μενα πολυ παλιοτερα κατι αντιστοιχο και καταλαβαινω ποσο ασχημα αισθανεται ο maxgr.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-06, 09:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα δεν τιθεται θεμα ελευθεριας αποψεων..
Πιο πολυ αυτοκριτικη κάνω οταν λέω οτι ειναι δύσκολο να συμβουλεψεις κάποιον..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-05-06, 10:46
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Συγνωμη τοτε, εγω δεν καταλαβα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-05-06, 12:29
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

To General Cure πρασινίζει το νερό??? Μάλλον μιλάμε για διαφορετικό σκεύασμα. Αυτο που έχω είναι σε κάψουλες με άσπρη σκόνη τις οποίες αδειάζεις μέσα στο νερό (πράσινο έκανε το νερό το bactopur και το exit για το ick). Είναι αλήθεια ότι δεν είμαι υπέρ της φαρμακευτικής αγωγής, όχι μόνο για τα ψάρια αλλά και εγώ προσωπικά αποφεύγω να παίρνω χάπια με το παραμικρό. Αλλά έχοντας βιώσει τόσους θανάτους και μάλιστα χωρίς εμφανή αίτια θεώρησα σωστό να δοκιμάσω φαρμακευτικά μέσα. Καταλαβαίνω ότι με την χρήση φαρμάκων διαταράσεται η βιολογία του ενυδρείου. Δηλαδή επηρεάζονται τα βακτήρια του φίλτρου μόνο ή και τα φυτά? (ξέρω ότι το αλάτι ταλαιπωρεί αρκετά φυτά).
Το ενυδρείο βρίσκεται στην 3η μέρα θεραπείας (έβαλα και την 2η δόση). Χθες το βραδάκι νομίζω ότι άρχισαν να διακρίνονται τα σημάδια της "ασθένειας" σε ένα από τα νέον. Να το βάλω σε καραντίνα ή δεν υπάρχει λόγος? Εχω ένα μικρό 5λτ ενυδρειάκι με φίλτρο αεραντλίας, μα χωρίς θερμοστάτη μπορεί να μπεί εκεί μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-05-06, 12:52
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Nομισα οτι μιλουσες για το general tonic της tetra που ειναι σε υγρη μορφη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-06-06, 16:08
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εχουν περάσει αρκετές ημέρες και ευτυχώς δεν έχει συμβεί τίποτε κακό. Τα ψαράκια χαίρουν άκρας υγείας και οι δύο γαριδούλες άλλαξαν και οι δυό περίβλημα. Ολες οι μετρήσεις είναι άψογες. Πριν μια εβδομάδα έγκατέστησα και DIY CO2 συστηματάκι και το pH κατέβηκε στα επιθυμητά όρια (~7).
Αν κάτι δεν πάει αρκετά καλά είναι κάποια από τα φυτά, και κυρίως οι δύο anubias nana οι οποίες εμφάνησαν γυρω από κάθε φύλλο μια καφετιά περιοχή η οποία με λίγο τρίψιμο με το χέρι φεύγει κατά 60%. Δεν ξέρω αν είναι άλγη. Πάντως δεν είναι ίνώδης, περισσότερο με καφετιά σκόνη μοιάζει. Εχετε καμιά ιδέα για το τι είναι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξυλόριζα και αγνώστου είδους ασθένεια ή αυγά; Dimopoulos_d Γλυκό νερό - Γενικά 21 23-10-05 21:04
Ιδανικές Συνθήκες Νερού Ζωοτόκων cobaingr Ζωοτόκα 4 15-08-05 13:02
Συνθήκες νερού για δίσκους xenofon Δίσκοι 4 17-05-05 08:24
Aσθένεια aulonocara antonis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 22-12-03 13:59
Αρρωστο Emperor newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 14-12-02 17:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08249 seconds with 13 queries