Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-05, 11:31
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή Σταθερότητα ph και KH

Γνωρίζω βέβαια ότι για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο η ανθρακική σκληρότητα καλό είναι να είναι από τρεις βαθμούς και απάνω.
Αυτό ισχύει και για περιπτώσεις που δεν έχουμε CO2 στο ενυδρείο?
Πως επηρεάζει τα παραπάνω η ύπαρξη φυτών στο ενυδρείο (που απελευθερώνουν co2 το βράδυ)?
Υπάρχουν άλλοι παράγοντες που θα μπορούσαν να αυξομειώσουν το ph σε ένα ενυδρείο με χαμηλότερο των τριών βαθμών KH?
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-05, 13:51
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Ως γνωστόν οι παράγοντες pH, kH και CO2 είναι ΑΛΛΗΛΟΕΞΑΡΤΩΜΕΝΟΙ. με σταθερές τιμές kH (και κοιτώντας το γνωστό πινακάκι που δημοσίευσε και ο annivas2000) ο βαθμός κατα τον οποίο επηρρεάζεται το pH, εξαρτάται απο το CO2... άρα το βράδυ που έχουμε "εκπνοή" των φυτών, με το επιπλέων CO2, πέφτει τo pH... αυτός είναι και ένας τρόπος για να παρατηρήσουμε το ποσό κατανάλωσης CO2 απο τα φυτά μας (μετρώντας νωρίς το πρωί και ξανά το βράδυ πρίν σβήσουν τα φώτα). Για τον λόγο αυτό, συτήνεται η χρήση αεραντλίας το βράδυ ή, ακόμη καλύτερα, η χρήση ηλεκτροβάνας στην μπουκάλα CO2 σε συνδυασμό με ηλεκτρονικό pHμετρο...
Για το δεύτερο ερώτημα, πιστεύω οτι αν έχουμε σταθερό ΚΗ=3 και σταθερό CO2, τότε ΟΚ, αρκεί να μην προσθέσουμε τύρφη, η οποία στην προκειμένη περίπτωση θα φέρει τα πάνω-κάτω!!! Γενικά με ΚΗ=3 οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές και επικύνδηνες γι'αυτό προσωπικά προτιμώ το ΚΗ>4...

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-05, 12:50
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Ok. Ευχαριστώ πολύ.

Είχα την ιδέα ότι αφού δεν έχω Co2 και τα φυτά σκοπεύω να τα βγάλω, θα μπορούσα να κάνω αλλαγές κατευθείαν από την αντίστροφη με προσθήκη ιχνοστοιχείων και κάποιο buffer για επιθυμητό ph.

Όμως (γράφω τι διάβασα για να μην το επιχειρήσει κάποιος που το βρει και αυτός καλή ιδέα – όλα τα παρακάτω είναι από το site Τάκη που για άλλη μια φορά τον ευχαριστώ),

Στην διαδικασία της οξείδωσης του αμμωνίου χρησιμοποιούνται διττανθρακικά άλατα με συνέπεια το χαμήλωμα του ph (δηλαδή ασταθές ph) αφού τα διττανθρακικά άλατα καθορίζουν λίγο ως πολύ τις τιμές του ph.

Έτσι, σκέφτομαι να προχωρήσω ως εξής (αν δείτε κάποιο πρόβλημα ξαναhelp):

1. Αφαίρεση των φυτών. Θα αφήσω μόνο λίγο κερατόφυλλο (για δικούς μου λόγους ; βαρέθηκα να μαζεύω άλγη λόγω συχνού ταΐσματος και υψηλής θερμοκρασίας + μεγαλύτερη σταθερότητα στις τιμές του ph)

2. Ρύθμιση της R/O να μου δίνει νερό λίγο πάνω από 3 KH

3. Χρήση των σκευασμάτων της Seachem Ph plus και ph down (ρυθμίζοντας την αναλογία μπορείς να πας στο ph που θέλεις)

Ξέρω ότι ίσως να υπάρχουν και καλύτερες λύσεις αλλά στόχος μου είναι η απλοποίηση των ρουτινών.

Όλα τα παραπάνω είναι για δισκοενυδρείο 200 λίτρων με τέσσερις δίσκους.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-05, 13:51
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Ερωτήσεις:
1) Η R/O κατεβάζει το pH???
2) γίνεται να ρυθμίσεις την R/O να σου δίνει νερό λίγο πάνω από 3 KH???
3) μήπως προσθέτωντας pH- ή κάτι τέτοιο σου αυξήσει τα φωσφωρικα κλπ και μαζεύεις άλγες???
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-05, 15:17
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

1, Η αντίστροφη μου δίνει ph περίπου 7 (δεν έχω ηλεκτρονικό phμετρο), ένα κλικ πιο κάτω στην χρωματική αποτύπωση της καρτέλα των υγρών τεστ σε σχέση με της βρύσης. Θεωρητικά πρέπει να δίνει ουδέτερο ph (7).

2, Θεωρητικά ναι. Έχει ένα ρυθμιστικό αναλογίας που σύμφωνα με τον πίνακα που συνόδευε την συσκευή όσο μικρότερη η αναλογία τόσο λιγότερα ιόντα θα περιέχει το καθαρό νερό μας. Όπως το έχω ρυθμισμένο τώρα, δεν μπορώ να μετρήσω ανθρακική σκληρότητα. Αν αυξήσω την αναλογία τότε λογικά θα μου δώσει το νερό που θέλω.

3, Αυτό το φοβάμαι και εγώ. Όμως θα προχωρήσω σε ενυδρείο γυμνό χωρίς τίποτα άλλο μέσα.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-05, 15:21
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

για το 3.σιγουρα ναι..τα πηγαινει στα υψη.......................
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-05, 15:43
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
για το 3.σιγουρα ναι..τα πηγαινει στα υψη.......................
δηλαδη το προτεινεις ανεπιφυλακτα ??
σου προσφερει μια σταθεροτητα οταν ανεβασεις το ph ?? ή το ανεβαζει προσωρινα και μετα επανερχετε στα αρχικα επιπεδα??

ή αναφερεσε οτι θα αυξησει τα φωσφορικα ???

να ειμαστε λιγο πιο συγκρατημενοι και πιο αναλυτικοι σε ορισμενα θεματα πιστευω να μην μπερδευουμε τους αλλους ??
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-05, 10:39
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris

Έτσι, σκέφτομαι να προχωρήσω ως εξής (αν δείτε κάποιο πρόβλημα ξαναhelp):

1. Αφαίρεση των φυτών. Θα αφήσω μόνο λίγο κερατόφυλλο (για δικούς μου λόγους ; βαρέθηκα να μαζεύω άλγη λόγω συχνού ταΐσματος και υψηλής θερμοκρασίας + μεγαλύτερη σταθερότητα στις τιμές του ph)

2. Ρύθμιση της R/O να μου δίνει νερό λίγο πάνω από 3 KH

3. Χρήση των σκευασμάτων της Seachem Ph plus και ph down (ρυθμίζοντας την αναλογία μπορείς να πας στο ph που θέλεις)

Ξέρω ότι ίσως να υπάρχουν και καλύτερες λύσεις αλλά στόχος μου είναι η απλοποίηση των ρουτινών.

Όλα τα παραπάνω είναι για δισκοενυδρείο 200 λίτρων με τέσσερις δίσκους.
Βλέπετε κάποιο πρόβλημα με τα παραπάνω ?

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για μαλακό νερό με χαμηλό ph που μου διαφεύγει (δεν μου αρέσει η λύση με ηλεκτρονικό regulator και co2 – κάνω μεγάλα ταξίδια, οι ρουτίνες θα πρέπει να είναι απλές για να μπορεί η γυναίκα μου να τις ακολουθήσει) ?
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άνθρακας - Τύρφη Cristos Δίσκοι 11 13-12-04 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04800 seconds with 15 queries