Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-10-07, 09:10
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή Απορίες σχετικά με το Φιλτρο, τη Διαμόρφωση Βυθού, το Φωτισμός σε νέο RIO 125 lt

Καλημέρα,

Μετα απο καιρό στη παρέα σας, αγόρασα ένα juwel RIO 125lt με High light λάμπες. Ακόμα όμως δεν έχω κάνει τίποτα απο το να διαβάζω στο GAB...

Δυστυχώς ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι ψάρια θα βάλω...Σκέφτομαι σίγουρα να το κάνω φυτεμμένο (αν τα καταφέρω)...και να βάλω ψάρια τα οποία να μην με μεγαλώνουν υπερβολικα...(αν και σκεφτομαι σοβαρά να βάλω αγγελόψαρα ή νέον αλλά αυτό θα το δώ στην πορεία, σιγουρα όμως δεν θα είναι malawi)


Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

1) Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο, ειδικα τώρα στο στρώσιμο με αμμωνία που θα κάνω τις επόμενες μέρες?

Το ενυδρείο έχει το εσωτερικό φίλτρο της juwel το οποίο έχει απο κάτω προς τα πάνω τα εξής:

Σφουγγάρι μπλε
Σφουγγάρι μπλέ
κενό
σφουγγάρι μπλε
Σφουγγάρι πράσινο για νιτρικά αλατα
Ανθρακα
υαλοβάμβακα

Νομίζω οτι κάποιο απο αυτά πρέπει να αντικατασταθεί με μακαρόνι...τι λέτε? χρειάζεται να προσθέσω τίποτα άλλο επιπλέον? ή να αλλάξω τι σειρά των υλικών? και τι ποσότητα μακαρονιού να βάλω?


2) Διαμόρφωση του βυθού

α)Τι υπόστρωμα να βάλω? πόσα kg πρέπει? και πόσα kg άμμο?


β) να τοποθετήσω φελιζόλ?

Διαβασα οτι χρησιμοποιείται φελιζόλ στο κάτω μέρος του ενυδρείου, μετα μπαίνει το υπόστρωμα και τέλος η άμμος η το χαλίκι.

Αρχικά δεν σκέφτομαι να βάλω πέτρες αλλα ενα μεγάλο ξύλο...Πιστεύεται οτι χρειάζεται να βάλω φελιζόλ μήπως αργότερα θελήσω να βάλω πέτρες? και αν ναι τι φελιζόλ χρησιμοποιώ?

γ) Χρειάζεται να βάλω διαχωριστικές λωρίδες στο υπόστρωμα για τα φυτά?

σε κάποια παρουσίαση ενυδρείου παρατήρησα οτι χρησιμοποιούνται λωρίδες στο υπόστρωμα που χωρίζουν τις περιοχές για τα φυτά...είναι χρήσιμο? γιατι ακόμα δεν μπορώ να σκεφτώ τη τελική μορφή του ενυδρείου.


3)Φωτισμός

Το ενυδρείο έχει δύο λάμπες 1x28 W Nature και 1x28 W Daylight στις οποίες έβαλα ανακλαστήρες της Juwel σαν πρώτο βήμα

ΑΡΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ το ενυδρείο εχει φωτισμό 56 Watt

Αν και δεν ξέρω να υπολογίσω τα καθαρά λίτρα. Στα 125 lt αντιστοιχεί 0.448W/lt.

Χρειάζεται να βάλω αλλη 1 η 2 Τ5 λάμπες για καλύτερο φωτισμό, ή να ξεκινήσω με αυτές και να δώ αν χρειάζεται στην πορεία?


4)CO2

Δεν είχα σκοπό να ρωτήσω για το CO2 μιας και ειναι πολύ νωρίς...Αλλα επειδή το σκέφτομαι συνέχεια και για να μην δημιουργήσω νέο θέμα αργότερα ρωτάω εδω....

Τα φυτά που αρχικά θα βάλω θα ειναι εύκολα με σκοπό αργοτερα να μπουν και πιο δύσκολα και ίσως και γκαζόν!
Απο ότι διαβάζω βοηθάει πολύ τα φυτά και τα πιο πολλά φυτεμένα εχουν συνήθως παροχή CO2.

Πιστεύεται οτι το ενυδρείο θα χρειαστεί μελλοντικά την αγορά ενός συστήματος CO2 ή μια λύση DIY θα με καλύψει?







Συγνώμη για τις πολλές μου ερωτήσεις...και αν σας κούρασα...


Μπορεί να είχα καιρό ενυδρείο, όμως οι γνώσεις που πήρα απο το forum, νομίζω δεν θα τις μάθαινα ποτέ...

Θέλω να ξεκινησω το νέο ενυδρείο μου οσο το δυνατόν πιο σωστά...μαζί σας...


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο 80αλιτρο με Guppies και απορίες!! kostasthess_ Ζωοτόκα 16 30-09-07 14:34
Σχετικά με το υπόστρωμα scissorhands Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-03-05 16:38
Ερωτήσεις σχετικά με το Juwel Rio 400 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-12-04 17:57
Βοήθεια σχετικά με το φίλτρο!!! Anonymous Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 20-01-03 13:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04977 seconds with 14 queries