Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 30-11-16, 19:11
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Γαριδομωρά!

Είναι απίστευτο!
Από ότι φαίνεται έχουν γεννηθεί γαρίδες στο ενυδρείο μου. Είναι μικροσκοπικές ανοικτό πορτοκαλί, red cherry κατά πάσα πιθανότητα. Τις εντόπισα όταν φόρεσα τα γυαλιά μου και προσπάθησα να πιάσω μια βεντούζα, που είχε πέσει πίσω από ένα σωρό χονδροχάλικου, με java moss από πάνω του. Στην αρχή νόμισα ότι με γελούσαν τα μάτια μου, αλλά μετά διαπίστωσα πως πράγματι μόλις πλησίαζα τη λαβίδα μικροσκοπικά γαριδάκια κινούνταν μέσα στις κοιλότητες του χαλικιού! Είχα δεί τουλάχιστον μία αυγωμένη γαρίδα με μικροσκοπικά κιτρινωπά αυγά στα πόδια της πριν κάμποσες μέρες, αλλά ήμουν σίγουρος ότι τα μικρά δε θα είχαν καμία τύχη, με 50+ ψάρια στο ενυδρείο! ¨Ομως φαίνεται πως υπάρχουν κάμποσα, καθώς εντόπισα και άλλα αργότερα στο γρασιδάκι! Το ερώτημα είναι πρέπει να κάνω κάτι για αυτά; Τι είδους φαγητό μπορώ να τους ρίξω; Nα τα πιάσω και να τα απομακρύνω, είναι πρακτικά, μάλλον απίθανο, τόσο μικρά που είναι, άστε που δεν έχω άλλο ενυδρείο να τα βάλω! Τι μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω; Nα τρίψω λίγη γαριδοτροφή, αλλά και πάλι, πως να τους τη δώσω; Aστε που δεν είμαι σίγουρος, αν θα καταφέρω να τα ξαναεντοπίσω! Αν τα καταφέρω, θα προσπαθήσω να τα φωτογραφίσω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απίστευτο!
Από ότι φαίνεται έχουν γεννηθεί γαρίδες στο ενυδρείο μου. Είναι μικροσκοπικές ανοικτό πορτοκαλί, red cherry κατά πάσα πιθανότητα. Τις εντόπισα όταν φόρεσα τα γυαλιά μου και προσπάθησα να πιάσω μια βεντούζα, που είχε πέσει πίσω από ένα σωρό χονδροχάλικου, με java moss από πάνω του. Στην αρχή νόμισα ότι με γελούσαν τα μάτια μου, αλλά μετά διαπίστωσα πως πράγματι μόλις πλησίαζα τη λαβίδα μικροσκοπικά γαριδάκια κινούνταν μέσα στις κοιλότητες του χαλικιού! Είχα δεί τουλάχιστον μία αυγωμένη γαρίδα με μικροσκοπικά κιτρινωπά αυγά στα πόδια της πριν κάμποσες μέρες, αλλά ήμουν σίγουρος ότι τα μικρά δε θα είχαν καμία τύχη, με 50+ ψάρια στο ενυδρείο! ¨Ομως φαίνεται πως υπάρχουν κάμποσα, καθώς εντόπισα και άλλα αργότερα στο γρασιδάκι! Το ερώτημα είναι πρέπει να κάνω κάτι για αυτά; Τι είδους φαγητό μπορώ να τους ρίξω; Nα τα πιάσω και να τα απομακρύνω, είναι πρακτικά, μάλλον απίθανο, τόσο μικρά που είναι, άστε που δεν έχω άλλο ενυδρείο να τα βάλω! Τι μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω; Nα τρίψω λίγη γαριδοτροφή, αλλά και πάλι, πως να τους τη δώσω; Aστε που δεν είμαι σίγουρος, αν θα καταφέρω να τα ξαναεντοπίσω! Αν τα καταφέρω, θα προσπαθήσω να τα φωτογραφίσω!


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Δεν είναι και πολύ καλές οι φωτογραφίες γιατί είναι τραβηγμένες με το ζουμ της μηχανής του κινητού στο φουλ. Για να παρετε 'ομως μία ιδέα του μεγέθους τους το κλαδί δεν έχει μεγαλύτερη διάμετρο από ένα cm ενώ τα χαλίκια δεν έχουν μεγαλύτερη διάμετρο από 2,5 με 3!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 30-11-16 στις 19:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι πες!!!! Μαζί με τα φυτά ήρθε και γαριδομωρό. ispyii Γαρίδες του γένους Neocaridina 3 04-12-09 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04325 seconds with 14 queries