Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-08-12, 22:25  
Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη silve992
silve992
Member
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος 13-08-12, 22:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά και πάλι,

Σήμερα μόλις παρέλαβα το νέο μου ενυδρείο με (τα πάντα) όλα τα απαραίτητα υλικά. Θα ήθελα να μου πείτε λίγο τη διαδικασία, γιατί είναι τόσα πολλά που πρέπει να κάνω και θα ήθελα να το κάνω με τη σωστή σειρά για να αποφύγω τα (πολλά) λάθη.

Λοιπόν καταρχήν έχω τοποθετήσει το ενυδρείο στη θέση που θέλω και το έχω καθαρίσει μέσα - έξω με λίγο νερό και ένα πανί.

01. Το επόμενο βήμα είναι να τοποθετήσω το αμμοχάλικο; Πρέπει να το πλύνω πολύ καλά;
02. Επίσης να βάλω έπειτα το φίλτρο (εξωτερικό) με τις σωλήνες κανονικά συν το θερμοστάτη;

Προς το παρών αυτά τα λίγα για να μην μπερδευτώ...
Εμφανίσεις: 13187
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 12-09-12, 10:18
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Hmm okay guys ευχαριστώ! Απ' ότι θυμάμαι ποτέ δεν έχουν ανέβει πολύ τα NΟ3 αρά ακόμα δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο. Σε πόσες μέρες περίπου θα είναι έτοιμο πιστεύετε εσείς οι έμπειροι; Κάθομαι εδώ και 23 μέρες και βλέπω ένα άδειο πράγμα με νερό και θέλω ψαράκια μέσα να βλέπω και λίγο ζωή.

Είναι το πρώτο μου και καταλαβαίνετε από τη μια θέλω να το κάνω σωστά και από την άλλη το θέλω και γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 12-09-12, 10:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θεωρητικα 3 βδομαδες εως εναμισι μηνα...

αφου δημιουργηθηκαν no3 λογικα σε 6-7 μερες θα ειναι φουλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 12-09-12, 10:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συνηθως σε "νορμαλ" στρωσσιμο κανει γυρω στις 30-40 μερες.εμενα μου φαινεται οτι καλα παει μεχρι στιγμης.αν το θες πιο γρηγορα,μπορεις παντα να βαλεις αγγελια για μπολιαλλα αφου εφτασες μεχρι εδω,δεν ειναι κριμα να παει ο κοπος και η αναμονη χαμενος?λεμε τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 12-09-12, 10:36
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Όχι όχι, μόνος μου θέλω να τα κάνω όλα για να μάθω! 6-7 ημέρες μόνο; Από το στόμα σου και στου ενυδρείου το αυτί! Έχω βρει και τα ψαράκια που θα βάλω μέσα (guppies) και ανυπομονώ!
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 12-09-12, 10:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, αν ριχνεις ικανοποιητικες ποσοτητες αμμωνιας (και αφου δε σου μηδενιζει μαλλον ριχνεις) απο τη φαση που εχουμε 5ppm no3 μεχρι να πανε στο απειρο θελει χοντρικα μια βδομαδα
-------------------------
αν τωρα οπως λες θες να μαθεις, και να δεις ολες τις φασεις του κυκλου πρεπει να περιμενεις να φτασει σε σημειο να ριχνεις αμμωνια και σε λιγες ωρες να μηδενιζει (αυτο παιρνει συνολικα περιπου εναμισι μηνα, αλλα δεν ειναι απαραιτητο σε καμια περιπτωση, αν κι εγω ετσι εχω στρωσει 2 φορες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 12-09-12 στις 10:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 14-09-12, 11:26
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Σήμερα έκανα μέτρηση και είδα τα NO3 ανεβασμένα! Όχι στα ουράνια βέβαια αλλά γύρω στα 20-30ppm. Μόλις δω λοιπόν περισσότερα NO3 τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

Νομίζω Nick74 είπες να κάνω μια ολόκληρη αλλαγή νερού και μετά μπορώ να βάλω ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 14-09-12, 11:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι οταν δεις no3 στα ουρανια, ειναι πια στρωμενο (αν θες ταιζεις κανα δυο μερες ακομα αμμωνια για ακομα περισσοτερη βιολογια) και κανεις σχεδον ολικη αλλαγη νερου, περιμενεις ενα 24ωρο και ξαναμετρας.
Αν οι μετρησεις ειναι οκ βαζεις τα πρωτα ψαρακια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 15-09-12, 09:11
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Σήμερα το πρωί έβαλα αμμωνία όπως κάθε μέρα και μετά από μιάμιση ώρα έκανα μέτρηση NO3 και βρήκα μηδέν! Είναι καλό τώρα αυτό τη μια να μου δείχνει 20ppm και την επόμενη μηδέν;
:/
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 15-09-12, 09:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ξεχνα το δεν χτυπησες το δευτερο μπουκαλακι...

ξνακανε το τεστ (αν εχεις ΑΡΙ κοπανα το κανονικα για κανα διλεπτο το δευτερο μπουκαλακι γιατι κρυσταλωνει και δειχνει 0 )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 15-09-12, 09:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το πρωί έβαλα αμμωνία όπως κάθε μέρα και μετά από μιάμιση ώρα έκανα μέτρηση NO3 και βρήκα μηδέν! Είναι καλό τώρα αυτό τη μια να μου δείχνει 20ppm και την επόμενη μηδέν;
:/

αμμωνια μετρησες?η μετρησες μονο νιτρικα και τα βρηκες 0?αν εκανες πολυ μεγαλη αλλαγη,μπορει τα νιτρικα να τα βρεις 0.το θεμα ειναι αν εχεις αμμωνια και νιτρωδη 0 ενω ταυτοχρονα μετρας νιτρικα πανω απο 0.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 15-09-12, 10:18
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Οκ, θα το ξανακάνω σε λίγη ώρα και θα σας πω. API έχω ναι, θα το κάνω φραπέ τότε!

@kgf12345
Όχι δε μέτρησα αμμωνία. Φαντάζομαι θα είναι στα ύψη πάλι αλλά δε νομίζω να χρειάζεται να μετρήσω κιόλας γιατί σημασία έχει νομίζω τώρα τα NO3 να πάνε στα "ουράνια". Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα καμία.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 15-09-12, 10:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απλα το λεω γιατι το κυριο θεμα ειναι να μηδενιζει η αμμωνια και τα νιτρωδη.η υπαρξη νιτρικων ειναι απλα ενα σημαδι για να κανεις την αλλαγη και να τα μειωσεις πριν βαλεις ψαρια,αλλα το σημαντικο ειναι ταυτοχρονα να μετρας 0 στα υπολοιπα.
δε σημαινει δηλαδη οτι εχει στρωσει αν μετρας 50ppm νιτρικα ενω εχεις ακομα αμμωνια η/και νιτρωδη μεσα.εκτος αν εχεις ριξει ενα κουβα αμμωνια μεσα αλλα κιαν εριξες,κιαυτη θα πρεπει να μηδενισει καποια στιγμη.αφου μετρας νιτρικα σε καλο δρομο εισαι,αλλα παρατηρησε με μετρησεις και το αν μηδενιζει η αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 15-09-12, 10:41
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Μετά από αρκετή προπόνηση στα χέρια (από το κούνημα των API) μέτρησα NO3 στην τελευταία κλίματα, δηλαδή στα 160ppm (αν και το χρώμα ήταν αρκετά κόκκινο). Οπότε συνεχίζω για 2-3 μέρες ακόμα να βάζω αμμωνία και μετά κάνω ολική αλλαγή νερού, για να πέσει και η αμμωνία στο μηδέν, σωστά;

@kgf12345
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά νομίζω αυτό γίνεται μόνο αν πηγαίνεις με τον "παραδοσιακό" τρόπο στρωσίματος του ενυδρείου, και όχι όπως εγώ που βάζω όσο να ναι αμμωνία μέσα. Νομίζω λέω γιατί δεν είμαι έμπειρος..
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 15-09-12, 11:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι,η αμμωνια και τα νιτρωδη πρεπει να ειναι 0 οταν βαλεις ψαρια.μετρησε αμμωνια να δεις αν υπαρχει αμμωνια μεσα τωρα,και αν υπαρχει μη βαλεις αλλη,κανε μετρησεις να δεις αν μειωνεται και αν μηδενιζει.οταν μηδενισει,τοτε θα κανεις μεγαλη αλλαγη να μειωθουνε και τα νιτρικα και τοτε θα βαλεις ψαρι μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 15-09-12, 12:29
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Έκανα μέτρηση αμμωνίας και γίνεται χαμός μέσα. Έχει ξεπεράσει την κλίμακα. ¶ρα λοιπόν από εδώ και πέρα, μια που μου έχουν εμφανιστεί πολλά NO3 σταματάω την αμμωνία και μετράω να δω πότε θα μου μειωθεί σωστά;

Να μην κάνω αλλαγή νερού για να τη μειώσω εγώ μόνος μου;
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 15-09-12, 13:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα το λεω γιατι το κυριο θεμα ειναι να μηδενιζει η αμμωνια και τα νιτρωδη.η υπαρξη νιτρικων ειναι απλα ενα σημαδι για να κανεις την αλλαγη και να τα μειωσεις πριν βαλεις ψαρια,αλλα το σημαντικο ειναι ταυτοχρονα να μετρας 0 στα υπολοιπα.

οχι με ατυτο τον τροπο στρωσιματος μας ειναι αδιαφορη η αμμωνια (ετσι κι αλλιως δε θα μηδενιστει ποτε) το ιδιο και τα νιτρωδη.
Το μονο που μας ενδιαφερει ειναι να υπαρχουν πολυ υψηλα νιτρικα.
Αν εχει βγει εκτος κλιμακος τοτε οποτε θελεις κανεις ολικη αλλαγη και μετα απο 24 ωρες παλι μετρησεις (πλεον ολες τς μετρησεις και πρεπει κλασικα να εχουμε μηδενικη αμμωνια και νιτρωδη και καποια μικροποσοτητα νιτρικων) και αν ειναι οκ βαζεις τα πρωτα ψαρια.
Αν παρα ταυτα τα νιτρικα εξακολουθουν να ειναι πανω απο 20 κανεις μια μικρη αλλαγη νερου και μετα βαζεις τα ψαρια


Επαναλαμβανω τα ΝΙΤΡΙΚΑ να ειναι εκτος κλιμακος οχι απλα να ειναι λιγο ψηλα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 15-09-12, 13:17
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστώ Νίκο, άρα θα κάνω αυτό που είπα προηγουμένως για να είμαι εντάξει! Θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη.


Παράθεση:
Μετά από αρκετή προπόνηση στα χέρια (από το κούνημα των API) μέτρησα NO3 στην τελευταία κλίματα, δηλαδή στα 160ppm (αν και το χρώμα ήταν αρκετά κόκκινο). Οπότε συνεχίζω για 2-3 μέρες ακόμα να βάζω αμμωνία και μετά κάνω ολική αλλαγή νερού, για να πέσει και η αμμωνία στο μηδέν, σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 15-09-12, 13:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

προσεξε, να ξεπερναναι την τελευταια κλιμακα δηλαδη να ειναι ακομα πιο σκουρο το τεστ...
Η γνωμη μου αστο δυο μερες ακομα αν δεν εισαι σιγουρος για το χρωμα, κακο δεν κανει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 15-09-12, 15:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε?
οποιονδηποτε τροπο στρωσιματος κιαν ακολουθεις,αυτο που σε νοιαζει οταν προκειται να βαλεις ψαρια,ειναι να μην υπαρχει μεσα αμμωνια και νιτρωδη αλλα να υπαρχουν νιτρικα.

ειναι απλο.αν δεν μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη δεν μπορεις να βαλεις ψαρια.αλλιως θα τα βαλεις μεστην αμμωνια και θα περιμενεις να μηδενισει,η θα κανεις συνεχεις αλλαγες.αλλα ειναι ρισκο και δε βλεπω το λογο της βιασυνης.

καταλαβα τι λετε,αλλα το να κανεις ολικη αλλαγη για να μηδενισουν ολα και να μειωθουνε τα νιτρικα,-δεν το εχω κανει οποτε δε θα επιμεινω σε αυτο-,αλλα μου φαινεται λιγο ρισκο,με την ενοια οτι αν μετα την ολικη αλλαγη ξαναμετρησεις αμμωνια τι θα κανεις?ξανα αλλαγη?δε βλεπω το λογο,αφου ετσι κιαλλιως θα μειωθει απο μονη της.οχι οτι ειναι λαθος βεβαια,απλα εμενα δε μου "καθεται" καλα σαν διαδικασια γιατι ενας αρχαριος,(δεν το λεω για σενα silve),μπορει να μη δωσει το καταλληλο "βαρος" στη μετρηση της αμμωνιας,να μετραει μονο τα νιτρικα, να βιαστει και στο τελος να κανει πατατα.
απλα το λεω για να μη μπερδευτει κανεις που θα τα διαβασει μελλοντικα.

με αλλα λογια,εγω ειμαι της γνωμης να μη ριξεις αλλη αμμωνια μεσα,αλλα περιμενε να μηδενισει αυτη που εχεις μεσα ηδη.οταν μηδενισει κανε αλλαγη,μετρα νιτρικα και αν ειναι οκ βαλε ψαρια.αλλα κανε οπως σε βολευει εφοσον ο nick το εχει δοκιμασει.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 15-09-12, 16:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βρε kfg μη φοβασαι δε θα εχει καθολου αμμωνια
Αυτα ειναι κολπακια που ξερουν οι πολυ ψαγμενοι της αμμωνιας κι οχι των ζουμιων



Σοβαρα τωρα, ειναι ολοσωστος τροπος στρωσιματος και καπου τον εχει γραψει κι ο Γιωργος εδω νομιζω με μια πιο απλοποιημενη παραλλαγη του (ριχνεις απλα μισο μπουαλι αμμωνια και σε δυο βδομαδες μετρας no3 κι αν ειναι πραγματικα παρα πολλα κανεις αλλαγη κι εισαι οκ.) Δε σε νοιαζει να μετρησεις αμμωνια με αυτους τους τροπους γιατι ετσι κι αλλιως δε θα μηδενισει ποτε... (η σχεδον ποτε τεσπα) αλλα την επομενη που θα βαλεις τα ψαρια δε θα εχεις καθολου ουτε αμμωνια ουτε τιποτα

btw ετσι εστρωσα γαριδαδικο (οκ, μπολιασα και λιγο βυθο)
-------------------------
ειναι ο πολυ γρηγορος τροπος... ο alexcoon εκανε 6 μερες (αν και δεν ειμαι σιγουρος αν το φιλτρο του ηταν πεντακαθαρο η αν ειχε και λιγακι μπολι) παντως σε 10 μερες εχεις σουπερ βιολογια που δεν την ποιανεις με τους αργους τροπους (οχι πως παιζει ρολο αφου τελικα θα επιβιωσει οση ειναι αναλογη των ρυπων τελικα, αλλα τουλαχιστο σηκωνει αρκετη ιχθυοφορτιση με αυτο τον τροπο εξ αρχης αν θες)
-------------------------
Παράθεση:
απλα εμενα δε μου "καθεται" καλα σαν διαδικασια γιατι ενας αρχαριος,(δεν το λεω για σενα silve),μπορει να μη δωσει το καταλληλο "βαρος" στη μετρηση της αμμωνιας,να μετραει μονο τα νιτρικα, να βιαστει και στο τελος να κανει πατατα.
Κι ομως τελικα αυτο τον τροπο πρεπει να υποδειξουμε στους αρχαριους κι ας ειναι λιγο ρωσικη ρουλετα...
Και με το να τους λεμε οτι θα πρεπει να στρωνουν ενα μηνα τους κανουμε αυτοματα εχθρους μας και συμαχο τους τον πετσοπα που εχει ενα θαυματουργο ζουμι που θα βαλουν αμεσως ψαρια.
Μετα αρχιζουν τα προβληματα και αρχιζουν τις επικλησεις βοηθειας αλλα ειναι πια συνηθως αργα για τα ψαρακια.
Ενω αν του πεις για 10 μερες στρωσιμο τοτε κι ο αλλος θα το παρει πιο ζεστα (ε δε νομιζω να ειναι και τοσο αναισθητος να μη ριξει μια μετρηση αμμωνιας πριν βαλει μεσα ψαρια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 15-09-12 στις 16:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 15-09-12, 16:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχεις αδικο σαυτο που λες,και εφοσον το εχεις δοκιμασει δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω απλα φοβαμαι οτι ολο και καποιος θα βρεθει να κανει τη μ...α και δεν θα κανει μετρηση αμμωνιας και γιαυτο το λογο και μονο το τονιζω
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 15-09-12, 16:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ ενας στους εκατο θα κανει τη μ....α να μη μετρησει αμμωνια και τωρα 90/100 μανουριαζουν με το χρονο στρωσιματος και μετα απο ενα μηνα αρχιζουν να ανοιγουν θεματα "σοσ τα ψαρια μου" "βοηθεια" "ψαρι στον πατο" κτλ κτλ κτλ

τι συμφερει περισσοτερο?

__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 19-09-12, 16:30
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι,

Λοιπόν σήμερα τελικά έκανα μια σχεδόν ολόκληρη αλλαγή νερού (γύρω στο 95%) και έκανα τεστ για αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3.

Αποτελέσματα:

Αμμωνία: 4ppm
ΝΟ2: 0,25ppm
NO3: 80ppm +

Να σημειώσω ότι πριν κάνω την αλλαγή νερού είχα αμμωνία εκτός κλίμακας, NO2 μηδέν και NO3 εκτός κλίμακας επίσης. Επιπλέον να σημειώσω ότι τα τεστ νερού τα έκανα μερικές ώρες μετά την ολική αλλαγή νερού του ενυδρείου.

Τι προτείνεται να κάνω από εδώ και πέρα;
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 19-09-12, 16:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

παλι αλλαγη ωστε τα νιτρικα να ειναι αποδεκτα.
Σε εκεινη τη φαση δε θα εχεις αμμωνια


Αποδεκτα νιτρικα συνηθως εννωουμε κατω απο 20, αλλα προσωπικα προτεινω να τα κρατησεις 10, το πολυ 15



ειδες τι γρηγορα που εστρωσε ?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 19-09-12, 17:18
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Όταν λες πάλι αλλαγή, να κάνω ολόκληρη όπως σήμερα γύρω στο 95% ή λιγότερο;

Ναι όντως γρήγορα έστρωσε τελικά, δε το περίμενα!


EDIT:
Επειδή έβαλα φυτά μέσα σήμερα και δε θέλω να τα χαλάσω (γιατί νομίζω ότι αν βγάλω όλο το νερό θα χαλάσουν) πειράζει να αλλάζω κάθε δυο μέρες πχ το 1/3 του νερού; Ίδια αποτελέσματα δε θα έχω;
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 19-09-12, 18:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

διαδοχικες αλλαγες ακομα καλυτερα.
Οταν πεσουν τα νιτρικα στο 10-15 (δε θα εχεις και μετρησιμη αμμωνια φυσικα τοτε) εισαι ετοιμος, μονο μην το αφησεις πανω απο μια μερα χωρις καθολου αμμωνια γιατι θα πεθανει μεγαλη ποσοτητα βιολογιας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 19-09-12, 19:13
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ωραία ευχαριστώ! Ανά δυο μέρες θα αλλάζω το 1/3 μέχρι να έχω νιτρικά 10-15! Από βδομάδα ελπίζω θα κάνω και "επίσημη" παρουσίαση του ενυδρείου μου!
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 19-09-12, 21:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δυο μερες να τ αφησεις αταιστα τα βακτηρια ειναι πολυ...

Εγω σε μια μερα θα εκανα τις αλλαγες... διαφορετικα θα εξακολουθουσα να ταιζω αμμωνια αν δεν ημουν ετοιμος για ψαρια (με ρεγουλα φυσικα οχι να χτυπαει κοκκινο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 19-09-12, 22:40
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Χμμ οκ καλά που μου το είπες. Αύριο αν είναι θα αλλάξω το 1/3. Αν αλλάζω όμως το 1/3 του νερού κάθε μέρα φαντάζομαι πως δε χρειάζεται να ρίξω άλλη αμμωνία σωστά; Γιατί έχω σκοπό μόλις δω τα νιτρικά στα επίπεδα που θέλουμε να βάλω κατευθείαν ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 19-09-12, 22:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε μια μερα μεσα μπορεις να κανεις τις αλλαγες σου κανονικα, δε χρειαζεται να περνανε πολλες ωρες στα ενδιαμεσα (οχι πως κανει κακο, αλλα απλα δεν ειναι απαραιτητο σε αυτη τη φαση, μονο κοπος θα ειναι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου astrapcian Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-01-12 16:40
Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-09-10 17:25
Βοήθεια για στήσιμο καινούριου ενυδρείου Always_Learning Γλυκό νερό - Γενικά 8 30-04-10 16:02
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10
Στήσιμο ενυδρείου γύρω στα 450 lt.βοήθεια xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 57 08-05-08 16:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09276 seconds with 14 queries