Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-07, 19:42
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Η ανακατασκευή του μονομαχονενυδρείου μου..

Αρχικά να αναφέρω ότι το post αυτό έχει πολλά τεχνικά χαρακτηριστικά του ενυδρείου μου αλλά επειδή είναι κάτι αποκλειστικά για μονομάχους κάνω το post εδώ. Αν κριθεί πως πρέπει να μεταφερθεί ας μεταφερθεί.. Προσοχή όμως γιατί έχω και κάτι αποριούλες στο τέλος.


Λοιπόν έχουμε και λέμε...
Όταν είχα πρωτο ξεκινήσει το άθλημα είχα ένα ωραίο ενυδρειάκι 15 λίτρων.. Αυτό όμως κάποια στιγμή το παράτησα... Εϊπα λοιπόν να του φτιάξω ένα καπάκι και ένα ωραίο πατέντα εξωτερικό φίλτρο και να κάνω έναν ακόμη μονομάχο άρχοντα.... Ξεκίνησα λοιπόν τέλειωσα και τώρα κάνω στρώσιμο.. Μπόλιασα και με νερό από άλλο ενυδρείο και πάω σχετικά κάλά.

Αρχίζουμε λοιπόν..
Το ενυδρείο τώρα έχει αυτή τη μορφή..





Πέρασα σήμερα από υδρόγειο για κάτι τεστ και λέω δεν τσιμπάω και καμια ανούμπια. Ήθελα και ένα διακοσμητικό ξύλο για να την δέσω αλλά δεν είχε κάποιο σε μικρό μέγεθος.

Παρατηρείτε επίσης και την έξοδο του νερού αριστερά πάνω, και την είσοδο δεξιά κάτω. Έχουν επίσης δεμένα σφουγγαράκια στην άκρη για την μείωση της ροής του νερού. Το είχα ξανακάνει και το είχε λατρέψει ένας μικρούλης.

Παρακάτω άλλη μία του φυτού...



Νομίζω πως είναι Anubias barteri var. caladiifolia ''1705''. Είναι λίγο μεγαλούλα για τα 15 λίτρα αλλά άμα μπει στην θέση δεμένη πάνω στο ξύλο που θέλω να βάλω δεξιά θα είναι άψογη.

Ας συνεχίσουμε λίγο στο τεχνικό μέρος να δούμε το καπάκι



Το καπάκι λοιπόν φτιάχτηκε από το σκληρό εξωτερικό γκρι πλαστικό ενός ντοσιέ. Ναι καλά διαβάσατε Τροποποιήθηκε και κολλήθηκαν όλα με σιλικόνη. Στον καμπυλωτό χώρο μπήκε η λάμπα. Είναι μια απλή λάμπα οικονομίας 12W στους 4000Κ. Θα μπουν εύκολα φυτά και θεώρησα λίγο υπερβολή να φτιάχνω ολόκληρα συστήματα για λάμπες T5. Κάτω από τη λάμπα στην τρύπα που έγινε στο πλαστικό μπήκε ένα μικρό κομμάτι πλεξιγκλάς κολλημένο με σιλικόνη επίσης. Το εσωτερικό μέρος του καμπυλωμένου μέρους είναι επενδυμένο με αλουμινόχαρτο για να δουλεύει ως ανακλαστήρας. Και μην ξεχάσω το μπλε led που έβαλα για moonlight. Το led τροφοδοτείται από έναν από τους πολλούς μετασχηματιστές nokia που έχω και κάθονται στο σπίτι...Η λάμπα η κεντρική έχει χρονοδιακόπτή στις 8 ώρες/μέρα.

και εδώ βλέπουμε το κάτω μέρος από το καπάκι με το led και την λάμπα.



Και τώρα έρχεται η πατέντα αλα Σπύρος του φίλτρου...



Είναι που λέτε μια μπουκάλα πλαστική dorna. Δεν πίνεις νερό πίνεις βελούδο. H μπουκάλα κόπηκε και μίκρινε λιγάκη και μέσα μπήκαν σφουγγάρια και λίγο substrat pro. Ή μάλλον πολύ αφού για τα λίτρα μου το φίλτρο αυτό είναι τεράστιο. Αλλά επέλεξα αυτό για να έχω επιπλέον ένα λίτρο νερού σαν ποσότητα κυκλοφορίας. Το στόμιο προσαρμόστηκε στην είσοδο του κυκοφοριτή μάρκας άγνωστης αλλά λέει 400L/h. Και 100 να πιάνει υπεραρκετά είναι.. Μετά μπήκε τρελή ποσότητα σιλικόνης διότι ο μάρκας μεκαψες κυκοφορητής ήταν όσο στεγανός είναι και η βρύση του μπάνιου ανοιχτή..Χα χα... (γελάω μόνος).
Υπάρχει ένα μειωνέκτιμα ότι δεν μπορεί να καθαριστεί αλλά μέχρι να φτάσω σε αυτό το σημείο θα έχει βραθεί λύση ή θα έχω πάρει ένα μικρό κοπλέ έτοιμο εξωτερικό φιλτράκι...(ή θα φτιάξω άλλο καλύτερο.. που θα ανοίγει βιδωτά να μπαίνουν τα υλικά..)

¶ντε και μία τελευταία πριν γίνει το τελικό κόλλημα στο φίλτρο..



Αυτά λοιπόν με τα τεχνικά πάμε παρακάτω τώρα και σε μερικές αποριούλες.

Έχουμε και λέμε μετά από 9 ημέρες στρωσίματος και αφού είχε μπολιαστεί με 5 λίτρα νερό στρωμένου...

Nh3=5
NO2=1
NO3=80
PH =7.5

Τα δικά μου συμπεράσματα είναι τα εξής. Αρχικά μου φαίνεται λίγο ανεβασμένο το PH αλλά τόσο είναι και της βρύσης. Στο ενυδρείο επίσης μπαίνει νερό από φίλτρο βρύσης που κρατά χλώριο. Επίσης τα νιτρικά της βρύσης είναι 0 (μηδέν).Οπότε οδηγούμαι εγώ στο συμπέρασμα ότι κύκλος αζώτου υπάρχει αλλά δεν είναι ικανός ακόμη να απορροφήσει τις 1-2 σταγόνες αμμωνίας που ρίχνω εγώ κάθε μέρα για να την διατηρω στα 3-5ppm. Αυτό το λέω γιατί τα νιτρικά του δικτύου είναι 0 και εγώ εχω ήδη 80. Νομίζω ότι πάω καλά και σε 10-20 μέρες θα είμαι έτοιμος.


Επίσης θέλω να αναφέρω τι φυτά θέλω να βάλω. 'Εχουμε και λέμε..

κερατόφυλλο 2 κομμάτια να κρύψω θερμοστάτη και εναν σωλήνα στις άκρες
Φακή για συγκράτηση φωλιάς
Egeria Densa
Ανούμπιες. Έχω ήδη μία λέω να πάρω και μία nana να την βάλω πάνω στο πύλινο.
jaa moss πάνω στο χαλίκι.

Είναι όλα εύκολα και πιστεύω με την λάμπα μπυ ή άμα χρειαστεί με μία περισσότερα Watt και με flourish excel και flourish της seachem Θα είμαι άρχοντας. Ποιά είναι η γνώμη σας πάνω και σε αυτό??

Τέλος υπάρχουν καθόλου στον σύλλογο κανένα από τα παραπάνω φυτά να δώσετε σε εμένα τον φτωχό (η αλήθεια είναι ότι με τα τεστ που μου τέλειωσαν αυτές τις μέρες έφυγαν πολλά ευρά..) να περάσω στον συλλογο να με ελεήσετε?

Ελπίζω να μην σας κούρασα..
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-07, 19:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ωραιο το κολπο με το φιλτρο αλλα αμα σου χαλασει ο κυκλοφορητης κλαψτα.
Βγαλε το πηλινο που ειναι ασχετο και βαλε ενα δυο ξυλακια.
Και τα πλεξι και το ντοσιε μπορει να πιτσικαρουν απο τη ζεστη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-07, 20:08
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Το ντοσιε δεν παθαίνει τίποτε.. Είχε δοκιμαστεί υπερωρίες πριν μπει για καπάκι...

Τώρα για τα ξυλάκια μάλλον έχεις δίκιο...
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-07, 20:53
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Κάθε προσπάθεια από εμένα για την καλύτερη διαβίωση των μονομάχων είναι άξια συγχαρητηρίων.

Θα σου πω λοιπόν "μπράβο φίλε μου" για την προσπάθειά σου και παρατήρησε τις πατέντες σου για την ορθή λειτουργία τους.

Παρατήρηση:
Μήπως να έβγαζες την ανούμπια απο το γλαστράκι?
Ο υαλοβάμβακας δεν είναι και ότι καλύτερο!!!!

Να μου πείς ακόμη δεν έχεις πάρει ξύλο να τη δέσεις...
Πάρε γρήγορα θα σου έλεγα εγώ, και διώξε υαλοβάμβακα απο τις ρίζες.

Και πάλι μπράβο για την προσπάθεια...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-07, 20:56
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Θα βγει άμεσα ο υαλοβάμβακας. Υδρόγειο που πήγα είχαν τελειώσει τα μικρά και είχαν μείνει κάτι κομμάτια όσο είναι το ενυδρείο. Οπότε αύριο θα βρω ξύλο να την δέσω... Ίσως και δεύτερο ξύλο να φύγει το πύλινο...
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-07, 21:01
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Βρές κάποιο ξύλο που να δίνει την αίσθηση σπηλιάς.
Αν και ο μικρός που θα μπεί μέσα όλο στα μάτια θα σε κοιτάει όταν πλησιάζεις.... και δεν θα δίνει σημασία...... σε σπηλιές και πήλινα...

Οπότε ναι...
Πήλινο θα έλεγα να πάρει "πόδι"..

Ααααα....
Και πρόσεχε με το χαρτόνι (έχεις βάλει αν δεν με προδίδει η 1η φώτο)
Αν κάνει είδωλο την αφεντιά του θα είναι συνέχεια στην τσίτα μικρός όταν ανάβει η λάμπα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-07, 21:03
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Αυτό είναι κάτι που ξέχασα να γράψω.. Είναι επίσης πλαστικό από ντοσιέ κολλημένο στην μέσα πλευρά του ενυδρείου. Την έχω πατήσει με το είδωλο του... Αλλά ούτως ή άλλως το πίσω τζάμι του ενυδρείου αυτού ήταν καθρέπτης και έπρεπε οπωςδήποτε να μπει κάτι από μέσα..
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-07, 21:08
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Η πιο ωραία πατέντα που έχω δεί σε ενυδρειάκι μονομάχου είναι από κομμένο κομμάτι backround της juwel (κόψιμο το πάχος εννοω) και κόλλημα με ενυδρειακή σιλικόνη.

Ούτε είδωλα ούτε τίποτα.

Αρχοντας ο μικρός.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-07, 01:14
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Πολυ πρωτοτυπο.Μπραβο σου.Σου αξιζουν συγχαρητηρια διοτι το κανεις με μερακι και αγαπη για ενα μονομαχο που θα σωθει απο πλαστικο ποτηρακι.Σιγουρα βασιλιας θα'ναι ο μικρος σου φιλος εκει μεσα!Περιμενουμε να το δουμε ολοκληρωμενο!Καλη συνεχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-06-07, 10:08
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

πολυ ωραια η πατεντα σου και γενικα το συνολο
παντως νομιζω οτι τα 12watt αυτης της λαμπας ειναι πολλα για 15λιτρα εχεις σχεδον 1watt/litro βεβαια αμα μπει και φακη που ειπες θα κοψει το πολυ φως και νομιζω οτι οι συγκεκριμενες λαμπες δεν βοηθανε πολυ τα φυτα...α και το κερατοφυλλο αμα βαζεις excel θα τα παιξει!βεβαια εχουμε καιρο απο τωρα γιαυτα αλλα μιας και το γραψες
παντως αφου εχεις ορεξη για πατεντα αποτι καταλαβα φτιαχτου αργοτερα ενα ξυλινο καπακι βαλε και μια μικρη τ8 8w -νομιζω χωραει να αποφυγεις και αλγες-μεσα και το ledaki μεχρι και ανεμηστηρακι για το καλοκαιρι μπορεις να βαλεις!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-06-07, 13:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
α και το κερατοφυλλο αμα βαζεις excel θα τα παιξει!
Γιατι??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-06-07, 13:36
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Το γιατί δεν το ξέρω Τολι αλλά και εγώ την πάτησα προ καιρού πριν βάλω μπουκαλα που έβαζα διπλή δοση για την άλγη η άλγη έφυγε μαζι με το κερατοφυλλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-06-07, 13:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Σε υπερδοσολογία το έχω παρατηρήσει και εγώ! Όχι να εξαφανίζεται αλλά να μειώνετε πολύ και να αδυνατίσει! Με την κανονική δοσολογία όμως δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-06-07, 13:40
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question γιατι αραγε.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γιατί δεν το ξέρω Τολι αλλά και εγώ την πάτησα προ καιρού πριν βάλω μπουκαλα που έβαζα διπλή δοση για την άλγη η άλγη έφυγε μαζι με το κερατοφυλλο
πραγματι,μου εχει συμβει και μενα στο παρελθον παραπλησια περιπτωση,οπου μεσα σε λιγες ωρες στην κυριολεξια ελυωσε-διαλυθηκε,μολυνωντας το ενυδρειο......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-06-07, 13:51
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Εμ... επειδή την έχω πατήσει με άλγες όταν δεν ήταν φυτεμένο δεν θα μπαίνει ούτε καν η συνιστώμενη ποσότητα flourish και flourish excel.

Επίσης τα φυτά θα μπουν σταδιάκά οπότε θα δω πως θα αντιδράσουν και αυτά και τι απαιτήσεις θα έχουν...

Όσο για την λάμπα το ξέρω ότι είναι πολλά τα Watt αλλά δεν έχει την ένταση και την φωτεινότητα μιας T5 ή T8 οπότε με φυτά λίγων απαιτήσεων θα είμαι εντάξει και δεν νομίζω να αναπτυχθεί άλγη...
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-06-07, 15:15
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι??
και μενα μου εκαψε μια ολοκληρη αποικια απο κερατοφυλλο σε κανονικη δοσολογια...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-06-07, 23:27
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Λοιπόν..
Έχουμε και λέμε..

1)Αν και το στρώσιμο με μπόλιασμα μόνο νερό άργησε ήρθε δυναμικό.. Σήμερα μέτρησα NO2=5 και επιτέλους έπεσε λίγο η αμμωνία που είχε πάει πάνω από 5 στο 5. Ανέβηκαν και άλλο τα νιτρικά άρα πάμε καλά έτσι δεν είναι??

2)Μαζί με την ανούμπια που έβαλα χύμα στο ενυδρείο πρέπει να έχω τώρα και 2-3 απειρομικρά σαλιγκαράκια.. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να έχω σαλιγκάρια (τα οποία θέλω να κρατήσω σε μικρό αριθμό).. Ομως είμαι πάνω στο στρώσιμο και οι συνθήκες με τόση αμμωνία δεν είναι και ιδανικές. Τους πέταξα και τροφή να μη μου φάνε το φυτό..Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό..Ελπίζω ότι λόγω συνθηκών δεν θα ταλαιπωρηθούν πολύ έτσι δεν είναι??
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-06-07, 23:29
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirosta Εμφάνιση μηνυμάτων
Λ Τους πέταξα και τροφή να μη μου φάνε το φυτό..Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό..Ελπίζω ότι λόγω συνθηκών δεν θα ταλαιπωρηθούν πολύ έτσι δεν είναι??
μην αγχωνεσαι με τα σαλιγκαρια.......
αργα η γρηγορα θα τα εβλεπες να βολταρουν......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-06-07, 23:37
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Δεν αγχώνομαι.. Απλά η αμωνία είναι στο 5 και τα νιτρώδη εκτός κλίμακας... Αλλά έχουν πλάκα... Βγαίνουν το βράδυ και το πρωί και βολτάρουν και μόλις ανάψει η λάμπα πάνε κάτω από τα φύλλα να μην τα βλέπει το φως..Σήμερα ένα εξερευνούσε το τζάμι...
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-06-07, 23:56
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Λοιπόν μετά από πολλές αλλαγές είμαι εδώ και πάλι..

Σήμερα μπήκε μονομάχος και ένα golden apple snail. Μέχρι στιγμής όλα πάνε μια χαρά. Ο μονομάχος αγοράστηκε από ζοωφιλία Αγ. Στεφάνου και είναι ένας υπέροχος half moon. Διαλέχτηκε μετά από πολύ σκέψη αλλά να πω την αλήθεια ένα βασικό στοιχείο ήταν ότι είχε κάνει φωλιά στο πλαστικό κυπελλάκι... Ο νέος του χώρος προσφέρει πολλά περάσματα και κρυψώνες ανάμεσα σε ξύλα και φυτά και έδειξε ιδιαίτερα ενθουσιασμένος. Από αύριο αρχίζω και σιγά σιγά κανονικό τάισμα. Από εκεί και πέρα αφού ολοκλήρωσα σήμερα το σετ των τεστ μου έχουμε και λέμε..

Nh3=0
NO2=0
NO3=50
PH=7
GH=10 ή 11 δεν θυμάμαι έχασα το μέτρημα
KH=6

Πέρα λοιπόν από το νιτρικά τα οποία για κάποιο λόγο εμφανίστηκαν διότι μάλλον δεν είχε απορροφηθεί όλη η αμμωνία από την τελευταία δόση που είχα ρίξει πριν την αλλαγή 90% και για την οποία θα αλλάζω αλλάζω νερό καθημερινά 40%, ποια είναι η γνώμη σας για τις σκληρότητες? Έχω μέσα:
Anubias barteri var. caladiifolia ''1705''
Limnophila aquatica
Pistia stratiotes
Όλα αναπτύσσονται εδώ και λίγες μέρες τρελλα. Στη limnophila είδα μια μέρα και φψτοσύνθεση live με φυσσαλίδες οξυγόνου.. Η ανούμπια για κάποιο λόγο δεν παίρνει τα πάνω της. Ρίχνω καθημερινά 0,1ml Ferro-Activ και άλλα 0,1ml Aqua plant B της tropical. Είναι λιγότερο από τη συνιστώμενη και την ρίχνω καθημερινά και όχι μπαμ και κάτω όπως λέει για να μην έχω καμια έκρηξη άλγης με ψηλά νιτρικά. Η ανούμπια έδειξε να παίρνει τα πάνω της αλλά ταλαιπωριέται ακόμη.. Η limnophilla αντίθετα και οι stratiotes καθε μέρα και μεγαλύτερα..

ps. Δεν ανεβάζω φωτό γιατί έχει κλείσει η λάμπα.. Πληροφοριακά ο Gary το σαλιγκάρι δεν είχε κουνηθεί από τον πάτο που έπεσε το μεσημέρι και μόλις έσβησε η λάμπα το έχασα. Μόλις τώρα που γράφω το βλέπω είναι στην επιφάνεια στο τζάμι και σουλατσάρει... Ελπίζω να μην χορτάσει με τα φυτά μου..

Λοιπόν καληνύχτα τώρα και τα λέμε αύριο με φωτό για παραπάνω συμβουλές. Α! και να ευχαριστήεω τον jimfytakis για τα κλαδέματα.. Δυστυχώς δημήτρη το κερατόφυλλο δεν άντεξε. Το πέταξα σε ποτήρι δίπλα στο παράθυρο με φως να δω τι θα κάνει.. και το ένα κομμάτι limnophilla επίσης αλλά νομίζω ότι σε λίγο καιρό θα έχω πολύ από αυτό..
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-06-07, 00:05
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Μη σκας για το κερατοφυλλο Σπυρο!Συντομα θα εχω και αλλο!Αλλα μου κανει εντυπωση πως δεν αντεξε!Εγω οταν το κλαδευω το ξεφυτευω το αμολαω στο τραπεζι και κοβω.Φοβερη κακομεταχειριση.Μαλιστα στα ζωοτοκα μου που δεν εχω λαμπα ακομα και λιμνοφυλια και κερατοφυλλο αναπτυσονται,βεβαια με ρυθμους ανουμπιας...
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-06-07, 13:48
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Μπραβο για τον μονομαχο σου.Να τον χαιρεσαι.Εσωσες εναν ακομη ενα μονομαχο απο ποτηρακι.Περιμενουμε φωτος.Τα σαλιγκαρακια αν θυμαμαι καλα βγαινουν το βραδυ για να φανε και να καθαρισουν ενω τη μερα δεν ειναι τοσο δραστηρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-06-07, 19:11
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Φωτογραφίες...

Λοιπόν χθες δεν πρόλαβα να ανεβάσω φωτό γιατί πήγα adventure-park και γύρισα τελειωμένος...

Αλλά σήμερα έχουμε και λέμε..
Δύο φωτό από το ενυδρείο συνολικά.. Πληροφοριακά μπήκε και ανεμιστήρας 60mm με voltage regulator κατασκευασμένο από εμένα εξολοκλήρου για ρύθμιση της ταχύτητας του. Διατηρώ την θερμοκρασία στους 27. Οι σκληρότητες σχεδόν σταθερές.



Όπως βλέπετε ξαναμπήκε το κερατόφυλλο το οποίο τελικά άντεξε και άρχισε να αναπτύσεται γρήγορα...

Συνεχίζω με τον "Νηρέα"



και τον Gary το σαλιγκάρι




Ο μονομάχος λοιπόν είναι πολύ ενεργητικός και περίεργος. Κινείται συνέχεια και χώνεται ακόμη και από το πιο στενό πέρασμα ανάμεσα στα δύο ξύλα. Με φοβάται λίγο ακόμη αλλά έτσι όπως είναι η διαμόρφωση έχει υπερβολικά πολλές κρυψώνες. Ακόμη και το σαλιγκάρι βρίσκει πολλά μέρη να κινείται το βράδυ. Το είδα μάλιστα να βρίσκει τροφή και να τρώει. Μια χαρά μέχρι εδώ.


Τώρα έχω κάποιες απορίες.

1)τα νιτρικά μου παρασκευή βράδυ ήταν 50. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν πρόλαβα να κάνω αλλαγή χθες και σήμερα πρωί που μέτρησα ήταν 20. Να φανταστώ ότι σε αυτό φταίνε τα φυτά?Αν ναι έχουν πολύ ευεργετικές ιδιώτητες. Σε λίγο μάλιστα θα ξανακάνω αλλαγή νερού για καλό και για κακό.

2)Η limpophila aquatica πως κλαδεύεται? Διότι το μεγάλο κομμάτι μέσα σε 5 μέρες πήρε κανα δυο πόντους και έφτασε επιφάνεια.

3)Ο μονομάχος μόλις κλείσουν οι λάμπες και το σαλιγκάρι αρχίσει να σουλατσάρει πάει και το παρακολουθεί και που και που το βαράει στο ψαχνό. Μήπως να ανυσηχίσω και να τα χωρίσω?Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό για κανένα από τα δύο..

Αυτά λοιπόν...
Ανεβάζω και βιντεάκια των 30MΒ το καθένα με το ενυδρείο... Όποιος θέλει τα κατεβάζει.
Να το ένα και σε κανα 20 λεπτο θα έχω και το άλλο...
http://rapidshare.com/files/37777563/MVI_7811.AVI.html
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-06-07, 19:28
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Nα χαιρεσαι τον νεο σου φιλο και το σπιτακι του.Πολυ ωραιο.Σαν βασιλιας θα'ναι εκει μεσα.Το σαλιγκαρακι καλυτερα(γνωμη μου ειναι)να το βγαλεις γιατι καμια μερα θα το δεις μακαριτη.Το λεω και απο προσωπικη εμπειρια.Βεβαια δεν ειναι σιγουρο.Ο καθε μονομαχος εχει τη δικη του προσωπικοτητα και αντιδραει διαφορετικα.Παντως οι μονομαχοι ειναι μοναχικα ψαρακια και δεν τους αρεσει να απειλουνται απο αλλη παρουσια.Τους αρεσει να εχουν ολο τον χωρο δικο τους.Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-06-07, 19:35
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Είναι ένας καλός προβληματισμός τι θα γίνει με το σαλιγκάρι... Θα παρακολουθήσω και θα δω..

Να και το δεύτερο βιντεάκι... Σαν το πρώτο είναι..
http://rapidshare.com/files/37781328/MVI_7810.AVI.html
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-07, 19:37
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirosta Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ένας καλός προβληματισμός τι θα γίνει με το σαλιγκάρι... Θα παρακολουθήσω και θα δω..

Να και το δεύτερο βιντεάκι... Σαν το πρώτο είναι..
http://rapidshare.com/files/37781328/MVI_7810.AVI.html
Παρακολουθησε τον και αν δειχνει ο μονομαχος πολυ επιθετικος καλυτερα να το βγαλεις το σαλιγκαρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-06-07, 20:20
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirosta Εμφάνιση μηνυμάτων
2)Η limpophila aquatica πως κλαδεύεται? Διότι το μεγάλο κομμάτι μέσα σε 5 μέρες πήρε κανα δυο πόντους και έφτασε επιφάνεια.
????
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-06-07, 01:50
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος, αλλά νομίζω κόβεις εγκάρσια και φυτέυεις δίπλα, και από το κάτω μισό θα πετάξει καινούριο ματί... Ρώτα και στο φόρουμ των φυτών.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ!!!SOS!!! mariah Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 27-05-07 16:15
Η μικρή μου μονομαχίνα Celda Bettas 4 23-02-06 21:15
ο μονομαχος μου τελειωσε το Σχολειο Ανορθοδοξου Πολεμου.... iraklis Bettas 9 05-05-05 23:00
φωτο απο μερικους απ'τους μονομαχους μου Mariel Bettas 9 25-03-05 16:55
Γιατί η μονομαχίνα μου ορμάει σε όποιον αρσενικό βάλω; maria-paok Bettas 10 29-11-04 02:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09315 seconds with 13 queries