Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-11, 19:53
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή μαλλον θα πρεπει να την συνηθισω!!!

ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει ενα υπευθυνο τροπο να απαλλαχθω απο την BBA???
λυσεις οπως οξυζενε,excel κι αλλες τετοιες μπουρδες αποκλειονται.co2 εχω μπουκαλα καμμια 4-5 φυσαλιδες το δευτερολεπτο αλλα η διαχυση δεν πρεπει να ειναι και τοσο καλη!το'χω βεβαια σε Ph 7,4 (οσο μπορω) και το Kh ηταν 8 και το ανεβαζω γυρω στο 16 με σοδα τον τελευταιο καιρο!αλλα τιποτα.δεν δεν δεν!!!
απ'την αλλη ειναι και η κλαδοφορα η οποια επισκεπτεται μονο τις μοςς κι εχω βαρεθει να την βουρτσιζω κι αυτη και να την ποτιζω με excel!!!

ετσι μου'ρχεται να αδειασω ολο το μπουκαλι το excel μεσα!!!(500ml)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-11, 20:40
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Συσκότιση για μερικές μέρες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-11, 20:59
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Την πρωτη μερα βαζεις την διπλασια δοση απο την συμιστωμενη, excell για τα λιτρα σου.Τις επομενες 10 μερες -καθημερινα- κανονικη δοσολογια για τα λιτρα σου.
Την 11η μερα και μετα παρακολουθεις και μας λες...

υ.γ ...κερατοφυλλα,μυριοφυλλα,βαλισνεριες τις "χαιρετας"...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-11, 21:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ισορροπια σε Φως NO3 PO4 CO2
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-11, 21:43
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Nα βάλω παραγγελία 4λιτρα excell;
Ισορροπισε το σύστημα σου και μην ανεβοκατεβάζεις το ΚΗ σου καθε λίγο και λιγάκι (στα είπα κατιδίαν) με το ΚΗ που είχες και με το αντίστοιχο PH ησούν φτωχός σε CO2 ελα να σου δώσω τα δικά μου τεστάκια που είναι φρέσκα για να δείς άμα οι μετρήσεις σου είναι σωστες.
-------------------------
Μην ξεχνάς οτι έχεις και φυτά ταχείας ανάπτυξης που καταναλώνουν πολύ πράμα και ίσως το σύστημα σου είναι ανισσόροπο.
Και για να στη σπάσω πρίν απο λίγο τα πιγκουινάκια μου γεννούσαν .Αυτό θα πει τέλεια ισσοροπημένο συστημα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος : 27-07-11 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-11, 22:03
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Πάντως τα δικά μου συστήματα έχουν ισορροπήσει πήρως όσον αφορά όλες τις υπόλοιπες άλγες (τις οποίες εχω να δω από το Πασχα) πλην της BBA την οποία κρατώ υπό έλεγχο αλλά δεν εξαφανίζεται με τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!! Το παλεύω πάντως... Σου εύχομαι υπομονή και μακάρι να την ξεφορτωθείς...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-11, 05:56
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πρωτη μερα βαζεις την διπλασια δοση απο την συμιστωμενη, excell για τα λιτρα σου.Τις επομενες 10 μερες -καθημερινα- κανονικη δοσολογια για τα λιτρα σου.
Την 11η μερα και μετα παρακολουθεις και μας λες...

υ.γ ...κερατοφυλλα,μυριοφυλλα,βαλισνεριες τις "χαιρετας"...
excel βαζω τωρα και 2-3 βδομαδες καθε μερα απο 3-4-5 ml δε βλεπω καμμια δραματικη αλλαγη,ισως να καθηστερει την αναπτυξη της bba!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισορροπια σε Φως NO3 PO4 CO2
φως εχω 4χ54watt juwel nature και day 7μιση ωρες μαζι και μιση ωρα πριν και μετα απο 2(λαμπες)!!!ΝΟ3 στα 5-10!ΡΟ4 στο 0.5 με 1! και co2 αυτη τη στιγμη με kh 16 και ph 7.4 ειμαι γυρω στα 25ppm!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα βάλω παραγγελία 4λιτρα excell;
Ισορροπισε το σύστημα σου και μην ανεβοκατεβάζεις το ΚΗ σου καθε λίγο και λιγάκι (στα είπα κατιδίαν) με το ΚΗ που είχες και με το αντίστοιχο PH ησούν φτωχός σε CO2 ελα να σου δώσω τα δικά μου τεστάκια που είναι φρέσκα για να δείς άμα οι μετρήσεις σου είναι σωστες.
-------------------------
Μην ξεχνάς οτι έχεις και φυτά ταχείας ανάπτυξης που καταναλώνουν πολύ πράμα και ίσως το σύστημα σου είναι ανισσόροπο.
Και για να στη σπάσω πρίν απο λίγο τα πιγκουινάκια μου γεννούσαν .Αυτό θα πει τέλεια ισσοροπημένο συστημα.
ρε σταυρο τοσο καιρο το kh ειναι στο 8 απο τοτε που το εστεισα.χωρις οσμοση το ph δεν κατεβαινει τοσο χαμηλα ωστε να φτασω τις επιθυμητες τιμες co2!!!!γι αυτο αρχισα να ανεβζω το Kh!!!και λαθος μετρησεις να επερνα αν υποτιθεται οτι ειχα αρκετο co2 τοτε γιατι δεν εχω αποτελεσματα???κι απτην αλλη εχω και την κλαδοφορα που υποτιθεται κι αυτη οτι βγενει οταν εχεις τις τελειες συνθηκες νερου για τα φυτα!!χαιρω πολυ,τα φυτα μια χαρα πανε αλλα το ιδιο και οι αλγες!!!


Υ.Γ.1 παλι καλα εχουν αρχισει και καθαριζουν τα τζαμια απο κατι ιχνη τριχοειδους και green spot!

Υ.Γ.2 Thanks mpoumpoula απο το στομα σου και στου θεου τ'αυτι!!!

Υ.Γ.3 την κυριακη να δω τι θα τα κανεις τα πιγκουινακια..........θα τα στειλεις βορειο πολο???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-11, 06:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

3-4-5 ml* βαζεις και δεν κανεις τιποτα....στα ποσα λιτρα?Για να απαλλαγεις αμεσα(σχετικα παντα) και αφου λες οτι εχεις BBA (βαλε καμια φωτο να την δουμε και εμεις) τοτε κανε σωστη χρηση υπερδοσολογιας του excell και θα με θυμηθεις....

Η ισορροπια στο συστημα σου δεν θα σου δωσει αμεσα αποτελεσματα στο να απαλλαγεις απο την ΒΒΑ, αλλα σιγουρα θα πρεπει να υπαρχει για να μην εχεις συνεχομενα-επαναλλαμβανομενα προβληματα αλγων.

(Απο θεμα αναλογιας NO3 / PO4 εισαι καλα με δεδομενο οτι μετραν σωστα τα τεστ σου.)

*Η συνιστωμενη δοση ειναι 5ml/40 λιτρα την πρωτη μερα και κατοπιν 5ml /200 λιτρα καθημερινα ή μερα παρα μερα.Στην υπερδοσολογια παμε 10ml/40lit την πρωτη μερα και κατοπιν 5ml/200lit καθημερινα για ενα 10ημερο....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-11, 12:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
φως εχω 4χ54watt juwel nature και day 7μιση ωρες μαζι και μιση ωρα πριν και μετα απο 2(λαμπες)!!!ΝΟ3 στα 5-10!ΡΟ4 στο 0.5 με 1! και co2 αυτη τη στιγμη με kh 16 και ph 7.4 ειμαι γυρω στα 25ppm!!!
Πολυ φως, πολλα φωσφορικα και λιγο co2 βλεπω. Ειναι γνωστο οτι τα πλεοναζοντα φωσφορικα ευθυνονται* για την BBA.
Δες αυτο το σημειο της διαλεξης http://www.youtube.com/watch?v=4owyd...tu.be#t=41m05s (ιδιως στο 43.10), αλλα υπολογισε και αλλους παραγοντες οπως ποσο CO2 ΝΟ3 PO4 "σηκωνουν" τα ψαρια του ενυδρειου και οτι οι πινακες CO2 chart δεν ισχυουν ως προς την KH οταν εμπλεκονται παραγοντες που επηρρεαζουν την KH οπως buffers κλπ

* σε συνδυασμο με παραγοντες που μειωνουν την αναπτυξη των "κανονικων" φυτων που ειναι πιο απαιτητικα, και οχι των διαφορων αλγων που αναπτυσονται πιο ευκολα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-11, 13:28
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

[QUOTE=georod7;610484]excel βαζω τωρα και 2-3 βδομαδες καθε μερα απο 3-4-5 ml δε βλεπω καμμια δραματικη αλλαγη,ισως να καθηστερει την αναπτυξη της bba!!!


Αν δε ριχνεις το excel απευθειας με συριγγα πανω στην BBA δεν νομιζω να ιδρωνει το αυτι της αρκει στο φυτο που εχει πιασει να αντεχει γιατι θα το καψει και αυτο, εγω τη γλυτωσα με χοντρο κλαδεμα και καθε μερα εριχνα το excel με συριγγα πανω στην αλγη κομματι κομματι και την σκαπουλαρα
Καλη επιτυχια δεν υπαρχει πιο σπαστικη αλγη κατα την γνωμη μου δε καταλαβαινει μια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-07-11, 17:09
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
...χωρις οσμοση το ph δεν κατεβαινει τοσο χαμηλα ωστε να φτασω τις επιθυμητες τιμες co2!!!!γι αυτο αρχισα να ανεβζω το Kh!!
Προσοχή: η όσμοση δεν έχει καμμια σχέση με τις τιμές CO2. Το ότι χρησιμοποιώντας όσμωση το Ph σου κατεβαίνει είναι απόρροια της σχέσης Ph/KH/CO2. Κρατώντας σταθερό το CO2 ανεβοκατεβαίνει το Ph όταν βάζεις λιγότερη ή περισσότερη αναλογία όσμωσης. Αλλά το διαλυμένο CO2 είναι το ίδιο είτε με ψηλό KH είτε με χαμηλό!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-11, 17:19
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
3-4-5 ml* βαζεις και δεν κανεις τιποτα....στα ποσα λιτρα?...............
*Η συνιστωμενη δοση ειναι 5ml/40 λιτρα την πρωτη μερα και κατοπιν 5ml /200 λιτρα καθημερινα ή μερα παρα μερα.Στην υπερδοσολογια παμε 10ml/40lit την πρωτη μερα και κατοπιν 5ml/200lit καθημερινα για ενα 10ημερο....
300lit ειναι το ενυδρειο!!!για υπερδοσολογια μιλαμε για 100ml τη βδομαδα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ φως, πολλα φωσφορικα και λιγο co2 βλεπω. Ειναι γνωστο οτι τα πλεοναζοντα φωσφορικα ευθυνονται* για την BBA.
Δες αυτο το σημειο της διαλεξης http://www.youtube.com/watch?v=4owyd...tu.be#t=41m05s (ιδιως στο 43.10), αλλα υπολογισε και αλλους παραγοντες οπως ποσο CO2 ΝΟ3 PO4 "σηκωνουν" τα ψαρια του ενυδρειου και οτι οι πινακες CO2 chart δεν ισχυουν ως προς την KH οταν εμπλεκονται παραγοντες που επηρρεαζουν την KH οπως buffers κλπ............
τα ψαρια μεχρι στιγμης οτι πειραματισμους, στα λογικα πλαισια της προσπαθειας για απομακρυνση των αλγων, κι αν εχω κανει ,δεν εχουν δειξει σημαδια ευαισθησιας εκτος απο τις praecox που απο τις 11 μειναν 2 που μαλλον οφειλοταν σε παρασιτο απο τοτε που ηρθαν απο ταιλανδη!!!

το αστειο ειναι πως απο την κυριακη ριχνω παραπανω ΡΟ4 γιατι εμφανιστηκε λιγη green spot και ειπα να την προλαβω κι αυτη!!!

δηλαδη η σοδα σαν buffer δεν επηρρεαζει το co2???

[QUOTE=chs;610512]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
excel βαζω τωρα και 2-3 βδομαδες καθε μερα απο 3-4-5 ml δε βλεπω καμμια δραματικη αλλαγη,ισως να καθηστερει την αναπτυξη της bba!!!


Αν δε ριχνεις το excel απευθειας με συριγγα πανω στην BBA δεν νομιζω να ιδρωνει το αυτι της αρκει στο φυτο που εχει πιασει να αντεχει γιατι θα το καψει και αυτο, εγω τη γλυτωσα με χοντρο κλαδεμα και καθε μερα εριχνα το excel με συριγγα πανω στην αλγη κομματι κομματι και την σκαπουλαρα
Καλη επιτυχια δεν υπαρχει πιο σπαστικη αλγη κατα την γνωμη μου δε καταλαβαινει μια
το ζητημα ειναι οτι η περισσοτερη bba ειναι πανω στα ξυλα και στο χαλικι.εντωμεταξυ στα 300Lit και με τοσα φυτα για κανω ολη αυτη τη διαδικασια δε με φτανει ενα 500αρι ml excel!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-07-11, 07:32
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αυτο που εκανα στο δικο μου ενυδρειο και εγινε τζαμι ηταν να κατεβαζω την σταθμη του νερου οσο πιο χαμηλα μπορουσα και να λουζω τους βραχους/ξυλα (αυτα που δεν ειχαν μοςς) με οξυζενε το αφηνα πανω κανα 5λεπτο (το ποσο οξυζενε εριχνα δεν λεγετε μισο και βαλε μπουκαλι την φορα) μετα ξεπλενα ολους τους βραχους με excell, και τελος αρχιζα να γεμιζω το ενυδρειο με νερο. Σε 3 εβδομαδες δεν υπηρχε ουτε μια αλγη αλλα το ενυδρειο εγινε ασχημο γιατι απλα δεν ηταν φυσικο να ειναι τοσο καθαρο, ετσι την λυση την βρηκα με τα με ζωα 5sae μερικα clithon corona που τρωνε την bba σαν τρελα Μαζι με εναν στολο red cherry αμανο. και ετσι ειχα λιγο αλγη ωστε να φενονται ολα φυσικα και δεν εκανα και φακηρικα....
.
οτι θελεις διαλεγεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-07-11, 13:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι την λυση την βρηκα με τα με ζωα 5sae μερικα clithon corona που τρωνε την bba σαν τρελα Μαζι με εναν στολο red cherry αμανο. και ετσι ειχα λιγο αλγη ωστε να φενονται ολα φυσικα και δεν εκανα και φακηρικα....
Τα clithon corona κανουν αυγα σαν του zebra που δεν ξεκολλανε με τιποτα?
Τα sae γινονται 12-15 εκ δεν ειναι για μικρα ενυδρεια ετσι?

Οι γαριδες amano ειδα και κανουν δουλιτσα με τη μαυρη αλγη που ειναι σαν φουντιτσες στα ξυλα οι red cherry δεν νομιζω να εχουν βοηθησει ποτε σε αυτον τον τομεα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-07-11, 15:06
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

@kingrim

θα δω αν φτασω στο απροχωρητο τι θα κανω...!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα clithon corona κανουν αυγα σαν του zebra που δεν ξεκολλανε με τιποτα? απ'οσο ξερω οχι!
Τα sae γινονται 12-15 εκ δεν ειναι για μικρα ενυδρεια ετσι?

Οι γαριδες amano ειδα και κανουν δουλιτσα με τη μαυρη αλγη που ειναι σαν φουντιτσες στα ξυλα οι red cherry δεν νομιζω να εχουν βοηθησει ποτε σε αυτον τον τομεα.
οντως αυτο που παρατηρω κι εγω ειναι οτι οι red cherry δεν κανουν δουλεια,τωρα για τις αμανο δεν μπορω να πω με σιγουρια.εχω τρεις αλλα μαλλον προτιμουν τις τριχοειδη παραπανω απο τη μαυρη!!!
τωρα sae δε θελω να βαλω λογο της υπολοιπης ψαροσυνθεσης!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-07-11, 16:54
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα clithon corona κανουν αυγα σαν του zebra που δεν ξεκολλανε με τιποτα? NAI
Τα sae γινονται 12-15 εκ δεν ειναι για μικρα ενυδρεια ετσι? Περνεις μικρα τα οποια οταν γινουν μεγαλα τα χαριζεις και ξανα αγοραζεις μικρα

Οι γαριδες amano ειδα και κανουν δουλιτσα με τη μαυρη αλγη που ειναι σαν φουντιτσες στα ξυλα οι red cherry δεν νομιζω να εχουν βοηθησει ποτε σε αυτον τον τομεα αμα τρωνε ολες τις αλλες αλγες τα σαε οι αμανο τα κλιθον δεν εχουν αλλη επιλογη .



.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-07-11, 12:07
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

ο Σταυρος παντος εχει 4 clithon corona και δεν κανουν αυγα!!!


κατι αλλο που παρατηρω τωρα τελευταια ρε παιδια.........σταδιακα μετα την αλλαγη νερου την κυριακη(50%) ανεβαινει το Ph!!!δηλαδη εκει που αρχιζω με 7.4, μετα την αλλαγη, φτανει μετα απο μια βδομαδα να ειναι 7.7 και δεν κατεβαινει με τιποτα.με 4-5 φυσ. το δευτερολεπτο μιλαμε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-07-11, 12:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Σταυρος παντος εχει 4 clithon corona και δεν κανουν αυγα!!!
Απλα γιατι ειναι ολα αρσενικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-07-11, 18:18
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

απλα ειναι τυχερος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχαρια με προβλημα...μαλλον poppy Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-07-10 21:49
μαλλον χαζη ερωτηση... dimis_george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-11-09 02:30
μαλλον γεννα...!!!??? geoaki Malawi 4 25-05-09 13:19
help μαλλον γεννητουρια!!! GODLIGHT Malawi 4 09-05-06 12:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07322 seconds with 15 queries