Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 28-04-16, 23:05
pefkiotis Ο χρήστης pefkiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή οικονομικό και μεγάλο εξωτερικό φίλτρο

Μέχρι τώρα θεωρούσα τον εαυτό μου έμπειρο ενυδρειόφιλο μιας έχω στην κατοχή μου ενυδρείο εδώ και 30 χρόνια .
Πριν από μερικούς μήνες που μπήκα στο φόρουμ, συνειδητοποίησα το πόσο λίγα γνωρίζω και πόσο γρήγορα εξελίσσεται κι αυτό το χόμπι, αλλά και γιατί μονίμως είχα θανάτους ψαριών.
Με το θησαυρό γνώσεων που αποκόμισα θέλω και εγώ να βάλω ένα λιθαράκι και να παρουσιάσω το οικονομικότατο αλλά πολύ αποδοτικό εξωτερικό φίλτρο που έφτιαξα.
Το ενυδρείο μου έχει μήκος 1,20 x 44 ύψος
Αγόρασα σωλήνα pvc 125 σαν αυτούς που χρησιμοποιούνται για τους απορροφητήρες. Ήθελα να αγοράσω μεγαλύτερης διαμέτρου αλλά δε βρήκα. Τέλος πάντων κι αυτό έκανε μία χαρά τη δουλειά του. Επίσης δεν ήθελα να μπλέξω με φλάντζες, στεγανοποιήσεις, κινδύνους διαρροών και διάφορα τέτοια. Ήθελα να το κάνω όσο το δυνατό πιο απλό και σίγουρο. Με το σωλήνα αυτό και δύο γωνίες που αγόρασα έφτιαξα ένα π που τοποθέτησα ανάποδα πίσω από το ενυδρείο. Στο ένα πόδι του π έχω βάλει ένα σιφόνι με σωλήνα φ 32 για να γεμίζει νερό από το ενυδρείο και αμέσως μετά σφουγγάρι και έπειτα ενυδρειακο βαμβάκι. Όλο το υπόλοιπο κομμάτι και μέχρι το επόμενο πόδι σε ύψος περίπου 70 εκατοστών είναι γεμάτο με ελαφρόπετρα. Μία αντλία με αναγραφόμενη ροή 1300 λίτρα την ώρα αναλαμβάνει μετά να ρίχνει το νερό από το φίλτρο μέσα στο ενυδρείο. Για να θυμίσω σε όσους έχουν ξεχάσει τα σχολικά χρόνια, η ογκομέτρηση του κυλίνδρου γίνεται με τον τύπο π*r^2*l. Πολλαπλασιάζουμε δηλαδή το μήκος σε εκατοστά με το τετράγωνο της ακτίνας και όλο αυτό με το π που είναι το 3,14. Στο δικό μου φίλτρο δηλαδή που το ύψος της ελαφρόπετρας είναι στα 70 εκατοστά έχω. 70+70+120=260 εκατοστά μήκος κυλίνδρου που είναι γεμάτο με ελαφρόπετρα x Το τετράγωνο της ακτίνας δηλαδή 62,25*62,25=3906.25 X τη σταθερά 3,14= 31,89 καθαρά λίτρα βιολογικού υλικού.
Εδώ να αναφέρω ότι το φίλτρο στην αρχή της λειτουργίας του το νερό από τη μεριά της αντλίας είχε μία πτώση της στάθμης 5 εκατοστά ενώ τώρα έχει φτάσει περίπου στα 15 με 20 εκατοστά. υπολογίζω ότι μέσα σε ένα χρόνο αν δε καθαρίσω το φίλτρο θα ξενερίσει η αντλία. εγώ φυσικά στο εξάμηνο θα έχω φροντίσει να βγάλω έξω και να ξεπλύνω την ελαφρόπετρα.
Δεν θέλω να αναφερθώ ακόμα στις μετρήσεις που έκανα στο νερό γιατί η βιολογική φόρτιση που έχω είναι πραγματικά πάρα πολύ μικρή αν λάβει κανείς υπόψη ότι έχω μέσα 5 guppies και να pleco. Mην αρχίσετε να μου φωνάζετε με το πλέκο, έχω ήδη ψάξει και μάλλον του βρήκα καινούργιο σπίτι.
Το προτείνω σαν ιδέα είναι πάρα πολύ οικονομικό και πιστεύω ότι θα λειτουργεί πολύ καλά και με πολύ μεγάλη ιχθυοφόρτιση.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img20160428_23535449.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  14,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY Εξωτερικό Φίλτρο antricos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 18-02-13 23:29
Μεγάλο Φίλτρο σε μικρό ενυδρείο! gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 08-02-12 22:20
Υπάρχει οικονομικό Oικιακό φίλτρο που μαλακώνει λίγο το νερό? kalaxan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 23-12-09 18:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03903 seconds with 15 queries