Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-09, 09:48
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή Αγχωμένα SAE

Έχω τρία SAE σε φυτεμένο 120L(μεικτά), τα οποία ήτανε μια χαρά και δραστήρια μέχρι πριν 5-6 μέρες. Τώρα είναι συνεχώς κρυμμένα, μένουν ακίνητα για ώρα και δεν τα βλεπω να τρώνε και πολύ. Όποτε βγαίνουν έξω (σπάνια) βλέπω και την μάυρη τους γραμμή να ξεθωριάζει.
Δεν έχει αλλάξει τίποτα στο ενυδρείο, ούτε οι παράμετροι του νερού και η αλλαγή συμπεριφοράς έγινε απο την μέρα που απομάκρυνα τα 2 μου αγγελόψαρα. Πλέον έχουν μείνει στο ενυδρείο 5 neon, 7 rasboras, 2 οττόκυκλοι και τα sae. Σε κάθε αλλαγή νερού αγχωνόντουσαν αλλά μετά από μισή ώρα ήταν οκ. Είναι λογικό η παρουσία των αγγελόψαρων να τους παρείχε ασφάλεια τόσο καιρό? Να σημειώσω οτι τα sae ήταν η τελευταία προσθήκη στο ενυδρείο μου. Αν νομίζετε οτι πρεπει να συμπληρώσω την φόρμα πείτε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-09, 10:41
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλό είναι να κάνεις μια σειρά μετρήσεις με σημαντικές τις μετρήσεις εκτός αμμωνίας κλπ τις μετρήσεις σκληρότητας τα SAE θέλουν μαλακό νεράκι και είναι ένας από τους λόγους που μπορεί να "ξεθωριάσουν".
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-09, 11:38
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ρίξε άμεσα στο ενυδρείο σου Sera Toxivec και παρατήρησε αν τα SAE κυνηγάει το ένα το άλλο...
__________________
Reefkeeping : Το ¶λας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-09, 11:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Να κάνει τι αυτό ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-09, 11:42
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε άμεσα στο ενυδρείο σου Sera Toxivec και παρατήρησε αν τα SAE κυνηγάει το ένα το άλλο...


Για ποιό λόγο το λες έτσι έυκολα...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-09, 12:18
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Λοιπόν,
έχω κάνει μετρήσεις σχεδόν για όλα και η σκληρότητα είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά έτσι ήταν πάντα. Η gh είναι γύρω στο 10-11 και η kh είναι γύρω στο 8 με 10. Το ξεθώριασμα μέχρι τώρα το έκαναν συνήθως οταν φοβόντουσαν στις αλλαγές νερού που κατεβαίνει η στάθμη κτλ. Από τότε που έβγαλα τα αγγελόψαρα όμως έχουν κλ...σει μέντες (με το συμπάθειο). Πριν βγάλω τα αγγελόψαρα, το τρίτο και μακρύτερο () sae παρενοχλούσε και κυνηγούσε λίγο τα άλλα δύο.. τώρα όμως τίποτα, έχουν λουφάξει όλα.
Για το toxivec δεν ξέρω, νομίζω δεν υπάρχει λόγος αφού οι μετρήσεις μου είναι οκ και σταθερές όπως ήταν. Καμιά ιδέα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-09, 12:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Με ΚΗ= 8-10 πρέπει να έχεις υψηλό ΡΗ το πρόβλημα είναι οτι τα ψάρια αυτά θέλουν άλλες συνθήκες.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-09, 12:26
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ΚΗ= 8-10 πρέπει να έχεις υψηλό ΡΗ το πρόβλημα είναι οτι τα ψάρια αυτά θέλουν άλλες συνθήκες.
Το ph το κρατάω γύρω στο 7 με co2 και μου κάνει εντύπωση που μέχρι τώρα φαινόντουσαν μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-09, 12:28
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων


Για ποιό λόγο το λες έτσι έυκολα...
Θα σου πώ...

Λοιπόν, είχα και γώ δυό SAE μαζί με αγγελόψαρα, για πάνω από ένα χρόνο, σε 230λτρ. Κάποια στιγμή, πρίν περίπου 6-8 μήνες, το ένα παρουσίασε το ξεθώριασμα της μαύρης λωρίδας, ήταν στρεσσαρισμένο και κρυβόταν συχνά, για κάποιο λόγο. Παράλληλα, μερικά κομμένα φύλλα από τα φυτά είχαν αρχίσει να αποσυντίθεται και θεώρησα πιθανό να "επιβαρύνουν" το νερό. Τα έβγαλα, έριξα Toxivec μιά φορά, και την επόμενη μέρα όλα έδειχναν καλύτερα!

Αυτή τη στιγμή έχω ένα μόνο SAE γιατί πρίν 15 μέρες είδα το ένα να κυνηγάει το άλλο (που έχασα) και του είχε κάνει μεγάλη ζημιά στη δεξιά πίσω πλευρά κοντά στην ουρά. Μέχρι που φάνηκε ματωμένο! Ήταν τόσο χτυπημένο που δε μπορούσε να κολυμπήσει, σερνόταν και έκανε κύκλους νευρικά στο πάτο. Απόμόνωσα το δράστη σε παγίδα άλλα δυστυχώς δε τα κατάφερε το θύμα...

Νομίζω ότι 3 SAE σε 120 λτρ. είναι υπερβολή και πιστεύω ότι είναι κυριαρχικά ψάρια και εκδηλώνουν επιθετικότητα κάτω από συγκεκριμμένες συνθήκες.

Θεωρώ πιθανό, η απουσία των αγγελόψαρων να τα οδηγεί στο να διεκδικήσουν κάποια θέση στην ιεραρχία του ενυδρείου....
__________________
Reefkeeping : Το ¶λας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-09, 12:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή τη στιγμή έχω ένα μόνο SAE γιατί πρίν 15 μέρες είδα το ένα να κυνηγάει το άλλο (που έχασα) και του είχε κάνει μεγάλη ζημιά στη δεξιά πίσω πλευρά κοντά στην ουρά. Μέχρι που φάνηκε ματωμένο! Ήταν τόσο χτυπημένο που δε μπορούσε να κολυμπήσει, σερνόταν και έκανε κύκλους νευρικά στο πάτο. Απόμόνωσα το δράστη σε παγίδα άλλα δυστυχώς δε τα κατάφερε το θύμα...
υπαρχει εδω ισως και το σεναριο της ασθενειας....και τα δικα μου σαε κυνηγιουνται....ειδικα ο μικροτερος τρωει αρκετο κυνηγητο...αλλα ουτε ξεθωριαζει-στρεσσαρεται και σιγουρα δεν εχει χασει ουτε λεπι...κυνηγιουνται αλλα δε δαγκωνονται......μου κανει εντυπωση να κανει τοση ζημια το ενα σαε στο αλλο....
τωρα το ματωμενο πισω ακρο περισσοτερο μου ακουγεται για βακτηριακη λοιμωξη....να παρατηρεις συνεχεια και τα υπολοιπα...
παντως κριμα για το ψαρακι σου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-09, 23:49
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι 3 SAE σε 120 λτρ. είναι υπερβολή και πιστεύω ότι είναι κυριαρχικά ψάρια και εκδηλώνουν επιθετικότητα κάτω από συγκεκριμμένες συνθήκες.

Θεωρώ πιθανό, η απουσία των αγγελόψαρων να τα οδηγεί στο να διεκδικήσουν κάποια θέση στην ιεραρχία του ενυδρείου....
Πριν με τα αγγελοψαρα μέσα, το ένα κυνηγούσε λίγο τα άλλα δύο αλλά σε πολύ μικρό βαθμό, που απ'ο,τι διάβασα είναι και τυπική συμπεριφορά των sae. Τώρα που φύγαν τα αγγελόψαρα όμως είναι και τα 3 κρυμμένα...
Δεν ξέρω, θα τα παρακολουθήσω λίγες μέρες και αν δεν αλλάξει κάτι θα τα χαρίσω κάπου που να έχουν πιο κατάλληλες συνθήκες νερού... και περισσότερα λίτρα. Σας ευχαριστώ όλους
-------------------------
Μόλις είδα το ενυδρείο και ως δια μαγείας, τα sae ξεμυτισανε και φαίνονται μια χαρά. Φάγανε κιόλας σαν να μην τρέχει τίποτα... Τι να πω, ό,τι να΄ναι...... ίσως η μνήμη τους έχει διάρκεια 5 ημερών και μόλις ξεχάσανε οτι υπήρχαν αγγελοψαρα που κάποιος τα απομάκρυνε με την απόχη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N4505 : 13-01-09 στις 23:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-09, 09:39
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τι τα τάισες και φάγανε?
Σίγουρα μιλάμε για SAE ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-09, 13:46
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι τα τάισες και φάγανε?
Σίγουρα μιλάμε για SAE ?
Ναι, για Sae μιλάμε τσεκαρισμένα, απλά πάντα την ώρα του ταίσματος με flakes τους αρέσει να τσιμπάνε... Αυτό ειναι γενικό πρόβλημα των sae νομίζω, αν μεγαλώσουν και γευτουν τα flakes μετά παρατάνε τις αλγες..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-01-09, 16:41
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει περιπτωση να εκανε τοση ζημια (καθολου ζημια ισως) sae σε sae.
Τα πανεμορφα αυτα ψαρια, μπορει να κυνηγιουνται σαν τρελα και σε σημειο που να νομιζεις οτι υπαρχει πολλη πιεση και αυτο ειναι ολο. Μεχρι εκει ομως.
120 λιτρα ειναι λιγα ακομα και για ενα ατομο και καλο θα ηταν να υπαρχουν 5-6 παρεα.
Γινονται σωστα θηριακια!
Εγω δυστυχως τα εβγαλα για δυο λογους, πρωτον ειμαι και εγω στα 120lt και δευτερον με το κυνηγητο τους κανανε μπαχαλο το ενυδρειο σε σημειο να στρεσαρονται αλλοι κατοικοι. Οταν φτιαξω αυτο που θελω θα βαλω σιγουρα μια μεγαλη ομαδα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05110 seconds with 14 queries