Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-05, 15:35
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Question Μέθοδος αλλαγής νερού

Θα μπορούσε να εξηγήσει κάποιος σε έναν αρχάριο (όπως και η παρούσα) την μεθοδο του σιφωνιαρίσματος (έτσι λέγεται;; για την αλλαγή του νερού; Γιατί μέχρι τώρα στο ενυδρειάκι μου, το νερό έφευγε και έμπαινε με μπρικάκι!! (Μην γελάτε...μιλάω σοβαρά! :

Τι χρειάζεται και πώς; Έχω βρει μόνο τρόπος κατασκευής μηχανισμού για αλλαγή και όχι όταν γίνεται manual.

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-05, 16:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

1η περιπτωση
Με κουβα κοντα στο ενυδρειο (για μικρα ενυδρεια)
Για την αλλαγη αρκει ενα κομματι λαστιχο. Το γεμιζουμε με νερο απο τη βρυση, ταπονουμε και τις δυο ακρες με τα δαχτυλα μας, βαζουμε την μια ακρη μεσα στο ενυδρειο και την αλλη χαμηλα μεσα στον κουβα και αφηνουμε τα δαχτυλα..
Μεσω της αρχης των συγκοινωνουντων δοχειων(σιφωναρισμα) το νερο θα αρχισει να αδειαζει.
Προσοχη μην ρουφηξουμε κανα φυτο/ψαρι...

2η περιπτωση
Με μακρυ σωληνα μεχρι την τουαλετα/αποχετευση
Σε μεγαλυτερα ενυδρεια ο κουβας γεμιζει γρηγορα, οποτε προμηθευομαστε ενα μακρυτερο λαστιχο ωστε το νερο να χυνεται κατευθειαν στην αποχετευση.

Και για τις δυο περιπτωσεις συνισταται αλφαδολαστιχο απο χρωματοπωλειο, που ειναι και φτηνο, αρκετα ευκαμπτο και διαφανες.

Συνηθως κατα την αλλαγη καλο ειναι να ρουφαμε και τυχον βρωμα που υπαρχει στον πατο. Επειδη η ροη του σωληνα ειναι πολυ μεγαλη θα ρουφηξει ΚΑΙ το υποστρωμα αν το πλησιασουμε στο βυθο. Γιαυτο ειναι καλυτερα να προμηθευτουμε τις λεγομενες "σκουπες" οι οποιες εχουν μεγαλυτερη διαμετρο ωστε να πεφτει η ροη και να ρουφαται η βρωμα οχι ομως και τα πιο βαρια υλικά. Πολλες απο αυτές εχουν και μηχανισμο με τον οποιο γινεται το αρχικο γεμισμα του σωληνα ωστε να μην παιδευόμαστε.

Μια τετοια ειναι της τετρα, αλλα ολες οι εταιριες βγαζουν κατι αναλογο.
http://www.tetra-fish.co.uk/tetratro...?productID=207
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-05, 13:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
....."σκουπες" οι οποιες εχουν μεγαλυτερη διαμετρο ωστε να πεφτει η ροη.....
Απλά να συμπληρώσω ότι η ροή δεν πέφτει με τη διεύρυνση της διατομής του σωλήνα, απλά μειώνεται η ταχύτητα (δηλαδή αυξάνεται η πίεση) του νερού σε εκείνο το σημείο (για το μήκος της διεύρυνσης). Ως επακόλουθο, η ροή (παροχή) του νερού παραμένει σταθερή.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-05, 19:22
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μια καλη πατεντουλα που εκανα και μου ελυσε τα χερια ειναι η παρακατω.....
Χρησιμοποιουμε μια σωληνα απο αλφαδολαστιχο στο μηκος που επιθυμουμε. Εγω πεταω το νερο στο μπαλκονι που ειναι διπλα στο ενυδρειο. Τεσπα...
Αγοραζουμε δυο πλαστικες βανουλες και τις βαζουμε στις δυο ακρες του σωληνα.
Στην ακρη που θα σιφωναρουμε εννωνουμε στην βανουλα ενα κομμενο πλαστικο μπουκαλακι (εγω χρησιμοποιησα ενα 250μλ μπουκαλι λιπασματος, επισης κανουν και τα μπουκαλια της τετρα που χωνονται παντου) απο το οποιο αφαιρουμε τον πατο. Καλο ειναι να αφαιρεσουμε και ενα κομματι μεγαλυτερο απο την μια μερια του μπουκαλιου ωστε να δημιουργησουμε μια μικρη βενταλια....Κουνωντας ελαφρα το μπουκαλι ανακατευουμε το πυθμενα και σιφωναρουμε καλυτερα...
Πρωτη λειτουργια.... Κλεινω το ενα βανακι και απο το αλλο γεμιζω τον σωληνα.
Κλεινω και το αλλο βανακι. Βαζω την ακρη του σωληνα με το μπουκαλι μεσα στο ενυδρειο και ανοιγω το βανακι. Την στερεωνω μεσα στο ενυδρειο... Βγαζω την αλλη ακρη στην αποχετευση που ειναι σιγουρα πιο χαμηλα απο το ενυδρειο και ανοιγω και την βανα αυτη.... Εχω συνεχη ροη και καθαριζω γρηγορα και οικονομικα το ενυδρειο. ΠΡΟΣΟΧΗ.... Οταν τελειωσω κλεινω πρωτα το βανακι εξοδου στην αποχετευση και μετα αυτο που ειναι μεσα στο ενυδρειο....Ετσι ο σωληνας μενε γεματος και μπορει να χρησιμοποιηθει την επομενη φορα χωρις να χρειαστει νεο γεμισμα....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-05, 01:32
Dimopoulos_d Ο χρήστης Dimopoulos_d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Εγώ σκέφτηκα και μια άλλη λύση, που δεν συνδιάζει και καθαρισμό βυθού, αλλα θα ήθελα τη γνώμη σας γιατι δεν την έχω υλοποιήσει ακόμα.
Έπίσης νομίζω οτι ίσως να μη βολεύει για μεγάλα ενυδρεία....

Ας πούμε λοιπόν οτι έχουμε ένα ενυδρείο χ λίτρα...
Παίρνουμε ένα δοχείο με χ/3 λίτρα που κλείνει υδατοστεγώς, του βάζουμε ένα κυκλοφορητή μέσα με 2 σωληνώσεις (απο και προς ενυδρείο).
Κανονίζουμε οι σωληνώσεις να μπαίνουν και να βγαίνουν εύκολα. (Sorry αλλα δεν ξέρω πως τα λένε αυτά τα "βύσματα" που κάνουν αυτή τη δουλεία στις σωληνώσεις, απλά τα έχω δει)
Βάζουμε το σύστημα στην κυκλόφορία.
Όποτε θέλουμε να αλλάξουμε νερό, το ξεσυνδέουμε, το πάμε μια βόλτα στο μπάνιο, και αυτό ήταν.
Επιπλέον, αν θέλουμε, πριν το ξανασυνδέσουμε στο ενυδρείο το αφήνουμε να δουλέψει αυτόνομα με τον κυκλοφορήτή για να φύγει και το χλώριο.

Με λίγα λόγια, σαν ένα sump αλλα κλειστό και χωρίς filter media.....

Τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-05, 07:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θεωρητικα δουλευει, πρακτικά ομως δεν ειναι κα πολυ καλη ιδέα. Περα απο τις βανες ταχειας αποσυνδεσης, χρειαζεσαι και καποιο τρόπο να ξεκιναει καθε φορά το σιφωναρισμα για να αδειαζει το τανκ. Δοχεια αεροστεγως κλειστα, με κυκοφορητες με μεγαλη μανομετρικη πιεση ωστε να δημιουργει κενο για να ξεκιναει το αδειασμα και αλλα τετοια τα θεωρεις ευκολα ή φτηνά ?
Στο κατω κατω, αν ειναι να χρησιμοποιησεις κυκλοφορητη, εε βαλτον μεσα στο ενυδρειο να αδειασει το νερο εξω σε ενα κουβά.

Εξαλλου, ο καθαρισμος του βυθου κατα την αλλαγη νερου ειναι κατι που ΠΡΕΠΕΙ να γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-05, 10:30
Dimopoulos_d Ο χρήστης Dimopoulos_d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Για το οτι έτσι δεν καθαρίζεται το χαλίκι συμφωνώ.
Η επιστροφή του ενυδρείου όμως θα μένει πάντα γεμάτη με νερό γιατι θα έχει τη βάνα ταχείας αποσύνδεσης επάνω, έτσι δεν είναι;
Δεν ξέρω αν με κατάλαβες netblues. Θεωρώ οτι αυτό το συστηματάκι θα μένει μόνιμα στην κυκλοφορία και θα αφαιρείται μόνο για την αλλαγή νερού...

Επίσης έχω δει οτι οι μεγάλοι κυκλοφορητές, σύμφωνα με αυτά που γράφουν στις προδιαγραφές, "σηκώνουν" το νερό και πάνω απο ενα μέτρο. Η υποπίεση που θα δημιουργηθεί, και η βαρύτητα, δεν θα φέρνουν το νερό απο το ενυδρείο;
Όσο για το δοχείο, η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω ψάξει αρκετά, αλλα έχω στο μυαλό μου κάποιο με βιδωτό καπάκι. Νομίζω οτι θα κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-05, 12:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

το καταλαβα... ομως επιπλεον θα πρεπει να εχεις και το δοχειο καπου κοντα στο ενυδρειο. αμα ειναι να βαλεις αντλια, βαλτην μεσα στο ενυδρειο.

σε τελικη αναλυση, βαλε μια τριοδικη βανα στην επιστροφη του εξωτερικου φιλτρου.. απλουστερο ακουγεται..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-08-05, 12:42
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Αδειασμα
Οι περισσότεροι προβληματίζονται στο γέμισμα του σωλήνα με νερό που θα χρησιμοποιήσουν για το άδεισμα του ενυδρείου.
Τονίζω οτι
Δεν χρειάζεται να γεμίσει ολόκληρος ο σωλήνας για να κάνει σιφώνι.
Δύο είναι οι πρακτικές λύσεις.

Οταν είναι μόνον για άδεισμα τότε χρησιμοποιούμε ενα πλαστικό μπαστουνάκι 40 εκατοστά με εναν διακόπτη-ταχυσύνδεσμο στην άκρη του.
Και γεμίζουμε μόνον το μπαστουνάκι με νερό.
Συνδέουμε τον ταχυσύνδεσμο με το αλφαδολάστιχο στο μπαστουνάκι και ανοίγουμε τον διακόπτη (βάνα).


Οταν είναι για σιφονιάρισμα τότε χρησιμοποιούμε ενα αλφαδολάστιχο ενός
μέτρου περιπου και αυτό με διακόπτη-ταχυσύνδεσμο στην άκρη του.
Συνδέουμε τον ταχυσύνδεσμο με το αλφαδολάστιχο στο μικρό αλφαδολάστιχο και ανοίγουμε τον διακόπτη (βάνα).

Στίς περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται σιφονιάρισμα το χαλίκι.
Αν φυσικά έχει απλωμένο κάποιο φυτό σαν το glossotigma τότε είναι δύσκολο έως σχεδόν αδύνατο να γίνει σιφονιάρισμα.
Αν είναι πάλι ειναι πυκνοφυτεμένο κάνεις μόνον εκεί που μπορείς έως καθόλου.
Γέμισμα
Το κουβάλημα του νερού δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Η λύσεις που πρότειναν οι περισσότεροι ποιο πάνω ειναι απο τις ποιο απλές και δοκιμασμένες.
Καλό θα ήταν να είναι χωριστά το σύστημα αδειάσματος απο το σύστημα γεμίσματος.
Το γέμισμα γίνεται πολύ ποιό εύκολα οταν υπάρχει κάποιο εξωτερικό φίλτρο με ενεργό άνθρακα γιατί δεν χρησιμοποιείς αντιχλώριο.
Και αυτό όμως σηκώνει συζήτηση.
Αν θέλουμε να προχωρήσουμε σε αυτοματισμό εδώ έχει ενα καλό αρθρο
http://tsamisaquarium.com/Selides/Th...lagi_nerou.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 18-08-05 στις 12:47
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-08-05, 14:54
Dimopoulos_d Ο χρήστης Dimopoulos_d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Netblues...
Το να βάλω την αντλία μέσα στο ενυδρείο δε νομίζω οτι βοηθάει. Πρώτα πρώτα σίγουρα δεν είναι καλό απο αισθητικής άποψης, και επιπλέον, άντε και η αντλία έστειλε το νερό στο εξωτερικό δοχείο, θα έχει τη δύναμη να πιέσει όλο αυτό το νερό (λάστιχου + δοχείου) να ξανανέβει; Δύσκολο....

Τώρα, όσο για την τριοδική βάνα, δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς, αλλα νομίζω οτι αν είμαι σωστός σε αυτό που ανέφερα πριν για τη δύναμη της αντλίας, μάλλον πρέπει να ισχύει ο ίδιος περιορισμός και σε αυτή την περίπτωση....

Γενικότερα καταλαβαίνω οτι το βλέπεις μάλλον ως πολύ μπελά για το τίποτα, αλλα επειδή βαριέμαι να αλλάζω συχνά νερό, πράγμα το οποίο επιβάλεται στο "άθλημα", προτιμώ να φτιάξω κάτι τέτοιο για να διευκολύνω τη διαδικασία...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-08-05, 15:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Την αντλια θα την εβαζα μεσα στο ενυδρειο ΜΟΝΟ κατα τη διαρκεια της αλλαγης, οχι γενικα.
Αισθητικα αν θες να την βαλεις μονιμα μεσα, σιγουρα μπορει να καμουφλαρισθει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Δεν υπαρχει κανενας λογος να ειναι σε κλειστο κυκλωμα και το νερο να επιστρεφει. Βαζεις την αντλια ΜΕΣΑ στο ενυδρειο, το λαστιχο στον κουβα, την αναβεις.. βγαζει το νερο.. τελος.
Ουτε κλειστα καπακια ουτε αεροστεγη κλεισιματα.

Σε ενα κλειστο συστημα, οπου κα να την βαλεις την αντλια το ιδιο ειναι.
Αν το συστημα δεν ειναι κλειστο, και θες απλα να βγαλεις νερο μεσα απο το ενυδρειο τοτε θες μανομετρικο υψος περιπου 70cm.
Αν ομως θες το νερο να κατεβαινει στο πατωμα και να ξαναπεπιστρεφει, τοτε θες 130cm (εξαρταται και ποσο ψηλο ειναι το ενυδρειο.)
Αρα χρειαζεσαι σχεδον διπλασια αντλια σε ισχυ.

Η τριοδικη βανα ειναι μια βανα που αντι να κλεινει μια παροχη, την συνδεει με ενα αλλο σωληνα. Με μια τετοια στην εξοδο του φιλτρου, απλα στελνουμε το νερο στην αποχευτευση αντι να το επιστρεφουμε στο ενυδρειο, προσεχωντας να μην ξενερισει η εισοδος του φιλτρου, και δεν υπαρχει κανενα αλλο προβλημα ροης.
Μπορεις αντι για τριοδικη βανα να βαλεις ενα ταυ με ενα βανακι στην ακρη.
Ανοιγοντας το βανακι, ενα μερος του νερου καταληγει στον κουβα μεσω ενος μικρου σωληνα.
Αμα ειναι να κουβαλας γενικα νερα παντως, η πρακτικοτητα του συστηματος ειναι ελαχιστη. Και αν το ενυδρειο ειναι μικρο, ενας κουβας δεν ειναι τιποτε.
20 κουβαδες ομως ειναι μια μικρη κολαση.
Αν οντως θες να φτιαξεις κατι τετοιο και να εχει νοημα, τοτε χρειαζεσαι σωληνα μεχρι την κοντινοτερη αποχευτεση, καθως και δοχειο προετοιμασιας νερου με καποιο συστημα αυτοματης πληρωσης, ειτε απο ro, ειτε απο το δικτυο, καθως και μερικα float switches ωστες να μην πλημυριζεις.

Η συμβουλη μου ειναι να ασχοληθεις πρωτα με το θεμα της αυτοματης αναπληρωσης τωρα το καλοκαιρι που ειναι κρισιμη και καθημερινη αναγκη.
Η αυτοματοποιημενη αλλαγη καλη ειναι, αλλα προηγουνται άλλα.

Με την ευκαρια να σχολιασω οτι το αρθρο στο site του τσαμη αν και δεν ειναι λαθος, εχει ενα σοβαρο μειονεκτημα. Δεν δινει λυση στο πως αναπληρωνονται τα αλατα στο νερο που βγαινει απο την ro. Ναι μεν στη συγκεκριμενη περιπτωση τυχαινει το νερο να ειναι τοσο σκληρο ωστε μετα απο τα συγκεκριμενα προφιλτρα και την συγκεκριμενη αντιστρωφη οσμωση να βγαινει οπως το θελουμε, αλλα για το να το πετυχει αυτο κανεις η θα πρεπει να μετακομισει στην γειτονια του αρθογραφου, ή να διαθετει φοβερη τύχη.
Περαν αυτού, οι μεμβρανες και η σκληροτητα εισοδου ειναι κατι που μεταβαλλεται, οποτε ακομα και αν το πετυχει κανεις, πρεπει να εισαι μονιμα απο πανω και να μετρας tds καθημερινα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-08-05, 15:40
Dimopoulos_d Ο χρήστης Dimopoulos_d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Όντως καλή ιδέα αυτή με τη βάνα στο φίλτρο....thanks
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-08-05, 16:06
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Να κάνω και μια άσχετη ερώτηση? Βλέπω ότι όλοι σχεδόν οι φίλοι προτείνουν διακοπτάκια και άλλα κόλπα για το άδειασμα του ενυδρείου. Εγώ είμαι σιχαμένος που ρουφάω με το στόμα και κάνω τη δουλειά μου για να αδειάσω το ενυδρείο ή υπάρχουν κίνδυνοι από αυτό και για το λόγο αυτό δεν το προτείνετε? Είναι το πιο εύκολο και όλοι το παρέβλεψαν, εκτός αν αναφέρθηκε και δεν το πρόσεξα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-08-05, 16:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το ρουφηγμα ανηκει στην κατηγορια του αυτονοητου..

Αναρωτιεμαι γιατι τα λεμε ενυδρεια γλυκου νερου.. πικρο και στυφο ειναι..

Τωρα για τον κινδυνο... απο πλευρας υγιεινης, ναι καλο ειναι να αποφευγεται. Ποτε δεν ξερεις. Αν καθισουμε και αναφερουμε το τι μπορει να παθεις τοτε δεν πρεπει να εχεις ενυδρειο (ουτε σκυλο/γατα/παπαγαλο κλπ)..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-08-05, 16:42
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή Συμπλήρωμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimopoulos_d
Εγώ σκέφτηκα και μια άλλη λύση, που δεν συνδιάζει και καθαρισμό βυθού, αλλα θα ήθελα τη γνώμη σας γιατι δεν την έχω υλοποιήσει ακόμα.
Έπίσης νομίζω οτι ίσως να μη βολεύει για μεγάλα ενυδρεία....

Ας πούμε λοιπόν οτι έχουμε ένα ενυδρείο χ λίτρα...
Παίρνουμε ένα δοχείο με χ/3 λίτρα που κλείνει υδατοστεγώς, του βάζουμε ένα κυκλοφορητή μέσα με 2 σωληνώσεις (απο και προς ενυδρείο).
Κανονίζουμε οι σωληνώσεις να μπαίνουν και να βγαίνουν εύκολα. (Sorry αλλα δεν ξέρω πως τα λένε αυτά τα "βύσματα" που κάνουν αυτή τη δουλεία στις σωληνώσεις, απλά τα έχω δει)
Βάζουμε το σύστημα στην κυκλόφορία.
Όποτε θέλουμε να αλλάξουμε νερό, το ξεσυνδέουμε, το πάμε μια βόλτα στο μπάνιο, και αυτό ήταν.
Επιπλέον, αν θέλουμε, πριν το ξανασυνδέσουμε στο ενυδρείο το αφήνουμε να δουλέψει αυτόνομα με τον κυκλοφορήτή για να φύγει και το χλώριο.

Με λίγα λόγια, σαν ένα sump αλλα κλειστό και χωρίς filter media.....

Τι λέτε;
Χμμμ, νομίζω φίλε Dimopoulos_d ότι η μέθοδος σου δεν είναι καλή και θα σου πω γιατί: έστω ότι το ενυδρείο σου είναι χ λίτρα και ότι έχεις συγκέντρωση νιτρικών 10 και έχεις κάνει το δοχείο σου χ/3 του όγκου του ενυδρείου. Τότε θα κάνεις το εξής, αραίωση του νερού του ενυδρείου και πας σε συνολικό όγκο 4χ/3 και η συγκέντρωση σου μειώνεται σε 30χ/4.



Ο «τύπος» που δίνει τη συγκέντρωση είναι C=N/V όπου Ν ο αριθμός των μορίων και V ο όγκος. ¶ρα λοιπόν με βάση τα τυχαία μας νούμερα ισχύει το εξής: N/X=10 και άρα η νέα συγκέντρωση είναι C'=N/(4X/3)=3C/4=7.5 Αν τώρα πετάξεις το νερό, το 1/3 του συνολικού όγκου, η συγκέντρωση μέχρι πριν προσθέσεις φρέσκο νερό παραμένει 10. Με την προσθήκη χ/3 καθαρού νερού η συγκέντρωση πάει στο C'=N' / (X' + (X/3)) όπου Ν’=2Ν/3 και Χ’=2Χ/3 και τελικά C' = (2N/3) / ((2X/3) + (X/3)) = 2N/3X=2C/3 = 6.67

Συμπέρασμα ότι χάνεις λίγο από τον κόπο σου, κάνεις τη διαδικασία όλη αλλά τελικά δεν κερδίζεις όσο θα έπρεπε!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-08-05, 20:02
Dimopoulos_d Ο χρήστης Dimopoulos_d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Μηνύματα: 46
Talking

George, φυσικά και δεν διάβασα τις εξισώσεις σου!!!

Το λάθος όμως που προφανώς έκανα, ήταν οτι ενώ είχα σκοπό να αλλάζω το 1/3 του νερού τελικά θα άλλαζα κάτι λιγότερο.

Ε...θα βάλω μεγαλύτερο δοχείο....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-08-05, 23:08
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Dimopoulos_d δεν πειράζει που δε διαβασες το αριθμητικό παράδειγμα, απλά ήθελα να σου δείξω επ ακριβώς τι γίνεται...

Αλλά και μεγαλύτερο δοχείο να κάνεις πάλι χαμένος θα είσαι, αν δώσεις βάση στα νούμερα θα δεις ότι πάντα με τον τρόπο αυτό δε θα πετυχαίνεις το βέλτιστο. Κάνεις αραίωση και όχι αλλαγή. Εσύ αποφασίζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-08-05, 00:10
Dimopoulos_d Ο χρήστης Dimopoulos_d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Προφανώς κάτι μου διαφεύγει....

Ας πούμε οτι έχουμε ένα ενυδρείο 100 λίτρα και ένα δοχείο 30. Σύνολο 130 λίτρα. Αφαιρούμε δοχείο (30 λίτρα) και το προσθέτουμε ξανά με φρέσκο νερό.
Δηλαδή 100 λίτρα παλιό + 30 λίτρα φρέσκο.

Έχουμε ένα ενυδρείο 130 λίτρα. Αφαιρούμε με σωλήνα 30 λίτρα, και προσθέτουμε με κουβά 30 λίτρα καθαρό.
Δηλαδή 100 λίτρα παλιό + 30 λίτρα φρέσκο.

Δεν είναι το ίδιο; Εκτός του τι ποσοστό νερού επιλέγει να αλλάξει ο καθένας και σε τι χρονικό διάστημα, τι διαφορά κάνει η διαδικασία;
Βοήθησε με γιατι δεν σε καταλαβαίνω....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07670 seconds with 12 queries