Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-07, 13:54
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Βιοτοπικά ενυδρεία.

Αφορμή για να γράψω τους παρακάτω προβληματισμούς ήταν το ποστ που αφορούσε βιοτοπικό με δίσκους αλλά και την αντίληψη που έχουν πολλοί χομπίστες ότι το βιοτοπικό υπερέχει πάντα από οποιοδήποτε ενυδρείο.
Κατ’ αρχήν να πούμε τι εννοούμε «βιοτοπικό». Η προσπάθεια προσομοίωσης του φυσικού περιβάλλοντος που ζουν τα ψάρια σε συνθήκες αιχμαλωσίας με ότι αυτό σημαίνει. Δηλαδή α. αναπαράσταση του πυθμένα και του υγρού περιβάλλοντος όπως είναι στο ποτάμι ή στην λίμνη β.παραμετροποίηση του νερού με βάση τις τιμές που υπάρχουν στο φυσικό βιότοπο (ph,gh,kh)
γ. στάθμιση της θερμοκρασίας, τοποθέτηση ψαριών ανά λίτρα που πρέπει, τήρηση ρουτίνας για την σωστή λειτουργία του συστήματος.
Αυτά είναι ότι χρειάζεται ένα ενυδρείο για να χαρακτηριστεί «βιοτοπικό» ?
Σε τι όμως υπερέχει ένα τέτοιο από ένα καλοσυντηρημένο φυτεμένο κοινωνικό ?
Κατά την γνώμη μου το «βιοτοπικό» δεν έχει ούτε υψηλότερες απαιτήσεις, ούτε επειδή χαρακτηρίζεται «βιοτοπικό» είναι πάντα πιο όμορφο από ένα φυτεμένο.
Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για γίνει αισθητικά καλό. Η φιλοσοφία «παίρνω φελιζόλ,ρίζες, σιλικόνη, καίω ,σκαλίζω, τα βάζω στην σειρά» δεν αρκεί από μόνο του.
Και κάτι τελευταίο σε ότι αφορά βιοτοπικό με δίσκους
Α. υπάρχει πιστοποίηση ότι οι «άγριοι» δίσκοι είναι άγριοι χωρίς τα εισαγωγικά ? Τα μικρά από γέννα σε αιχμαλωσία άγριων ζώων δεν θεωρούνται άγρια.
Β. Σε αποκαλούμενα «βιοτοπικά» οι παράγοντες φωτοπερίοδος, ένταση φωτός, αυξομείωση θερμοκρασίας, ποσότητα «λάσπης», ποσότητα/στάθμη νερού που στην φύση επηρεάζονται από το κλίμα (ξηρασία, βροχοπτώσεις), πως ρυθμίζονται ?
Μάλλον δεν ρυθμίζονται γιατί όλο το χόμπι στηρίζεται στον συμβιβασμό και αυτός ισχύει σε όλα τα ενυδρεία.

ΥΓ. συγγνώμη εάν κούρασα, δεκτές όλες οι απόψεις δεν διεκδικώ το αλάθητο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-07, 14:39
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Είναι καθαρά θέμα γούστου και αισθητικής του καθενός....

Προσωπικά εμένα μου αρέσουν τα φυτεμένα και "καθαρά" ενυδρεία...

Αν και κάτι τέτοιο αντιβαίνει στο ότι θέλουμε να προσφέρουμε στα ψαράκια μας ένα περιβάλλον προσομειωμένο με το φυσικό τους....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-07, 16:20
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

φιλε μου εγω πρωσοπικα δεν βγαζω νοημα απο αυτα που λες καθαρο...
Παράθεση:
Σε τι όμως υπερέχει ένα τέτοιο από ένα καλοσυντηρημένο φυτεμένο κοινωνικό ?Κατά την γνώμη μου το «βιοτοπικό» δεν έχει ούτε υψηλότερες απαιτήσεις, ούτε επειδή χαρακτηρίζεται «βιοτοπικό» είναι πάντα πιο όμορφο από ένα φυτεμένο.
ενα βιοτοπικο ενυδρειο υπερεχει στο οτι καλυπτει σε μεγαλυτερο βαθμο τις αναγκες των ψαριων....και οι αναγκες αυτες των ψαριων επειδη μπορει να γεννηθηκαν σε ενυδρειο στην αιχμαλωσια οπως λες δεν αλλαζουν γιατι ειναι στα γονιδια του ψαριου ,χρειαζονται εκατομμυρια χρονια οπως τοσα χρειαστηκαν για να δημιουργηθουν....ενα παραδειγμα οσες κιχλιδες αφρικης και αν μεγαλωσεις σε ενα ενυδρειο και 10 γενιες και το ενυδρειο εχει μεσα χαλικι αν μετα απο 10 χρονια στην τελευταια γεννια βαλεις αμμο ειναι σιγουρο οτι θα της αρεσει καλυτερα και θα αρχισει μανιωδος να σκαβει γιατι ειναι στα γονιδια της...
τωρα για τις συνθηκες που λες οτι υπαρχουν στη φυση οπως φωτοπεριοδος υπαρχουν χομπιστες που προσομοιωνουν και αυτες με πανακριβα μηχανηματα...
καλα για τις παραμετρους του νερου δεν το συζηταμε ειναι απαραιτητες γιατι ειναι συνδεδεμενες με ζωτικες λειτουργιες των ψαριων...

το αν εχει περισσοτερες απαιτησεις η οχι δεν νομιζω να εχει καποια σχεση...
οπως και το αν ενα πυκνοφυτεμενο ειναι ποιο ομορφο παλι σχετικο ειναι εδω αλλοι βαζουν καραβακια και δυτες στα ενυδρεια τους..

το συμπερασμα για μενα ποιο ειναι, αν θελεις τα ψαρακια σου να ειναι ευτιχησμενα και να σε ανταμοιψουν με γεννες και ομορφα χρωματα και με συμπεριφορα οπως αυτη που θα χαν στο περιβαλλον τους τοτε πρεπει να τους δωσεις κατι παραπανω απο συνθηκες και θερμοκρασια,πρεπει να μαθεις τον χαρακτηρα του ψαριου αν ενα ψαρι ειναι ντροπαλο να του δωσεις τη δυνατοτητα να κρυβεται τοτε θα το βλεπεις ποιο συχνα απο οτι αν δε του δωσεις καποια σπηλια για να το βλεπεις συνεχεια,αν θες απλα να τα διατηρεις συμφωνα με τα δικα σου γουστα απλα για να χαζευεις ενα ενυδρειο και να το δειχνεις στους φιλους σου τοτε πιστεψε με τα ψαρια δεν θα προσαρμοστουν στις δικες σου αναγκες...

τωρα για τους δισκους κανεις δεν ειπε οτι ειναι κακο να χουν φυτα επειδη δεν υπαρχουν στο περιβαλλον τους..μαλιστα αν θελει καποιος να κανει βιοτοπικο χωρις φυτα πρεπει να ναι πολυ ποιο σχολαστικος στην ποιοτητα του νερου και στις αλλαγες...

απλα η ενασχοληση με το φυσικο περιβαλλον του ψαριου η μελετη και η προσπαθεια προσομιωσης του εμενα προσωπικα με κανει να αισθανομαι ποιο κοντα στη φυση και αυτος πιστευω ειναι ο λογος που πολυ απο μας ασχολουνται με το ενυδρειο η λατρεια τους για τη φυση....επειδη λοιπον λατρευω τη φυση θα μαρεσε να βαζα αυτη στο ενυδρειο μου και οχι τις καλλιτεχνικες τασεις και τις μοδες στα ενυδρεια<βλεπε ενυδρεια τυπου αμανο η ολλανδικα κτλ>

με επιασε η πολυλογια λιγο
φιλικα Κωστας
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-07, 16:28
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου εγω πρωσοπικα δεν βγαζω νοημα απο αυτα που λες καθαρο...
Ναι ίσως να μην είναι πολύ κατανοητό...!!!!

Εννοώ όχι κάτι σε blackwater ας πούμε που είχες βάλει μια φωτό πρόσφατα...

Προσωπικά μου αρέσουν τα φυτεμένα με τα σκιερα μέρη δεξια-αριστερα και μια "φωτολουστη" πλατεία στο κέντρο του....

Αλλα είπαμε γούστα είναι αυτα....!!!
Τώρα κατάλαβες τι εννοώ...???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-07, 16:45
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ίσως να μην είναι πολύ κατανοητό...!!!!

Εννοώ όχι κάτι σε blackwater ας πούμε που είχες βάλει μια φωτό πρόσφατα...

Προσωπικά μου αρέσουν τα φυτεμένα με τα σκιερα μέρη δεξια-αριστερα και μια "φωτολουστη" πλατεία στο κέντρο του....

Αλλα είπαμε γούστα είναι αυτα....!!!
Τώρα κατάλαβες τι εννοώ...???
για τον αλλο φιλο ελεγα καταλαβα τι ενοουσες εσυ neokli
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-07, 17:01
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-07, 09:15
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων

απλα η ενασχοληση με το φυσικο περιβαλλον του ψαριου η μελετη και η προσπαθεια προσομιωσης του εμενα προσωπικα με κανει να αισθανομαι ποιο κοντα στη φυση και αυτος πιστευω ειναι ο λογος που πολυ απο μας ασχολουνται με το ενυδρειο η λατρεια τους για τη φυση....επειδη λοιπον λατρευω τη φυση θα μαρεσε να βαζα αυτη στο ενυδρειο μου και οχι τις καλλιτεχνικες τασεις και τις μοδες στα ενυδρεια<βλεπε ενυδρεια τυπου αμανο η ολλανδικα κτλ>

με επιασε η πολυλογια λιγο
φιλικα Κωστας
Εαν αγαπουσαμε την φυση ολοι μας οσο ισχυριζομαστε δεν θα κρατουσαμε
ψαρια σε αιχμαλωσια,μαλλον προκειται για μια καλη δκαιολογια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-07, 09:27
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν αγαπουσαμε την φυση ολοι μας οσο ισχυριζομαστε δεν θα κρατουσαμε
ψαρια σε αιχμαλωσια,μαλλον προκειται για μια καλη δκαιολογια.
Ακριβώς έτσι. Με μόνη ίσως εξαίρεση, όσοι διατηρούν είδη που έχουν ή κινδυνεύουν να εξαφανιστούν απ το φυσικό τους περιβάλον.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-07, 09:49
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

...εντάξει βρε παιδιά...
...μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
...αν είναι έτσι τότε να μην γκρινιάζει κανένας όταν βλέπει αφίσες, κανάτες, αμφορείς, ναυάγια κτλ μέσα στα ενυδρεία...
-----------------------------------------------------
...με την ίδια λογική όσοι έχουν κατοικίδια ΔΕΝ είναι ζωόφιλοι, όπως επίσης όλοι οι Ζωοφιλικοί Συλλόγοι μας κοροιδεύουν...
Συμφωνώ με τον steady, ότι ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ που έχεις κάποιο κατοικίδιο, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να του προσφέρεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες...
Αν δε σε καλύπτει αυτό...
----------------------------------------------------
Κουβέντα κάνουμε και φιλική, έτσι?!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-07, 10:27
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Φυσικά και πρέπει απ τη στιγμή που έχουμε ενυδρείο να παρέχουμε στα ψάρια μας τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, και αντίστοιχα σε ότι άλλο κατοικίδιο έχουμε.Ομως για μένα αυτό δεν είναι κάτι που θα μας χρίσει "φιλόζωους".
Για τις αφίσες κανάτες, Παρθενώνες κλπ η αντίρηση είναι βασικά για αισθητικούς λόγους γιατί σε λίγες περιπτώσεις θα μπορούσαν να είναι πρόβλημα για τα ψάρια.
Σχεση τώρα που έχουμε εμείς με φιλοζωικές οργανώσεις εγώ δεν βλέπω καμία γιατί δεν νομίζω ότι κάποια απ αυτές έχει σαν στόχο την έστω και καλή διαβίωση κάποιου είδους σε ένα κλουβί.
Και όπως έχει ξαναγραφεί και άλλες φορές, το χόμπι μας ούτε ιδαίτερα φιλοζωικό ούτε οικολογικό είναι...
Ενοείται φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-07-07, 11:14
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Για το θέμα της διακόσμησης προσωπικά διαφωνώ!
Δε μπορεί να είναι θέμα αισθητικής και φυσικά μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να είναι πρόβλημα για τα ψάρια...
Το φυσικό ξύλο είναι απαραίτητο για κρυψώνες, φαγητό, αναπαραγωγή για ψαράκια όπως οι δίσκοι, τα γατόψαρα και άλλα...
Τα φυσικά επιπλέοντα φυτά είναι απαραίτητα για κρυψώνες, αναπαραγωγή για χάτσετ, τέτρα και άλλα...
Οι φυσικές πέτρες είναι απαραίτητος τόπος κρυψώνας, ξεκούρασης, αναπαραγωγής για γατόψαρα, κιχλίδες και άλλα...
Η άμμος είναι απαραίτητη για αφρικάνες, γατόψαρα κτλ...
...και άλλα παραδείγματα, όπου τα πολύχρωμα (ή όχι) μυτερά χαλίκια, ναυάγια, ναοί, πλαστικοί κορμοί+φυτά και άλλες απομιμήσεις στερούν βασικά πράγματα από τα ψαράκια μας...
-----------------------------------------------------------------
Σαφώς και συμφωνώ μαζί σου και δεν θεωρώ εαυτόν φιλόζωο...
Όμως, όσο καλύτερες συνθήκες (βιοτοπικές) προσφέρουμε, τόσο περισσότερο φιλόζωοι ή τόσο λιγότερο βασανιστές δε γινόμαστε..?
-----------------------------------------------------------------
Συμφωνώ και πάλι μαζί σου leomn, οι φιλοζωικές-στην Ελλάδα τουλάχιστον-δεν έχουν να επιδείξουν έργο...αλλά σε αυτό δεν ευθύνονται περισσότερο αυτοί που υπηρετούν την "ιδέα", τα εκάστοτε μέλη τους..?
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 02-07-07 στις 11:42 Αιτία: ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-07, 12:30
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Επειδη ολα ξεκινησαν απο την δικη μου "σφηνα" να ξεκαθαρισω οτι φυσικα
πρεπει να παρεχουμε οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες στα ψαρια μας
αλλα αυτο δεν το κανουμε επειδη αγαπουμε την φυση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-07-07, 12:43
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα αυτο δεν το κανουμε επειδη αγαπουμε την φυση.
το κανουμε επειδη αγαπουμε τα ψαρια,δηλαδη ενα μερος της φυσης...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-07-07, 16:54
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
το κανουμε επειδη αγαπουμε τα ψαρια,δηλαδη ενα μερος της φυσης...
αυτο θα λεγα...και το να αγαπαμε τα ψαρια μας καθιστα φιλοζωους...
παντως πολυ εχουν την λανθασμενη εντυπωση οτι τα ψαρια αντιλαμβανονται την εληψη ελευθεριας σε μεγαλο βαθμο<αν τα κραταμε με σωστες συνθηκες παντα>
σκευτειται κατι ενα ψαρι απο τη στιγμη που εχει ιδιες συνθηκες με τον βιοτοπο του σε νερο και σε aquaskaping και βρισκει καθημερινα αριστη τροφη νομιζω οτι δεν σκευτεται ρομαντικα το να εκοβε βολτες στον αμαζονιο...θελω να πω οτι πρωτη συνθηκη για το ψαρι σιγουρα ειναι οι συνθηκες...και σιγουρα το ενστικτο επιβιωσης κυριαρχει μετα...

εχεται δει καθολου σε ντοκυμαντερ σε ξηρες περιοδους τι γινεται?100αδες ψαρια παγιδευονται σε νερολακους χωρις τροφη και τα περισσοτερα ψοφανε εκει λογο ελειψης τροφης<αχ και να χαμε ενα ενυδρειο θα λενε> κατι που στο ενυδρειο ενος ευσηνηδειτου χομπιστα δεν συμβαινει...
επισεις ψαρια με γενετικες δυσμορφιες οπως τα vailtail δεν θα επιβιωναν στη φυση ενω σε ενα ενυδρειο χωρις φυσικους εχθρους μπορει να ζησουν για πολλα χρονια...
επισεις με την κατστροφη και την μολυνση των βιοτοπων θεωρω οτι το να εχεις ενα ψαρι σε ενυδρειο ειναι ακρως φιλοζωικο...

και εχει διαφορα το να βαλεις μια αρκουδα σε κλουβι αποτι ενα ψαρι σε ενυδρειο

οπως δεν νομιζω οτι τα αγρια ζωα δεν αισθανονται αβολα σε μεγαλα προστατευομενα παρκα<και εκει περιφραγμενα ειναι και περιορισμενα>ετσι θεωρω και το ενυδρειο

το θεμα ειναι πολυπλευρο και σε ενα σημειο υποκειμενικο για μενα ο καθενας μπορει να το δει αλλιως...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βυρώνεια-Ενυδρεία dim Γλυκό νερό - Γενικά 10 02-02-10 09:52
Βιοτοπικό Αμαζονίου geo_hal Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 15-03-07 11:23
Νεα Ενυδρεία Carrefour eliasfot1 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 11-10-06 15:33
Design για ενυδρεία anasios Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 11-09-06 09:19
τα ενυδρεία μου! dim Γλυκό νερό - Γενικά 21 07-09-04 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06867 seconds with 13 queries