Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 08-01-12, 22:19
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Αυξηση CO2 ισουται με πτωση Ph???

Καλησπερα σας, θελω τη γνωμη σας για μια απορια μου δημιουργηθηκε διαβαζοντας το site της seachem για το προιον flourish excel. Παροτι το προιον το πηρα για να καταπολεμησω τις αλγες (προληπτικα), μιας και χτες προσθεσα αρκετα φυτα στο 80lt ενυδρειο μου, αντιληφθηκα διαβαζοντας στο site της seachem, πως το συγκεκριμενο προιον προσθετει CO2 και πως αν συνδιαζεται με extra παροχη CO2 (χρησιμοποιω το kit CO2 της tetra), ενδεχεται να ριξει επικινδυνα τα επιπεδα Ph..
Χθες κ σημερα προσθεσα 1ml απο το συγκεκριμενο προιον (σκοπευα να βαζω 1ml καθημερινα) κ σημερα εβαλα και το κιτ της tetra. Επισης χρησιμοποιω και το γενικο λιπασμα flourish της saechem (1ml τη βδομαδα). Θα περιμενω να μου πει καποιος γνωστης πρωτου συνεχισω και με τι δοσολογιες...
Να πω πως το Ph ειναι δικτυου υδρευσης Αθηνων (υποθετω 7,5- και τα ψαρια που εχω μεσα ειναι 3 ξιφοφοροι, 1 κορυ, 1 ανσιστρους κι 1 σαλιγκαρι. Σημερα εκανα αλλαγη νερου 30% κ μονη παρατηρηση ειναι πως οι ξιφοφοροι ανεβαινουν (ισως) λιγο συχνοτερα στην επιφανεια (μειωσα και την εντονη αναταραξη που ειχα πριν λογω αλλαγης θεσης του φιλτρου). Επισης, αεραντλια δεν εχω! Εχουν βαση τα παραπανω, ενδεχεται να πεσει το Ph, ποσο γρηγορα και σε τι βαθμο? Ευχαριστω πολυ!
Υ.Γ. επισης να συμπληρωσω πως ο φωτισμος μου δεν ειναι καλος, μολις 11W, οποται δε γινεται (απ αυτα που εχω διαβασει) η καλυτερη δυνατη καυση του CO2

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aivas80 : 09-01-12 στις 04:54 Αιτία: προσθηκη πληροφοριας
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πτωση gh και kh!!! georod7 Γλυκό νερό - Γενικά 11 27-04-11 00:46
AO και πτωση pH!!! Πάνος Γλυκό νερό - Γενικά 7 25-02-08 22:30
πτωση PH fishme1 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 28-11-06 18:14
ΠΤΩΣΗ ΚΗ, GH, PH misfit Γλυκό νερό - Γενικά 16 29-02-04 21:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04830 seconds with 14 queries