Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-11, 11:40
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή πως "μαλακώνει" το νερό

Έστω νερό ελαφρώς σκληρότερο του ιδανικού για τα ψάρια μας
και ψάρια που το θολωμένο νερό απο τύρφη δεν είναι σωστό
φερειπείν θέλουμε 6 γερμανικούς βαθμους (100 ππμ) και έχουμε 12(200ππμ)

βάζουμε έναν κουβά με την ποσότητα της "αλλαγής μας" τον γεμίζουμε με νερό προσθέτουμε τύρφη ενυδρειακή και μιά αεραντλία το αφήνουμε Χ χρόνο και μετρώντας σκληρότητα βρίσκουμε πότε είναι έτοιμο?

και την θολούρα απο την τύρφη?
το περνάμε μετά απο ένα φίλτρο εσωτερικό π.χ. μέχρι να καθαρίσει?
σκέφτομαι (κακό συνήθειο)....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-11, 11:55
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Η σκληρότητα που αναφέρεσαι είναι γενική (GH) ή ανθρακική (KH);
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-11, 11:59
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Το νερο μαλακωνει ειτε με προετοιμασια οπως λες ( εγω εβαζα ενα εσωτερικο φιλτρακι με τυρφη ) ειτε με νερο απο αντιστροφη οσμωση , ειτε βαζοντας την τυρφη στο ενυδρειο μετα την αλλαγη νερου , το εκανα πολυ καιρο αυτο οταν δεν ειχα αντιστροφη οσμωση και δεν ειχα ποτε προβλημα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-11, 12:09
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

μιλάω για gh
και η απορία μου είναι αν θολώνει το νερό
κι αν ναι πώς ξεθολώνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-11, 12:28
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Με την τύρφη ρίχνουμε την ανθρακική σκληρότητα, που είναι βέβαια μέρος της ολικής σκληρότητας.
Η χρήση CO2 επίσης οδηγεί στα επιθυμητά αποταλέσματα.
Με την χρήση τύρφης το νερό χρωματίζεται ελαφρώς προς το καφέ. Δεν ξέρω πως μπορεί να φύγει αυτό το χρώμα. Η χρήση άνθρακα αποκλείεται γιατί αναιρεί την επίδραση της τύρφης.
Η καλύτερη λύση είναι η Αντίστροφη Όσμωση. Κι εγώ παιδεύτηκα αρκετά με τύρφες, διοξείδια ώσπου κατάληξα στην ΑΟ κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Με 60 ευρώ παίρνεις μία compact.
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-11, 12:47
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LeeHook Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την τύρφη ρίχνουμε την ανθρακική σκληρότητα, που είναι βέβαια μέρος της ολικής σκληρότητας.
Η χρήση CO2 επίσης οδηγεί στα επιθυμητά αποταλέσματα.
Με την χρήση τύρφης το νερό χρωματίζεται ελαφρώς προς το καφέ. Δεν ξέρω πως μπορεί να φύγει αυτό το χρώμα. Η χρήση άνθρακα αποκλείεται γιατί αναιρεί την επίδραση της τύρφης.
Η καλύτερη λύση είναι η Αντίστροφη Όσμωση. Κι εγώ παιδεύτηκα αρκετά με τύρφες, διοξείδια ώσπου κατάληξα στην ΑΟ κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Με 60 ευρώ παίρνεις μία compact.
Δεν ανεβαζει το ph o άνθρακας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-11, 14:20
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

οι τανινες της τυρφης μαλακωνουν το νερο και ο ανθρακας τις εξουδετερωνει , οποτε αν βαλεις ανθρακα θα ανεβουν παλι οι σκληροτητες

να απαλαγεις απο το τσαγερο χρωμα δεν γινεται
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-11, 14:30
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Ακόμα κι αν ρίξεις την ανθρακική σκληρότητα παραμένει το πρόβλημα του πόσο καθαρό είναι το νερό του δικτύου. Τα αιωρούμενα σωματιδία και τα διάφορα μέταλλα που μπορεί να περιέχει ανεβάζουν την ολική σκληρότητα.
ΑΟ και πάλι ΑΟ (αν μιλάμε βέβαια για μαλακό νερό με χαμηλό PH).
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-11, 14:56
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ομολογώ πως με μπερδέψατε ...

το ph που έχω είναι καλό
και όλα τα υπόλοιπα καλά είναι
μόνο η γενική σκληρότητα είναι λίγο πάνω
το τσαγερό χρώμα δεν μου αρέσει καθόλου και δεν ταιριάζει και στα κρίμπς(αν δεν κάνω λάθος)
ο ενεργός άνθρακας αποκλείεται? οκ

το φίλτρο σωματιδίων δεν ξεθολώνει το νερό?
το απλό σφουγγάρι?

δηλαδή εκτός της ΑΟ δεν υπάρχει τρόπος να ρίξεις το GH χωρίς να γίνει το νερό τσαγερό?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-11, 15:02
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-11, 15:42
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

το CaCO3 είναι GH ή ΚΗ ???



βρε τι έχω πάθει γ@#ώ τον δήμο μου....
αν βάλω ΑΟ σε νερό με 2000 TDS και 2700 αγωγιμότητα ούτε με 1 προς 10 δεν καθαρίζω (και μιλάω για 4 αναλύσεις τον χρόνο σε εργαστήριο,όχι τεστάκια και κιτάκια)
άσε που θα θέλω καινούργια μεμβράνη λόγο ασβεστοποίησης με 54 βαθμούς σκληρότητας........

και λέω θα βάλω εμφιαλωμένο(θέλω ενυδρείο...)
τώρα το εμφιαλωμένο έχει 260mg/l CaCO3 το οποίο μεταφράζεται αν δεν κάνω λάθος σε περίπου 18 GH και τα κρίμπς θέλουν το πολύ 12
είναι δυνατόν να περάσω ΑΟ το εμφιαλωμένο???? (δεν είναι γιατί δεν θα έχει πίεση)

με βλέπω με τηλεόραση και να μου στέλνετε βίντεο απο τα ενυδρεία σας...............
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-11, 15:53
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν, για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε;
Αν πρόκειται για μικρό (ας πούμε 50-60 λίτρα) μία λύση είναι η χρήση απιονισμένου μαζί με νερό δικτύου.
Η τιμή για 4 λιτρα απιονισμένου (KH & GH θεωρητικά 0) είναι περιπου 70 λεπτά. Αν κάνεις αλλαγές 20 λίτρα την εβδομάδα με αναλογία 1 πρός 5 (δικτύου-απιονισμένο) θέλεις πτον μήνα 3 ευρώ.
Βέβαια πρέπει να δοκιμάσεις τις αναλογίες για να καταλήξεις στην σκληρότητα που επιθυμείς.

Αλλιώς..... πήγαινε για μεγάλο ενυδρείο με κιχλίδες
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-11, 16:46
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Η χρηση του ανθρακα αποχρωματιζει το νερο!!!
Το αν αναιρει την τυρφη εχει να κανει με την ποσοτητα της τυρφης, την ποσοτητα του ανθρακα και τελος την ποιοτητα του ανθρακα!!!
Αν δουλευεις την τυρφη σε βαρελι μεσα σε ενα φιλτρο μπορεις ταυτοχρονα να βαλεις ενα δευτερο φιλτρο οπου θα εχεις τον ανθρακα!!!
Ο ανθρακας θα δεσμευσει μερικα χουμικα και τανιτες που θα βγαζει η τυρφη αλλα δεν θα αναιρει ολοκληρη την τυρφη!!!
Απαραιτητο βεβαια ειναι ανθρακας και τυρφη να ειναι σε ξεχωριστα φιλτρα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-11, 19:29
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
το CaCO3 είναι GH ή ΚΗ ???

αν βάλω ΑΟ σε νερό με 2000 TDS και 2700 αγωγιμότητα ούτε με 1 προς 10 δεν καθαρίζω (και μιλάω για 4 αναλύσεις τον χρόνο σε εργαστήριο,όχι τεστάκια και κιτάκια)
άσε που θα θέλω καινούργια μεμβράνη λόγο ασβεστοποίησης με 54 βαθμούς σκληρότητας........

απο που ειναι αυτο το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-11, 21:02
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

απο το δίκτυο της δημοτικής επιχείρησης
(το εργαστήριο στο συμπέρασμα γράφει ακατάλληλο για τα πάντα ακόμα και για πότισμα)
την αντίσταση του θερμοσίφωνα την αλλάζω κάθε 6-7 μήνες
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-11, 03:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω αν εμενα σε περιοχη που το νερο ειναι πολυ σκληρο και επικινδυνο απο βαρεα μεταλλα κλπ, θα μαζευα νερο βροχης σε στερνα.
Μετα θα το περναγα (με το ειδικο μπουστερ) απο ΑΟ για χρηση στο ενυδρειο και με το ειδικο update στην AO θα τη μετετρεπα και για παραγωγη ποσιμου.
Το υπολοιπο ποτισμα.

ΑΟ = ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ

ΥΓ το βροχινο επειδη ειναι ηδη μαλακο, η μεμβρανη θα αντεχε χρονια.

__________________________________________________ ______________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλάω για gh
και η απορία μου είναι αν θολώνει το νερό
κι αν ναι πώς ξεθολώνει
Η ενυδρειακη τυρφη τοποθετειται σε καλτσα (οχι δυχτι) μεσα στο φιλτρο, ειναι δε σε μορφη κοκκων και δεν περναει καθολου χωμα ή σκονη στο νερο. Αν υπαρχει και "υαλοβαμβακας" μετα την τυρφη στο φιλτρο ακομα καλυτερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-11, 07:57
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Καλημέρα!

επι του βρόχινου μέσω ΑΟ
θα το μελετήσω κι αυτό!
για χρήση ώς πόσιμο όμως πρέπει να επισημάνω ότι το παραγόμενο νερό απο την ΑΟ είναι "άδειο" ,κάτι που δεν το χαρακτηρίζει ώς πόσιμο
και προκύπτει η ανάγκη να το ανακατέψεις με κάποιο άλλο νερό ώστε να αποκτήσει την απαραίτητη περιεκτικότητα σε ασβέστιο μαγνήσιο (τουλάχιστον)οπότε λογικα θα πρέπει να το ανακατέψω με το νερό του δικτύου σε μιά αναλογία ίσως ένα προς 5
δεν είναι άσχημη ιδέα αλλά σίγουρα έχει πολύ μελέτη και πολύπλοκη υλοποίηση που δεν περνάει απο το μυαλό μου-στην ουσία ίσως να άξιζε να το σκεφτεί μιά πόλη και καλύτερα όχι με ΑΟ αλλά με στήλες απιονισμού (κάτι που είχα ήδη μελετήσει αλλά με σταμάτησε η χρήση σόδας και υδροχλωρίου για την αναγέννησή τους)

επι της τύρφης
οπότε προτείνεις να γεμίσω το ενυδρείο με 200 λίτρα νερό και να βάλω μέσα ένα εσωτερικό φίλτρο με τύρφη σε κόκκους και να το δουλέψω μέχρι να έχω την επιθυμητή Kh
μετά για το νερό των αλλαγών θα κάνω το ίδιο μέσα σε έναν κουβά κάθε φορα?
σωστά κατάλαβα?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-11, 09:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Την τυρφη την ξεχνας εφοσον το νερο ειναι ακαταλληλο.
Αν τωρα χρησιμοποιησεις νερο φιλτραρισμενο απο την ΑΟ ειναι ηδη μαλακο και δεν χρειαζεται τυρφη.
Λιγα ψαρια ζουν σε σκετο ΑΟ. Θα προσθετεις ηλεκτρολυτες (ειδικα σκευασματα για ενυδρεια)

Οσο για το ποσιμο απο ΑΟ, δεν ειναι τοσο πολυπλοκο οσο φανταζεσαι.
Αυτες ειναι για ποσιμο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=165
Προσθετεις αν θελεις και αυτο για να μην ειναι "αδειο" http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29863

Αν ειχες ηδη "ενυδρειακη" οσμωση και παλι θα μπορουσες να την αναβαθμισεις για ποσιμο με αυτο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=197

Παρε τηλεφωνο εκει και θα σου πουν την καταλληλη λυση για την περιπτωση σου.
Εχει ξαναλυθει παρομοιο προβλημα για ενα φιλο συνχομπιστα απο ευβοια που εβγαζε μεχρι και αμμωνια η βρυση του και εδινε ολα τα λεφτα του σε εμφιαλωμενα (που ουτε αυτα ειναι ασφαλη).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-11, 13:00
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω μέχρι πόσο tds και αγωγιμότητα αντέχουν και θα δείς ότι τελικά δεν είναι τόσο απλή η ΑΟ

ευχαριστώ πολύ πάντως
-------------------------
ψάχνοντας ανακαλύπτω ότι το βρόχινο νερό καθαρίζεται και πολύ πιο απλά (αντί για ΑΟ)

περνάς πρώτα φίλτρο σωματιδίων με μεγάλη τρύπα
μετά με μικρότερη και μετά με ακόμα μικρότερη
μετά UV
μετά ενεργό άνθρακα
και μετά το στέλνεις για ανάλυση και κατα 99% έχεις μαλακότατο νερό ελευθερο απο παθογόνα και τοξικά

η ΑΟ είναι αναντικατάστατη σε tds και χημικές ουσίες που δεν κρατάει ο άνθρακας
το βρόχινο δεν έχει σίγουρα tds
και κατα πάσα πιθανότητα δεν έχει και χημικές ουσίες που δεν κρατάει ο άνθρακας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikrosaquaristas : 26-01-11 στις 13:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-11, 14:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
...ψάχνοντας ανακαλύπτω ότι το βρόχινο νερό καθαρίζεται και πολύ πιο απλά (αντί για ΑΟ) ...
κατα 99% έχεις μαλακότατο νερό ελευθερο απο παθογόνα και τοξικά

η ΑΟ είναι αναντικατάστατη σε tds και χημικές ουσίες που δεν κρατάει ο άνθρακας
το βρόχινο δεν έχει σίγουρα tds
και κατα πάσα πιθανότητα δεν έχει και χημικές ουσίες που δεν κρατάει ο άνθρακας
Το βροχινο στα πρωτα 20 λεπτα της βροχοπτωσης δεν ειναι ασφαλες στο θεμα τοξικοτητας.
Πρεπει να συλλεγεται μετα το 20λεπτο.
Αν δεν γινεται να πραγματοποιηειται η καθυστερημενη συλλογη του (πχ οπως γινεται συνηθως σε στερνα με υδρορροες) πρεπει ΙΜΟ να φιλτραρεται απο ΑΟ για ασφαλεια.
Αλλα ψαχτο οπωσδηποτε.
Τα εμφιαλωμενα δεν ειναι λυση για μενα οσο οικονομικα και να τα παιρνεις. Αλλα και απο θεμα καθαροτητας. Τα περισσοτερα πχ εχουν ΝΟ3, χωρις να εξετασουμε το θεμα "συνθηκες παραγωγης διατηρησης και μεταφορας" τους
-------------------------
Μαλλον πρεπει να φωναξουμε τον Γιαννη59 που μενει καπανδριτη και εχει αντιμετωπισει και εχει λύσει παρομοιο θεμα με πολυ σκληρο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-01-11 στις 14:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-01-11, 14:44
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

για το βρόχινο-όπως και για τα περισσότερα , έχεις δίκιο
αλλά όπως πολύ σωστά υποθέτεις δεν υπάρχει δυνατότητα καθυστερημένης συλλογής
μία ανάλυση στον φίλο μου τον Ανδρέου θα μου λύσει το θέμα για το σύνολο του νερού που έχω μέχρι τώρα μαζεμένο
και στο τέλος των βροχών θα ξανακάνω

επι του εμφιαλωμένου βεβαίως και δεν είναι η ιδανική λύση
αλλά στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει άλλη γιατί και τις πηγές τις περιοχής δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ (κυρίως απο θέμα μικροβίων αφού που να ξέρεις τι ψόφησε που και πότε...)
εννοείται πως ,όπως και για την διατροφή μας άλλωστε , η αυτονομία είναι το ιδανικό-στην περιπτωση του νερού δηλαδή το να ελέγχεις εσύ την ποιότητα και την διαδικασία καθαρισμού του....
εσύ όμως,όπως και οι περισσότεροι μας, παράγεις όλην την ποσότητα γάλακτος κρέατος αυγών κλπ που τρώς κάθε χρόνο
ήηηηηηηηηη τρώς προιόντα αμφιβόλου ποιότητας κλπ κλπ κλπ

το τελευταίο για να θυμίσω ότι δεν είναι μόνο το νερό που "δεν ξέρουμε τι" αλλά το σύνολο των προιόντων που καταναλώνουμε

Ακόμα και ο αέρας που αναπνέουμε -και στην αθήνα αλλά και σε άλλες λιγότερο βιομηχανοποιημένες περιοχές είναι .........άστο

τελικά με το εμφιαλωμένο τα τελευταία 15 χρόνια δεν έχουμε πάει ούτε για λιθοτριψία (ενώ έχουμε πολλά τέτοια στην περιοχή,και όσοι ,αφού την έκαναν άρχισαν το εμφιαλωμένο δεν χρειάστηκε να ξαναπάνε) ούτε για γαστρεντερίτιδα (που τυχαίνει όταν πίνεις νερό πηγής της περιοχής) και νιώθουμε καλύτερα απο το να πίνουμε το νερό της βρύσης που είναι σίγουρα ακατάλληλο.....

τελικά μου φαίνεται ότι θα βάλω το ενυδρείο σαν να μην τρέχει τίποτα(χωρίς ψάρια)
θα βάλω και την διακόσμηση και τα φυτά
θα κάνω και στρώσιμο
και μετά θα κάνω μιά μέτρηση να δούμε..........
και πολύ πολύ να το αφήσω μόνο φυτά ......
προκειμένου να μην βασανίζω και τα ψαράκια......

και εσάς βέβαια
με το κωλονερό του κωλοδήμου που κατα πάσα πιθανότητα μπορεί και να το πασάρουν κατευθείαν απο την γεώτρηση.............
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-01-11, 15:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
1...εσύ όμως,όπως και οι περισσότεροι μας, παράγεις όλην την ποσότητα γάλακτος κρέατος αυγών κλπ που τρώς κάθε χρόνο
ήηηηηηηηηη τρώς προιόντα αμφιβόλου ποιότητας κλπ κλπ κλπ
το τελευταίο για να θυμίσω ότι δεν είναι μόνο το νερό που "δεν ξέρουμε τι" αλλά το σύνολο των προιόντων που καταναλώνουμε

2. τελικά με το εμφιαλωμένο τα τελευταία 15 χρόνια δεν έχουμε πάει ούτε για λιθοτριψία (ενώ έχουμε πολλά τέτοια στην περιοχή,και όσοι ,αφού την έκαναν άρχισαν το εμφιαλωμένο δεν χρειάστηκε να ξαναπάνε)
1. Οτι μπορουμε να σωσουμε, ας το σωσουμε.
Μακαρι να υπηρχε ΑΟ και για τα τροφιμα

2. Μην εισαι σιγουρος γιαυτο.
Ο καλυτερος ουρολογος στην Ελλαδα, εδωσε οδηγια σε φιλο μετα απο μια μικροπεριπετεια με πετρα, να πινει νερο απο τη βρυση (περιοχη Αθηνας) ει δυνατον περασμενο και απο απλο φιλτρο ανθρακα, και οχι εμφιαλωμενο.
Και μια φορα την εβδομαδα 1 κουταλακι μαγειρικη σοδα σε ενα ποτηρι νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-11, 09:20
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ΑΟ για τα τρόφιμα δεν θα αφαιρούσε όλες τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία?

και σε παρακαλώ-μην λές για το νερό της Αθήνας.....μακάρι να είχα το νερό της αθήνας(αν εξαιρέσεις το πολύ χλώριο λόγο μεγάλου δικτύου και παλαιού)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
"Λίμνουλα" (κοινώς σκάφη με νερό) στον κήπο Simpethera Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 22-09-03 14:50
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07856 seconds with 13 queries