Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-11, 15:37
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή Ερωτήσεις για Eheim Eco Pro 300 / 2036

Δεν έχουμε καταλάβει μερικά πράγματα για το έξωτερικό φίλτρο μας. Στο επάνω μέρος έχει ένα χερούλι που την περιγράφει σαν λαβή πολλαπλής λειτουργίας...

Θέση 1 (κατακόρυφα) είναι για να κλείσουμε το καπάκι του φίλτρου με ασφαλή συγκράτηση

Θέση 2 (πλάγια) γίνεται η ενεργοποίηση της ενσωματωμένης αναρρόφησης που επιτρέπει εύκολη λειτουργία εκίννησης στην εγκατάσταση και έπειτα από εργασίες καθαρισμού

Θέση 3 (οριζόντια) για να ανοίξει το καπάκι

Τι είναι αυτή η ενσωματωμένη αναρρόφηση? Δεν βάλαμε ποτέ να δουλέψει σε αυτή τη θέση (θέση 2, πλαγίως) το φίλτρο ενώ οι οδηγίες λένε πρώτα εκεί και μετά στην κατακόρυφη θέση 1...

Επίσης δεν καταλαβαίνουμε τι κάνουμε για να ανοίξουμε το κουτί οταν θα χρειαστεί να καθαρίσουμε ή και να αλλάξουμε κάποια από τα 'εντόσθια' του φίλτρου. Κάπου λέει ΠΡΟΣΟΧΗ να μη γεμίσουμε ποτέ τον κάδο του φίλτρουεντελώς με νερό. Πως το βλέπουμε αυτό? Οταν λειτουργεί κανονικά δεν είναι εντελώς γεμάτος δηλαδή?

Χαθήκαμε στις οδηγίες...

Βάζω δύο φωτογραφίες όπου στην μία φαίνεται η κατακόρυφη θέση 1 και στην άλλη η πλάγια θέση 2 για αναρρόφηση...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02757.jpg
Εμφανίσεις:  405
Μέγεθος:  35,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02758.jpg
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  36,1 KB  
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-11, 15:56
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

με λιγα λογια να σου πω τι πρεπει να κανεις.

πρωτα κλεινης τα βανακια το in και το oyt. αυτο το κανεις για οταν θα τα ξεβιδωσεις να μην τρεχει νερο εξω.

αφου κλεισης τα βανακια λιγο πιο κατω απο το καθε βανακι ξεβιδωνεις για να βγη το βανακι εχει ενα πλαστικο σαν πασο, και τραβας το ενα και το αλλο βανακι να βγη.

μετα το χερουλι που κρατας το φιλτρο το κλεινης προς τα κατω εως να φταση σε εναν κοκκινο διακοπτη μικρο να το πω? που τον πιεζεις ελαφρως για να κατεβη τελειως το χερουλι αλλιως δεν σου ανοιγη το φιλτρο.

μετα βγαζεις ολη την κεφαλη το επανω μερος λεγετε ετσι και σου εμφανιζετε το γαλαζιο σφουγαρι.καθαριζεις με τον καιρο το φιλτρο σου οχι τα υλικα μεσα μονο τον μπλε σφουγαρι και το ασπρο υαλομβαμβακα.

τωρα αφου τα εχεις κανει ολα η τελος παντον δουλεβουν ολα οκ βαζεις την κεφαλη προσεχτικα καλα να κατση μπαινη απο την μια μερια απο την αλλη οχι θα δει και της τρυπες που εχει στο χερουλι απο πλαγια,και κλεινης λιγο το χερουλι οχι ως απανω.

μετα βαζεις το ιn και το oyt βανακι σωστα χωρις να τα μπερδεψεις και τα βιδωνεις.

τωρα προσεχε εαν δεν ανοιξης της βανες και πας να κλεισης το χερουλι θα σου σπασει γιατι εχει πιεση και επειδη δεν αεριχετε απο πουθενα θα σου σπαση.αρα ανοιγης τα βανακια σου γινετε η ανακοικλωση του νερου και μετα κλεινης το χερουλι τελευταιο.

και βεβαια την μπριζα στο τελος και εισαι ετοιμος.
ps: εαν ακουσης να χτυπαει η προπελα η να κανει καποιον θορυβο εχει παρη αερα οπως εισαι και δουλεβη κατεβασε το χερουλι λιγο και δωστου παλη επανω να διωξει τον αερα.αυτο ειναι ολο με λιγα λογια.

για να μην εχεις κενα οταν θα ανοιγης το φιλτρο και τελειωνης απο της καθαριοτητες του μελοντικα θα γεμιζεις νερο απο το ιn βανακι μεσα στον καδο εως απανω νερο εως εκει που κουμπωνη η κεφαλη ολη και τοτε δεν θα σου βγαζει κενα αερος,και τετοια η θορυβους.

ειναι πολυ καλο φιλτρο και γερο αλλα προσεχε το χερουλι σπαζουν χωρις να το καταλαβεις εαν τα ζορισεις.

εαν δεν σε εχω ενημερωσει καλα στειλε μου μηνημα να στα πω τηλεφωνικως.μεγια και καλοριζικο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-11, 15:58
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Το φιλτρο πρεπει να δουλευει παντα στην καθετη θεση.Οταν θελεις να το ανοιξεις βγαζεις το ρευμα,κλεινεις τα βανακια,ξεβιδωνεις τα βανακια,παιρνεις το φιλτρο σε χωρο που σε βολευει,κατεβαζεις τη λαβη χαμηλα τερμα πιεζοντας μεσα το κοκκινο κουμπακι που εχει ωστε να κατεβει η λαβη τερμα κατω και να απελευθερωθει απο τον "κουβα".
Βγαζεις τα καλαθακια και καθαριζεις στη βρυση πολυ καλα το μπλε "δαχτυλιδενιο" σφουγγαρι ,οπως το ιδιο και το filter wool("υαλοβαμβακα") που υπαρχει στο πρωτο καλαθακι πανω-πανω.Επισης με νερο δικτυου πλενεις καλα και το κατω καλαθακι (οταν χρειαζεται μια στο τοσο) με τα μαυρα πλαστικα μακαρονια.
Ολα τα αλλα υλικα με νερο ενυδρειου και μονο.
Αντιστοφα τωρα συνδεεις ολα τα καλαθακια μεταξυ τους στη σωστη σειρα και ολα μαζι τα βαζεις στον"κουβα".
Βαζεις την κεφαλη του φιλτρου και σηκωνεις τη λαβη ορθια ωστε να κουμπωσει καλα.Βιδωνεις προσεκτικα την εισαγωγη (in) στο σωληνα εισαγωγης και την εξαγωγη (out) στο σωληνα εξαγωγης.
Ανοιγεις τα βανακια.Σ'αυτο το σημειο προσεξε.....αν δεν τα ανοιξεις και προσπαθησεις να κατεβασεις τη λαβη με κλειστα τα βανακια τοτε υπαρχει πιθανοτητα να σπασεις κατι κλιπς που εχει η λαβη και να τρεχεις για ανταλακτικα-πολλοι την εχουν πατησει ετσι......
.
Ανοιγεις τα βανακια λοιπον και κατεβαζεις τη λαβη κατω μεχρι να σταματησει να ακουγετε η ροη του νερου που γεμιζει αυτοματα τον καδο.
Οταν γεμισει σηκωνεις τερμα πανω τη λαβη και βαζεις το φιλτρο σου στο ρευμα.
Εισαι ετοιμος.
υ.γ....πολυ καλη επιλογη , απο τα πιο (αν οχι το πιο ευχρηστο) ευκολα,φθηνα,αξιοπιστα κομπλε φιλτρα

τα ιδια γραφουμε χαχαχαχ...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-11, 16:01
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ποσο το αγορασες εαν επιτρεπετε? και απο που?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-11, 16:12
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Χίλια ευχαριστώ, μας βοηθάς (εμένα και τη γυναίκα μου) πάρα πολύ με την απάντησή σου!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσο το αγορασες εαν επιτρεπετε? και απο που?
Αν θυμάμαι καλά 160 ευρώ από το Water In κερδίζοντας όμως και δωροεπιταγή το μισό ποσό, δλδ 80 ευρώ...

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ψιλοκατάλαβα τώρα...!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprit : 06-01-11 στις 16:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-11, 16:16
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

και κατι ακομη που ξεχασα να σου πω. τωρα που το εβαλες μπρος θα δεις να πεταει η εξοδος πολυ νερο δυνατα.μην σε φοβησει επειδη ειναι καινουργιο μεχρι να κατσουν τα υλικα και να φτιαξει τελος παντον αλλα μετα απο 2 μερες να πω περιπου? θα σου ριξει την ροη του νερου δηλαδη δεν θα ειναι τοσο δυνατο οσο σημερα εαν το εχεις βαλει μπρος.αυτο δεν θα ειναι βλαβη να ξερεις αλλα θα δειξη τοτε την πραγματικη του ροη το φιλτρο σου.

απλα να ξερεις οτι με τον καιρο τα πρασινα μπαστουνια και οι σωληνες πιανουν βρωμιες γλιτσα και τετοια και καπου καπου θελουν φυσιμα απο το βανακι εγω τα αλαζω καθε χρονο για καλο και για κακο γιαυτο ειναι καπως διαφανα για να τα βλεπεις κιολας ποσο εχουν βρωμισει. εαν εχουν βρωμισει ετσι?αναλογα και το ποσα ψαρια εχεις και την βρωμια που κανουν.
υπαρχουν και ειδικα βουρτακια που μαινουν μεσα στα πρασινα σωλινακια και μπαστουνια αλλα αυτο εσυ θα το δεις με τον καιρο και το οικονομικο σου.ο καθενας πρατη αναλογα.

και ενα τελευταιο εαν εχεις τωρα η στο μελλον μικρα απο γεννες παραδειγμα guppy η red γαριδες τα μικρα μπορει να τα βρισκεις και μεσα στον καδο του φιλτρου σου να ξερεις οποτε οταν εχουμε γεννες απο μικρα ψαρακια ανοιγουμε το φιλτρο και τα ξαναριχνουμε μεσα στο ενυδρειο τουλαχιστον ετσι κανω εγω οκ? το ανοιγω τουλαχιστον μια φορα την βδομαδα.
νερο εαν χρειαστη παντα απο το ενυδρειο και οχι της βρυσης οκ? αυτα φτανουν.εχει ανταλαχτικα παντου σε ολα οτι κιαν παθη το φιλτρο και ειναι καινουργιο μοντελο οποτε η αγορα σου ηταν αψογη για τα λιτρα που λεει.δεν ξερω σε ποσα λιτρα το εχεις βαλη αλλα ειναι η πιο μεγαλη σειρα οποτε κανει τι δουλεια του αψογα.

καλοριζικο και παλη.και εαν κατι σε δυσκολευει το ρωτας....


σου εστειλα pm για την τιμη να ξερεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-11, 16:32
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

To έχω κι εγώ αυτό - τους σωλήνες, βανάκια κλπ, τους καθαρίζω κάθε 1-1,5 μήνα με ένα βουρτάκι της eheim γι'αυτή τη δουλειά (ή κάνεις δική σου πατέντα) και γίνονται καινούργια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-11, 16:34
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

για πες τι πατεντα? εκτος το βουρτσακι της εταιριας?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-11, 19:48
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κοίτα, δοκίμασα
1) το βουρτσάκι της eheim
2) το JBL cleany (αντίστοιχο αλλά με μεταλικό σύρμα αντί πλαστικό της eheim)
3) πατέντα δική μου με ένα σχοινάκι στην μια άκρη του οποίου έδεσα ένα μικρό βαρίδι και στην άλλη άκρη ένα κομμάτι σφουγκαράκι ή πλαστική σακούλα. Ρίχνεις το βαρίδι στη μια άκρη του σωλήνα, βγαίνει από την άλλη, το τραβάς και καθαρίζει ο σωλήνας όταν περνάει μέσα του το σφουγκαράκι/ή πλαστικό.

Το 3) φτιάχνεται εύκολα αλλά θέλει περισσότερο χρόνο για να κάνει δουλειά
Το 1) το βρήκα άριστο και αποτελεσματικότατο
Το 2) είναι άχρηστο - για μένα - μόνο για να ξεβουλώσεις καμμιά τουαλέτα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-11, 20:31
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Ωραία παιδιά όλα αυτά που μου λέτε και έχω αρχίσει και καταλαβαίνω αρκετά!

Όμως τι κάνω γενικά με το καθάρισμα του? Μετά από πόσο καιρό πρέπει να το ανοίξω και να καθαρίσω? Και με ποιά συχνότητα? Τώρα που είμασι στο στρώσιμο με αμμωνία πρέπει να κάνω κάτι περισσότερο?

Το φίλτρο έχει τα εξής με σειρά από πάνω προς τα κάτω όπως τα δείχνει το σχεδιάγραμμα της συσκευασίας:

-carbon pad (μαύρο?)
-fine filter pad (άσπρο?)
-coarse filter pad (μπλέ?)
-eheim substrat pro (κάτι μικρές πετρούλες?)
-eheim bioMech (κάτι μεγάλες πετρούλες?)
-eheim Mechpro (κάτι μαύρα πραγματάκια)

Επίσης σε ένα χαρτάκι λέει για το carbon pad ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μάξιμουμ 8-14 μέρες όταν πρωτοξεκινάει και ύστερα από χημική προετοιμασία του νερού. Επίσης συμπληρώνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μία φορά!

Εμείς το έχουμε το φίλτρο σε λειτουργία τώρα 11 μέρες. Δλδ πρέπει να το βγάλουμε σε λίγο? Και δε θα το ξαναβάλουμε ποτέ? Ή θα πρέπει να αγοράσουμε άλλο?

Αλλη μία ερώτηση σχετικά με μία κιτρινίλα που έχει το νερό και που μάλλον την ξερνάνε τα δύο ξύλα. Παρόλο που τα είχα πλύνει καλά, τα είχα μουλιάσει για μέρες μέσα σε κάδο, το νερό γίνεται κίτρινο. Από διαύγεια είναι μια χαρά, απλά είναι κίτρινο! Θα φύγει αυτό?

Ευχαριστώ και αναμένω νέα σας!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-11, 06:23
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

το μαυρο ειναι ανθρακας και δεν σου χρειαζετε.μονο σε αρωστειες οταν βαζεις φαρμακο το βαζεις και σου τραβαει τα φαρμακα.μην το βαλεις.εγω ποτε δεν τον χρειαστικα.τα αρωστα ψαρια πανε σε ενυδρειο καραντινα και οχι στο ιδιο.εαν δεν εχεις ενυδρειο καραντινα τοτε ......

το ασπρο ειναι υαλομβαμβακας και οταν γινη μαυρο απο βρωμιες των ψαριων το αλαζεις.ειναι μηδαμινο κοστος.εγω καθε μηνα περιπου εχω και πιο πολλα ψαρια το αλαζω.

το μπλε ειναι σφουγαρι που κραταει τα πιο χοντρα των ψαριων βρωμιες και αυτο οταν το δεις βρωμικο η το καθαριζεις η το αλαζεις μηδαμινο κοστος και εδω.

τα υπολοιπα στα καλαθακια δεν τα πειραζεις γιατι ειναι η βιολογια του φιλτρου.ποτε να ξερεις.μετα απο χρονια ελαφρως φαγονονται καποια υλικα οποτε προσθετεις απο πανω λιγο υλικο.εγω σε 2 χρονια δεν ειδα ακομη να πεφτη το υλικο.οποτε εχεις δρομο μπροστα σου.το σημαντικο λοιπον δεν τα πειραζουμε.

η κιτρινιλα που αναφερης ειναι οντως απο τα ξυλα.θα βγαζει συνεχεια.εαν με τον καιρο και της αλαγες μπορει σε μερικα ξυλα να μην βγαζει αλλα μερικα βγαζουν συνεχεια αυτο ειναι φυσιολογικο αφου και το ξυλο δινει μια φυσικη μορφη στο νερο σου.εαν θα κανεις αλαγες ανα βδομαδα οταν θα στρωθη το φιλτρο σου δεν θα σου φαινετε και πολυ αυτο αλλα δεν ειναι προβλημα.σε μερικα ψαρια αρεσει αυτο ειδικα εαν βαλεις αλμπινο θα δεις ολη την ωρα θα πηγαινη και θα γληφη της ουσιες που εχει το ξυλο.και αλλα ψαρια βεβαια το κανουν αυτο.αρα μην σε ενοχλει.εαν βαλεις πανω στο ξυλο moss θα δεις τι ωραια που θα δειξη το ξυλο σου.

το φιλτρο λοιπον εαν δεν εχεις πολλα ψαρια στο μελλον περιπου στο μηνα ανοιγε το και βλεπε τι γινετε.εσυ θα βρης την ρεγουλα με της αναγκες του ενυδρειου σου.εγω καθε βδομαδα ασπουμε τα ανοιγω βλεπω τι γινετε τα κλεινω και πρατο αναλογα.εχω και 2 εξωτερικα.εαν εχουμε μικρο πληθισμο σε 2 βδομαδες να πω?αλλα εσυ θα κρινης βλεποντας το ποσο καιρο σου κανη να βρωμιση τα υλικα του απο της βρωμιες των ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-11, 09:12
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

να ρωτησω εγω κατι αλλο?
μηπως ειναι ψιλα το φιλτρο η δεν παιζει ρολο?
δεν δουλευει καλυτερα αν ειναι χαμιλα δηλαδη στο πατομα π.χ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-01-11, 09:17
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

την δυναμη την εχει το φιλτρο αφου το μανομετρικο του ειναι εως 2 μετρα περιπου.εγω αυτο που βλεπω στην φωτο του φιλου μας εαν δεν μπορει να το βαλει αλλου και μεινη εκει το φιλτρο του να κοψει περισσοτερο το σωληνα γιατι περισευει τζαμπα.το ιδιο και στην αλλη μερια εαν και δεν φαινετε στην φωτο καλα η αλλη μερια.το προβλημα θα ηταν εαν ηταν ψηλοτερα απο το ενυδρειο οποτε δεν εχει προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-11, 10:41
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drak7family Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω εγω κατι αλλο?
μηπως ειναι ψιλα το φιλτρο η δεν παιζει ρολο?
δεν δουλευει καλυτερα αν ειναι χαμιλα δηλαδη στο πατομα π.χ?
Η υψομετρική διαφορά μεταξύ της στάθμης που πατάει το φίλτρο και της στάθμης του νερού πρέπει να κυμαίνεται από 40cm έως 150cm σύμφωνα με το manual του κατασκευαστή. Εγώ βρίσκομαι στα 46cm, οπότε είμαι εντάξει! Αλλωστε είναι προσωρινή η θέση αυτή αφού θα φτιαχτεί ειδικό ντουλαπάκι μέσα στη πλαινή γυψοσανίδα όπου θα χωνευτεί εκεί και δε θα φαίνεται!

Με την ευκαιρία εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με το πλαστικό ρουξουνάκι της εξόδου του νερού στο ενυδρείο. Εγω δεν το έχω τοποθετήσει κάθετα αλλά οριζόντια όπως φαίνεται στην φωτογραφία που επισυνάπτω. Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Gemen χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές με τα καθαρίσματα των επιμέρους τμημάτων του φίλτρου!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02763.jpg
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  31,5 KB  
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-11, 10:46
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

γιατι το εβαλες ετσι?υπαρχη καποιος λογος?
καθετα το βαζουμε για να κανη αναταραξη της επιφανειας.
για να οξυγονωνεται το νερο.δεν σε βολεβη αλλιως?ακουμπαει καπου και σε δυσκολευει?εαν οχι βαλτο καθετα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-11, 10:54
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι το εβαλες ετσι?υπαρχη καποιος λογος?
καθετα το βαζουμε για να κανη αναταραξη της επιφανειας.
για να οξυγονωνεται το νερο.δεν σε βολεβη αλλιως?ακουμπαει καπου και σε δυσκολευει?εαν οχι βαλτο καθετα.
Δε γινόταν αλλιώς γιατί έχω βάλει ένα φόντο από πίσω με κόντρα πλακέ θαλλάσης και μία ειδική τεχνοτροπία και δε χωράει να μπει στην κατακόρυφη θέση. Μπορείς να το δείς το φόντο στο τόπικ αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47368

Πάντως από ροή είναι μια χαρά, δεν έχει πρόβλημα...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-11, 11:14
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

παρε ενα spraybar ειναι ενας σωληνας που εχει τρυπες μικρες επανω του.προσαρμοσε τον και θα ριχνει νερο σε ολο το ενυδρειο θα εχεις καλυτερη αναταραξη και θα διωξεις το εφφε της μπουρμπουλιθρας.εαν θες παλη της μπουρμπουλιθρες της κρατας.αλλα πολυ δυναμη γιατι τοσο δυνατα?
και να ξερεις οτι στης ακρες οι μπουρμπουλιθρες απο το πανω μερος στο καπακι σου αφηνουν στο μελλον πολλα αλατα.απο την στιγμη που της εβαλα στην μεση δεν εχω στα καπακια αλατα.αλλα και δεν χρειαζοντε αφου τα φυτα που θα βαλεις θα κανουν ολη την δουλεια.σε λιγες περιπτωσεις χρειαζετε η αεραντλια.φαντασου οτι κανει και θορυβο πολυ μεσα στο νερο.δεν ξερω μην ενοχλουντε καποια ψαρια με τοσο θορυβο.σαν εφφε παντος καλα δειχνη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-01-11, 02:05
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα,

λοιπόν κάναμε σήμερα το πρώτο άνοιγμα στο φίλτρο. Αλλάξαμε το λευκό υαλοβάμβακα που είχε γίνει κατάμαυρος, αφαιρέσαμε τον άνθρακα και πλύναμε στη βρύση το μπλε.

Οταν επανασυνδέσαμε το φίλτρο άρχισε να βγάζει μέσα στο ενυδρείο από το στόμιο όλο κάτι μικρά άσπρα κομματάκια, σαν μικρά χαρτάκια... Τι είναι αυτά? Μπορεί να βοηθήσει κανείς?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-01-11, 03:44
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εκτος απο το φιλτρο και οι σωληνες με τον καιρο θελουν καθαρισμα.οι πρασινοι σωληνες που περναει το νερο απο μεσα.θα τους δεις πιο βρωμικους τωρα απο οτι ηταν καινουργιοι και πεντακαθαροι.οταν σταματας το φιλτρο για καθαρισμα η οτιδηποτε στην επανεκηνηση του το νερο με την πιεση που ερχετε στους σωληνες βγαζει βρωμια λερα που ειχαν μεσα.δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανχωση οταν γινετε.υπαρχουν οι εξης τροποι.η περνης να καθαρισεις των σωληνα εισοδου και εξοδου με βουρτσακι της εταιριας η με πανακι οπως καθαριζαμε στον στρατο τα οπλα η για να μην παιδευεσε περνης ενα καινουργιο λαστιχο δεν εχει πολλη κοστος και το αντικαθιστας με το παλιο.αν και ο καιρος του δεν εχει φταση μεσα σε ενα μηνα να ειναι τοσο βρωμικος.αυτο εσυ θα το βλεπεις ομως γιατι παιζη και απο τον πληθισμο που εχεις μεσα.οσα περισοτερα ψαρια τοσο πιο πολλη βρωμια πιο ευκολα.αρα και συχνοτερες αλαγες νερου κ.τ.λ.
τον ασπρο υαλομβαμβακα εαν δεν εχεις προβλημα με το κοστος του ενοειται αγοραζεις αλλον αλλιως μπορεις να πλενης την βρωμια και να τονβ ξαναβαλεις για αλλη μια φορα για λογους οικονομικους το λεω η εαν δεν εχεις ανταλαχτικο εκεινη την ωρα που θα τον καθαριζεις.το μπλε δεν χαλαει ευκολα αλλα να το καθαριζεις ταχτικα.τα αλλα καλαθακια οπως σου εχω πει δεν τα πειραζεις καθολου.ειναι η βιολογια του φιλτρου σου.

εαν δεις να πεφτη πολλη η πιεση τοτε πρεπει να φυσειξης με το στομα τους σωληνες για να καθαρισουν απο την βρωμια που εχει σαν συνεπεια την ροη του νερου,εαν δεν θελεις να το κανεις αυτο τοτε η τους καθαριζεις η αγοραζεις καινουργιους.αυτα εισαι σε καλο δρομο πιστεβω να εμαθες τα παντα ανοιγοντας το και βλεποντας το.προσοχη στο κλεισιμο μην το σπασεις ετσι?με ανοιχτες της βανες ενω της εχεις κουμπωση.αλλιως το περνης στο χερι τον καδο η το χερουλι του μαζι......
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-01-11, 12:56
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Έβγαλα μερικές φωτογραφίες από το συμβάν και αυτά που πρόσεξα είναι τα εξής:

1. Οι σωληνώσεις μου είναι μέσα στη βρώμα και δεν το είχα πάρει χαμπάρι, μπορείτε να το δείτε αυτό και στη δεύτερη φωτογραφία. Είναι καφέ χρώμα (η άλγη μου μήπως?)...

2. Αυτά τα άσπρα πραγματάκια που ξερνάει το στόμιο είναι σαν φυλλαράκια τροφής τα οποία όμως όταν τα βγάλω με την απόχη είναι καφέ, κάτι σαν την άλγη που έχουμε αρκετά μέσα στο ενυδρείο...

Να σημειώσω ότι η ροή τώρα που άλλαξα τον υαλοβάμβακα αυξήθηκε πάρα πολύ και είναι όπως ήταν στην αρχή της λειτουργίας του το φίλτρο όταν πρωτοξεκίνησε... Εχω την αίσθηση ότι έπρεπε να είχα κάνει αλλαγή πιο νωρίς! Γιαυτό άλλωστε είμαστε αρχάριοι!

Στο δια ταύτα τώρα, τι μπορώ να κάνω με όλα αυτα τα άσπρα πραγματάκια που έχει γεμίσει το ενυδρείο μου και ενώ είμαι ακόμα στο στρώσιμο? Λέω να καθαρίσω σήμερα τις σωληνώσεις και να βάλω τη σκούπα βυθού να τα τραβήξει όλα αυτά προσέχοντας να τραβήξω μέχρις ένα 20% του νερού...

Και επειδή είμαι στο στρώσιμο και με κόπο έχω φτιάξει μέχρι στιγμής όσα βακτήρια έχω φτιάξει, πόση ώρα έχω μπροστά μου για να καθαρίσω τις σωληνώσεις και ενω δε θα δουλεύει το φίλτρο μου στο ενυδρείο...?

Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02816.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  69,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02827.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  33,7 KB  
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-01-11, 21:45
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Αυτό που βλέπεις μέσα στους σωλήνες είναι ένα στρώμα από οφέλιμα βακτηρίδια.
Στη φωτο σου φαίνεται μια χαρα - αν νομίζεις ότι αυτό είναι βρώμικο, που να δεις τα δικά μου

Αφού είσαι στο στρώσιμο, γνώμη μου είναι ότι θέλεις όσα περισσότερα βακτηρίδια γίνεται, οπότε μην καθαρίζεις τίποτα.

Τον "υαλοβάμβακα" άλλαζέ τον κάθε βδομάδα όταν κάνεις συντήρηση του ενυδρείου. Τους σωλήνες καθάρισέ τους όταν δεις ότι αλλάζοντας τον υαλοβάμβακα η ροή παραμένει μειωμένη σε σχέση με την αρχική.

Για μένα αυτό συμβαίνει περίπου κάθε μήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-11, 10:02
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά,

το μπλε φίλτρο (στρογγυλό με κενό μέσα) που είναι πάνω πάνω, μπορώ να το πλένω με νερό βρύσης έτσι?

Ευχαριστώ!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-02-11, 11:59
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Και ναι και όχι. Αν το πλένεις με νερό βρύσης, πρόσεξε τουλάχιστον να μην είναι κρύο, αλλά χλιαρό, εγώ πάντως το πλένω με νερό ενυδρείου, γιατί κρατάει κάποια βιολογία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτήσεις! drak7family Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-12-10 01:28
Eheim 2215-Eheim 2217 peristerigeo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 16-08-10 20:25
σωληνα για eheim ecco pro 300 2036 kostasbaf Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 11-07-09 15:47
Γνώμες για Eheim ecco pro 300 - 2036 ; aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 08-07-09 19:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09143 seconds with 16 queries