Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-11, 21:41
Το avatar του χρήστη Markos145
Markos145 Ο χρήστης Markos145 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Ερώτηση για κινέζο SEN HW-302

Θέλω να μάθω πόσα λίτρα siporax χρειάζεται για να γεμίσει το φίλτρο?Ακόμα οποιαδήποτε γνώμη από άτομα που το έχουν είναι ευπρόσδεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-11, 21:51
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Mάρκο πάρτο, σ' αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις καλύτερο. 3 λίτρα σιποράξ φτάνουν για να βάλεις και κανένα σφουγγάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-11, 22:01
Το avatar του χρήστη Markos145
Markos145 Ο χρήστης Markos145 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Bocosta εσένα ήθελα να ρωτήσω γιατί εσύ με έκανες να σκέφτομαι να το πάρω...εχω κ ένα λίτρο μηχανικό μακαρόνι eheim mech όποτε θα παραγγείλω 2 λίτρα χύμα siporax κ θα είμαι καλά έτσι?Σφουγγάρια έχει η πρέπει να πάρω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-11, 22:37
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Έχει 3 λεπτές φέτες από ένα παράξενο υλικό που μοιάζει να είναι κάτι ανάμεσα σε σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι, αφού έχεις και μηχανικό μακαρόνι θα είσαι ΟΚ.
Αν στο μέλλον χρειαστείς σφουγγάρια (τα κλασσικά μπλε ή τα μαύρα του άνθρακα που δεν τα έχει), ταιριάζουν τα σφουγγάρια της Τέτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-11, 23:01
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Από θόρυβο πως ειναι;
Μπορεί να μπει σε υπνοδωμάτιο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-11, 01:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Markos145 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bocosta εσένα ήθελα να ρωτήσω γιατί εσύ με έκανες να σκέφτομαι να το πάρω...εχω κ ένα λίτρο μηχανικό μακαρόνι eheim mech όποτε θα παραγγείλω 2 λίτρα χύμα siporax κ θα είμαι καλά έτσι?Σφουγγάρια έχει η πρέπει να πάρω?
Το Mech δεν ειναι βιολογικο υλικο.
Ειναι μηχανικο υλικο.
Με σιποραξ δεν ειναι τοσο χρησιμο.
Η χρησιμοτητα του ειναι περισσοτερο οταν χρησιμοποιειται παραλληλα με substrat pro που μπαινει σφιχτα στο φιλτρο και δεν δημιουργει καναλια ροης νερου οπως το σιποραξ.
Το mech λοιπον χρησιμοποιειται στην αρχη της ροης και πριν το σφουγγαρι για να σπασει το νερο σε ολο το πλατος του καδου και να μη δημιουργηθει channeling στον καδο και για να κρατησει τα πρωτα χοντρα χοντρα σκουπιδια μεχρι να σαπισουν.

Ή θα το βαλεις στην αρχη πριν το σφουγγαρι ή καλυτερα εκμεταλευσου το χωρο για βιολογικο υλικο και βαλε μονο χοντροτρυπο σφουγγαρι στην αρχη για κατακρατηση των χοντρων σκουπιδιων. Το σιποραξ μετα, θα αναλαβει και τη βιολογια και τη διασπαση του νερου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-11, 04:13
Το avatar του χρήστη Markos145
Markos145 Ο χρήστης Markos145 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Mech δεν ειναι βιολογικο υλικο.
Ειναι μηχανικο υλικο.
Με σιποραξ δεν ειναι τοσο χρησιμο.
Η χρησιμοτητα του ειναι περισσοτερο οταν χρησιμοποιειται παραλληλα με substrat pro που μπαινει σφιχτα στο φιλτρο και δεν δημιουργει καναλια ροης νερου οπως το σιποραξ.
Το mech λοιπον χρησιμοποιειται στην αρχη της ροης και πριν το σφουγγαρι για να σπασει το νερο σε ολο το πλατος του καδου και να μη δημιουργηθει channeling στον καδο και για να κρατησει τα πρωτα χοντρα χοντρα σκουπιδια μεχρι να σαπισουν.

Ή θα το βαλεις στην αρχη πριν το σφουγγαρι ή καλυτερα εκμεταλευσου το χωρο για βιολογικο υλικο και βαλε μονο χοντροτρυπο σφουγγαρι στην αρχη για κατακρατηση των χοντρων σκουπιδιων. Το σιποραξ μετα, θα αναλαβει και τη βιολογια και τη διασπαση του νερου
Φίλε πολύ καλό το Substart pro αλλά η τιμή του ξεφεύγει λιγάκι από τον προϋπολογισμό που εχω βάλει.Σκέφτομαι με 50ευρώ να την βγάλω!!!Εχω ένα ήδη ένα eheim eco pro 300 κ ο κινέζος θα μπει σαν δεύτερος στο ενυδρίο που είναι 225λίτρα με αφρικάνες που σκάβουν όλη την ώρα!Σε ευχαριστώ πάντος για το ενδιαφέρον.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει 3 λεπτές φέτες από ένα παράξενο υλικό που μοιάζει να είναι κάτι ανάμεσα σε σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι, αφού έχεις και μηχανικό μακαρόνι θα είσαι ΟΚ.
Αν στο μέλλον χρειαστείς σφουγγάρια (τα κλασσικά μπλε ή τα μαύρα του άνθρακα που δεν τα έχει), ταιριάζουν τα σφουγγάρια της Τέτρα.
Από ποιο μοντέλο της τετρα ταιριάζουν τα σφουγγάρια?Αν είναι να τα παραγγείλω κ αυτά μαζί με το φίλτρο!Κ πόσα να πάρω???Sorry που ρωτάω πολλά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Markos145 : 28-01-11 στις 04:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-11, 05:45
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Markos145 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ποιο μοντέλο της τετρα ταιριάζουν τα σφουγγάρια?Αν είναι να τα παραγγείλω κ αυτά μαζί με το φίλτρο!Κ πόσα να πάρω???Sorry που ρωτάω πολλά
Aπό το 1200, ένα ζευγάρι αρκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-11, 07:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Markos145 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε πολύ καλό το Substart pro αλλά η τιμή του ξεφεύγει λιγάκι από τον προϋπολογισμό που εχω βάλει.Σκέφτομαι με 50ευρώ να την βγάλω!!!Εχω ένα ήδη ένα eheim eco pro 300 κ ο κινέζος θα μπει σαν δεύτερος στο ενυδρίο που είναι 225λίτρα με αφρικάνες που σκάβουν όλη την ώρα!Σε ευχαριστώ πάντος για το ενδιαφέρον.
Δεν σου ειπα να βαλεις substrat.
Ξαναδιαβασε το ποστ μεχρι το τελος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-11, 09:08
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

εχω το 1400ρι κινεζο και 222ειναι σουπερ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-11, 17:54
gwgos21 Ο χρήστης gwgos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Περιοχή: trikala (thessalia)
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Από θόρυβο πως ειναι; που ρωταει και ο αλλος φιλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-11, 22:15
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δεν κάνει περισσότερο θόρυβο από τα eheim και τα rena μου, αλλά με 7 ενυδρεία στο σαλόνι, δεν παίρνω κι όρκο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση BAGELIS Αρχάριοι γλυκού νερού 3 08-11-09 20:48
Ποιο είναι το καλύτερο φωτιστικό για έναν Κινέζο;! Alex_Salonica Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-12-08 09:28
Ερώτηση panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 08-06-08 19:46
Ερώτηση!!!! Filotas Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 28-05-08 07:56
ερώτηση roti Malawi 1 06-01-07 05:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04760 seconds with 15 queries