Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-11, 11:06
soulitsa@xd
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Smile Χαμστεροβοήθεια?

Έχω να γράψω τόσα πολλά! Για αυτό κάντε υπομονή..

Στο παρελθόν έχω πάρει πολλές φορές χάμστερ αλλά όλα μου ψοφούσανε μέσα στον 1ο χρόνο.. Δεν ξέρω γιατί..:nonod:
Εδώ και λίγες ημέρες αγόρασα από το πετ σοπ δύο χάμστερ. Ήθελα θηλυκό και αρσενικό όχι μόνο για να διεονύσω το είδος αλλά και για παρέα. Εκείνοι φυσικά δεν ήξεραν το φύλο(όχι που θα ξεραν) αλλά μου είπαν πως είναι ζευγάρι. Τώρα τα έχω μαζί γιατί θέλω να γεννήσει η θηλυκιά(θα δώσω 2 στην Μαρια, 2 στην Έλενα και αν περισσέψουν 2 στην Δέσποινα). Δεν ξέρω αν είναι έγγυος ή αν είναι καν ζευγάρι με το άλλο. Θα ήθελα επίσης να δείτε το κλουβί στο οποίο τα είχα:


Και το κλουβί που πήρα τώρα για περισσότερο χώρο:


Είναι εντάξει τα μεγέθη?

Επίσης, όταν τα πήρα στο κουτάκι από το πετ σοπ τα έβαλα στο χέρι μου και μετά στο κλουβί.. ως εδώ οκ.. την επόμενη μέρα τα τοποθέτησα σε μια μπάλα για χάμστερ και ένα από αυτά κατουρήθηκε γιατί η μπάλα είχε υγρό μέσα που μύριζε άσχημα. Όταν έβγαλα το ένα χάμστερ από μέσα το πιο χονρούλι με δάγκωσε όχι δυνατά αλλά το ένιωσα. Από σήμερα με δαγκώνουν και τα δύο όχι δυνατά αλλά αισθητά ώστε να με ανησυχεί.. Βάζω το χέρι μου να ανέβουν, ανεβαίνουν και δαγκώνουν σαν να είμαι η τροφή τους. Γιατί αυτό?
Και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω: Το ένα μου χάμστερ είναι παχουλό, με μεγαλύτερο κεφαλάκι και σκαρφαλώνει δύσκολα. Το άλλο είναι λεπτό και συνήθως τσιρίζει γιατί το πρώτο κάτι του κάνει(τι άραγε?)και σκαρφαλώνει εύκολα. Μήπως μπορείτε να βγάλετε κανένα συμπέρασμα ποιό είναι αρσενικό-θηλυκό? Στην αρχή νόμιζα πως το 1ο ήταν το αρσενικό αλλά τώρα σκέφτομαι και την εκδοχή να είναι θηλυκιά και έγκυος..
Περιμένω τις απαντήσεις σας!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-11, 22:35
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Ποια χαμστερ εχεις?Μπορεις να βαλεις καποια φωτο?
Αντε τα πρωτα 6 θα τα δωσεις, τα υπολοιπα τι θα τα κανεις??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03635 seconds with 14 queries